Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Το μαυρο, Rapunjel μου, χρησιμοποιησε το για την κορη του ματιου, ενω για τις βλεφαριδες μπορεις να παρεις καφε σκουρο! :)

Για τις βλεφαριδες μπορεις να κανεις το εξης κολπο: να παρεις ενα δευτερο πινελο και να το μαδησεις μεχρις ωτου να μεινουν γυρω στις 7/8 τριχες. Με αυτο θα κανεις τελειες λεπτες και μακρυες βλεφαριδες! ;)

Επισης κρατησε διπλα σου μια αλλη Μπαρμπι ωστε να βλεπεις πανω κατω την σειρα των χρωματων και να παιρνεις ιδεες. Η Ματελ εκανε παντα πολυ πρωτοποριακα μακιγιαζ! :)

Καλη επιτυχια!!! :flower:
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λατρεμένη σε ευχαριστώ και με την πρώτη ευκαιρία θα τα αγοράσω και θα προσπαθήσω ξανά!

Σήμερα λοιπόν η δεύτερη προσπάθεια ακολουθώντας τις συμβουλές της λατρεμένης Αναστασίας.Στο τέλος τα μάτια περάστηκαν με λούστρο για βιτρό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να την!!! Κουκλα την εκανες!!! :D Και ειναι και η πρωτη σου! Ετσι βγηκε η δικη μου μετα απο 4 προσπαθειες, σε εσενα με την πρωτη!!!

Rapunjel μου εκανες πολυ καλη δουλεια. Ειδες, τωρα τα ματακια της ειναι ακριβως στο σημειο που ηταν τα προηγουμενα και εχουν πιο πολυ βαθος. :)

Εκτος απο ξεμαλλιασμενες και ξεποδαριασμενες βινταζ κουκλες, τωρα μπορουμε να σωσουμε και τις ξεβαμμενες! :)

Σας δινω δυο υπεροχες ιδεες για να χρησιμοποιησετε τις παλιες κουκλες που βρισκετε και ξαναβαφετε:


1 ιδεα. Μια κοπελα ειχε παει σε ενα παζαρακι και ειχε αγορασει 15 παλιες και ξεβαμμενες ρετροκουκλες.

Τις ειχε πλυνει, τις ειχε βαψει, και μετα ειχε κανει ενα σουπερ παρτυ στην αγαπημενη της ανηψουλα, χαριζοντας στο τελος σε καθε κοριτσακι απο μια κουκλα. Μετα απο χρονια τα κοριτσια αυτα ειχαν την κουκλιτσα να τους θυμιζει εκεινην την ξεχωριστη γιορτη! :D

2 ιδεα. Σε αυτο εδω το σαιτ

http://www.savethedolls.org/


μια κοπελα, μας εξηγει εναν πολυ ομορφο τροπο
να αξιοποιηθουν οι παλιες κουκλες.

Αφου πλυθουν και διορθωθουν μπορουν να γινουν ενα αγαπημενο δωρο σε παιδακια που το εχουν αναγκη, παιδακια σε νοσοκομεια, και οπου αλλου χρειαζεται αγαπη.
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λατρεμένη χάρις στις πολύτιμες συμβουλές σου βγήκε έτσι! Εσύ με βοήθησες πολύ και σε ευχαριστώ! :thanx2:

Υ.Γ.Μπορώ να χαρίσω οτιδήποτε αλλά όχι αυτό που έφτιαξα.Την κούκλα που τη μακιγιάρω από την αρχή,της βάζω μαλλιά δένομαι μαζί της και θα προτιμήσω να χαρίσω μια σε καλύτερη κατάσταση.
 
Αναστασία μου, σε υπερευχαριστώ για τις πολύτιμες οδηγίες για το βάψιμο εξ ολοκλήρου των ματιών! :thanx2:

Κορίτσια, απίστευτα όλα αυτά που κάνετε με τα βαψίματα :clap: , εγώ ακόμα είμαι πολυυυυ πίσω, ασχολούμαι προς το παρόν μόνο με.... τρίχες! :frypan:

Και για να δείτε τα αποτελέσματα, βάζω δύο φωτογραφίες :cool:


ΠΡΙΝ


picture.php


και ΜΕΤΑ!

picture.php
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Πολυαγαπημένη mytinyworld τις έχεις κάνει υπέροχες!!!! Ξέρεις πόσο αγαπάω τη παιδική bibi-bo σου! Λάμπει και χαμογελάει! Το ίδιο και η γλυκειά Sindy! Είναι υπέροχες σαν και αυτή που της έχει! :cheers:
 
Μιλαμε για μη Extreme Makeover που δεν αλλοιωσε τις κουκλες!!! Λες και γυρισε ο χρονος πισω!!! Συγχαρητηρια Mytinyworld μου!!! Ξερω ποσο αγαπας αυτες τις κουκλες σου, ειναι το συμβολο της παιδικης σου ηλικιας και αξιζουν οσο ενας θησαυρος!!! :D

Εμεις για αυτο ειμαστε εδω, για να βοηθησουμε να σωθουν αυτα τα παιχνιδια και να ξαναεπανελθει η παλια τους δοξα, ανταλλασοντας πληροφοριες!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορίτσια, rapunjel και Αναστασία, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας να ξανανιώσουν αυτές οι δύο κούκλες! Χωρίς εσάς, δεν θα είχα τολμήσει να κάνω τίποτα και χωρίς την έμπρακτη βοήθειά σας, δεν θα είχα κάνει τίποτα, οπότε τα συγχαρητήρια είναι για εσάς! :award:

Ενα πολύ μεγάλο ευχαριστώ! :thanx2:
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Πολυαγαπημένη mytinyworld όσο κι αν σε βοηθήσαμε όλα τα μπράβο ανήκουν σε σένα!!! Είσαι άξια και δημιουργική! Και πάλι χίλια μπράβο!!!!
 
Υστερα απο 10 μερες που μου εχετε κανει BAN επειδη θεωρουσατε υπερβολικα καλα για να ναι αληθινα για την κουκλα της Ραπουνζελ, και επειδη προφανως ανεφερα θετικους και καλους χαρακτηρισμους συμφωνα φυσικα με τους οποιους, οπως φανηκε στην πορεια σας φανηκαν ψευτικοι και οτι δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

Χαιρομαι λοιπον που καταφερατε με αυτον τον τροπο να αποδειξετε και σεις οτι αυτη η κουκλα ειναι μια πολυ ασχημη κουκλα! Αφου το να λεω θετικα σχολια γι αυτη ειναι ψεματα, δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

ποιο ασχημη κουκλα δεν εχω ξαναδει ποτε μου και γι αυτο την κοριδευουνε ολοι στο site. Συνεχιστε λοιπον να λετε ποσο πανεμορφη ειναι αυτη η κουκλα και οταν καποιος μπαινει και τη βλεπει, στην καλυτερη περιπτωση βλεπει εφιαλτες το βραδυ.

Και ξερω φυσικα πως θα σβησετε αμεσως αυτο το σχολιο μιας και πρεπει να μεινουν τα σχολια που την εκθιαζουν και την λενε πανεμορφη...

Και μιας και το site σας φιλοξενει συνεντευξεις σαν του Μαστορακη και σβηνετε και εκει οποια σχολια δεν σας αρεσουν συνεχιστε να στε και εδω τοσο "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΙ".

Γιατι φυσικα ολες οι αποψεις...ΔΕΝ εχουν θεση εδω μεσα...

Η ανθισμενη πρεπει να ναι πανεμορφη και κουκλα. Οποιος αντικριζει την πραγματικοτητα μην τολμισει να την ξεστομισει θα φαει ΒΑΝ! Ε τι να πω και γω η κουκλα σου ραπουνζελ μου ειναι υπερλαμπρη και καταπληκτικη!! Σου ευχομαι να την δει καποιος και να την αναπαραγει, οπως επιθυμεις. ειδικα αν δει την ανθισμενη θα το κανει σιγουρα...
 
Χαίρετε! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.. Έχω βρει μία κούκλα που το παιδάκι που την είχε ήταν προφανώς λιγάκι.. ζωηρούλι και της είχε βάψει μια τούφα ροζ (με μαρκαδόρο πιθανότατα)... Υπάρχει κάποιος τρόπος για να αφαιρέσω το χρώμα; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Επίσης, σήμερα ανακάλυψα σε μια κούκλα μια "πατέντα" (αν μπορώ να την ονομάσω έτσι) που μου άρεσε πολύ και σκέφτηκα να τη μοιραστώ εδώ. Το λάστιχο της κούκλας αυτής έχει προφανώς σπάσει και όποιος την είχε αντί να καθίσει να την κολλήσει και να χάσει έτσι τη δυνατότητα να κινείται, έκανε το εξης: Έχει αφαιρέσει όλο το λάστιχο και το έχει αντικαταστήσει με κορδόνι/ σπάγγο/κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Μου φάνηκε πολύ έξυπνη ιδέα γιατί ο σπάγγος δεν φθείρεται τόσο εύκολα και η κούκλα συνεχίζει να μπορεί να κινείται. Νομίζω είναι αρκετά χρήσιμο να το έχουμε υπόψιν μας, μιας και το να σπάσουν τα λάστιχα δεν είναι και τόσο απίθανο να μας τύχει... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fraoulitsa μου ο,τι πατεντα εχεις ειναι ευπροσδεκτη! :) Θυμαμαι οτι καπου ειχα δει οτι και η Rapunjel μας την ειχε δοκιμασει αυτη την λυση, και δουλεψε πραγματικα τελεια! :)

Ειναι μεγαλη νιλα να κοπει τα λαστιχο της bibi-bo!!! Αλλα χαρη σε εσας βρηκαμε και εδω μια λυση!!!

Για το μαρκαδορο στο μαλλι...αραγε το ασετον να εκανε καμια δουλεια ή καμια ζημια?8) Αν το δοκιμασουμε σε λιγες αρχικα τριχες? Συνηθως αυτοι οι μαρκαδοροι των παιδιων δεν ηταν ανεξιτηλοι.

Fraoulitsa, με λουσιμο απλο μηπως ξεθωριασε λιγο το χρωμα του μαρκαδορου ή τζιφος;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασία μου, καλώς μας ξανάρθες πρώτα απ' όλα! Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Το ασετόν το σκέφτηκα κι εγώ... Αλλά είπα να ρωτήσω κι εδώ πριν το δοκιμάσω... :p Οπότε, θα το κοιτάξω και θα σας πω τι έγινε μετά! Με το λούσιμο δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά, δυστυχώς. Τώρα, αν θα ξεθώριαζε λίγο λίγο με διαδοχικά λουσίματα... Χμμμμ είναι κι αυτό μια ιδέα... Άμα αποτύχει το ασετόν θα προσπαθήσω έτσι..

Κ πάλι ευχαριστώ! :) :) :)
 
μια Κουκλα γινεται ακομα πιο κουκλα!

Καλως σας ξαναβρηκα, Fraoulitsa, εγω σε ευχαριστω και καλη επιτυχια με το μαλλι! :)

Και τωρα μερικα ντοκουμεντα για το πως μια Κουκλα γινεται ακομα πιο κουκλα!

Ο Makisimos, η MytinyWorld και η Rapunjel, φετος το Πασχα αποφασισαν να μου χαρισουν οτι παιχνιδι δεν ειχα παρει απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου #) :flower: . Το tutorial αυτο ειναι αφιερωμενο με πολλη αγαπη στα ρετροαδερφακια μου μαζι με ενα απεραντο ευχαριστω! :flower: :flower: :flower:




Παιρνουμε μια καταπληκτικη bibi-bo, Α περιοδου, οπως βλεπουμε εχει τα χαρακτηριστικα ξανθα μαλλακια πλατίνα, και το κατασπρο προσωπο, χαρισμενη απο τον Μεγαλο Συλλεκτη Μακισιμο :thanx2: :thanx2:. Το σωματακι της ειναι το απλο, οχι το active δηλαδη, Sindy vintage Pedigree, αλλα της παει τελεια!

Την βαζουμε λοιπον σε μια λεκανη με χλιαρο νερο και λιγο απορρυπαντικο για τα ρουχα.

picture.php


Την αφηνουμε να μουλιασει για καμια ωρα και μετα την τριβουμε με μια παλια οδοντοβουρτσα.

picture.php


Αφου την ξεπλυνουμε της βαζουμε μαλακτικο ρουχων ή μασκα μαλλιων και την χτενιζουμε με υπομονη. Αφηνουμε το μαλακτικο μια νυχτα. Εγω δεν αντεξα τοσο, εσεις ομως να το αφησετε.

picture.php


Την αφηνουμε να στεγνωσει πανω σε μια πετσετα αφου την ξεπλυνουμε και παλι.

picture.php


Το μαλλακι της ζωντανεψε πολυ!

picture.php


...αλλα εχει αναγκη απο ενα reroot για να γινει ακομα πιο ομορφη!

picture.php


Πως κανουμε το reroot; Η καλη νεραιδα Rapunjel μας εχει ποσταρει σουπερ tutorial! :)

Πρωτο μερος

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=185843&postcount=16

Δευτερο μερος

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=185848&postcount=17

Αφου της προσθεσα λιγο μαλλακι, της προσθεσα και επιπλεον βλεφαριδες πανω απο τις δικες της, και τις τονισα τα χρωματα με ακριλικο.

picture.php


Πως βαζουμε βλεφαριδες; Τσακωστε αλλα δυο tutorial

Απο μενα

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=185088&postcount=10

και απο Rapunjel

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=185274&postcount=11

Για το μακιγιαζ με ακριλικα εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11454

Το φανταστικο ρουχο που φοραει ειναι χαρισμενο με πολυ αγαπη απο την MytinyWorld και λεγεται Τριανταφυλλενια Β περιοδου.

picture.php


Εγινε πολυ μωρο ετσι; Της εφτιαξα και κοσμηματακια να την κανω μεσα στα μαργαριταρια και στα διαμαντια.

