Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa χρησιμοποίησε ασετόν γιατί ήδη είναι πολύ επιβαρυμένο το πλαστικό στο σημείο εκεί.Αφαίρεσε τα περισεύματα του πλαστικού και πες μας την κατάσταση μετά να βοηθήσουμε σε ότι μπορούμε. ;)
 
Rapunjel μου, νομίζω πως έχει διορθωθεί αρκετά... Κατάφερα να βγάλω όλη την κορδέλα, η οποία εκτός από γεμάτη λιωμένο πλαστικό ήταν και κολλημένη στη μέση της κούκλας.. Βέβαια.. όταν έφυγε η κορδέλα η κούκλα κόπηκε στα δύο, αλλά την κόλλησα... Έκοψα τα περισσεύματα του πλαστικού μέσα από το πόδι της, το οποίο πλέον ίσιωσε... Και τα δύο πόδια πλέον κινούνται, σταμάτησαν να είναι κολλημένα. Τα λιωμένα πλαστικά από τη μπροστινή μεριά δεν τα πείραξα.. Νομίζω πως με ένα βρακάκι θα είναι καλά... Ουφ! :(
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa χαίρομαι που έφτιαξε!Άξιζε τον κόπο!!!Να σαι καλά να τη χαίρεσαι! :D
 
Και μετά από τόση ταλαιπωρία... είπαμε να κάνουμε την πρώτη μας δημόσια εμφάνιση...

picture.php


picture.php


Το βρακάκι τελικά κρύβει όλα τα προβλήματα, ε? :p

picture.php


Nτυμένη θα την ποστάρω σε λιγάκι στο ανάλογο thread... ;)

Ραπουνζέλ μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα και πάλι!!!!!! :D
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa πάρα πολύ καλό το αποτέλεσμα! Γεια στα χέρια σου!!!Μια χαρά είναι με το βρακάκι!Να τη χαίρεσαι!!! :D
 
Απιθανη η κουκλιτσα, αποχτησε και παλι κινητικοτητα!!! Kαι γελασα πολυ με τον σχολιασμο στις φωτογραφιες!!! :) :D

Ειναι πολυ ομορφο να βλεπουμε μια κουκλα της El Greco τοσο αγαπημενη, ή μαλλον η πιο αγαπημενη, να ξαναβρισκει της λαμψη της! Αχ μακαρι να σωναμε ολες οσες ειναι ακομα στις αποθηκες, ξεχασμενες, ξεμαλλιασμενες και λιωμενες!!!

Μην σταματησετε ποτε να ψαχνετε εσεις που ειστε ακομα εκει στην πατριδα!!! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πες τα χρυσόστομη Αναστασία, σώστε τη Bibibo την ωραιότερη κούκλα που βγήκε ποτέ!

Φραουλίτσα συγχαρητήρια μια χαρά είναι τώρα η κουκλίτσα σου ανανεώθηκε να τη χαίρεσαι!

Και φυσικά χίλια μπράβο στη νεράιδα των Bibibo τη Ραπουνζέλ για τις πολύτιμες συμβουλές της :)
 
Χαίρομαι που σας αρέσει και σ' εσάς κορίτσια όσο αρέσει και σ' εμένα!!! :D :D :D :D Αναστασία μου, όσο σκέφτομαι πόσες κούκλες λιώνουν σε αποθήκες και ξεχασμένα ράφια κάτι με πιάνει.... :( :( :( :( Μακάρι να μπορούσαμε να τις σώσουμε όλες.... Καλές είναι βρε παιδιά οι καινούργιες, αλλά νομίζω οι μεταχειρισμένες με όλα τους τα προβλήματα έχουν άλλη χάρη (κ ας τις ακριβοπληρώνουμε πλέον κι αυτές :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:)....
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Amalia34 σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Όποιος ή όποια χρειάζεται βοήθεια για μια κούκλα του ευχαρίστως να βοηθήσω!Είναι πολύ όμορφο συναίσθημα να βλέπεις το αγαπημένο σου παιχνίδι να ανασταίνεται από κει που το είχες ξεγραμμένο...

Λατρεμένη Αναστασία όσες πέσουν στο διάβα μας θα τις συντηρήσουμε και θα τις διατηρήσουμε.Θα υπάρχουν και κάποιες που θα έχουν άδοξο τέλος σε μια αποθήκη,σε μια ντουλάπα ή το χειρότερο σε μια χωματερή... :(

fraoulitsa όταν μου κάνανε δώρο μια καινούργια bibi-bo σε κουτί άγγιχτη το συναίσθημα που ένιωσα ήταν όπως τότε που με χίλιες στερήσεις αγόραζα μία.Υπέροχο συναίσθημα.Όταν βρίσκω κάποια μεταχειρισμένη είναι ένα τελείως διαφορετικό συναίσθημα.Εγώ πάντως να ακριβοπληρώσω bibi-bo δεν το κάνω.Θεωρώ ότι κάποιοι από αυτές τις κούκλες πλουτίζουν και δεν το θεωρώ σωστό.
 
