Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Αναστασία μου, στα μαγικά σου χέρια ξανάνιωσε η κουκλίτσα!!! :D

Περιμένω κι εγώ εναγωνίως να την δω με πορτοκαλοσομόν κραγιόν! ;)

Με γεια και να την χαίρεσαι! :flower:
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Ο άξιος άνθρωπος πολυαγαπημένη μου mytinyworld ότι πιάσει στα χέρια του το μεταμορφώνει.Σαν να έχει μαγικά χέρια! Τέτοια χέρια έχεις εσύ και η λατρεμένη Αναστασία μας!
 
πορτοκαλι κραγιον για την bibi-bo Α περιοδου

Και επειδη η Rapunjel μας, πολυ σωστα παρατηρησε οτι στην κουκλα bibi-bo Α περιοδου με το καταλευκο προσωπο, παει καλυτερα το πορτοκαλι κραγιον, που της δινει εναν αερα πιο παιδικο, καθησα και ανακατεψα παλι το κοκκινο το ασπρο και το κιτρινο ακριλικο και πιστευω κατορθωσα να το κανω ιδιο με αυτο που ειχε πριν την ατσουμπαλη επεμβαση μου! :D #)

υ.γ. Εδω μας την παρουσιαζει η φιλη της η Αριελ, που ηρθε κολυμπωντας διασχιζοντας ολο το Κρητικο πελαγος μεχρι την Ιταλια, σταλμενη με πολλη αγαπη απο την κουκλομανα Rapunjel:thanx2:!

Τι λετε βρε παιδια τωρα, την πετυχα; Το ξερω οτι οι βλεφαριδες ειναι λιγο σκουρες αλλα δεν βρηκα καστανες ...μαμωτο!!! :eek: Καλη δεν ειναι; #) Εγω παντως την αγαπαω οσο τις αλλες δυο μου!!! :) :) :)
 
Αναστασία μου, τέλεια την έκανες, μπράβο! Νομίζω το χρώμα στα χείλη το πέτυχες μια χαρά! Όσο για τις βλεφαρίδες... δε νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς, μιας και πολλές από τις πρώτες Bibi-bo έχουν μαύρες βλεφαρίδες ούτως ή άλλως! ;)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λατρεμένη την έκανες υπέροχη.Όλες οι bibi-bo έχουν μαύρες βλεφαρίδες. Εγώ τις δικές μου τις περνούσα με χρυσό μαρκαδόρο από κάτω και διαφανές σταθεροποιητικό από πάνω για να μη φεύγει το χρώμα.Εαν πάντως θέλεις να την κάνεις να είναι ίδια με τις πρώτες bibi-bo, μπορείς να τις περάσεις με διαφανές μανό ή διαφανές σταθεροποιητικό όλες μαζί ίσια μπροστά! Αυτό θα τις μαζέψει λίγο και θα είναι σαν τις πρώτες bibi-bo!Πάντως είναι υπέροχη!

Η Άριελ είναι τρισευτυχισμένη κοντά σου.... ;)

Σου βάζω μια bibi-bo του 1982 να δεις τις βλεφαρίδες.

picture.php
 
Τέλειο το πορτακαλί Αναστασία μου! Τώρα η κουκλίτσα είναι καταπληκτική! Και οι βλεφαρίδες μια χαρά είναι! Εχει δίκιο η ραπουνζέλ, οι άσπρες bibi-bo είχαν εργοστασιακά μαύρες βλεφαρίδες, οπότε είσαι στα σωστά χρώματα. Κράτα μια δόση από το πορτοκαλί μακιγιάζ στην άκρη για μια χονγκονέζα μαϊμουδοφλερ, η οποία θα έρθει στα σπα σου να σενιαριστεί!! ;)
 
Αναστασια μας, οντως την εκανες ΤΕΛΕΙΑ..!!!! Ηταν αυτο που χρειαζοταν το πορτοκαλι χρωμα..!!!!!

Μην της αλλαξεις τιποτα αλλο, εχει γινει οπως ακριβως την φανταζομουν οτι επρεπε να ειναι..!!! Τωρα δεν εχεις παρα να κανεις μια σπεσιαλ φωτογραφηση με τον Τζον Τζον συνοδευομενος απο 3 ladies..!!!! ;)

Χμ....χρυσομαλλουσα ΒΙΒΙ ΒΟ εχεις, μαυρισμενη εχεις, ασπρουλιαρα εχεις, μαυρισμενο Τζον Τζον εχεις, τι μας λειπει?? Μηπως ενας Τομ Τομ, ο κουνιαδος της, για να γινει κανα μπερδεμα?? χεχεχεχε ;)
 
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω κανέναν.... κορίτσια, οι bibi-bo τις πρώτης περόδου δεν έχουν μονάχα μαύρες βλεφαρίδες εργοστασιακά, αλλά και καστανές, σαν αυτές των β περιόδου... Γι'αυτό έκανα νωρίτερα τη διάκριση... #)
 
