CAMEO εμφανίσεις ηθοποιών

Ο σκηνοθέτης Κώστας Καραγιάννης εμφανίζεται σε αρκετές ταινίες του ως δευτερεύων ρόλος:

- Στον ρόλο του Δάσκαλου των Ηλιόπουλου, Σταυρίδη και Γιουλάκη, στην ταινία "ΟΙ 4 ΑΣΣΟΙ" (1970)

 






- Ως πελάτης στο εστιατόριο του ξενοδοχείου στο Ύδρα Beach, όπου εργάζεται η Μάρω Κοντού στην ταινία "Ο Φαφλατάς" (1971)



- και ως μουσικός στο συγκρότημα της ταβέρνας, όπου γλεντούν οι πρωταγωνιστές της ταινίας (Ηλιόπουλος, Ρίζος, Φόνσου, Μαντζουράνη, Σταρένιος και Λαμπροπούλου) στην ταινία "Ο ΣΤΡΑΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΣΕ" (1969)






vlcsnap-2016-01-30-20h23m19s688.png

vlcsnap-2016-01-30-20h23m40s445.png

vlcsnap-2016-01-30-20h23m19s688.png

vlcsnap-2016-01-30-20h24m53s678.png

vlcsnap-2016-01-30-20h29m31s170.png

vlcsnap-2016-01-30-20h29m39s480.png
 
Η ηθοποιός Γιούλη Σταμουλάκη κάνει cameo πέρασμα, χωρίς ατάκα, στην δεξίωση του Χόρστ Ρίχτερ, προς τιμήν του Κρεούζη, στην ταινία του Νίκου Φώσκολου "Ορατότης Μηδεν" (1969). Είναι η κυρία στα αριστερά του Νίκου Κούρκουλου
 
Στην ταινία "Ο αδελφός μου ο τρελάρας" που σκηνοθέτησε ο Βαγγέλης Σειληνός, κάνει μια CAMEO εμφάνιση. Ο Κώστας Καρράς έχει πάει να ψωνίσει και ο μπακάλης (Σειληνός) του προτείνει "βούτυρο άλφα-άλφα".

Επίσης, στη "Ρένα είναι οφ σάιντ" έχουμε CAMEO εμφάνιση του Αλέκου Σακελάριου στις κερκίδες που ξηλώνει το πουλόβερ του και λέει η Βλαχοπούλου "Αυτός να δεις, θα φτάσει μέχρι σώβρακο". :)

Στον "Παπατρέχα" με τον Θανάση Βέγγο, κάνει ένα CAMEO πέρασμα ο άντρας της Σούλης Σαμπάχ, Δημήτρης Νικολαΐδης. Την ώρα που αδειάζει τα σκουπίδια ο Βέγγος.
 
Βλέποντας την ταινία "Οι θαλασσιές οι χάντρες" που μόλις τελείωσε, έχω την εντύπωση ότι όταν πια ο μπουζουξής Φώτης Τσίπουρας (Γεωργίτσης) αναγνωρίζεται πανελλαδικά και δείχνει μια σκηνή που τον διευθύνει ένας μαέστρος, ο μαέστρος αυτός είναι ο Γιώργος Βρασιβανόπουλος, που έχει και 1-2 γκρο πλαν στο πρόσωπό του. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη.
 
TZELASO είπε:
Στην ταινία "Ο αδελφός μου ο τρελάρας" που σκηνοθέτησε ο Βαγγέλης Σειληνός, κάνει μια CAMEO εμφάνιση. Ο Κώστας Καρράς έχει πάει να ψωνίσει και ο μπακάλης (Σειληνός) του προτείνει "βούτυρο άλφα-άλφα".Επίσης, στη "Ρένα είναι οφ σάιντ" έχουμε CAMEO εμφάνιση του Αλέκου Σακελάριου στις κερκίδες που ξηλώνει το πουλόβερ του και λέει η Βλαχοπούλου "Αυτός να δεις, θα φτάσει μέχρι σώβρακο". :)

Στον "Παπατρέχα" με τον Θανάση Βέγγο, κάνει ένα CAMEO πέρασμα ο άντρας της Σούλης Σαμπάχ, Δημήτρης Νικολαΐδης. Την ώρα που αδειάζει τα σκουπίδια ο Βέγγος.
και μάλιστα λέει ο Βέγγος: "Ο Ηθοποιός μας ο κ. Νικολαίδης!Πάιζει δηλαδή τον εαυτό του
 
Ο Θόδωρος Κεφαλόπουλος είχε σύντομο πέρασμα χωρίς ατάκα στους Μακρυκωσταίους και Κοντογιώργηδες όταν ο Ηλιόπουλος με το Ζερβό και τον Παπαχρήστο έφθασαν στη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου που έμενε ο Χατζηχρήστος.
 
Αν θυμάμαι καλά ο ίδιος ηθοποιός φάνηκε και στο "Αλίμονο στους νέους" σε μια σκηνή που λιγουρευόταν το αρνί της σούβλας.
 
antonovar είπε:
Στην ταινία "ραντεβού στον αέρα" νομίζω οτι εμφανίζεται ο Αλκης Παναγιωτίδης.Παρόλο που το βιογραφικό του δεν μου ταιριάζει, το περπατημα ,οι κινήσεις , η φυσιογνωμία και προπαντός η μύτη με κανουν να είμαι κατα 99,9% σίγουρος οτι είναι αυτός . Στους τίτλους δεν υπάρχει το ονομά του και στην ταινία λέει μία μικρή "ατάκα".Είναι στην σκηνή που ο Βουτσας με τον Βογιατζή προσπαθούν να βάλουν μεσα στο θάλαμο την Καραγιάννη με την Προκοπίου.
μα ηταν αγνωστος γιαυτο και δεν ειχε ρολο

ΥΓ παρακαλω να ενοποιηθουν να ποστ μου δεν ερω να το κανω συγνωμη

katerinak είπε:
Η εμφανιση του Κωστα Χατζηχρηστου στην ταινια "η σωφερινα" μπορει να θεωρηθει CAMEO;
attachment.php
οχι φυσικα ,εδω ειναι guest star

andrianna είπε:
Κατά 99% είναι η ίδια η Αλίκη εκτός αν είναι κάποια που τη μιμείται. Και προφανώς η ηθοποιός που είναι μαζί της αποτελεί Cameo εμφάνιση της υπηρέτριας.

Μου κάνει εντύπωση πώς είναι δυνατό με έναν τέτοιο αμπιγιέ και βραδινό κότσο πάντως να φοράς ένα απλό φορεματάκι, φλατ παπουτσάκια και να ψωνίζεις από το φαρμακείο...Να θυμηθώ να το προσθέσω στις αναπάντητες απορίες.
γιατι πνιγεστε σε μια κουταλια νερο και κανατε τοσα σεναρια ,απλα θελαν μια κομπαρσα για καποιο λογο δεν ειχαν και εβαλαν την αλικη με πλατη για να μην αναγνωριστει,μη ξεχνατε ηταν σινεμα ο κοσμος δεν ειχε την δυνατοτητα εκεινη την εποχη να το δει εκατοφορες οπως στο βιντεο κτλ

hannele είπε:
Στην "Σωφερίνα" cameo εμφανιση κανει και ο Νίκος Τσούκας (ο "ενωματάρχης Καρακώστας" απο την "Νεράϊδα και το Παλικάρι"). Είναι ντυμένος χωροφύλακας στο δικαστήριο που γίνεται η δίκη της Αλίκης και διακρίνεται για λίγα δευτερόλεπτα τη στιγμή που βρίσκεται πισω απο την Καίτη Λαμπροπούλου.Προβολή συνημμένου 95155
οχι σε καμια περιπτωση ,εχει ενα μικρο ρολο,δενηταν γνωστος και σε καποια αλλη σκηνη λεει στην λαμπροπουλου οτι απαγορευονται τα ψιμυθια στο δικαστηριο να μην βαφτει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδιά, ο Αντώνης Παπαδόπουλος, σε ποιό σημείο εμφανίζεται στους μακρυκωσταιους και κοντογιωργηδες;
 
Στον Ηλία του 16ου ο Άγγελος Αντωνόπουλος στεκόταν πίσω από την Κυβέλη Θεοχάρη στη σκηνή που έπαιζαν χαρτιά.
 
oldgrcinfun είπε:
Στον Ηλία του 16ου ο Άγγελος Αντωνόπουλος στεκόταν πίσω από την Κυβέλη Θεοχάρη στη σκηνή που έπαιζαν χαρτιά.
ο αγγελος αντωνοπουλος ξεκινησε ως κομπαρσος ,οποτε σε καμια περιπτωση δεν ειναι cameo εμφανιση
 
antonovar είπε:
Στην ταινία "ραντεβού στον αέρα" νομίζω οτι εμφανίζεται ο Αλκης Παναγιωτίδης.Παρόλο που το βιογραφικό του δεν μου ταιριάζει, το περπατημα ,οι κινήσεις , η φυσιογνωμία και προπαντός η μύτη με κανουν να είμαι κατα 99,9% σίγουρος οτι είναι αυτός . Στους τίτλους δεν υπάρχει το ονομά του και στην ταινία λέει μία μικρή "ατάκα".Είναι στην σκηνή που ο Βουτσας με τον Βογιατζή προσπαθούν να βάλουν μεσα στο θάλαμο την Καραγιάννη με την Προκοπίου
Σε σχέση με τα σχόλια μετά που αφορούν την ηλικία του Α.Παναγιωτίδη .

Έχω κάνει σχεδόν δέκα χρόνια σπουδές για να γίνω ηθοποιός. Τα δύο πρώτα ήταν παράλληλα με το γυμνάσιο, στη Θεσσαλονίκη, σε μια σχολή αντίστοιχη με του Κουν. Μετά ήρθα εδώ, έδωσα εξετάσεις στον Κουν, κάθισα κάποιους μήνες, έφυγα, τέλειωσα μια άλλη δραματική σχολή, και μετά πήγα στη Γαλλία. Κάθισα ενάμιση χρόνο σε μια σχολή σαν του Εθνικού θεάτρου εκεί, αλλά δε μου άρεσε, έπληξα θανάσιμα και έφυγα για Αμερική. Γενικά ήμουν σε κίνηση.

Το 1967, στα χρόνια της δικτατορίας, βρήκα μια δουλειά με έναν ελληνικό θίασο, φύγαμε για Γερμανία. Ήμουν ήδη αρραβωνιασμένος με τη μετέπειτα γυναίκα μου. Τελευταίος μας σταθμός τότε ήταν η Βρέμη. Όταν τελειώσαμε, μου είπε «άντε, πάμε να φύγουμε» και της είπα «να φύγετε εσείς, εγώ θα μείνω». Δεν την είχα προειδοποιήσει, φοβόμουν, υπήρχαν παντού καρφιά, μπάτσοι και τέτοια. Μετά, τέλη 67-αρχές 68, πήγα στη Γαλλία, κάθισα τέσσερα πέντε χρόνια, και το 72 έφυγα.

>>> http://popaganda.gr/o-alkis-panagiot...chia-na-fevgi/
Aκόμα

την ~ ίδια περίπου εποχή με τα γυρίσματα της ταινίας είχε κάνει ένα πέρασμα από το συγκρότημα Μ.G.C. ως ντράμερ.

Για μια βδομάδα βρέθηκε μαζί μας και ο ηθοποιός Άλκης Παναγιωτίδης στα ντραμς
http://www.ogdoo.gr/prosopa/synentey...roker-thymatai

Ο Πολύτιμος λέει ότι έπαιζε στην Κουκουβάγια το ’64 και πως μετά τον βρήκαν εκεί οι πρώτοι MGC (με τον Παναγιωτίδη ντράμερ)
http://diskoryxeion.blogspot.gr/2014/01/50.html σχόλια

.....






 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
δηλαδη αυτη ειναι η Νικη Λιναρδου; δε θα την εβρισκα με τιποτα!

για τον Αλεκο Σακελλαριο υπαρχει αναφορα στο αντιστοιχο θεμα,στο παρον αναφερουμε μονο τους ηθοποιους
Για το τρίτο πρόσωπο (αφάνα) υπάρχει αυτή εδώ η φωτό από τα γυρίσματα. Αρκετοί αναφέρουν πως αυτή εδώ είναι η Λινάρδου (προσωπικά βλέπω μια ομοιότητα αλλά δεν είμαι σίγουρος).



Για το πρώτο πρόσωπο (με την ανδρική φωνή και ελάχιστα εμφανές πρόσωπο) επίσης δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκείνη που φαίνεται στο ποστ 128 πιθανότατα ήταν η Λινάρδου, αλλά το άτομο που φαίνεται εδώ είναι απίθανο να ήταν η Λινάρδου. Τέτοια τεράστια μύτη είχε η Λινάρδου;
 
thanassis1979 , υπενθυμίζω μια και υπάρχει παρανόηση όπως φαίνεται











Nemo είπε:
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει ηδη στο παρων thread αλλα στην ταινια "Η θεια μου η χιπισσα"κανουν μια περατζαδα/cameo τοσο ο Αλ.Σακελαριος

:p (αν κάνουν remake και σ'αυτό επιβάλλεται να τον κάνει ο "σύντεκνος" Καμπουράκης με περούκα) :p

1η και 2η εικόνα

όσο και 99% η δευτερη γυναικα του Νικη Λιναρδου(Μπεμπα Κουλα)

3η και 4η εικόνα

Σε αλλο thread μετα απο μια αναζητηση γινεται αναφορα μονο για περασμα/cameo του Αλ.Σακελλαριου

>>>>>http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?22845

5η εικόνα

Y.Γ.κατι μου λεει οτι ισως πρεμφερης περιπτωση να ειναι και το 3ο προσωπο που κανει ενα παρεμφερες περασμα στο ιδιο σημειο της ταινιας και διακρινεται τοσο πισω απο το Σακελαριο /οσο και σε κανονικο solo περασμα

Μαλλον θα πρεπει να απευθυνθω στο σχετικο thread αναγνωρισης ηθοποιων .....

και το σχετικό video

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή τώρα το είδα... σχετικά με την ηλικία του Α. Παναγιωτίδη. Με σχετική ακρίβεια κανένα χρόνο πάνω-κάτω, είναι γεννημένος το...1944 (έχουμε κάποια συγγένεια από την πλευρά της μητέρας μου) οπότε μια χαρά ταιριάζει στην ταινία Ραντεβού Στον Αέρα.
 
thanassis1979 είπε:
Για το τρίτο πρόσωπο (αφάνα) υπάρχει αυτή εδώ η φωτό από τα γυρίσματα. Αρκετοί αναφέρουν πως αυτή εδώ είναι η Λινάρδου (προσωπικά βλέπω μια ομοιότητα αλλά δεν είμαι σίγουρος).



Για το πρώτο πρόσωπο (με την ανδρική φωνή και ελάχιστα εμφανές πρόσωπο) επίσης δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.
Η πηγή για το παραπάνω είναι αυτή που ακολουθεί ?

Μπορεί να είχε αποσυρθεί πια από την ηθοποιία, στην αρχή της δεκαετίας του '70, η Νίκη Λινάρδου πραγματοποίησε ωστόσο μόνο δυο cameo εμφανίσεις σε ταινίες του συζύγου της (προφανώς ακολουθώντας τα χνάρια του αφού κι εκείνος πραγματοποιούσε ως άλλος Χίτσκοκ παρόμοιες εμφανίσεις σε όλες σχεδόν τις ταινίες της προ-τελευταίας και τελευταίας περιόδου της καριέρας του) με πρωταγωνίστρια τη Ρένα Βλαχοπούλου. Αρχικά, στην ταινία Η θεία μου η χίπισσα εμφανίζεται στον βουβό ρόλο ενός χίππη ή μιας χίπισσας, γιατί όπως λέει η Ρένα αν δεν τον γδύσεις δεν θα καταλάβεις!
http://vlahopoulou.blogspot.com/2014/08/#ixzz4vn5juenp
Kαι προφανώς ο νεαρός(?) με την αφάνα δεν είναι η Νίκη Λινάρδου

αλλά η χίπισσα με την λευκή "κελεμπία" και την σκούρα περούκα και τα σκούρα γυαλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συγνωμη αλλα το θρεντ ειναι λιγο μπλεγμενο
cameo εμφανιση θεωρητε αν ο ηθοποιος ειναι ηδη γνωστος
αλλιως ειναι κομπαρσος η εχει μια μικρη εμφανιση
επισης αλλο ειναι να ειναι γκεστ η φιλικη συμμετοχη
ελαχιστα απο δω ειναι οντως cameo
ο ορισμος του ειναι ας πουμε ο βουτσας στο "οχι κυριε τζονσον"
 
Θυμήθηκα και εγώ αυτό το θέμα και πράγματι δεν είναι ξεκάθαρο τι εννοούμε καμέο εμφάνιση. Κατά τη γνώμη μου τέτοια πρέπει να θεωρηθεί η εμφάνιση ενός ήδη γνωστού ηθοποιού σε ταινίες που δεν αναφέρεται το όνομα του και ίσως έχει μια ατάκα ή δε μιλάει καθόλου
 
Θυμήθηκα και εγώ αυτό το θέμα και πράγματι δεν είναι ξεκάθαρο τι εννοούμε καμέο εμφάνιση. Κατά τη γνώμη μου τέτοια πρέπει να θεωρηθεί η εμφάνιση ενός ήδη γνωστού ηθοποιού σε ταινίες που δεν αναφέρεται το όνομα του και ίσως έχει μια ατάκα ή δε μιλάει καθόλου

ΑΚΡΙΒΩς αυτο ειναι
 
Πίσω
Μπλουζα