Θα συμφωνήσω μαζί σου rapunjel μου! Αυτό το συναίσθημα που έχεις όταν "ανασταίνεις" ένα παιχνίδι είναι ασύγκριτο!

Εμένα κούκλα δε μου έχουν χαρίσει ποτέ όσον καιρό ασχολούμαι, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με αυτό που λες... Τις καινούργιες που πήρα όμως με ανταλλαγή, δεν ξέρω... χάρηκα πάρα πολύ που τις πήρα, ωραίες ήταν στο κουτί, αλλά... δεεεεεεν ξέρω... είναι πάρα πολύ όμορφες, τις είχα και μικρή, αλλά από εκεί και πέρα... και πάλι προτιμώ τις μεταχειρισμένες με όλα τα προβλήματά τους. Αλήθεια. Ίσως να είναι και συναισθηματικός ο λόγος, μιας και κάπως έτσι θα ήταν κι οι δικές μου σήμερα... Μ' αρέσει και αυτή η διαδικασία της συντήρησης, θέλω να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα προκειμένου να μπορώ να τις επαναφέρω όσο πιο κοντά γίνεται στο πώς ήταν αρχικά...

Όσο για το θέμα με το να τις ακριβοπληρώνουμε... δεν ξέρω, ειλικρινά! Έχω ακριβοπληρώσει bibi-bo δύο φορές, και τις δύο μεταχειρισμένες... Αλήθεια, όμως, το σκεφτόμουν σήμερα αυτό... Ποια είναι η πραγματική τους αξία; Μέχρι πόσα μπορείς να δώσεις για μια κούκλα χωρίς να πεις πως την ακριβοπληρώνεις; Ειναι κι αυτό ένα μεγάλο θέμα... Πραγματικά, δεν ξέρω από τιμές, δεν χρειάστηκε ως τώρα να ασχοληθώ σοβαρά με τις τιμές της "αγοράς", αλλά τώρα που ψάχνω σοβαρά και μόνη μου προβληματίζομαι πολύ. :xm: :xm: :xm:
 
Έχετε δίκιο κορίτσια είναι αλήθεια ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται την αδυναμία μας στη Bibibo και τις πουλάνε πολύ ακριβά όπως αυτή την υπέροχη που πουλάει κάποιος τώρα 150$ τη Bibibo la bamba είναι βέβαια τελείως καινούρια αλλά πάλι, είναι δύσκολες οι εποχές που διανύουμε και δυσκολεύεται κάποιος να δώσει τόσα λεφτά. Αν όμως δεν είχα βρει τη Bibibo Rapunjel θα τα έδινα τα χρήματα κι εγώ γιατί είχα μεγάλη λαχτάρα να την ξαναπάρω στα χέρια μου αυτή την κούκλα.

Είναι τόσο πολύτιμη για μένα...

Ε
 
Aχ βρε Αμαλία μου... Αυτή μας ακριβώς η λαχτάρα νομίζω πως είναι τελικά αυτό που ανεβάζει τις τιμές στο ταβάνι... Θυμάμαι τότε που πήρα την πρώτη μου Bibi-bo, έκανε 30 ευρώ και ήταν απούλητη για μήνες... Τώρα με 30 ευρώ ούτε μεταχειρισμένη δε βρίσκω... :( Πραγματικά, πάντως, θα ήθελα πολύ να κάνουμε μια συζήτηση περί τιμών, να δούμε τι γίνεται (όχι εδώ, στο κεντρικό θέμα της Bibi-bo ίσως).. Νομίζω πως είναι παραπάνω από χρήσιμη, τι λέτε κι εσείς;
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Amalia34 μου η ίδια κούκλα πέρυσι πουλήθηκε 80 ευρώ και πρόπερσι 30.Φαντάσου φέτος 150.Δηλαδή σε λίγα χρόνια θα κάνει 1.000 ευρώ;

Κι αυτοί ποντάρουν στη λαχτάρα μας.

fraoulitsa ότι συζήτηση κι αν κάνουμε για τις τιμές τίποτα δε θα βγει.Πάντα θα ανεβαίνουν χρόνο με το χρόνο...
 
Ναι, αλλά θα έχουμε έναν μπούσουλα, έτσι νομίζω... Δηλαδή για να σου μιλήσω πρακτικά... Εγώ το Γενάρη είδα στο Μοναστηράκι κούκλες της β περιόδου προς 40 ευρώ έκαστη (μεταχειρισμένες παντα, έτσι?) σε παλαιοπωλείο, πριν καμιά βδομάδα τη μπαλαρίνα με 80 αλλού, βλέπουμε όλοι τις τιμές στο ebay και το emarket... Θέλω να πω... ίσως θα ήταν καλό να δούμε πόσο περίπου πάει κάθε τι για να ξέρουμε... Εγώ ειλικρινά δεν έχω ιδέα πόσα είναι καλά να δώσεις για μια μεταχειρισμένη κούκλα χωρίς να πεις πως ξεπαραδιάστηκες... Σίγουρα οι τιμές αλλάζουν συν τω χρόνω, αλλά νομίζω έτσι θα βοηθηθούμε όλοι μας... ;)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa δεν ξέρω από τιμές.Πάντως αυτές που αναφέρεις μου φαίνονται τζιμπημένες.Είναι πολλά λεφτά για μία μεταχειρισμένη κούκλα...
 
Αμ κι εμένα ραπουνζελ μου τσιμπημένες μου φαίνονται, γι' αυτό και ρωτάω να δούμε τι γίνεται γενικά στην αγορά... Όλοι λίγο πολύ ψάχνουμε και θα ήταν χρήσιμο να δούμε τι συναντά ο καθένας... Στις Barbie που ασχολιόμουν χρόνια θυμάμαι πως η αξία της κούκλας έπεφτε στο μισό αν δεν είχε το κουτί και μετά ανάλογα και με την κατάστασή της μειωνόταν κι άλλο... :xm: :xm: :xm:
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa ότι αναφέρεις για τη barbie πρέπει να ισχύει και για τη bibi-bo!

Πάλι αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο ας μας πει.
 
Κορίτσια πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση για τις τιμές εγώ τη δικιά μου τη bibibo Rapunjel την αγόρασα 50 ευρώ πριν ενάμισι περίπου μήνα αλλά ήταν τελείως καινούρια στο κουτί της, βέβαια το κουτί ήταν πολύ ξεθωριασμένο και δεν το κράτησα. Τώρα τη μπαλαρίνα χωρίς κουτί και με χαλασμένη τη βάση και χωρίς τη φουστίτσα της μπαλαρίνας θα την πληρώσω γύρω στα 65 ευρώ και πάλι καλά λέω, γιατί βλέπω κάτι 100άρια για μεταχειρισμένες και τρελλαίνομαι νομίζω πως είναι εκμετάλλευση, έλα όμως που είναι δυσεύρετες.
 
Ραπουνζέλ μου, λες να είναι τα ίδια, ε? Χμ... άρα οι τιμές που λέμε για τις μεταχειρισμένες δεν είναι και τόσο εξωπραγματικές λοιπόν.. :( :( :(

Αμαλία μου, κατάλαβα ποια μπαλαρίνα πήρες κι έχω να σου πω, επειδή την έχω δει από κοντά, πως είναι πού όμορφη! Η βάση σου μπορεί να φτιάχνει, όπως μας είπε και η veloudir σε άλλο θεμα! ;) Μη μου φωνάξετε, αλλά κι εγώ τόσα έδωσα για μια μεταχειρισμένη α περιόδου... #) #) #) #) #) #) #) #) #) #) #) #) #) #) #) Τα κατοστάρια για μεταχειρισμένες και μάλιστα β περιόδου, που είναι πιο εύκολο να τις βρεις από της α τα θεωρώ παράλογα... Προσωπική μου άποψη πάντα, έτσι? :eek:
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Καλή μου Amalia34 οι bibi-bo Β΄περιόδου είναι πιο φτηνές λόγω μειωμένης ζήτησης.Εκεί που γίνεται πανικός είναι στις Α΄περιόδου.Εγώ πάντως άλλη bibi-bo δεν θέλω.Ρουχαλάκια ναι αλλά κούκλα όχι.Προσπαθώ να συντηρώ και να έχω σε καλή κατάσταση αυτές που έχω.Αν βρω κάποια άλλη και δεν μου την κάνουν δώρο θα τη χαρίσω.Όσο για τη φουστίτσα της μπαλαρίνας Amalia34 θα τη ράψουμε...

fraoulitsa γιατί να σου φωνάξουμε;Ήθελες και την πήρες και με γεια.Αυτό που μετρά είναι να είσαι χαρούμενη.Κουμάντο κανείς δε σου κάνει και δεν έχει και δικαίωμα να σου κάνει.Να τη χαίρεσαι.Κάτι μου λέει πως άμα την παραλάβεις θα έχουμε θέμα συντήρησης; ;)
 
Πίσω
Μπλουζα