Παιδια μου αγαπημενα, σας ευχαριστω παρα πολυ για την προσοχη που δινετε στις κουκλο-επεμβασεις μου :flower: :flower: :flower: γιατι ειχα λιγο αγχωθει μην κανω καμια πατατα με αυτην την πολυτιμη bibi-bo!!! :nervous:Λες και εδινα πτυχειο ενα πραμα...:precry2: :D

Ηταν η πρωτη στην οποια τολμησα να κανω τοσες επεμβασεις μαζεμενες και δεν ηθελα να της αλλοιωσω τα χαρακτηριστικα!!! :eek: o_Oo_O#)

Σας ευχαριστω και για τις φωτογραφιες που ξαναποσταρατε, και σε αυτο αλλά και στο κυριως θρεντ της bibi-bo, γιατι δεν ειχα συνειδητοποιησει οτι οι πρωτες bibi-bo ειχαν εντελως μαυρες βλεφαριδες! :eek:

Νομιζα οτι ηταν το φως της φωτογραφιας που τις εδειχνε ετσι!

Τωρα ειμαι ακομα πιο χαρουμενη οτι η κουκλιτσα ειναι σωστα ρετουσαρισμενη οπως μου κονφερμαρανε τα κοριτσια μας, Fraoulitsa & Rapunjel, που ειναι αυθεντια στην bibi-bo! :) :) :)

υ.γ. Mytinyworld μου, οποτε θελεις τα SPA εδω ειναι ανοιχτα ολημερις και οληνυχτις για την κουκλα σου!!!

Αλλωστε οτιδηποτε αλλαγη κανω θα την ποσταρω στο θρεντ να βλεπετε ολοι, και αν κανω καμια λαλακία να μου το λετε να την διορθωνω πριν την στειλω πισω στο σιντοσπιτο της Mytinyworld! :D

Μακαρι το αγρυπνο βλεμμα της κουκλομανας Rapunjel και οι πολυτιμοτατες πληροφοριες της κουκλομανας Fraoulitsas να ειναι βοηθος σε καθε κουκλοεπεμβαση μας!!!

Makisimo μου, για την συγκεκριμενη κουκλα εχω καποια σχεδια πολυ σπεσιαλ για τον ιστοχωρο της συλλογης σου, αλλα δεν λεω κατι αλλο, ειναι εκπληξη. :)
 
Αναστασία τα χείλια της bibi-bo, όντως ήταν ανοιχτό κοραλί πορτοκαλί, μέχρι το 1981! Η bibi-bo σου είναι πολύ όμορφη. Το πρόσωπο της τα λέει όλα. Δείχνει πολύ χαρούμενη. :) Υπέροχη δουλειά ακόμα και στις βλεφαρίδες! Μπράβο!! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Η λατρεμένη Αναστασία μας ήταν η πρώτη που ασχολήθηκε με την επιδιόρθωση και τη βελτίωση των κουκλών.Βοήθησε και μας να ασχοληθούμε με το πως θα διατηρήσουμε όλα αυτά που φέρνουν το άρωμα των παιδικών μας χρόνων.Της αξίζει ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :thanx2:
 
Θα συμφωνήσω με την rapunjel. Αναστασία, εμείς σου οφείλουμε ένα τεράστιο ευχαριστώ για όσα μας έχεις δείξει, ειδικά στο θέμα της συντήρησης! :D

Όσο για τη νέα πληροφορία σχετικά με το χρώμα των χειλιών της bibi-bo... Χμ.. έχει ενδιαφέρον και μας δίνει ένα ακόμα κριτήριο για να χρονολογήσουμε τις κούκλες μας, ειδικά όσοι τις έχουμε από δεύτερο (και τρίτο και τέταρτο και και και) χέρι. Ευχαριστούμε bibi-bo!!!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια εγω σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου, γιατι ολες αυτες τις πληροφοριες που μαζεψαμε εδω στο φορουμ τις μαζεψαμε ολοι μαζι!!! :)

Να ειναι καλα η κουκλα barbie που την εχουμε ταραξει στο πειραμα τοσο καιρο, μεχρι να εχουμε τα σωστα αποτελεσματα πριν να τα εφαρμοσουμε στην πολυτιμη Bibi-bo μας! :D

Και να ειναι καλα ολες αυτες οι καλες ψυχες, σε ολον τον κοσμο που βαζουνε τα tutorial δωρεαν και open source στον παγκοσμιο ιστο, κυριως στα αγγλικα ωστε να τα βρισκουμε ολοι, να τα διαβαζουμε και να μαθαινουμε απο εκεινα!!!

