Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

ευχαριστώ κορίτσια, θα το παλέψω!!

τα ποδαράκια δαγκωμένα ειναι!! Χαχαχα πεινασμένο κοριτσάκι η φιλενάδα μου!!

Λέω να κολλήσω παπουτσια, ωστε να μην φαίνονται..

τα υπολοιπά, θα κάνω αυτά που θα διαβάσω και θα επανέλθω με φώτο, ελπίζω μεταμόρφωσης!!! :)
 
Α πολυ καλη η δουλεια στο μαλλι της κουκλιτσας σου Φραουλιτσα μου! :) Αλλωστε εχεις τις συμβουλες της εξπερ του ειδους, της μοναδικης Rapunjel μας, που εχει σωσει πολλες κουκλες και ομορφυνει την καθημερινοτητα μας :flower:

Η Ιωαλιανα ειναι κουκλαρα οπως παντα με ή χωρις αφελειες! Και εχει και τελειο μαυρισμα!

Η κουκλα σου Penny βρεθηκε στο σωστο μερος και θα την σωσεις, θα την κανεις ντιβα! :D

Σου προτινω μια μερα, που εχεις χρονο και ορεξη, να διαβασεις τις αρχικες σελιδες αυτου του θρεντ οπου εχουμε μαζεψει πολυ υλικο περι συντηρησης της bibi-bo για ολα αυτα που εχουν να κανουν με την "υγεια" της. Και ο,τι απορια εχεις εδω ειμαστε!!! Σου βαλαμε δηλαδη ασκηση για το σπιτι :D :D:D Καλη επιτυχια! :flower:
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λατρεμένη Αναστασία σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Απλά αγαπάω πολύ τη bibi-bo και προσπαθώ να βρίσκω λύσεις στο πως θα διατηρηθεί καλύτερα! Πολύτιμη είναι και η βοήθεια της fraoulitsas που αγαπά εξίσου πολύ τις κούκλες αυτές!

Η Ιωαλιάνα δεν έχει πια αφέλειες και είναι για μένα πιο όμορφη έτσι γιατί οι bibi-bo είναι πιο όμορφες με όλα τα μαλλιά μακρυά και χωρίς αφέλειες.Το ξέρω λατρεμένη πως την αγαπάς πολύ! ;)

Μακάρι να βοηθήθηκε η Penny από τις συμβουλές μας!
 
Αναστασία μου, χαίρομαι που σου αρέσει! :D

Ραπουνζέλ μου, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αν και νομίζω πως είμαι αυτή που ξέρει τα λιγότερα εδώ.. Απλά έχω κάνει τις κούκλες ολίγον τι... πειραματόζωα προκειμένου να εφαρμόζω ό,τι μου φαίνεται πως βοηθάει.. :p

Penny, ό,τι απορία έχεις εδώ είμαστε! :D
 
Κι εγώ παιδιά ξέρω πολύ λίγα για τη συντήρηση, προς το παρόν εκπαιδεύομαι μόνο στο rerooting! :) Penny, επειδή το σώμα της κούκλας σου είναι σε αρκετά κακή κατάσταση, θα πρότεινα κι εγώ ένα σώμα sindy pedigree, active όμως, όχι basic γιατί από εμπειρία με το πρώτο σώμα της δικής μου, πιστεύω ότι δεν της ταιριάζει καθόλου το basic.. Τώρα για το μακιγιάζ, νομίζω ότι καμία μας δεν το κατάφερε στις πρώτης περιόδου και καταλήξαμε ότι χρειάζεται αερογράφος. Εγώ την δική μου τη μακιγιάρω με δικές μου σκιές! :p Το μαλλί πιστεύω ότι με τις οδηγίες των κοριτσιών θα φτιαχτεί εύκολα! Γενικά, στο πρόσωπο η κούκλα είναι μια χαρά, οπότε σίγουρα θα ζήσει!! :D

Να τη χαίρεσαι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ξέρω ότι είναι σε πολύ κακή κατάσταση, αλλά...δεν θα ήθελα να της αλλάξω σώμα...Ας έχει τα ελαττωματακια της, δεν πειράζει. Ειναι η κούκλα που έπαιζε μικρή η φίλη μου και θα ήθελα να την κρατήσω έτσι..

Από αυριο αρχίζω με το μαλλί που είναι και το εύκολο κομμάτι, και μετα, θα φτιάξω τα λαστιχάκια στα πόδια, θα προσπαθήσω να βρω δύο χεράκια να της κολλήσω, θα της κολλήσω μόνιμα παπούτσια για να μην φαίνονται τα δαγκωμένα ποδαρακια και νομίζω κάπως θα συνέλθει!

