Bibi-bo: A' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

Eυχαριστούμε πολύ για τις φωτό Candy4ever!! To αυτοκίνητο κάθε άλλο παρά σαραβαλάκι είναι!! Το έχεις διατηρήσει περίφημα!! Με γεια και τη φορμούλα!! Η παιδική σου ΒΙΒΙΒΟ είναι μια γλύκα και να τη χαίρεσαι!! Ποζάρει και τσαχπίνικα σαν τη Βουγιουκλάκη στο ''Αχ! Αυτή η γυναίκα μου'' πάνω στο αμάξι!Ελπίζω να τα καταφέρεις με το σεσουάρ καλή τύχη!!

Κυρίες και κύριοι η χαρά μου δεν περιγράφεται!! :cheers: :cheers: :cheers: Μετά από μία σχεδόν 20ετία (του χρόνου) ολοκληρώνω και πάλι χάρη στη γλυκιά μας Fraoulitsa το σύνολο ΣΟΥΦΛΕ!! Σήμερα το πρωί και ώρα 9:24 χτύπησε το κουδούνι ο ταχυμεταφορέας για να μου παραδώσει το κίτρινο φορεματάκι και μαζί με αυτό να μου επιστρέψει μια υπέροχη παιδική ανάμνηση που χάθηκε από χέρι φιλικό πριν είκοσι χρόνια για να δοθεί και πάλι από το χέρι της φίλης fraoulitsa. H χαρά, η ευγνωμοσύνη και η συγκίνησή μου δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια!! Στριφογύριζα το φάκελο κανένα τέταρτο πριν το ανοίξω και αντικρίσω το με τόση φροντίδα μοσχοβολισμένο και κολαρισμένο ρουχαλάκι. Ένα μεγάλο ευχαριστώ από μένα και τη Λίζα στη fraoulitsa που το αποχωρίστηκε για να μας το χαρίσει!! :thanx2: :thanx2: :thanx2:

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ πολύ Soufle μου για τα καλά σου λόγια! Το σαραβαλάκι είναι αρτιμελές, γιατί το απέκτησα πρόσφατα (καινούριο, στο κουτί του), μαζί με την πισίνα! Όσο για την Bibi-Bo μου, να δούμε πότε θα της κάνω τα διάφορα ρεκτιφιέ που μας προτείνουν οι καλές μας φίλες rapunjel, fraoulitsa και όχι μόνο! Φοβάμαι όμως μην την κάνω χειρότερη απ' ότι ήδη είναι!

Με γειά και το καινούριο/παλιό φορεματάκι, είναι έκτακτο! Αχ, καταλαβαίνω απόλυτα αυτά τα συναισθήματα που ένιωσες! Χίλια μπράβο στη fraoulitsa, που σου το έστειλε!
 
Candy4ever, πολύ όμορφο το σαραβαλάκι σου! Σε αυτό το χρώμα δε νομίζω πως το είχαμε ξαναδεί... Να το χαίρεσαι, όπως και την παιδική σου κούκλα, η οποία είναι έκτακτη! Είσαι πολύ τυχερή που τη διέσωσες, εγώ απο τις παιδικές μου μονάχα μία κατάφερα να βρω πέρσι μόλις... Τις υπόλοιπες τις χάρισα πριν χρόνια... :(

Soufle μου, τώρα είσαι ... Σουφλέ με τα όλα σου! Πραγματικά χάρηκα πάρα πολύ που το φορεματάκι πήγε στα σωστά χέρια και διορθώθηκε η προ εικοσαετίας αδικία! :cheers: :cheers: :cheers: Η Λίζα σου είναι πανέμορφη!!!!! :cool:
 
Μεγειά σου soufle μου να το χαίρεσαι!!! :cheers:

Πανέμορφη η Λίζα, καταπληκτικό το ρούχο σε αυτό το χρώμα! Είναι και το αγαπημένο μου χρώμα το κίτρινο! :) Και τα παντοφλάκια σε κίτρινο νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που τα βλέπουμε, φανταστικά είναι!!! :thumbup:

Candy4ever ωραίο το σαραβαλάκι σε κόκκινο, να το χαίρεσαι!
 
Soufle αυτο το κιτρινο φορεματακι το ειχα και για την δικη μου bibibo σε πρασινο χρωμα (σε καποιο θρεντ το εχω περιγραψει κιολας)

Το φτερο, το ξεσκονοπανο, οι παντοφλες η ποδια και.. ειχε σιγουρα και φακιολι στο κεφαλι (που εδω δεν το βλεπω)

Y.Γ. εν τω μεταξυ τωρα προσεξα το αβαταρ σου. Το ιδιο φορεμα σε αλλο χρωμα (κοκκινο) εχεις? Αναγνωριζω την ποδια. Αλλα το μαντηλι στο κεφαλι, δεν το θυμαμαι καρό (ισως και να μην θυμαμαι καλα ομως..)
 
Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου για τα καλά σας λόγια! Είναι ένα γλυκίτατο σύνολο καλής νοικοκυράς!! Αλλά όλα τα εύσημα πάνε στη fraoulitsa!!

Λορένα μου το Σουφλέ σύνολο που έχω αγοράστηκε σε κίτρινο όπως το βλέπεις και είχε και ένα καρό κίτρινο μαντιλάκι για τα μαλλιά. Στον κατάλογο εμφανίζεται σε πορτοκαλί με πράσινο και το είδαμε και από τη fraoulitsa σε κόκκινο με κίτρινο http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=256896&postcount=323. Όπως μας περιγράφεις εσύ κυκλοφορούσε και σε πράσινο. Η el greco σε πολλές περιπτώσεις έβγαζε το ίδιο μοντέλο σε διαφορετικά χρώματα και υφάσματα όπως είδαμε και με το Ωραία της ημέρας ή το Ακαπούλκο και πολλά ακόμα.

Σήμερα σας βάζω ένα ακόμη φόρεμα πρώτης περιόδου. Το είχα περάσει και παλιότερα αλλά με τις γνωστές αλχημίες μου κατάφερα να το εξαφανίσω...

Η Λίζα είναι λίγο ξεμαλλιασμένη γιατί είναι πριν το ρετουσάρισμα. Ας πούμε πως μόλις είχε ξυπνήσει...

picture.php
 
Λορένα, θα συμφωνήσω με τη soufle μας για τις πολλές παραλλαγές στα ρούχα της bibi-bo. Να προσθέσω πως η φορεσιά αυτή έχει βγει και σε ροζ με μπλε καρό ποδίτσα η οποία έχει κερασάκια (νομίζω κερασάκια έχει και στον κατάλογο, ε?).

Πολύ όμορφο αυτό το ροζ φορεματάκι! Η Λίζα σου, soufle μου, είναι σίγουρα από τις γλυκύτερες κούκλες που έχουμε δει στο φόρουμ. :)

Κι από εμένα η δεύτερη στολή τένις που είχε κυκλοφορήσει...

picture.php
 
Soufle μου, πολύ bibi-bo αυτό το φορεματάκι, πανέμορφο!!

Fraoulitsa, ωραία η στολή τέννις και σε αυτό το χρώμα και ταιριάζει πολύ στην κουκλίτσα σου!
 
Ευχαριστώ πολύ!! Χαίρομαι που σας άρεσε! Ήταν ένα από τα πρώτα ρουχαλάκια που μου αγόρασαν και το λάτρευα. Αποτελούσε επίσης και το επικρατέστερο κατά την ''αναπαράσταση'' της συνάντηση της πριγκίπισσας Σίσυ και του Φραγκίσκου Ιωσήφ (τρελό κόλλημα και με τις 3 βιντεοκασέτες) που ήταν από τα αγαπημένα μου φανταστικά παιχνίδια. Σας ευχαριστώ και για τα κοπλιμέντα της παιδικής μου κουκλίτσας!! Είναι η E.G. 49 που την έχουμε δει αρκετές φορές. Εγώ νομίζω πως όλες τους είναι υπέροχες και δεν μπορώ να ξεχωρίσω καμιά!! Είναι άλλωστε φροντισμένες όλες με τόση αγάπη που δεν τις κάνει μόνο όμορφες αλλά και μοναδικές!!

Ευχαριστούμε froulitsa για την πληροφορία!! Ώστε και σε γαλάζιο ροζ ε; Έχεις δίκιο και για τα κερασάκια δεν τα είχα προσέξει ως τώρα!! Δεν την έχω δει ποτέ αυτή την παραλλαγή!! Υπέροχη και η στολή του τένις!! Να τη χαίρεσαι καλή μου!!

Βρε παιδιά να κάνω και μια ερώτηση? Κυκλοφόρησαν και ΒΙΒΙ ΒΟ με τρυπημένα αυτιά? Έχω δει κατά καιρούς στα post με σκουλαρικάκια αλλά δεν ξέρω αν κυκλοφόρησαν έτσι ή ήταν προσθήκη από τον ιδιοκτήτη.

Περνάω άλλο ένα ΄΄εξαφανισμένο΄΄Trois Pièce σε ναυτικό στυλ με κουμπάκι και πρώτης περιόδου αν δεν κάνω λάθος. Δεν θυμάμαι αν λείπει κάτι... η Rapunjel μου είχε πει ότι πρέπει να είχε και τσαντάκι.

picture.php
 
Χαίρομαι που σας άρεσε κορίτσια! :) Αχ, soufle μου, αυτή η Σίσσυ... αυτή η Σίσσυ... Ακόμα μ'αρέσει τρελά! Πολύ όμορφο και το trois pieces σου!!

Όσο για τις κούκλες με τα σκουλαρίκια, καλή μου, ναι, υπήρξαν. Σίγουρα η Bibi-bo Σταρ φορούσε σκουλαρίκια, διάφανα ίδια με το κολιέ της, και αρκετές κούκλες της σειράς Star είχαν τέτοια... Επίσης, η κούκλα που έχω με τη στολή τένις φοράει σκουλαρίκια-νότες και αυτή με το χρυσό μαγιώ χρυσά στρογγυλά... Για πιο πριν αν έβγαιναν κουκλες με σκουλαρίκια δεν ξέρω, μου έχουν πει πως από τη Σταρ ξεκινάνε (με πάσα επιφύλαξη, έτσι?)... Αυτά όσον αφορά τις κούκλες της πρώτης περιόδου.. Στη δεύτερη περίοδο οι κούκλες με τρυπημένα αφτιά είναι συχνότερες.

Τώρα, θα ήθελα να πω ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην Candy4ever που μου χάρισε την κόκκινη στολή γυμναστικής της Bibi-bo!!!!!!! Πραγματικά, δεν έχω λόγια!!!! :) :) :) :) Πραγματικά με συγκίνησες πολύ, ευχαριστώ!!

Στη φωτογραφία, μαζί με την λευκή φόρμα, η οποία έχει λιωμένο πλαστικό δυστυχώς, το οποίο δεν έχω καταφέρει να αφαιρέσω... :xm:

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σουγλέ και Φραουλίτσα, για μια ακομη φορά δίνετε ρέστα στις κούκλες σας..!!! :)
 
Soufle βρε, όχι Σουγλέ! :p

Και.... χωρίς πολλά λόγια... η πιο όμορφη, κατά τη γνώμη μου, εμφάνιση της Bibi-bo.. η ροζ μπαλαρίνα...

picture.php


Ευχαριστώ Candy4ever!!
 
Ευχαριστούμε πολύ makisimo! ;)

Fraoulitsa μου υπέροχες τόσο οι φορμίτσες όσο και η ροζ μπαλαρίνα!! Ευχαριστούμε και εμείς τη φίλη candy4ever που έσωσε όλα αυτά το ρουχαλάκια και τα πραγματάκια σαν καλή νονά!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες fraoulitsa μου!! Δεν θυμόμουν καθόλου για τα σκουλαρίκια. Μου έκαναν πάντως εντύπωση τα σκουλαρίκια νότες, σε χρυσό φοράει και η crazy dancing Sindy του '89!!

Να και το ''καραμελοφόρεμα'' από εμένα!!

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια soufle μου! Όλα τα συγχαρητήρια πρέπει να πάνε στην Candy4ever για τις υπέροχες αυτές ανακαλύψεις και τη γενναιοδωρία της! :) :) :)

Mε προβλημάτισες λίγο με τα σκουλαρίκια της Sindy, είναι ολόιδια με της bibi-bo μου... Μήπως τελικά της Bibi-bo μου δεν είναι δικά της; :( Ποιος ξέρει...

Το καραμελοφόρεμα τέλειο! Έχει ζωνούλα στη μέση ή βλέπω λάθος;
 
Χαίρομαι που σας άρεσε!! Ναι έχει και ζώνη στη μέση και νομίζω ότι και το τσαντάκι είναι από το φόρεμα αυτό δεν βάζω όμως και το χέρι μου στη φωτιά...

Froulitsa μου δεν νομίζω ότι δεν είναι bibi bo τα σκουλαρίκια άλλωστε έχουμε δει άπειρες φορές ότι η el greco είχε φτιάξει ρούχα και αξεσουάρ που έμοιαζαν με άλλες κούκλες της εποχής ειδικά με Hasbro που είχαν και τη συνεργασία. Θυμάσαι το σκυλάκι από την Πίτσι και Ντόλι που μας είχε δείξει η Δωροθέα και ήταν τελικά το ίδιο που κυκλοφορούσε και με τη Sindy? Εγώ εκεί το αποδίδω και με αυτή την έννοια το έγραψα. Επίσης τον τελευταίο καιρό πρόσεξα ότι κάποια κομμάτια από την γκαρνταρόμπα της bibi bo εμφανίζονται και σε ταινίες του '60-'70!! Θα προσπαθήσω να βρω λίγο χρόνο να σας περάσω μερικά χαρακτηριστικά.
 
Ποιος ξέρει soufle μου... Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που λες, αλλά σκέφτηκα μετά ότι η κούκλα είναι μέχρι το 86-87 και τα σκουλαρίκια, αν είναι αντιγραφή από της Sindy και όχι της ίδιας της Sindy, είναι του 90... Τέλος πάντων...

Αυτό με τα ρούχα της Bibi-bo και τις ταινίες έχει ΠΟΛΥ μεγάλο ενδιαφέρον! Όταν μπορέσεις, θα ήταν πολύ όμορφο να μας δείξεις μερικά παραδείγματα..

Και το δικό μου "καραμελοφόρεμα"...

picture.php
 
makisime στη φωτογραφια που εχεις βαλει με την πισινα το μαξιλαρι της σεζ λογκ και το πανι της ομπρελας ειναι τα πρωτα τα γνησια η εχεις βαλει δικα σου? Το ειχα μικρη αυτο το set αλλα πεταχτηκε και πριν λιγα χρονια το ξαναβρηκα παλι και τα χρωματα στα υφασματα ειναι τα κλασσικα με τις χοντρες ριγες πορτοκαλι, ασπρο νομιζω κοκκινο, μπλε τα υφασματα της δικης σου πισινας πρωτη φορα πρωτη φορα τα βλεπω. Ακομα και στις φωτο στο ημερολογιο και οπουδηποτε αλλου εχει υπαρξει φωτογραφια της πισινας τα χρωματα ειναι παντου τα κλασσικα ριγε.

Τωρα ειδα και την φωτογραφια της κρεβατοκαμαρας και το υφασμα που ειναι και στα δυο πορτατιφ και πρεπει να ειναι το ιδιο υφασμα που χρησιμοποιηθηκε στο πεπλο της bibi bo της α περιοδου το βλεπω πρωτη φορα να υπαρχει στην κρεβατοκαμαρα της. Αν δεν τα εχεις φτιαξει εσυ πραγματικα εισαι πολυ τυχερος που τα βρηκες και τα εχεις στην κατοχη σου γιατι πρεπει να ειναι πολυ σπανια.

Τωρα οσο αναφορα το μπανιο ηταν σε κουτι οπως η πισινα, η κρεβατοκαμαρα και τα υπολοιπα δωματια αλλα σε πιο μικρο μεγεθος με την φωτογραφια του μπανιου απεξω οπως ηταν σε ολα τα κουτια.

Fraoulitsa μου πολυ ομορφη η bibi bo σου με το νυχτικο εχει πολυ ωραιο προσωπο.

Και αλλη παραλλαγη στο χρωμα απο το σαραβαλακι. Αν θυμαμαι καλα η φωτογραφια στο καταλογακι το εδειχνε σε μπλε χρωμα ενω εδω το βλεπουμε σε κοκκινο. Και πραγματικα πρωτη φορα το βλεπω σε κοκκινο νομιζα οτι εβγαινε μονο σε μπλε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πο πο Αρτεμις, τι μάτι έχεις παιδί μου>???? Τοσες λεπτομέριες δεν μπορούσαν να φανταστώ ότι μπορούσε να διακρίνει ανθρωπος...!!!

Γερακίσιο μάτι που λένε..!!!!!!

Και την πισινα και την κρεβατοκαμαρα, οπως έχω ξαναπει τα βρηκα πριν σχεδόν ενα μηνα, χρησιμοποιημένα, στα κουτιά τους, σε άριστη κατασταση, προφανώς από κοριτσάκι που τα πρόσεχε πάρα πολύ...!!

Εννοειται και δεν έχω βάλει κάτι εγώ, ειναι όλα αυτα πολύ επαγγελματικά φτιαγμένα για να ειναι απο ανθρωπινο μαμαδιστικο χερι...!!

Από εκει και πέρα τι να σου πω, εσύ είσαι η ειδικός να δεις περι τινος προκειται, εγώ δεν είχα προσέξει καν αυτο που λες με τα πορτατιφ στην κρεβατοκαμαρα..!! :p

To σαραβαλάκι το ειχα εγω και σε ασπρο χρωμα αλλα το εδωσα..!! :(
 
Τι να πω εγω παντως δεν τα εχω ξανασυναντησει ετσι. Ισως καποια απο τις φιλες του φορουμ να μπορει να μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες αν υπαρχουν-υπηρξαν αυτες οι διαφορες και στα δικα της σετ. Τι να πω πια αυτη η el greco μας εχει τρελανει με τις τοσες παραλλαγες της. Αυτες τις μερες πουλιεται η κρεβατοκαμαρα της μεσω ebay και το πλαστικο της αντι ροζ χρωματος που το εχουμε συνηθισει ειναι σε μπλε χρωμα που και αυτο πρεπει να ειναι σπανιο. Τουλαχιστον εγω δεν το εχω ξαναδει.
 
Πίσω
Μπλουζα