Bibi-bo: A' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

Σουγλέεεεεε μας, πολύ όμορφο το ρουχαλάκι αυτό..!! Το ειχα ξαναδει μια φορά παλιότερα από τον φίλο bibi-bo , αλλα η φωτο εκεινη δεν υπάρχει..!! Ειμαι σιγουρος και μάλιστα μας την ειχε δειξει σε κουτι ρόλερ..!! Α, και να ξερεις οτι εχει μια κορδέλα στην μεση στο χρωμα των αστεριών (φούξια), στο λέω γιατι με το ταλέντο σου, θα την συμπληρώσεις..!! :) (η κορδέλα ήταν απο τις απλές)
 
soufle μου με γεια σου ειναι πανεμορφο!!
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια!!! Ήταν μεγάλη τύχη η ανακάλυψη και η αλήθεια είναι ότι με ενθουσίασε αρκετά μπορώ να πω #) , νομίζω πως είναι από τα πιο γλυκά φορέματα της Α Περιόδου τελείως αντικειμενικά ;) !! (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου... :p )

spirtoulis είπε:
Πολύ εντυπωσιακό και ενδεικτικό κόψιμo της δεκαετίας του 80 έχει αυτό το φόρεμα soufle. 'Εχεις και άλλα ρούχα ντουλάπας?



katerinak είπε:
soufle πολυ ομορφο το φορεμα,με αστερακια για το αστερι τη bibi bo!!με γεια :) οταν λες οτι ειναι "ρουχο ντουλαπας" τι σημαινει; οτι υπηρχε στη ντουλαπα της bibi bo;

Έχω σίγουρα κάποια ρούχα ντουλάπας αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ ποια είναι... την πρώτη μου ντουλάπα την απέκτησα όταν ήμουν περίπου 4 οπότε δύσκολο!! Πάντως έχω την εντύπωση ότι το μπουρνουζέ ριγέ σετ θαλάσσης, η μπλε με κίτρινο φουφουλίτσα και το φόρεμα Πριγκίπισσα του Ειρηνικού ήταν μέσα σε εκείνη την πρώτη ντουλάπα που είχε μία οβάλ εικόνα της bibi-bo ιππέα. Σε μεγαλύτερη ηλικία μου αγόρασαν τη διπλή ντουλάπα η οποία όμως ήταν άδεια και αυτό το θυμάμαι πολύ καλά διότι απογοητεύτηκα αρκετά... με την έννοια πάντα ότι θα προτιμούσα ένα ρουχαλάκι από μία άδεια ντουλάπα.

Είχα αναφέρει παλιότερα ότι σε εμάς επειδή η ντουλάπα μαζί με τα ρούχα κόστιζαν πολύ, οι μαγαζάτορες τα πουλούσαν ξεχωριστά ώστε να πέφτει η τιμή τους. Τα ρούχα ντουλάπας πωλούνταν τυλιγμένα σε ένα νάυλον σακουλάκι και κρεμασμένα σε μία κρεμάστρα ντουλάπας όπως ακριβώς ήταν τοποθετημένα μέσα στην ντουλάπα. Ένα ροζ φόρεμα μακρύ με κοντά μανικάκια και η στολή ιππέα του Τζον Τζον που είχα περάσει παλιότερα είχαν αγοραστεί ακριβώς έτσι (ήμουν αρκετά μεγαλύτερη και το θυμάμαι καθαρά). Το ίδια και το φόρεμα με τα αστέρια παραπάνω το βρήκα περασμένο σε ένα κόκκινο κρεμασταράκι μέσα σε ένα σκονισμένο και θρυμματισμένο από το χρόνο σακουλάκι.

makisimos είπε:
Σουγλέεεεεε μας, πολύ όμορφο το ρουχαλάκι αυτό..!! Το ειχα ξαναδει μια φορά παλιότερα από τον φίλο bibi-bo , αλλα η φωτο εκεινη δεν υπάρχει..!! Ειμαι σιγουρος και μάλιστα μας την ειχε δειξει σε κουτι ρόλερ..!! Α, και να ξερεις οτι εχει μια κορδέλα στην μεση στο χρωμα των αστεριών (φούξια), στο λέω γιατι με το ταλέντο σου, θα την συμπληρώσεις..!! :) (η κορδέλα ήταν απο τις απλές)

Να 'σαι καλά makisimako μου!!! Πάντα με τον καλό το λόγο!! Δυστυχώς δεν θυμάμαι να την πρόλαβα αυτή τη φωτογραφία του bibi-bo!! Σε ευχαριστώ πάντως που θυμήθηκες τέτοιες λεπτομέρειες!! Τι μνημονικό απίστευτο!!! Σπεύδω να βρω κάτι στα αποθέματα με τις κορδέλες!! Η αλήθεια είναι ότι μου έκανε εντύπωση που ήταν τόσο χαλαρό στη μέση λες και δεν ήταν δικό της. Με τη ζωνούλα εξηγείται...

Παρακάτω ένα ακόμη φορεματάκι Α περιόδου που το έχουμε ξαναδεί από την αγαπημένη μας mytiny αν δεν κάνω λάθος... μη σας ξεγελάει ο φιόγκος και η δαντέλα στο τέλος, προστέθηκαν χάριν καλλωπισμού γιατί ήταν σε άθλια κατάσταση γεμάτο τρύπες από μούχλα...Οκ δεν το λες και σαν καινούριο αλλά αν το βλέπατε όπως το πρωτοαντίκρισα θα λέγατε πως δεν άξιζε καν τον κόπο η αγορά του. Αλλά είμαι πολύ επίμονος άνθρωπος... #) (μέχρι αηδίας...) :D : :)

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Soufle μου, υπέροχο το φόρεμα με τα αστεράκια! Φανταστικό! :D Δείξτο μας και με την κορδέλα που λέει ο makisimos, όταν μπορέσεις! Και το φόρεμα το ριγέ της σταρ, μια χαρά το περιποιήθηκες! Πάρα πολύ καλά κάνεις που δεν αφήνεις τίποτα να πάει χαμένο! Και φυσικά με το ταλέντο σου και την επιμονή και υπομονή σου ξαναβρίσκουν τον παλιό τους εαυτό! Πραγματικά θέλει πολλή υπομονή και επιμονή για να φτιάξεις αυτά τα αριστουργήματα, γι'αυτό και αξίζεις χίλια μπράβο! :) Με γεια σου καλή μου σουφλέ, να τα χαίρεσαι! :flower:
 
soufle ο άξιος άνθρωπος δε χάνεται ποτέ. Πήρες ένα μισοδιαλυμένο ρούχο και το έκανες πιο όμορφο από ότι το κατασκεύασαν. Είσαι άξια πολλών συγχαρτηρίων. Να το χαίρεσαι, είναι υπέροχο.
 
soufle σ ευχαριστω πολυ που μου ελυσες την απορια σχετικα με τα "ρουχα ντουλαπας" δεν ειχα ιδεα..

υπεροχο το εφτιαξες το φορεμα της φωτογραφιας και για να πω την αληθεια ομορφυνε περισσοτερο με τις προσθηκες που εκανες :)

συγχαρητηρια κι απο μενα!!
 
soufle, πολύ ωραίο το φόρεμα! Πολύ κοριτσίστικο και πολύ ρετρό!

Σ' ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες!

Μου δίνουν την ευκαιρία να το κοιτάζω και να το ξανακοιτάζω! #)
 
Σουγλέ μου, εφόσον κατάφερες να κοιτάμε την φωτογραφια, να την χαζευουμε και να μην βρισκουμε πανω στο ρουχαλάκι "STAR" το παραμικρο ψεγάδι...τι να πω..!!! Εισαι άξια και γι αυτο έρχονται αυτοι οι μικροι θησαυροί σε εσένα..!! Συνήθως λέμε..."σου αξίζουν"...αλλά στην περίπτωση σου πραγματικά θα πω ότι "τους αξίζεις", διότι στα χέρια σου πραγματικά ξαναγεννιούνται....!! :)
 
Ενα ανέλπιστο δώρο ήταν αυτό που θα σας δείξω σήμερα! Η κολλητή μιας ξαδέρφης μου, μου χάρισε μία από τις παιδικές της bibi-bo, αρκετά ταλαιπωρημένη, η οποία περιμένει υπομονετικά να βρω λίγο χρόνο και να την σουλουπώσω. Αυτή η κούκλα λοιπόν, φορούσε το ΣΑΛΟΥΝ, σε πάρα πολύ καλή κατάσταση! Ετσι, εκεί που περίμενα μόνο μια κούκλα, απέκτησα και το ΣΑΛΟΥΝ, το οποίο είναι πολύ καλοφτιαγμένο και αποτελείται από πολλά κομμάτια, κάτι που μου έκανε πολλή εντύπωση. Παντελόνι/εσώρουχο, μεσοφόρι, φούστα, μπλούζα, ποδιά και καπέλο! Θα μπορούσαν σίγουρα να είχαν παραβλέψει το μεσοφόρι και τα εσώρουχο εποχής (βράκα/παντελόνι :p ), όμως αυτό δείχνει ότι τουλάχιστον στο ντεμπούτο της κούκλας, η el greco δεν τσιγκουνευόταν!

Η Στέλλα παρουσιάζει το ΣΑΛΟΥΝ! :)

attachment.php
 
mytinyworld είπε:
Ενα ανέλπιστο δώρο ήταν αυτό που θα σας δείξω σήμερα! Η κολλητή μιας ξαδέρφης μου, μου χάρισε μία από τις παιδικές της bibi-bo, αρκετά ταλαιπωρημένη, η οποία περιμένει υπομονετικά να βρω λίγο χρόνο και να την σουλουπώσω. Αυτή η κούκλα λοιπόν, φορούσε το ΣΑΛΟΥΝ, σε πάρα πολύ καλή κατάσταση! Ετσι, εκεί που περίμενα μόνο μια κούκλα, απέκτησα και το ΣΑΛΟΥΝ, το οποίο είναι πολύ καλοφτιαγμένο και αποτελείται από πολλά κομμάτια, κάτι που μου έκανε πολλή εντύπωση. Παντελόνι/εσώρουχο, μεσοφόρι, φούστα, μπλούζα, ποδιά και καπέλο! Θα μπορούσαν σίγουρα να είχαν παραβλέψει το μεσοφόρι και τα εσώρουχο εποχής (βράκα/παντελόνι :p ), όμως αυτό δείχνει ότι τουλάχιστον στο ντεμπούτο της κούκλας, η el greco δεν τσιγκουνευόταν!
Η Στέλλα παρουσιάζει το ΣΑΛΟΥΝ! :)

attachment.php
mytinyworld η bibi bo Σαλουν ειναι πανεμορφη και γλυκια!!ειναι η πρωτη φορα που τη βλεπουμε εδω στο ρετρομανιαξ;Το ρουχο φαινεται ολοκαινουριο :)

με γεια σου!!
 
mytinyworld πολύ ωραίο και πρωτότυπο ρούχο. Να το χαίρεσαι.
 
Mytiny όντως ειναι σαν καινουργιο το Σαλούν σου...Αχρησιμοποίητο φαινεται να ειναι..!! :flower: Με γεια σου και να ναι καλά η φίλη της ξαδέρφης (αυτη η ξαδεφη προσελκύει bibi bo μου φαίνεται)!! Πήγε στα σωστα χερια το ρουχαλάκι..!!

Νομιζω , χωρις να ειμαι σιγουρος , οτι στο διαφημιστικο ηταν με ασπρα παντοφλάκια..!!! Αν δεν εχεις, εχω εγω να σου στειλω, να το κανεις όπως στο διαφημιστικό..!!

Εχεις και την άμαξα...!!! Ααααααααα.....'οοοταν έχεις χρόνο...θέλουμε φωτογράφηση περικαλώ...!!!! ::)
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τους...διθυραμβικούς σχολιασμούς!!! Η αλήθεια είναι πως ούτε εγώ περίμενα να βγει τόσο καλούτσικο!! Και σίγουρα θα το μετάνιωνα αν το άφηνα στη μοίρα του!!

Γλυκιά μου mytiny να χαίρεσαι την καινούρια υπέροχη κουκλίτσα ΣΑΛΟΥΝ!!! Ξέρω πως ήταν κάτι που αναζητούσες καιρό οπότε όλα ήρθαν απίστευτα στην ώρα τους!! Είναι και τα 2δύο σε εξαιρετική κατάσταση ούτε του παπά!!! Με γεια σου και πάλι και πάντα τέτοια!!!

Να επισημάνω ότι είναι η δεύτερη φορά που βλέπουμε το ΣΑΛΟΥΝ με τη λευκή ποδιά χωρίς τη δαντέλα, που σημαίνει ότι η el greco το κυκλοφόρησε σε δύο διαφορετικές εκδοχές!! Καινούριο ντοκουμέντο κυρίες και κύριοι!!! Επίσης είχε κυκλοφορήσει και σε 2 ακόμη διαφορετικές χρωματικές παραλλαγές αν θυμάμαι καλά... η μία ήταν σε καφέ και η άλλη λιγότερο έντονο γαλάζιο με πορτοκαλί? Για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρη...
 
Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

Katerinak, το ρούχο ΣΑΛΟΥΝ δεν το βλέπουμε πρώτη φορά στο ρετρομάνιαξ, το έχουμε δει κι άλλες δύο ή τρεις φορές, στο thread του καταλόγου που έχει φτιάξει η soufle μας, πρέπει να έχει παραπομπή στις φωτογραφίες των μελών. Την κούκλα την έχουμε ξαναδεί, είναι η Στέλλα, μια ταλαιπωρημένη κουκλίτσα που περιμάζεψα σχεδόν από τα σκουπίδια.... Εδώ μπορείτε να δείτε τη μεταμόρφωσή της

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11454-Bibi-bo-%D3%F5%ED%F4%DE%F1%E7%F3%E7-%CC%E1%EB%EB%E9%DC-%CC%E1%EA%E9%E3%E9%DC%E6&p=264000&viewfull=1#post264000

Να διευκρινίσω, γιατί μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά και σας μπέρδεψα, ότι η κούκλα αυτή που το φοράει στη φωτογραφία που σας έδειξα δεν είναι αυτή που μου χάρισε η κοπέλα. Η κούκλα εκείνη, η Βίκυ, περιμένει ακόμη να της βάλω μαλλάκια. Οταν είναι έτοιμη, θα σας τη δείξω με το ΣΑΛΟΥΝ φυσικά και με την άμαξα, μιας και το ζητάει ο makisimos μας! Για του λόγου το αληθές, μια φωτογραφία της Βίκυς (είναι σοκαριστική, το ξέρω...)

attachment.php


Makisime μου, τα παντοφλάκια τα έχω μία φορά από τη στολή νοσοκόμας, ευχαριστώ πάντως για την προσφορά σου! Επέλεξα στο ρούχο αυτό να βάλω τα μποτάκια, γιατί σε αυτό το σύνολο και στο ΣΕΝΤΕΝΙΑΛ που είναι επίσης σε στυλ γουέστερν, μου αρέσουν πολύ τα μποτάκια! Το ΣΕΝΤΕΝΙΑΛ μάλιστα που έχω από τα παιδικά μου χρόνια, συνδυαζόταν με τα μποτάκια αυτά!
 
Η αλ'ηθεια ειναι mytiny οτι αυτη η Ελ Γκρεκο εβαζε παντοφλακια σε πολλα ρουχαλάκια τα οποία ήταν και άκυρα..!! όπως π.χ στο Αρμονια...!! Ειδικα στο ΣΑΛΟΥΝ , σιγουρα δνε ταιριάζουν με τίποτα..!!! Μα 100 κιλά ρούχα...με παντόφλες..!!???? :p

Σ ευχαριστω πολύ για την φωτογραφηση που θα κανεις...ειδικά εσυ που έχεις ταλέντο σε αυτά....θα μας εντυπωσιάσεις (πάλι)!!

Η Βίκυ φαίνεται κακοποιημένη..απορώ πως γλίτωσε σε τόσο καλή κατάσταση το ΣΑΛΟΥΝ..!! Πάντως το βασικοτερο που ειναι τα μάτια..τα βλέπω σε πολύ καλή κατάσταση,ζωηρά..!! Από εκει και πέρα στα μακιγιάζ και στα μαλλιά δνε σε φοβάμαι...είσαι κουκλομάνα με master...!! :D

Σουγλέ μου , πρέπει να γινει μια συνατηση όλων των bibi-bo με τα Σαλούν, να συγρκίνουν τις χρωματικές τους παραλλαγές..!! :p
 
mytinyworld και soufle σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση!παρατηρησα κι εγω τη διαφορα στην ποδια,φαινεται οτι στην el greco αρεσε να κανει καποιες μικροαλλαγες στα ρουχα της bibi bo :)
 
Επειδη λοιπον καθομαι τοση ωρα και χαζευω τις υπεροχες bibi-bo με τα μοναδικα φορεματα των κουκλομανων (με γειαααα!!!!), αξιωνομαι να σας δειξω το νυφικο της πρωην κουρεμενης ξανθιας και νυν κοκκινομαλλας bibi-bo μου, απο την πρωτη περιοδο!

Ποζαρει διπλα σε μια απο τις πολυαγαπημενες μου κουκλες, η οποια για να μην σας μπερδευω φοραει ρουχο Στεφι λοβ.

Και οι δυο bibi-bo ειναι απο την Α περιοδο, με το χαρακτηριστικο καταλευκο δερμα. Τις λατρευω γιατι ειναι χαρισμενες απο τα ρετροαδερφακια μου, την Mytinyworld (η δεξια στη οποια εκανα ρεροοτ με κοκκινα μαλλια) και τον Μακισιμακο (η αριστερη bibi-bo και το νυφικο της δεξιας), οσες χιλιαδες :thanx2: :thanx2: :thanx2: ευχαριστω και να πω ειναι περιττα!!!