Οχι σαν ενα ιταλικο φορουμ που ειχα γραφτει προ τετραετιας οπου ηταν 3 κι ο κουκος και τα κραταγανε για τον εαυτο τους (μην τους παρουνε τα μυστικα για τις ΟΟΑΚ που προοριζονταν αποκλειστικα προς πωληση! Tο φορουμ εκεινο δηλαδη εκανε βιτρινα για ιμπει και δεν συμμαζευεται! :xm:

Να γιατι παραδεχομαι και εκτιμω το Ρετρομανιαξ απο απο την αρχη βαζει περιορισμους σε τετοιες καταστασεις!!! :) )

Εκει δεν εμαθα απολυτως τιποτα, μιας και δεν ημουν "πελατισσα"... Πεστε το ρε παιδια οτι αν δεν αγορασω δεν θα μαθω τι ειναι το ρερουτ!!! Τι με βασανιζετε στο περιμενε!!!

Για πολυ καιρο περιμενα μπας και δωσουνε τους κωδικους και τις password μεχρι που στο τελος βαρεθηκαμε και φυγαμε ολοι!!! :p Λες και ητανε ωρε τα προτζεκτ της ΝΑΣΑ!!!! Και μετα λενε εμας ψωνια!!! :D :D:D

Τις κουκλες μας θελαμε να φτιαξουμε, δεν θελαμε να κατασκευασουμε ρωσικο δορυφορο!!! :eek:

Και επειδη για μενα το web ειναι πανω απο ολα εργαλειο γνωσης ανοιχτο σε ολους αποφασισαμε να ανοιξουμε αυτο το θρεντ στο οποιο ολοι συμβαλουμε!!! :flower:
 
Παιδιά τα φώτα σας!

Βρήκα από μια φίλη μου μια bibibo μπαλαρινα (show) η οποία έχει τα εξής προβλήματα!

1. το ένα της μάτι έχει θολώσει

2. Δεν έχει χεράκια, από τους καρπούς και κατω...

3. Εχουν βγεί τα σίδερα μέσα απο τα γόνατά της...

Εχω στενοχωρηθεί λιγο...Υπάρχει καμιά ελπίδα να την σουλουπώσω λιγάκι?? :(

Θα βάλω και φωτό όταν την πάρω στα χέρια μου.. Οπως και να χει δεν θα την αφήσω να την πετάξει!!
 
Kαλα εννοειται οτι ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΕΙ..!!!!!!! Κι εγω εχω παιχνιδια ε αναλογη κατασταση αλλα με την βοηθεια των ρετροπαιδων θα την ξαναφτιαξεις..! Το θεμα ειναι πως ειναι δυνατον να ειναι η μπαλαρινα και αν εχει φυγει το συρμα απο τα ποδια..! Αφου ειναι πλαστικα τα συγκεκριμενα...! Για τα χερακια...θα σε βοηθησω εγω..!! Εχω ανταλλακτικα..!! Θα βρω να τα ψαξω..! Ισως σου βρω και εναν εναλλακτικο σωμα αλλα σε καμια περιπτωση μην την πεταξεις..!!

Θα την χειρουργησουμε κι αυτην ...!!!!!!!

Παιδες, το νυστερι..!!!!!
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Penny βάλε την φωτογραφία και όπως και όσο μπορώ θα σε βοηθήσω.

Το μάτι με γυαλιστικό νυχιών ή σταθεροποιητικό διαφανές που χρησιμοποιούν στη ζωγραφική επανέρχεται και ξεθολώνει.Για τα υπόλοιπα άμα δω φωτογραφίες θα σου πω.Φτιάχνει πάντως μη στενοχωριέσαι! ;)
 
Penny σίγουρα η κούκλα θα φτιάξει. Μην την πετάξει η φίλη σου, είναι πολύ κρίμα! :( Χεράκια (αριστερά όμως μόνο) έχω κι εγώ αν χρειαστείς. Είσαι όμως σίγουρη πως πρόκειται για τη show? Ρωτάω γιατί η show δεν έχει ούτε αποσπώμενα χεράκια σαν όλες τις υπόλοιπες ούτε πόδια που λιγίζουν (άρα και σίδερα μέσα σε αυτά)...
 
τώρα της μίλησα...δεν είναι μπαλαρίνα! Την μπαλαρίνα την έχει και αυτή αλλά σε καλή κατάσταση αν και οπως μου είπε, πέταξε τη βάση της γιατι δεν λειτουργούσε πια!!

Είναι ή πρώτη Bibi bo που αγόρασε, το 1986.

Παιδιά θα την πάρω άμεσα και θα την ποστάρω..Μακάρι να την φτιάξουμε!!!! :D

Βάλτε ποδιές και σκουφιά!!
 
Λοιπον, της την παιρνεις..., την κλεβεις στην αναγκη :D , και την βγαζεις φωτο για να την τακτοποιησουμε..!!! :)
 
χαχαχα..αυτή την ταλαιπωρημένη μου την δίνει ευχαρίστως!! Μάλιστα μου έκανε πλάκα ότι την πέταξε και με έπιασε αμόκ!! :p

Επειδή όμως είναι επαρχία, θα περιμένουμε λίγο.

ουφ! χάρηκα τώρα!! :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα