CAMEO εμφανίσεις ηθοποιών

Λίγο περίεργο μου φαίνεται αυτό, μια που "Το περιβόλι του τρελλού" που περιέχει την "Ωδή στον Γεώργιο Καραϊσκάκη" είχε κυκλοφορήσει 6 χρόνια πριν την ταινία, και ενδιάμεσα ο Σαββόπουλος είχε κυκλοφορήσει σίγουρα τον Μπάλλο και το Βρώμικο ψωμί, και ίσως και το 10 χρόνια κομμάτια (το 1975, ίδια χρονιά με τα χρώματα της Ίριδος... και ο δίσκος αυτός, αν και είναι αναδρομή στα 10 χρόνια της καριέρας του Δ.Σ., δεν περιέχει την "Ωδή").
 
Η ταινία υπάρχει στο youtube, το σημείο είναι στο 1:20:00 περίπου.
 
Όχι καλέ, δεν αμφισβητώ την εμφάνιση του Σαββόπουλου στην ταινία, αυτό έλειπε! Σχολίαζα την τελευταία πρόταση μόνο, "Μοιάζει διαφήμιση στο δίσκο !" εννοώντας, τι νόημα είχε να διαφημίζεται ένας παλιός δίσκος. Χαζομάρα μου που δεν έβαλα τη φράση σε παράθεση ώστε να είναι καθαρό σε τι αναφερόμουν.
 
Ναι ρε παιδί μου, αλλά κι αυτό το "κόκαλο" που κάθεται εκεί πέρα, σα φάντασμα...Βεβαίως η ταινία έχει θέμα την αντιληπτή/εικονική ή μη πραγματικότητα, κι ίσως έγκειται εκεί η σκηνή. Κι ίσως εκείνη την εποχή να ήταν πολύ στα πάνω του το συγκεκριμένο τραγούδι.
 
Στην ταινια ¨Χριστινα¨με τη Τζενη Καρεζη στο τελος της ταινια που οι πρωταγωνιστες ειναι μεσα σε κυκλο με χορευτες, ενας απο αυτους σιγουρα ειναι ο Δαλιανιδης, διπλα του ομως ειναι ενας ψηλος που ειναι φτυστος ο Σπυρος Φωκας!!

Χωρίς τίτλο.jpg

(εκανα μια προσπαθεια να ανεβασω φωτο αν δεν φαινεται συγχωρεστε με!!)
 
tsourekaki83 είπε:
Στην ταινια ¨Χριστινα¨με τη Τζενη Καρεζη στο τελος της ταινια που οι πρωταγωνιστες ειναι μεσα σε κυκλο με χορευτες, ενας απο αυτους σιγουρα ειναι ο Δαλιανιδης, διπλα του ομως ειναι ενας ψηλος που ειναι φτυστος ο Σπυρος Φωκας!! Προβολή συνημμένου 124805

(εκανα μια προσπαθεια να ανεβασω φωτο αν δεν φαινεται συγχωρεστε με!!)
xri.JPG βρηκα αλλο στιγμιοτυπο μ αυτον τον ψηλο αλλά δε φαινεται καθαρα το προσωπο του.. δεν ξερω τι λενε τα αλλα μελη
 
tsourekaki83 είπε:
Στην ταινια ¨Χριστινα¨με τη Τζενη Καρεζη στο τελος της ταινια που οι πρωταγωνιστες ειναι μεσα σε κυκλο με χορευτες, ενας απο αυτους σιγουρα ειναι ο Δαλιανιδης, διπλα του ομως ειναι ενας ψηλος που ειναι φτυστος ο Σπυρος Φωκας!! Προβολή συνημμένου 124805

(εκανα μια προσπαθεια να ανεβασω φωτο αν δεν φαινεται συγχωρεστε με!!)

katerinak είπε:
Προβολή συνημμένου 124806 βρηκα αλλο στιγμιοτυπο μ αυτον τον ψηλο αλλά δε φαινεται καθαρα το προσωπο του.. δεν ξερω τι λενε τα αλλα μελη



και σε αργη ταχυτητα και αυξημενη φωτεινοτητα ( μεσω του youtube editor)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστουμε ΝΕΜΟ! τελικα ποιο ειναι το συμπερασμα; ειναι ο Σπυρος Φωκας; (δεν ειμαι και τοσο σιγουρη)
 
Ειχα πολλες αμφιβολιες ωσπου ειδα τα πρωτα πλανα του βιντεο που παιζει σε αργη κινηση.

