Dune 2

Και οι υπολοιπες:

26) ποιες μοναδες δεν μπορουμε να δουμε την ενεργεια τους? (2)

στις ιπταμενες

27)εκτος απο το σκουληκι, ποια αλλη "μοναδα" (οχι ακριβως) δεν μπορει

να καταστραφει ποτε? (4)

Η "frigate" δηλαδη η φρεγατα-μεταφορικο που φερνει τα οχηματα του starport.

28 )Ποια κτιρια μας αποτελουν τον βασικο στοχο των αντιπαλων? (2)

Πρωτος στοχος ειναι τα repair facility και heavy factory. Τα επιλεγει ο αντιπαλος επειδη εχουν μικρη αντοχη (ειδικα το repair facility ειναι το δευτερο πιο ευαλωτο κτιριο, μετα το silo), και επεισης τα επιλεγει επειδη ειναι ακριβα στο να τα ξαναφτιαξουμε, ειδικα το repair στοιχιζει 700 credit.

Σαν δευτερευοντες στοχους εχουν τα palace, constraction yard, και αυτο μπορειται να το εκμεταλευτειται κτιζοντας το παλατι αρκετα μπροστα απο τα υπολοιπα, ωστε να του επιτιθονται οι αντιπαλοι. Και φυσικα να το επισκευαζεται δωρεαν!!

29)ΔΥΣΚΟΛΗ : με τους ατρειδες πως αποκτουμε μια μοναδα που δεν γινεται να παραγουμε σαν ατρειδες, και ειναι μοναδικη στο παιχνιδι?

ποια ειναι αυτη η μοναδικη μοναδα που δεν μπορουμε να φταιξουμε αλλη ιδια?

"παρενθεση: με πολυ εξειδικευμενο τροπο, μπορουμε να την φτιαξουμε αλλα απαιτει πολλα πραγματα, οποτε θεωρηστε οτι ΔΕΝ φτιχνεται ΔΥΣΚΟΛΙΑ (6)

Το ανεφερα σε προηγουμενο ποστ: στην 9η και τελευταια πιστα ξεκινας με 2 siege tank, 2 sonic tank, 2 lanchers. ενω το παιχνιδι συνεχιζεται, σου ερχονται οι πρωτες αερομεταφερομες ενισχυσεις, τιποτα περιεργο, siege tank κτλ. Ομως οταν ερθουν οι δευτερες αερομεταφερομενες ενισχυσεις, περιλαμβανουν ενα γκρουπ 3 heavy troopers, που δεν γινεται με τιποτα να παραγεις.

Αν καταφερεις και καταλαβεις το WOR των sardaukar, μπορεις αλλα ειναι πανδυσκολο!

30)ULTIMATE QUESTION : Τι προυποθετει το καθενα απο τα παρακατω να εχουμε φτιαξει ή αναβαθμισει, για να το παραγουμε, δηλαδη θελω ακριβως τα βηματα που απαιτουνται απο την αρχη της πιστας !!! Δυσκολια (6)

α)atreides ornithopter

b)harkonnen MCV

c)ordos heavy trooperς

d)rocket turret

e)fremen

α) σε ολα χτιζεις κανονικα windtrap, refinery αλλα για ortithopter η παγιδα ειναι οτι χρειαζεσαι το house of IX (αυτο που δινει sonic tank) αλλα και upgrade στο hi-technology factory, που αρχικα δινει μονο carryalls.

β) παλι windrtap/refinery, light factory, heavy factory, αλλα η παγιδα ειναι οτι χρειαζεσαι repair facility (αυτο που επισκευαζει οχηματα) και ενα ακομα upgrade στο heavy factory για να εμφανιστει το MCV.

γ)παλι windtrap,refinery, radar ωστε να βγει το barracks. Αν χτισεις και το barracks βγαινει το WOR που φτιαχνει heavy trooper, το κτιζεις, και κανεις και upgrade και ετσι εμφανιζεται οι heavy trooper squad.

δ)εδω κανονικα windtrap/refinery και radar. αλλα πρεπει να κανεις το πρωτο upgrade στην constraction yard ωστε να βγαλει τις τετραπλες "βασεις" κτισιματος, και μετα χρειαζεται και δευτερο upgrade ωστε να μπορεις να κτισεις rocket turret.

ε)εδω ξεκινας και κτιζεις σχεδον τα παντα, οπωσδηποτε οπως παντα πρωτα windtrap/refinery αλλα η παγιδα ειναι οτι για να σου δωθει το παλατι για κτισιμο, πρεπει να εχεις κτισεις starport !!!

Αυτα και καλο gaming, περιμενω σχολια για το κουιζ.
 
Mike, σου απονέμεται ο τίτλος του Mentat. (Από το Dune 2 και αυτός :p )
 
Ποιος απο τους 3 mentat?

ο καραφλας των harkonnen δεν εχει γ@μω τα γελια?
 
Πιο πολυ πλακα εχουν τα σχολια και ο τροπος που στη λενε αμα χασεις. Ο mentat των atreides διατηρει την ψυχραιμια του και προσπαθει να σε παρηγορισει ενω των harkonnen σ'αρχιζει στα μπινελικια

Thanks για το καταπληκτικο quiz mike.

Εβαλα να δω και το dune 2000 το οποιο δεν ειχα παιξει και απογοητευτικα. Μετριοτατο απο καθε αποψη, ακομα και για την εποχη του ενω μου καθισε στραβα που εβλεπα harkonnen με Trikes και atredes με troopers.
 
mike είπε:
Το παιζεις σε whdload εκδοση?ΔΕΝ κολαει, νομιζεις οτι κολαει, απλα το whdload εξομοιωνει τις αλλαγες δισκετων

που απαιτουνται κατα το save. Ασε την οθονη να αναβοσβηνει, εχει και wait state η CPU, και μετα απο κανα-δυο λεπτα θα συνεχισει.

Να μαθαινεις κιολας, χα-χα !
Τι λες τώρα...θα το δοκιμασω και θα σου πω..ευχαριστω
 
bspus είπε:
Εβαλα να δω και το dune 2000 το οποιο δεν ειχα παιξει και απογοητευτικα. Μετριοτατο απο καθε αποψη, ακομα και για την εποχη του ενω μου καθισε στραβα που εβλεπα harkonnen με Trikes και atredes με troopers.
εισαι υπερβολικός...ειναι τρομερό παιχνιδι
 
Εγω το dune2000 το εχω παιξει μονο σε ps1.

Αυτο που μου "ξυνισε" ειναι η 3D απεικονιση.

Δηλαδη τα αντικειμενα-μοναδες που ειναι πιο μακρια ειναι μικροτερες σε μεγεθος

και οσο πας κοντα, αυτα μεγεθυνονται. Και καλα για να δειξουν τις δυνατοτητες

του ps1. ομως τελικα η 2D απεικονιση του αυθεντικου, ειναι καλυτερη.
 
Δηλαδή δεν σας αρέσει αυτο το παιχνίδι;
 
Αυτη ειναι η εκδοση για πισι που δεν εχω παιξει ποτε.

Στο ps1 δεν ειναι ετσι, σου ξαναλεω. Ειναι ψευτο 3D.

Οι μοναδες ερχονται απο το βαθος, και μεγενθυνονται,

ενω αυτο που εβαλες εσυ ειναι απεικονιση "απο πανω",

οπως το κλασικο.
 
αυτό που δεν μπορείς να χωνεψεις ειναι από τ' αγαπημενα μου rts
 
Το Dune 2 το ειχα τελειωσει στην Α500 αν και ειχα το 386 τοτε δεν ασχοληθηκα να αποχτησω την εκδοση του.

Eκδοση της Amiga ηταν τοσο καλη που αμεσως αποροφηθηκα εκει :)
 
εγώ το παράτησα λόγω ..ζέστης τις τελευταίες μέρες αφού το ξανατελειώνω σε όλα τα houses! Μετά από 15 χρόνια περίπου
 
Άρχισε να λιώνει η Amiga σου; Ή εσύ; :p
 
mike :

Δεν το εχω ψαξει, δεν μου χρειαζεται αλλωστε [μαζική επιλογή].Σε εσας φαινεται απαραιτητο γιατι εχει πια συνηθισει να το κανεται

επειδη γινεται σε ολα τα παιχνιδια, και εχει μπει στο υποσυνειδητο σας!

Εγω που δεν παιζω (πολυ) συγχρονα παιχνιδια, δεν εχει αποτυπωθει στον

εγκεφαλο μου!
Και όμως , αλήθεια λέω ! Αυτό μου είχε έρθει στο μυαλό ΕΚΕΙΝΗ την εποχή . Ίσως τελικά να έχω πρωτοποριακό μυαλό !

Επίσης , πριν μερικά χρόνια (τι μερικά , γύρσω στο 2002 θα ήταν ! ) θυμάμαι υπήρχε ένα ρώσικο σέρβερ όπου μπορούσες να παίξεις multiplayer το Dune 2 !
 
Με την ευκαιρια επαναφορας του θρεντ, να πω οτι επαιξα το dune 2 σε megadrive.

Με δυο λογια: ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Ειχα απο την αρχη τις επιφυλαξεις μου, δεν θα χωραγε ολοκληρη η εκδοση της αμιγκα σε ενα cartidge, αλλα αυτο εγινε, αλλαζοντας ολοκληρο το παιχνιδι. Η ιδεα ειναι η ιδια, αλλα τα γραφικα ειναι τελειως διαφορετικα. Και το gameplay, δηλαδη πως γινονται τα παντα μεσα στο παιχνιδι, ειναι διαφορετικο. Το πιο περιεργο ειναι οτι καποια samples ειναι ΟΛΟΙΔΙΑ με της αμιγκα. Δεν το εχω ξαναπετυχει ποτε αυτο. Λες και τα εχουν γραψει απευθειας απο τις δισκετες στο cartidge.
 
Παράξενη φάση όντως, αλλά γενικά δείχνει καλό:

 
Αν θυμάμαι καλά , βόλευε να κτίσεις επάνω σε σκυρώδεμα διότι τα κτίρια είχαν περισσότερη αντοχή , έτσι δεν είναι ;
 
Στο megadrive ακομα και αυτο εχει αλλαξει, δηλαδη τα κτηρια πιανουν

διαφορετικη εκταση απο την αυθεντικη εκδοση.
 
Πίσω
Μπλουζα