** Call of Duty ** Official Thread

pooky είπε:
Θα σε κατατοπίσουν πλήρως και με άμεσα διαθέσιμα υλικά.
Εγώ είμαι 90% σίγουρος ότι θα του πουλήσουν αυτά που θέλουν εκείνοι, λέγοντας του, μιας και είναι άσχετος όπως δήλωσε και που σίγουρα θα τους το πει ή θα φανεί κιόλας (χωρίς παρεξήγηση), "τί να το κάνεις το τετραπύρινο, ή την οθόνη 22" κλπ κλπ"...Οσοι φίλοι μου μού είπαν ότι δεν ξέρουν τί να πάρουν, τους ρώτησα ΤΙ θέλουν να κάνουν και ΠΟΣΑ διαθέτουν και με αυτες τις πληροφορίες τούς εφτιαξα μηχανάκι από ένα ειδικό εργαλείο που έχει το σάιτ του ESHOP, όπου φτιάχνεις το πισί που θες βλέποντας σε φωτό και τί είναι αυτό που βάζεις και το συνολικό κόστος. Μετά το τύπωσα και τους το έδωσα και τους είπα ΑΥΤΟ να ζητήσουν από το Χ Ψ πισομάγαζο, πεστο Πλαίσιο ή ό,τι άλλο θες, τίποτε περισσότερο τίποτα λιγότερα και να μην ακούν τους πωλητές, είναι καλά μιλημένοι. Δε θέλω να προωθήσω το ESHOP, θέλω να τονίσω ότι στο Πλαίσιο οι πωλητές είναι παγίδα ΕΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ

Αυτά...
 
Παντου ειναι παγιδα...σε ολα τα καταστηματα οι πωλητες ειναι "μιλημενοι" να σπρωξουν στοκ

Ψαξε στο δικτυο,βρες τα κομματια και συναρμολογησετε μονος σου...

Θα αποφυγεις πολλους μπελαδες και επιπλεον εξοδα
 
pooky είπε:
Βάλε μια 7600 GTS σε AGP και σε αναλύσεις μέχρι 1280 Χ 1024 δεν θα έχειε πρόβλημα ειδικά στα παλιά παιχνίδια.
Μαλλον 7600GT εννοεις pooky,δεν νομιζω να υπηρξε GTS...

Rygar είπε:
Η 5200 ήταν πολύ καλή....οταν είχε βγει πριν 3-4 χρόνια.
Νικο,δυστυχως ηταν φολα απο την πρωτη στιγμη που βγηκε....
 
Ναι ε; Την είχα πάρει και 120€! Ηταν η πιο φτηνή που μπορούσα να βρω με 128ΜΒ μνήμη. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ευχαριστήθεί κανένα από τα FPS που έχω βάλει τα τελευταία 2-3 χρόνια. Πρέπει να σετάρω όλες τις ρυθμίσεις στον πάτο, για να μπορέσω να δω ικανοποιητικά και χωρίς frameskip:mad:

Καλά, ας μη συνεχίσουμε άλλο, γιατί βγαίνουμε και από τα πλαίσια του θρεντ.
 
Manos σωστός GS ήθελα να πω.......
 
Call of Duty 4 review (Official Xbox Magazine)

Singleplayer: 10/10


Multiplayer: 10/10



Overall: 10/10


New info released in review:

10/10, with multiplayer rivaling Halo 3, a ranking system better than Halo 3, 10/10 Singleplayer AND multiplayer (alone). Enemy Intel unlocks cheats, some normal (Unlimited Ammo), some cool and fun (When you kill an enemy, they burst into a mound of tires).

*Arcade mode after completing game (Points for Headshots, multi-kills, and blowing up cars and such)

*Max level 55, but stuff keeps coming after that.

*All ghillied up is the flashback, you play as Cpt. Price (a young one)

*CoD4 manages to cram something into every level.

*You play as "Soap" MacTavish (SAS), and Seargant Jackson (US)

*"To say Modern Warfare's visual fidelity is immediately apparent would be a criminal understatement. Torrid rainfall, rolling thunder crackling lightning, and marvelously detailed textures and character models all combine to make you say "Whoa"."

*CoD4 does everything right and nearly nothing wrong. But where it elevates itself above even the best 360 shooters is how all of the good stuf is ludicrously good. The campaign never lets up, while the multiplayer is a AAA affair in itself. This swing for the fences has belted CoD4 way out of the park.

What you all wanted to know

Overkill Perk: You can carry 2 primary weapons instead of 1 and a pistol. e.g I could go into a battle with an MP5 and a M16.

+ and -

+Awesome Moments on literally every mission.


+Multiplayer quality, quantity and depth that rivals Halo's.


-A few frustratingly tough areas on the higher difficulty levels.

It also mentioned that the game kept a good pace throughout the game (most games fizz out later on)

Captions from Review

The visuals look better in motion.

In the moste tense moment in the game's best level (All Ghillied Up), all you can do is wait and pray. (It shows a pic of you prone with enemies 5-10 feet away)

Fire? Chaos? Guns blazing? Does it look like Call of Duty now?

Smash people like ants in the AC-130 gunship level.

A whopping 16 multiplayer maps await you out of the box.

Article: 13 playlists, unlocked as you rank up

60 FPS- as if u didn't know already

World War II is history! With a reinvigorated developer at the helm, Call of Duty 4 reinvents a franchise - and damn near perfects the military shooter in the process.
 
Αντε να κάνω μια αναβαθμισούλα να το παίξω κι εγώ :nervous: :nervous:
 
πες οτι αγοραζω τα κομματια, απο εδω και απο εκει

το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ατομο να μου το στησει...οποτε απο οτι φαινεται μαλλον παω για ετοιμο...εκτος εαν γνωριζει κανεις κανενα καταστημα στο οποιο να του πας τα κομματια, για να στο στησει:nervous:
 
Ισως καποιο παιδι απο δω μεσα να σου κανει τη δουλεια...!

Αλλα ας μη ξεφυγουμε απο τη θεματολογια του thread...
 
θα φτιαξω post οταν τα αγορασω......οποιος θελει να βοηθησει ας το ανακοινωσει , μολις τα καταθεσω εδω
 
Τώρα κατεβάζω το demo. Ελπίζω το pc μου να αντέξει έστω και στις πιο χαμηλές ρυθμίσεις. Εάν δεν υποστηρίζει 640x480 ανάλυση, μάλλον τη γκάτσαμε τη βαρκα!:nervous:

***edit***

Λοιπόν το κατέβασα, 1.4GB περίπου, το εγκατέστησα, δεν επέλεξα να βάλω και DirectX 9.0c, ήδη το έχω. Το τρέχω, και παίρνω μύνημα για κάποιο dx9...dll, δε θυμάμαι ακριβώς. Σκέφτηκα θα έχει βγει νεωτερο ρεβεζιόν για DX9c. Τεσπά, εγκαθιστώ το DX9 από έναν φάκελο του demo και τρέχω το COD στο καπάκι. Α, να πω ότι τελικά έχω Nvidia FX5700 όχι 5200. Το τρέχω λοιπόν και παίρνω το πιο κάτω μήνυμα:

----- Initializing Renderer ----


----- Client Initialization Complete -----



Attempting 44 kHz 16 bit [Windows default] sound



----- R_Init -----



Getting Direct3D 9 interface...



Pixel shader version is 2.0



Vertex shader version is 2.0



Video card or driver doesn't support separate alpha blend, glow will be disabled.


 

 


Error during initialization:



Video card or driver doesn't support separate alpha blend, glow will be disabled.


Σκέφτηκα μήπως φταίει το restart που δεν έκανα μετά την ανανέωση του DX9, αλλά πάπαλα, πάλι τα ίδια.

Μην αρχίσετε τα ποστς για support, ίσως να είναι εκτός θέματος. Αυτό που θα ήθελα όμως να πω είναι είναι ότι σίγουρα χρειάζομαι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ καλύτερη VGA. Οχι όμως AGP, προτιμώ PCI-E σε νέα ΜΒ. Τί να πω ρε παιδιά, να παρω 360;;; Ιδια λεφτά και λιγότερα θα είναι. Αλλά ημαρτον:nervous::nervous:, δε θέλω να κάνω το σαλόνι παιδικό σταθμό, είναι και το δωμάτιό μου σα κάδος scrap από τα ρετροσυστήματα. Αστα να πάνε!
 
Η σειρά FX (A.K.A Geforce 5) ΔΕΝ υποστηρίζει το παιχνίδι.
 
Δε μένω εκπληκτος. Το περίμενα κάτι τέτοιο.:mad:
 
Yeap!

Και που είσαι ακόμα......
 
Ε οχι,να πω την αληθεια,ΔΕΝ κατεβαζω 1.4 GB demo,περιμενω να παρω μια και καλη το παιχνιδι.... :D

Rygar είπε:
Α, να πω ότι τελικά έχω Nvidia FX5700 όχι 5200.
Απλα αντι για μια τελειως μουφα,αγορασες τοτε μια ψιλομουφα καρτα..! :diablotin:
 
Ρε pooky, συγνώμη δηλαδή, εάν το demo είναι 1.4GB, το final ΠΟΣΟ θα είναι; :nervous: :help: :animeek:

@ΜανοPCMCIA, μούφα είσαι και φαίνεσαι!
 
Rygar είπε:
Ρε pooky, συγνώμη δηλαδή, εάν το demo είναι 1.4GB, το final ΠΟΣΟ θα είναι; :nervous: :help: :animeek:
@ΜανοPCMCIA, μούφα είσαι και φαίνεσαι!

Καμιά 7άρα και βάλε.

Και ναι ο Μάνος έχει δίκιο, όλη η σειρά 5 της nVidia ήταν απαράδεκτη. Χοντρομούφα.
 
Eμ,η αληθεια τσουζει...!! :diablotin: :D :diablotin: :D
 
Εγώ παιδιά το δηλώνω...

Το παιχνίδι θα κάνει θραύση...

Δεν είναι μόνο το γραφικά του..

Είναι και ο ήχος που έχει..

Είναι τα πάντα!!!!!(μήπως τα παραλέω...:biglaugh: )
 
Πίσω
Μπλουζα