Οριστε λοιπον η bibi-bo νυφη με το υπεροχο λευκο της νυφικο. Και στα δικα σας οι ανυπαντρες!!! :flower:

attachment.php


attachment.php


Για να δειτε τις μεταμορφωσεις αυτων των bibi-bo μπορειτε να πατε σε αυτα τα ποστ




http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11454-Bibi-bo-%D3%F5%ED%F4%DE%F1%E7%F3%E7-%CC%E1%EB%EB%E9%DC-%CC%E1%EA%E9%E3%E9%DC%E6&p=294845&viewfull=1#post294845

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11454-Bibi-bo-%D3%F5%ED%F4%DE%F1%E7%F3%E7-%CC%E1%EB%EB%E9%DC-%CC%E1%EA%E9%E3%E9%DC%E6&p=218372&viewfull=1#post218372
 
Αναστασία μου, μου έλειψαν οι φωτογραφίες σου από τις κουκλάρες σου! :D Με γεια το νυφικό και να χαίρεσαι τα κορίτσια σου! Ευχαριστούμε που βρήκες λίγο χρόνο και τις μοιράστηκες μαζί μας! Είναι υπέροχες και οι δύο! Η κοκκινομάλλα, για όσους δεν ξέρουν, είναι η δίδυμη αδερφούλα της Βίκυς που σας έδειξα παραπάνω. Ηταν οι παιδικές bibi-bo της κοπέλας που σας έλεγα. Βέβαια στα χέρια της Αναστασίας έγινε θεά, δεν ξέρω αν η δίδυμη αδελφούλα της θα έχει την ίδια τύχη... Προς το παρόν το παλεύει.... Και εδώ έρχομαι στο σχόλιο του makisimou

makisimos είπε:
Η Βίκυ φαίνεται κακοποιημένη..απορώ πως γλίτωσε σε τόσο καλή κατάσταση το ΣΑΛΟΥΝ..!! Πάντως το βασικοτερο που ειναι τα μάτια..τα βλέπω σε πολύ καλή κατάσταση,ζωηρά..!!
η Βίκυ είχε βαμμένα τα βλέφαρα με στυλό που τα είχε ποτίσει και έβαλα το γνωστό ματζούνι που τα καθάρισε. Τώρα, δεν ξέρω για ποιο λόγο, τα μάτια της θόλωσαν και δυτυχώς δεν είναι σήμερα στην κατάσταση που βλέπετε, αλλά έχουν θαμπώσει/φθαρεί και δεν γυαλίζουν με τίποτα... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: Ξέρω, είμαι άθλια, δεν κατάφερα να περισώσω το ζωηρό της βλέμμα.... #) :( Η τελευταία προσπάθεια για να τα γυαλίσω, είναι να τα τρίψω με ένα ειδικό σβουράκι μοντελισμού... Θα δούμε.... :xm:
 
Αναστασια υπεροχες και οι δυο bibi-bo!! κουκλες τις εκανες :) :)

συγχαρητηρια κοριτσια κανετε θαυματα με τις κουκλες που δε βρισκονται σε τοσο καλη κατασταση και τις κανετε να φαινονται σαν καινουριες!!!
 
Αναστασία μουυυυ...... πραγματκά όπως είπε η προλαλήσασα κουκλομάνα και κουκλοδιασωστρια, μας έλειψαν πολύ οι φωτογραφίες σου..!! :)

Και τις δυο τις έχεις κάνει κούκλες....τις παρέλαβες πλήρως κακοποιημένες και τις επανέφερες στη ζωη, σαν αν βγηκαν από κουτί..!!

Πάντως βρε κουκλομάνες...θα θελα καποια στιγμη να δω και bibi-b0 πλήρως μαυρομαλλούσα..!!

ίσως σε κάποιο επόμενο ξυρισμένο κεφάλι γινει καμιά τέτοια δοκιμή... :D

Mytiny μου, όπως και αν εχει ειμαι σιγουρος οτι θα την επαναφέρεις μια χαρά, εγω δεν την βλέπω να ειναι και σε τόσο τελειωμένη κατάσταση, έχει τα φόντα για να διορθωθεί κατά πολύ..!! Και είμαι σιγουρος ότι θα την κάνεις και πάλι κουκλα..!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα