Bibi-bo: A' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

Πανεμορφες οι κουκλες και, βρε παιδια, βρισκω πολυ γλυκο που εχετε ποσταρει απο ενα καραμελοφορεμα της Bibi-bo μας!!!! :D Αυτο δειχνει ποσο μας ενωνει αυτη η αγαπημενη κουκλα οπου κι αν βρισκομαστε!!! :)
 
Καλημέρα! Αναστασία μου, αυτό με το καραμελοφόρεμα ήταν όντως πολύ όμορφο! Η Bibi-bo παρά τις κατά καιρούς διαφωνίες μας ή την απόσταση που μας χωρίζει, πάντοτε θα μας ενώνει! ;)

Και τώρα... μια ερώτηση... Πριν αρχίσω να εκνευρίζομαι άδικα... Κατέβασα πριν από λίγο το κουτί που έχω τη Bibi-bo που σας έχω δείξει εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=229542&postcount=184 και .. τσέκαρα τα κουμπάκια στα ρούχα της... Και όλως τυχαίως δεν είναι τα κλασικά Ελ Γκρέκο, αλλά τετράγωνα μεταλλικά... Μήπως κατά τύχη έχει κανείς το αντίστοιχο φόρεμα της Barbie να κάνει έναν κόπο να δει τι κουμπώματα έχει; Γιατί την κούκλα την πήρα για καινούργια στο κουτί της... Εντάξει, το κουτί δεν είναι δικό της, αυτό το κατάλαβα στην πορεία... αλλά και το φόρεμα;;;;;
 
χεχεχεχε, θυμα απάτης Φραουλίτσα???? Χεχεχεχεχεχεχεχεχ,,...!!
 
Μη γελάς καθόλου Makisime γιατί έχω γίνει έξαλλη! Στη φούστα του σετ της φωτογραφίας λείπει κι ένα κουμπί... Ωραιότατα! Αυτός ο έξυπνος που έφτιαξε το σετάκι κούκλα-κουτί -φόρεμα δεν μπορούσε τουλάχιστον να βάλει ένα καλό φόρεμα;;;;
 
Fraoulitsa, αν όντως συμβαίνει αυτό που υποψιάζεσαι είναι πολύ εκνευριστικό... :( Κι εγώ έτσι είχα αισθανθεί όταν ανακάλυψα ότι το spring dress της barbie μου πουλήθηκε για bibi-bo... Εγώ δεν το έχω το αντίστοιχο φόρεμα της loving barbie, έχω όμως σε bibi-bo την άλλη παραλλαγή χωρίς τις καρδούλες και για εκείνο έχω να παρατηρήσω ότι: α) έχει τα κλασικά στρογγυλά ιταλικά κουμπώματα και β) είναι ενιαίο φόρεμα και όχι φούστα μπλούζα. Ελπίζω να βοήθησα λίγο... :(

Αλλά αν έβγαζε το ίδιο φόρεμα σε δυο παραλλαγές, δεν θα χρησιμοποιούσαν το ίδιο πατρόν? :xm: :(
 
Ναι, mytinyworld μου, την παραλλαγή χωρίς καρδούλες την έχω κι εγώ και τα σύγκρινα.. Είναι τελείως διαφορετικά όντως... :( Και έχεις δίκιο, θα έπρεπε εφ' όσον είναι το ίδιο σχέδιο να έχουν το ίδιο πατρόν... Τέλος πάντων... δε θα αφήσω άλλο να μου χαλάσουν τη διάθεση αυτά, απλά με ενοχλεί απίστευτα η κοροϊδία. Δε θα με ενοχλούσε αν ήξερα ότι παίρνω μία κούκλα κι ένα κουτί απλά...

Τέλος πάντων... Το κουτί το κατέβασα για συγκεκριμένο λόγο: Μιας και βρήκα και το "Σαιντ Μόριτζ" είπα να το φωτογραφίσω δίπλα στην αντίστοιχη πλευρά του κουτιού που είναι ζωγραφισμένο... Το έκανα, έκανα και την ανακάλυψή μου και είδα και κάτι άλλο στην κάτω πλευρά του κουτιού: ένα αυτοκόλλητο κολλημένο με την ονομασιά της φορεσιάς που φόραγε η κούκλα που ήταν μέσα(κοίτα σύμπτωση! σε αυτό το κουτί ήταν η... Σαιντ Μόριτζ!!!!!!!) με τον κωδικό και την τιμή της! Σας το επισυνάπτω! Έχουμε λοιπόν και μία ένδειξη πόσο κόστιζε η Bibi-bo όταν πρωτοκυκλοφόρησε!

picture.php


Και... φυσικά... έβαλα την κατάλληλη κούκλα στο κουτί πια...

picture.php
 
Kαλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ..!!!!Έβαζε η Ελ Γκρεκο στα κουτια της ΒΙΒΙ ΒΟ αυτοκόλλητο που έγραφε ποια κούκλα ειναι μεσα ακριβώς ε?? Πο ποοοο...!!!

Και ποσο πολυ ανέβηκε στα επομενα χρονια η αξια της..! Απο 750 δρχ στις 4000 κοντά..!!

Απίστευτο..!! Φραουλίτσα τρομερή ανακάλυψη..! Εστω και αργά κατόπιν αλχημειών και επεξεργασιών που έχουν γινει στην κουκλα και στο κουτί μεχρι αν σου παραδωθούν, τελικά βρήκε τον δρόμο της ¨συναρμολόγησης¨ από εσένα..!!! :)
 
Fraoulitsa, ευχαριστούμε για την πολύ ωραία φωτογραφία και το ντοκουμέντο! :)

Ειδες? τελικά όλα γίνονται για ένα σκοπό! :xm:

Εχω κι εγώ ένα κουτί bibi-bo το οποίο βρήκα άδειο σε ένα παλαιοπωλείο, να θυμηθώ να ψάξω μήπως και το δικό μου έχει κανένα αντίστοιχο κωδικό!! :eek:
 
Να 'στε καλά βρε παιδιά! Χρειάστηκε να περάσει ένας χρόνος από τότε που πήρα την κούκλα στα χέρια μου για να καταλάβω την... αλχημεία... Κάλλιο αργά.. Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο για να γίνονται αυτά, αλλά τεσπα..

Mytinyworld μου, να δεις και το δικό σου κουτί να μας πεις αν έχει κάτι ανάλογο όταν μπορέσεις! :)

Μakisime, κι εμένα μου έκανε εντύπωση η τιμή, είχα την αίσθηση ότι η bibi-bo ήταν ακριβότερη... :xm:
 
Το la vie en rose, είναι ένα ρούχο που δεν έχουμε δει ακόμη στο retromaniax. Αφού έψαξα στα πέρατα της γης για μια άσπρη ζώνη8), έγδυσα μια barbie και της πήρα το φουλάρι :cool: , ξεστραβώθηκα και έφτιαξα και μια τσάντα σαν αυτή του καταλόγου (ίσως να μου βγήκε λίγο πιο μεγάλη, αλλά δεν είχα πατρόν! #) ) ορίστε το αποτέλεσμα! Η κούκλα που σας το παρουσιάζει δεν είναι η Νταϊάνα μου κουρεμένη, όχι δεν θα το τολμούσα ποτέ! Είναι η Εσμεράλδα μου. Η Εσμεράλδα έχει τσιγγάνικη καταγωγή, όμως είναι πανέμορφη, αν και νομίζω ότι κάποια μικρή επίδοξη κομμώτρια έκανε πρόβες στο κεφάλι της!!


ΛΑ ΒΗ ΑΝ ΡΟΖ


picture.php
 
Ωωωωω καινούργιο ρουχαλάκι! Ευχαριστούμε που μας δίνεις την ευκαιρία να δούμε και το la vie en rose, mytinyworld! Με γεια και η πολυπόθητη ζωνούλα! :) Τα έχεις συνδυάσει τέλεια! :) Η Εσμεράλδα σου είναι όντως πανέμορφη και τυχερή, μιας και δεν την έκανε η μικρή επίδοξη κομμώτρια σαν... γίδι! :p Nα τη χαίρεσαι!!! :)
 
Mytiny το απίστευτο με αυτην την κούκλα, ειναι ότι όλα τα κουρέματα της ταιριάζουν..!!!

Πραγματικα η μπουλουκα είναι πανέμορφη και έτσι..!!

Μηπως να κουρεψουμε όλες τις μπουλούκες έτσι??

Προφανως το παιδάκι που την κούρεψε, είχε ταλέντο, οπότε σήμερα θα δουλεύει στα "Nicolas"...!!! :p
 
Ευχαριστώ παιδιά! :D Κι εγώ πιστεύω ότι η μικρή κομμώτρια είχε ταλέντο! Θα μπορούσε να είχε κάνει... τέρατα στο κεφάλι της!! :eek:

Edit: Ξέχασα να σας πω ότι το κουτί που έχω εγώ έχει τον κωδικό Φ 30 64, αλλά δεν γράφει όνομα κούκλας.... :( Είναι το επόμενο κουτί, όχι με τη ζωγραφιστή bibi-bo.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αααααααα δεν παίζω! Στο ημερολόγιο έχουμε τα 61, 62, 63, αλλά όχι το 64.. :( Ποιος ξέρει ποια φορεσιά είχε αυτόν τον κωδικό...

Όσο για τα τέρατα στο κεφάλι των bibi-bo... έχετε δει bibi-bo με καρφάκια; :p :p :p Πρωτοποριακές κομμώσεις, όχι αστεία! :p

Aς βάλω κι εγώ τη Bibi-bo που... ξεσπίτωσα σήμερα, η οποία εδώ και ποιος ξέρει πόσον καιρό μάλλον έχει πάθει.. κρίση ταυτότητας! Σε άλλο κουτί, με ρούχα άλλης κούκλας, πολύ θέλει; :p Tης έβαλα κι εγώ την κίτρινη εκδοχή του "Ακαπούλκο" μπας και συνέλθει λίγο...

picture.php


(Μήπως εν τω μεταξύ έχει κανείς καμιά ιδέα πώς μπορώ να ξεκολλήσω το αριστερό χεράκι που της έχουν βάλει αντί για δεξί μπας και της βάλω το σωστό; )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mε πριόνι..!!!! Σίγουρη λύση..!! :p
 
Καλή μου fraoulitsa λυπάμαι πολύ! Μπορεί πάντα να είναι ένα vintage Perigree διότι και εκείνη είχε τετράγωνα κουμπώματα ή το Barbie. Πάντως η κοροϊδία είναι κοροϊδία... :( τουλάχιστο έχεις μια πανέμορφη κουκλίτσα και βρήκες και το αυθεντικό κουτί της Σαιντ Μοριτζ και τόσα αποδεικτικά στοιχεία!!! Αν διακρίνω καλά το χεράκι είναι κολλημένο με κόλλα? Νομίζω πως τα υπολείμματα κόλλας βγαίνουν με ασετόν. Ελπίζω να βοηθήσει!!

Καλέ μου makisimo η λύση σου είναι κάπως ...ριζική να το πω?? Θα το πω... :D

ΩΩΩΩΩΩΩΩ!! Με γεια η ζωνούλα! Και το τσαντάκι το έκανες τέλειο καλή μου mytiny!!!!! Ευχαριστούμε για το μοναδικό αυτό σύνολο που το βλέπουμε για πρώτη φορά εκτός του καταλόγου!! :thanx2: Πανέμορφη και η μπουλούκα με αυτό το χτένισμα!!
 
Τι γελιο βρε παιδια εχω ριξει με αυτα που γραφετε!!!! Μια με την MytinyWorld μας μοδιστρα, μια με τον Μακισιμο με το πριονι!!! :D :D:D

Στεναχωρηθηκα ομως με το φουστανι της Φραουλιτσας. Γενικα η απατεωνια με φερνει εκτος οριων, οπως ολους μας... :( Να βγαλουν δηλαδη απο την μυγα ξυγκι και να την φερουν στον συνανθρωπο μεσα απο μια κουκλα...Σαν τον Ιουδα με ενα φιλι. :xm:

Ας αλλαξω θεμα καλυτερα. :)

Παιδια το 750 δρχ δεν το θυμαμαι να το εχω δει ποτε ως τιμη σε κουτι, μαλλον ημουν πολυ μικρη γαι να καταλαβω τι ειναι τα λεφτα, τι ειναι ο ανθρωπος...

Το 4000 δρχ κολλημενο πανω στο ρημαδι το κουτι της μπιμπιμπο ομως... αν το θυμαμαι λεει.... :cry:

Πανεμορφα τα ρουχαλακια που μας ποσταρετε κοριτσια!!!

Και καλυτερα που βγηκε η τσαντα της Εσμεραλδας λιγο πιο μεγαλη, να χει το κοριτσι να βαζει και το παγουρινο της, μια αλλαξια εσωρουχα και ενα ταπερ με μια σπανακοτυροπιτα! :D Ειναι πολυ ομορφη και ταιριαστη, κι αν δεν το μαρτυραγες οτι την εραψες εσυ Mytinyworld μου δεν θα το καταλαβαινα. :flower:

Οσο για το χερακι της μπιμπιμπο...εαν σε φοβιζει το ασετον fraoulitsa μου μηπως να προσπαθησεις να μουλιασεις το χερακι σε χλιαρο νερο για πολυ ωρα?
 
Κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές για το χεράκι, θα το φτιάξω σε λιγάκι... Ήδη βρήκα χεράκι να το αντικαταστήσω, οπότε ετοιμάζομαι...

Να γκρινιάξω και λίγο ακόμα; Σας είχα δείξει και τη δεύτερη κούκλα που έχω σε κουτι, ε? http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=226284&postcount=101 Τρωγόμουν από χθες να δω και το δικό της φόρεμα... Και -οποία σύμπτωσις- κι αυτό δεν πρέπει να είναι δικό της! Δύο στα δύο δηλαδή... Για να το επιβεβαιώσω όμως και να μη γκρινιάζω άδικα, θα ήθελα πάλι τη βοήθειά σας: Το φόρεμα έχει ένα μεγάλο σκρατς πίσω και όχι κουμπάκια. Απ'ό,τι έχω καταλάβει το κουτί που ήταν μέσα κυκλοφόρησε μέχρι το '84 (στη διαφήμιση που μας έχει ποστάρει ο makisimos για τα ρούχα της Star φαίνεται η αλλαγή των κουτιών) και η κούκλα είναι α περιόδου... Υπάρχει περίπτωση να βγήκε φόρεμα με σκρατς εκείνη την περίοδο; 8)

Edit: Ξέρετε τι σκέφτομαι; Πριν κανένα χρόνο ιδέαν δεν είχαμε για περιόδους, κουτιά, σκράτς, κουμπιά, ημερομηνίες. Με τις συζητήσεις μας εδώ και με τις γνώσεις και τις ανακαλύψεις όλων μας τα μάθαμε! Η Rapunjel ήταν αυτή που μας πρωτομίλησε για περιόδους και μπήκαμε στο δρόμο να εμβαθύνουμε τις γνώσεις μας στο θέμα Bibi-bo. Προσωπικά, θέλω να πω ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους όσους συζητάμε αυτόν τον καιρό εδώ που μαζί καταφέραμε να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη και να βγάλουμε τόσα χρήσιμα συμπεράσματα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Makisime, άσε κάτω το πριόνι παιδί μου, αμέσως εσύ στην ανατομία!! :p

Soufle και Αναστασία μου, σας ευχαριστώ πολύ!

Χα, χα Αναστασία, που το σκέφτηκες το παγουρίνο! :D Είναι όμως πολύ 80'ς, δεν λέω... Στο μεταξύ, 750δρχ. το 1980 δεν πρέπει να ήταν και λίγα... Η μοναδική τιμή που θυμάμαι από παιχνίδια ήταν το φόρεμα ball gown της sindy που μου αγόρασε ο μπαμπάς μου το 1981 και έκανε 1.000δρχ! Θυμάμαι ότι με τα λεφτά αυτά μπορούσα να αγοράσω κούκλα, αλλά εγώ ήθελα το ρούχο! Αβυσσος η παιδική ψυχή... :eek: Είχαμε ακούσει τον εξάψαλμο εκείνη την ημέρα από τη μαμά μου #)

Fraoulitsa, σημασία έχει ότι πήρες μια πανέμορφη κούκλα και έχεις και τα δύο πρώτα κουτιά! ;) Τα άλλα ξέχνα τα! Αυτό το κουτί που μας έδειξες τώρα, είναι το ίδιο με το δικό μου το άδειο, είδες για κωδικό σε αυτό?

Τώρα, σχετικά με τα κουμπώματα, προσωπικά το αποκλείω το 1984 να υπήρχε σκρατς σε ρούχο της bibi-bo. Εκτός του ότι εγώ δεν θυμάμαι καθόλου να είχα πιάσει στα χέρια μου ρούχο με σκρατς, ακόμα και στα ρούχα της sindy (που όπως να το κάνουμε οι άγγλοι ήταν πιο μπροστά από εμάς) έβαλαν σκρατς επί hasbro, δηλαδή το λιγότερο 1987-1988!! Κανένα ρούχο της sindy μέχρι το 1985 από όσα έχω δεν έχει σκρατς. Τα ρούχα του 1986 και του 1987 είναι μια πονεμένη ιστορία, είναι δυσεύρετα, οπότε δεν μπορώ να σας πω με βεβαιότητα.. Το 1988 η hasbro είχε collection με σκρατς και με (πλαστικά πλέον) κουμπιά! Από το 1989 και μετά μόνο σκρατς.

Soufle μου, στην γκαρνταρόμπα της sindy δεν υπάρχει αυτό το φόρεμα με τις καρδούλες.. Οπότε, μάλλον είναι της loving barbie :(

Σχετικά με το σχόλιό σου, έχεις δίκιο fraoulitsa, έχουμε κάνει πολλά βήματα από πέρσι μέχρι σήμερα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mytinyworld μου, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Κι εγώ το αποκλείω, αλλά είπα μήηηηηηηηηηηηπως... Το ωραίο, δε, είναι ότι το φόρεμα στο λαιμό είναι ραμμένο και το άνοιγμά του δεν είναι αρκετά μεγάλο για να μπορέσω να της το βγάλω χωρίς να το σκίσω... Τι στο καλό γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω... Προσπαθώ, όπως μου λες κι εσύ, να τα ξεχάσω τα άλλα, αλλά όπως και να το κάνουμε αισθάνομαι λίγο άσχημα γιατί έδωσα αρκετά πράγματα για να πάρω αυτές τις δύο κούκλες... Τέλος πάντων... Καλό είναι να λέγονται κι αυτά για να είμαστε πιο προσεκτικοί στο μέλλον, τώρα ό,τι έγινε έγινε... :(

Oι πληροφορίες που μας δίνεις για το πότε αρχίζουν να μπαίνουν σκρατς στα ρούχα είναι χρησιμότατες!!! Να προσθέσω κι εγώ τουλάχιστον μέχρι το '87 στα ρούχα της Bibi-bo έχουμε κουμπάκια, οι φόρμες των Rockers κουμπώνουν έτσι...

Όσον αφορά τον κωδικό τώρα... Και το δικό μου έχει κωδικό, επίσης χωρίς όνομα φορεσιάς: Φ 3108.75...
 
Πίσω
Μπλουζα