Ο κομπαρσος μοιαζει με το Σπυρο, στο σουλουπι ιδιως, αλλα Σπυρος δεν ειναι! :)
 
Μια σκεψη (Αν και δεν εχω ιδιαιτερη εικονα για τον Θ.Ρουμπανη και δεν μπορω να πω οτι μου τον θυμιζει. )

Θυμαμαι ομως σε μια συνεντευξη ο Θ.Ρουμπανης ανεφερε οτι αρκετες φορες κοσμος που τον συναντουσε τον μπερδευε με τον Σπ.Φωκα.

Αλλα για αυτο θα αποφανθουν οι "αετοματισες" του forum (απο πανω :) )
 
Στο Ρουμπανη φερνει ακομα πιο πολυ απο ο,τι στο Φωκα, αλλα και παλι μαλλον οχι.

Βλεπετε; Στην περιπτωση του Ρουμπανη βαζω και το "μαλλον" γιατι δεν ειμαι τοσο σιγουρη.
 
παιδια κι εμενα το μυαλο μου στο Ρουμπανη πηγε,σ αυτον μοιαζει περισσοτερο ο ψηλος
 
Οταν το εγραψα ημουν σιγουρη οτι ειναι ο Φωκας!

Τωρα που ειπατε για τον Ρουμπανη..... μπερδευτικα!!!

katerinak εχεις δικιο πιο πολυ μοιαζει στο Ρουμπανη.
 
Cameo κάνει και ο Μιχάλης Γιαννάτος στην ταινία του 1990 "Άντε γεια". Εμφανίζεται ως βουβός σερβιτόρος, στα εγκαίνια του νέου καταστήματος, στις τελευταίες σκηνές της ταινίας.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Cameo κάνει και ο Μιχάλης Γιαννάτος στην ταινία του 1990 "Άντε γεια". Εμφανίζεται ως βουβός σερβιτόρος, στα εγκαίνια του νέου καταστήματος, στις τελευταίες σκηνές της ταινίας.
ευχαριστουμε ΦΖΠ1,μια διορθωση μονο : εχει και 2 ατακες πριν τη σκηνη που περιγραφεις
 
Α ναι; Δεν το πρόσεξα ! Μάλιστα ήταν χαρακτηριστικό ότι άπλωνε το δίσκο με τα εδέσματα χωρίς να μιλάει !
 
Α ναι; Δεν το πρόσεξα ! Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικός ο τρόπος που προσφέρει τα εδέσματα με το δίσκο, χωρίς να μιλάει !
 
ΦΖΠ1 είπε:
Α ναι; Δεν το πρόσεξα ! Μάλιστα ήταν χαρακτηριστικό ότι άπλωνε το δίσκο με τα εδέσματα χωρίς να μιλάει !
χτες ειδα για πρωτη φορα την ταινια (αφου διαβασα το ποστ που εγραψες),οι ατακες ειναι σε μια σκηνη πριν τα εγκαινια του κρεοπωλειου
 
Ο Λάμπρος Κωνσταντάρας, η Καίτη Λαμπροπούλου και η Καίτη Πάνου εμφανίζονται ως cameo ηθοποιοι στην τουρκικη βερσιον της ταινίας "Χτυποκάρδια στο θρανίο" στη σκηνή της δεξιωσης. Στην ελληνικη βερσιον οι 3 ηθοποιοι επαιζαν τον πατέρα, την παντρεμένη φιλη και την μητερα της Λίζας Πετροβασίλη (Α.Βουγιουκλακη) αντίστοιχα. Ο Κλέαρχος Καραγιωργης επαιζε και στις δυο βερσιον τον δικηγόρο.

χωρίς τίτλο.JPG

Αντίστοιχα, οι τουρκοι ηθοποιοι που επαιζαν στην τουρκικη βερσιον τον πατερα και τη μητερα της Λίζας, τους βλεπουμε ως cameo στην ελληνικη βερσιον.

χωρίς τίτλο3.JPG

Ειναι αλλη μια "ανταλλαγη" ηθοποιών, αναλογη περιπτωση βλεπουμε στο post 25 της katerinak με τις ταινιες "Ειναι ενας τρελος τρελος Βεγγος" και "Περάστε την πρωτη του μηνος". Βεβαια εδω προκειται για την ιδια ταινια, ομως ειναι σε διαφορετικη βερσιον.

χωρίς τίτλο2.JPG
 
ΚΑΜΕΟ εμφανιση του Θοδωρου Κεφαλοπουλου στην ταινια "η καφετζου" , το αναφερει η bambinella εδω

2.JPG

ο ηθοποιος δεν εχει καμμια ατακα
 
Πίσω
Μπλουζα