Μια τετοια κουκλα εχει ανεκτιμητη αξια για μενα. :flower:

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λατρεμένη την έκανες υπέροχη!!! Να τη χαίρεσαι.Μόνο μια παρατήρηση έχω να κάνω με πολύ αγάπη!Το κραγιόν της είναι πολύ έντονο.Βάλε της ροζ ή πορτοκαλί κραγιόν.Οι πρώτες bibi-bo είχαν πορτοκαλί κραγιόν.Αλλιώς θέλει τόνισμα το γαλάζιο στα μάτια! Να τη χαίρεσαι ξανά! Ευχαριστώ όποιον άνθρωπο σου δίνει χαρά!Το αξίζεις!

Τώρα λατρεμένη για το λάστιχο που ανέφερες, εαν σπάσει παίρνουμε λάστιχο,όχι πλακί, από κατάστημα που πουλάει κλωστικά και κεντήματα και αντικαθιστούμε το παλιό.Μόνο στα χέρια είναι πιο δύσκολο.Στα άλλα μέρη είναι πολύ εύκολο(κεντρικό,πόδια).

Η Νόρα και η Ανθισμένη έχουν καινούργια λάστιχα. Εαν κάποιος χρειάζεται βοήθεια ευχαρίστως. :D
 
Rapunjel μου εχεις απολυτο δικιο!!!! :) Και εγω αυτο παρατηρησα! :xm: Θα της το ανοιξω ακομα γιατι οντως ειναι σκουροτερο απο το αρχικο της! :cry:

Καθε σου συμβουλη ειναι πολυτιμη, μιας και οι κουκλες σου ειναι οι πιο αγαπημενες!!! :flower:
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λατρεμένη οι δικές σου κούκλες είναι μοναδικές! Απλά με το κόκκινο κραγιόν έχασε την αθωότητα της. Έγινε κυρία.Εγώ το κράτησα στην Ανθισμένη γιατί της έχουν βάψει έντονα τα μάτια και ήταν το μόνο που της πήγαινε.Με ανοιχτόχρωμο ήταν άτονη.Δε σε φοβάμαι εσένα.Ξέρεις και τις κάνεις τέλειες! :D
 
Οπως εχω ξαναπει πολλες φορες, πηγε στα καταλληλα χερια κι εγινε...κουκλα..!!!

Τωρα ειναι ετοιμη να φωτογραφηθει με την ηλιοκαμμενες αδερφες της..!

Μεγια σου, πραγματικα αλλαξε οψη..!!!!Και το φορεματακι αυτο της εδωσε αλλη λαμψη..!!! ;) Yπαρχει ομως ενα προβλημα..!!!! 3 ΒΙΒΙ ΒΟ για εναν ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ???

Μυριζομαι σφαγη..!!! :D :D
 
Μακισιμο μου, πρεπει να της ανοιξω το κραγιον γιατι θελει πορτοκαλί, εχει δικιο η Rapunjel μου, πολυ αμπιγιε μου βγηκε!!! Πριν ηταν πιο κοριτσακι και μου αρεσε πιο πολυ. :eek: Εκανα πατατα μαμωτο...

Οπότε θα την ξαναποσταρω διορθωμενη!!! :) Καντε κουραγιο μεχρι να αξιωθω να παρω το χρωμα γιατι δεν το εχω! #)

Μια χαρα ειναι τα 3 κοριτσια μου, ειναι μικρα για αντρες!!! Αλλωστε κι αυτος μην νομιζεις με μια Μπαρμπι τα φτιαξε!!! Κι αυτη στο τελος τον αφησε και πηγε στο Αιγαλεω να κανει καριερα λεει και DVD! :D

Οποτε αυτος αποφασισε να τα φτιαξει με τον Κεν. Σημασια εχει να ειναι ευτυχισμενος, εγω δεν θα σταθω εμποδιο στο παιδι μου.
 
Πολυ προχω μαμα θα γινεις..!!! Για την γνωστη αγνωστη Μπαρμπι απο το Αιγαλεω ,εχω να σου πω οτι την εχουν ερωτευτει πολλοι αντρες και ηδη μου εχει γινει επισημη προταση για να την κανει δικη του ενας φιλος, αλλα οχι.....εκει, διπλα απο το DVD της Τζουλιας, να παιρνει μαθηματα, πως θα φερει λεφτα στον Μακισιμο..!!

Λες να γυρισω το "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ" με την Μπαρμπι????αχαχαχαχ Θα κανει παταγο..!!!

Την σαμπανια, την σαμπανια...!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα