Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για την μεγάλη βοήθεια με φωτογραφίες και χρήσιμες πληροφορίες που μας προσφέρατε (είναι πολύ κατατοπιστικές ) :D

Μόλις βρούμε τα χρώματα θα αρχίσω και εγώ της αλχημείες μου8)8) και θα δούμε αποτελέσματα δεν μπορεί θα την βρούμε την άκρη ;) Kαι εγώ τρώγομαι να πάρω αερογραφο γιατί είναι χρήσιμος τουλάχιστον σε εμάς άλλα δεν ξέρω ακόμα περιμένω να τα αγοράσω από Αμερική γιατι εκει έχει μεγάλη ποικιλία γενικά από τέτοια!!! :)
 
απλη περμαναντ σε μαλλι ΒΙΒΙΒΟ

Αν θελετε τα μαλλια της αγαπημενης σας κουκλας να παρουν μια κλιση προς τα μεσα.

1. βαλτε 4/5 καλαμακια στο μαλλι, τυλιγμενο στην αρχη με μικρα χαρτακια, οπως εχουν εξηγησει σε προηγουμενο ποστ, και τα στερεωνουμε με καρφιτσες.

picture.php


picture.php


2. βυθιζουμε το κεφαλακι μεσα σε καυτο νερο για 15 δευτερολεπτα, μετα σε κρυο για αλλα 15. Και μετα παλι σε ζεστο.

Αφηνουμε να στεγνωσουν τα μαλλια τουλαχιστον 24 ωρες.

Τα λυνουμε και ετοιμο το κοριτσι μας, εδω η Χρυσομαλλουσα Αλικη στην χωρα των θαυματων.

Με γεια! :D

picture.php
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λατρεμένη Αναστασία η Χρυσομαλούσα με τα μπαζ μαλλιά έγινε πολύ κυρία! :)
 
Αμαν τι ειναι το μπαζ Ραπουνζελ μου; Ειμαι μπαζο σε κατι τετοια, αυτα τα γαλλικα εσυ τα ξερεις μονο και η Μytinyworld!!! :D

Την εκανα μπαζο? :D :D:D:D :p
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Μπαζ λατρεμένη Αναστασία σημαίνει τα μαλλιά να γυρνάνε προς τα μέσα και όχι μπάζο :D !
 
Α, εμένα μη με ανακατεύετε με τα μαλλιά! Μία φορά το χρόνο πάω κομμωτήριο για κούρεμα, αν περίμεναν από κάποιες σαν εμένα τα κομμωτήρια, θα είχαν κλείσει προ πολλού!! (άσε που κάθε επίσκεψη στο κομμωτήριο είναι τουλάχιστον δύο σίντυ σε αξία, όλα πρέπει να τα υπολογίζουμε σε αυτή τη ζωή8) #) )
 
Μπράβο σε όλες σας κορίτσια για την καταπληκτική δουλειά!

Δεν ξέρω γιατί,αλλά το reroot με προκαλεί,ειδικά όταν βλέπω την ξεμαλλιασμένη Sindy της αδελφής μου να με κοιτάζει παραπονεμένα από το ράφι!

Θα μπορούσε κάποια να μου πει από που αγοράζουμε μαλλάκια?
 
Λωρα μου, εγω προσωπικα χρησιμοποιω εξτενσιον απο μαγαζι με αξεσουαρ!

Αλλα στο ιντερνετ υπαρχουν και πολλα μαγαζια ον λαιν, μονο που δεν ξερω ακριβως απο ποιο μιας και συνηθως τα μαλλια που τους βαζω εγω ειναι απο τρακα, χαρισμενα, οπως και η κουκλα! :)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λώρα μου από κατάστημα καλλυντικών αγοράζεις εξτένσιον και από αυτά φτιάχνεις ματσάκια μαλλιά και μετά τα περνάς στην κούκλα. Εγώ έτσι αγόρασα καστανά μαλλιά για να φτιάξω μια κούκλα el greco ολικό ριρούτ.Θα έχεις πολλά μαλλιά για πολλές κούκλες.
 
Ερώτηση: μπορώ άραγε να ζωγραφίσω το μακιγιάζ στα μάτια μιας barbie με ανεξίτηλους μαρκαδόρους? Εχει δοκιμάσεις κανένας/καμία?

Αναστασία, έχεις "φτιάξει" ποτέ ένα μάτι σε barbie εξ ολοκήρου από την αρχή? Δηλαδή να έχεις σβήσει τελείως το παλιό? Εχεις να μου προτείνεις κάτι (εκτός από πινέλο?)

Ευχαριστώ!
 
Αμαν.... βαγγελιστρα μου...ασε κατω αμεσως τους ανεξιτηλους μαρκαδορους MytinyWorld μου!!! :eek: o_Oo_O :burn:

Οι μαρκαδοροι, επειδη εχουν χημικες ουσιες διάφορες, μετα απο καποιον καιρο, εκει που δεν το περιμενεις, θα μπουν μεσα στο βυνιλιο της κουκλας, θα απλωσουν και.... :cry: θυμασαι το πρασινο αυτι της Μπαρμπι; Ετσι και χειροτερα.:burn:

Δεν υπαρχει επιλογη! Μονο πινελο και ακριλικα!

Ναι εχω βαψει απο την αρχη Μπαρμπι που εχω σβησει τελειως. Βγαινει μια χαρα! :)

Αν θελεις MytinyWorld μου, στειλτην να στην βαψω εγω και ασε την πατεντα με τον μαρκαδορο #) :p ! :D
 
Να και μια πατέντα που θα πήγαινε..... άπατη! #)

Εχω μια τάση πάντα να ψάχνω την εύκολη λύση.. Είπα να φτιάξω κι εγώ μια ΟΟΑΚ, λες να την στείλω σε σένα? :xm: Η να πειραματιστώ? :xm:8) :eek: Θα πάω να πάρω ακρυλικά που να μην τρέχουν και κανα πινέλο της προκοπής, γιατί αυτά που έχω είναι καλά για να βάφεις.. τοίχους! #) :p

Ευχαριστώ Αναστασία μου!!

Υ.Γ. Πο πο τι θα πάθαινε το κορίτσι παιδιά!! :precry:
 
Ασε μιλαμε θα παθαινε μεγαλη νιλα η κουκλα MytinyWorld μου!!!! :D :D:D

Και μετα δεν θα μπορουσε και να διορθωθει! :eek: o_Oo_O Θα ηθελε μεταμοσχευση κεφαλιου!

Σε αυτο το μπλογκ, στα αγγλικα, μιας καλλιτεχνιδος που φτιαχνει OOAK μπορεις να παρεις μια ιδεα, γιατι εχει βαλει φωτογραφιες με την κουκλα τελειως σβησμενη και βαμμενη απο την αρχη.

http://blog.awsumgal.com/?cat=25

Να κατσεις να διαβασεις το τουτοριαλ και να την φτιαξεις σιγα σιγα μονη σου!!!! Θα κανεις διαφορα πειραματα και θα δεις που θα βγει κουκλαρα!!!

Η πρωτη που ειχα φτιαξει εγω ειχε βγει χαλια, αλλα μετα την εσβησα, ξεμαλλιασα το πινελο αφηνοντας παρα πολυ λιγες τριχες ωστε να ειναι λεπτο και αφου πειραματιστηκα παρα πολλες φορες στο τελος κατι βγηκε της προκοπης.

Αυτο που αλλαζει αμεσα την εκφραση της κουκλα ειναι τα φρυδια και το στομα.

:)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Θα συμφωνήσω με τη λατρεμένη. Κι εγω την Ανθισμένη τη βάφω με ακρυλικά χρώματα. Μάλιστα πρώτα περνώ λίγο χρώμα με το πινελάκι και μετά το στρώνω με την οδοντογλυφίδα.Γίνεται απίστευτη δουλειά!

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld έχω καταστρέψει barbie με τους ανεξίτηλους μαρκαδόρους.Μετά από κάποιο καιρό άπλωσε το χρώμα.

Λατρεμένη υπέροχο το μπλογκ που μας έβαλες.Η γυναίκα είναι καλλιτέχνις!

:thanx2:
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Όπως έβαζα μαλλιά σήμερα στις κούκλες βλέπω ξαφνικά ότι το ένα μάτι της μίας barbie Ραπουντζέλ είχε σβήσει λίγο. Το ακουμπάω και φεύγει ένα κομμάτι.Στην αρχή στενοχωρέθηκα αλλά μετα λέω δε σβήνω και το άλλο να τα φτιάξω από την αρχή με ακρυλικά χρώματα;

Υ.Γ. Σκέφτηκα την πολυαγαπημένη mytinyworld που ρωτούσε για το ίδιο θέμα και σκέφτηκα ότι έτσι ίσως τη βοηθήσω,δείχνοντας την κούκλα!

Σας παραθέτω το αποτέλεσμα...
 
Rapunjel μου καλα εκανες και της τα εσβησες γιατι ετσι μπορουμε δουμε απο την αρχη ενα tutorial για τα ματακια της! Για να δωσεις λιγο περισσοτερο βαθος στο χρωμα μπορεις να δεις και εδω γιατι εχει το ματι σχεδιασμενο απο την αρχη!

Επισης με αραιωμενο το ακριλικο μπορεις να της βαλεις και λιγη σκια.

http://www.repaintdolls.com/new_page_3.htm#SamplePicsBookTwo

Ενα κολπο για να σου βγαινουν τα ματακια στο ιδιο υψος ειναι εδω οπου

βρηκα μια σειρα απο φανταστικα tutorial!

 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λατρεμένη σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές και το βιντεάκι. Να σε ρωτήσω τι μολύβι μπορώ να χρησιμοποιήσω για τα μάτια;
 
Απλο μολυβακι Rapunjel μου, τιποτα περισσοτερο! :) Αφου σχεδιασεις τα ματακια μετα τα περνας με το ακρυλικο. Παρατηρησα επισης οτι δουλευεις καλυτερα με πινελακι που εχει φυσικη τριχα, το πιο λεπτο που υπαρχει, παρα εκεινο με την συνθετικη. Γιατι η φυσικη τριχα ειναι πιο απαλη και κανει κατι βλεφαριδες πολυ πολυ λεπτες.

Ειναι επισης σημαντικο να αφηνουμε να στεγνωσει το πρωτο στρωμα πριν ριξουμε το επομενο για να μην ανακατευτουν τα χρωματα, το ασπρο του ματιου με την ιριδα π.χ.

Την πρωτη μου ΟΟΑΚ, που χαρισα, οπως ολες, την εβαψα και την ξεβαψα 5/6 φορες, (βλεπε συνημμενη φωτο), οποτε αν δεν σας βγει το αποτελεσμα με την μια να μην αγχωνεστε. Δεν ειμαστε και επαγγελματιες του ειδους, ετσι για να σωσουμε καμια κουκλα τις βαφουμε! :D
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Σε ευχαριστώ λατρεμένη.Το πινελάκι είναι από φυσική τρίχα και το πιο λεπτό που βρήκα.Το χρώμα το άφησα και στέγνωσε.Θα δοκιμάσω ξανά όταν έχω χρόνο.Αυτό πάντως με το μολύβι πιστεύω ότι θα βοηθήσει.Ίσως τις βλεφαρίδες να πρέπει να τις κάνω με οδοντογλυφίδα.Επίσης θα πάρω και ένα σωληνάριο μαύρο ακρυλικό.
 
Πίσω
Μπλουζα