Σε δεύτερη φάση, θα βάλω βλεφαρίδες και θα προσπαθήσω να επαναφερω το μακιγιάζ!

Πώπω..έχω ποοοολύ διαβασμα :)
 
Καλή επιτυχία Penny! :) Στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι να κολλήσεις παπούτσια... Καλύτερα άστα έτσι, να μπορείς να βάζεις και άλλα παπούτσια όταν της αλλάζεις ρούχα. Γενικά και από τον στατικό μοντελισμό που έχω ασχοληθεί, είναι κακό να κολλάς πράγματα για διακοσμητικούς και μόνο λόγους. Εγώ πάντως κόλλα βάζω μόνο εκεί που πρέπει να κολλήσω κάτι που και κατασκευαστικά θα έπρεπε να είναι κολλημένο. Αυτό βέβαια θα το αποφασίσεις εσύ, απλά αναφέρω την άποψή μου! ;)
 
Θα έρθω να συμφωνήσω με την Mytinyworld... Penny μου, σκέψου το διπλά και τρίδιπλα πριν αποφασίσεις να κολλήσεις κάτι μόνιμα πάνω στην κούκλα γιατί μετά θα είναι μανούρα να το αφαιρέσεις. Ειδικά για τα παπουτσάκια, νομίζω πως επειδή η ζημιά δεν είναι πολύ μεγάλη θα ήταν καλύτερα να μη βιαστείς, μιας και με κάτι μακρύ ή με λίγο ψηλό παπούτσι (μία μποτούλα ξέρω γω...) δε θα φαίνεται τίποτα.. Επίσης υπάρχει πάντα και η λύση του καλσόν (τώρα μου ήρθε).. ;)

Όπως και να έχει, η απόφαση είναι δική σου! Καλή επιτυχία και πάλι! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πέννυ, αν χρειαστείς καλσόν (καλή ιδέα φραουλίτσα :thumbup: ) πες μου να σου στείλω ένα που δεν το χρειαζομαι! ;)
 
Καλημέρα!!

Καλσόν...είναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί!!Πολύ καλή ιδέα fraoulitsa!! :)

mytinyworld, ευχαριστώ πάρα πολυ! Αλλά δεν θέλω να σε βάλω σε κόπο!

Αν αγοράσω ένα καλσόν για barbie, θα της κάνει της μικρoυλας μου ή όχι?
 
Και εγω παιδια συμφωνω οτι το κολλημα πανω στο σωμα της κουκλας δεν ειναι σωστο να προκειται για κουκλα αξιας. Εδω προκειται για bibi-bo οχι για barbie OOAK που αμα λαχει την ταραζεις και στην κολλα σιλικονης!

Οποτε οντως το καλσον και μια μποτουλα μια χαρα θα της παει Penny!!! Το καλσον της barbie πρεπει να της κανει! Ελαστικο δεν ειναι αλλωστε?

Ποσο γελασα με το "οπότε σίγουρα θα ζήσει" της Mytinyworld!!! Αμα το παν τοσοι ντοκτωρ σιγουρα θα ζησει! :D Penny μου, εχεις πολυ διαβασμα :D :D:D και μαλιστα ολα, οχι μονο τα ΣΟΣ!!!
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Penny συμφωνώ να κρατήσεις το σώμα της αφού υπάρχει κι ας έχει ότι έχει. Δεν κολλάμε ποτέ τίποτα πάνω στο βινύλιο γιατί με το καιρό αλλάζει χρώμα το βινύλιο.Το μόνο που μπορείς να κολλήσεις και να είναι μόνιμο είναι οι βλεφαρίδες και αυτές όσο το δυνατόν πιο μέσα που ακόμη και αν αποχρωματιστεί το βινύλιο να είναι πίσω από τις βλεφαρίδες.Η ιδέα της fraoulitsas για καλτσόν είναι πάρα πολύ καλή.Κι εγώ όταν πρασινίζουν τα πόδια από το σίδερο μέσα βάζω καλτσόν.

Το μόνο κακό είναι το ότι μπορεί να κολλήσει ψηλά στα πόδια,ιδίως το καλοκαίρι.Τότε το βγάζω.

Εαν θες μποτούλες μπορώ να σου στείλω ένα ζευγάρι ροζ.Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση.
 
Αναστασια είπε:
Και εγω παιδια συμφωνω οτι το κολλημα πανω στο σωμα της κουκλας δεν ειναι σωστο να προκειται για κουκλα αξιας. Εδω προκειται για bibi-bo οχι για barbie OOAK που αμα λαχει την ταραζεις και στην κολλα σιλικονης!
Αναστασία μου, οι ΟΟΑΚ κι αν είναι κούκλες αξίας!! :eek: Εγώ έχω την χαρά και τύχη να έχω δύο barbie ΟΟΑΚ πανέμορφες και η αξία τους είναι διπλή: συναισθηματική και υλική! ;) Απλά την ΟΟΑΚ δεν σε νοιάζει να είναι κολλημένη, γιατί δεν θα την ντύσεις ποτέ, είναι φτιαγμένη για να είναι έτσι, μοναδική, η bibi-bo μας όμως με... την ντουλάπα του αλή μπαμπά, πρέπει να είναι ελεύθερη! :)

Penny δεν είναι φυσικά κόπος να σου στείλω ένα καλσόν! :)
 
rapunjel είπε:
Κι εγώ όταν πρασινίζουν τα πόδια από το σίδερο μέσα βάζω καλτσόν.
Δεν έχω κάτι να προσθέσω στη συζήτηση επί της ουσίας, αλλά με αφορμή αυτό που λέει η rapunjel θα ήθελα να πω ότι το μέταλλο μέσα στο πόδι της κούκλας δεν είναι σίδερο, αλλά χαλκός ή ορείχαλκος. Αυτό φαίνεται από το πράσινο χρώμα που αφήνει. Το λέω καθαρά εγκυκλοπαδικά, μιας και μπορεί κάποια στιγμή να μας φανεί χρήσιμο. ;)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa δεν γνωρίζω τι μέταλλο έχουν μέσα στο πόδι.Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι σε μία Sindy που μου είχαν κάνει δώρο είχε βγει ένα μαύρο σίδερο κάτω από την πατούσα, το οποίο το τράβηξα και το έβγαλα. Ευχαριστώ πάντως fraoulitsa για την πληροφορία!
 
Ούτε κι εγώ το ήξερα rapunjel μου, αλλά επειδή εδώ που δουλεύω τον τελευταίο καιρό ασχολούμαστε με μέταλλα και το έμαθα, είπα να το μοιραστώ εδώ. Το σίδερο αφήνει καφέ χρώμα, ενώ ο χαλκός κ ο ορείχαλκος πράσινο. Δεν ξέρω αν και κατά πόσον θα μας χρησιμεύσει πουθενά, αλλά είναι μία έξτρα πληροφορία. :p
 
Γιατι δεν της βαζανε χρυσαφι της καημενης της bibi-bo να μην σκουριαζε ποτε!!! :(
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λατρεμένη Αναστασία αν είχε χρυσάφι μέσα θα ήταν ακόμη πιο ακριβή... ;)
 
Αχ βρε κορίτσια, ας μην ήταν χρυσός, ας ήταν ένας κασσίτερος, ένα κάτι τέλος πάντων που να μη βγάζει σκουριά... Τι να γίνει όμως... αγάπα την κούκλα σου με τα ελαττώματά της! :p :p :p :p :p :p
 
Καλημέρα! Θυμάστε την κούκλα που πόσταρα με το μαρκαδόρο στα μαλλιά και στο πόδι, έτσι; Ψάχνοντας λύση, η bibibo 28 με βοήθησε, όχι μόνο προτείνοντάς μου κάτι, αλλά και προμηθεύοντας με με αυτό. Οπότε, της οφείλω χίλια ευχαριστώ πριν προχωρήσω παραπέρα! :D

Αυτό το οποίο χρησιμοποίησα λέγεται Ισοπροπυλική Αλκοόλη (Isopropanol) και το βρισκουμε στο φαρμακείο. Με αυτό μπορεί να μην κατάφερα να αφαιρέσω το σημάδι από το μαρκαδόρο στο πόδι της κούκλας (το ξεθώριασε όμως), αλλά ξέβαψα την τούφα τη ρόζ στα μαλλιά της και καθάρισα την έντονη βρωμιά σε άλλες κούκλες. Επομένως, μιλάμε για ένα χρησιμότατατο καθαρίστικό και θεώρησα πως θα ήταν καλό να το αναφέρω. :cool:

Ευχαριστώ και πάλι!! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα