DVDs Ελληνικών Σειρών Ιδιωτικών Καναλιών

Giorgino_19 είπε:
Να καλησπερίσω το group... & τους συμμετέχοντες σε αυτό.Θα ήθελα πρώτα απ'όλα να δώσω συγχαρητήρια στο δημιουργό του & στα μέλη που συμμετέχουν ενεργά & ενημερώνουν κι εμάς για ό,τι νέο κυκλοφορεί στα περιοδικά σε σχέση με τις ελληνικές σειρές & όχι μόνο... :) (με πρόσφατο παράδειγμα την "περιλιπτική" έκδοση της Maria La Del Barrio...)

Φανατικός των συλλεκτικών εκδόσεων ελληνικών σειρών σε dvd, ακόμη & από τα περιοδικά, προσπαθώ να συνεισφέρω σε ο,τι βγάζουν (ακόμη & αν δίνουν μισοτελειωμένους κύκλους... τουλάχιστον κάτι δίνουν. Από το να σταματήσουν να δίνουν... Τουλάχιστον μπορείς να ελπίζεις.)

Στα 23 μου πλέον περιμένω σε dvd σειρές όπως... "Η Τράπεζα", "Ντόλτσε Βίτα", "Δύο Ξένοι", "Δις Εξαμαρτείν", "Με 2 μαμάδες", "Στάβλοι Εριέττας Ζαΐμη", "Αναστασία", "Τρίτο Στεφάνι", "Οι Μεν & οι Δεν", "Ο κακός Βεζύρης", "7 θανάσιμες πεθερές", "Χάι Ροκ", "Της Ελλάδος τα παιδιά" & πολλές, πολλές άλλες... Πολλές από αυτές κυρίως για "ιστορικούς"λόγους.

Λυπάμαι που δεν είχα καταφέρει να αγοράσω τη σειρά "& οι παντρεμένοι έχουν ψυχή" & το "Κλείσε τα μάτια"... Τώρα δυστυχώς δε μπορώ να τα βρω με τίποτα, πουθενά (μπορεί μήπως κάποιος εδώ να βοηθήσει??? :-Ρ)

Ας ελπίσουμε να συνεχιστεί η προσπάθεια...

Υ.Γ. Η πρώτη κασετίνα για το 50 - 50 φαινομενικά είχε θέσεις για 7 dvd, αν παρατηρήσεις όμως καλά η κάτω δεξιά θέση ανασηκώνεται για να αποκαλύψει άλλες 2. (όχι 1, αλλά 2 θέσεις... Μια ακριβώς από πίσω από την πάνω - εμφανή θήκη & άλλη μία στη βάση - κάτω) Σύνολο, λοιπόν για την πρώτη κασετίνα 9 dvd. Αυτά για τους φίλους που το είχαν απορία.

maltezos_extreme είπε:
συμφωνω κι εγω μαζι σου. βλεπω πολλους στο forum που λενε αρνητικα σχολια για τις σειρες που βγαινουν τωρα σε dvd (50-50, στο παρα πεντε) οτι δεν υπαρχει λογος αφου τις βαζει συχνα επαναληψη κλπ κλπ αλλα το οτι προβαλει ενα καναλι συχνα μια σειρα ή μια ταινια δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να κυκλοφορησει και σε dvd. εγω ειμαι συλλεκτης ταινιων και σειρων και χαιρομαι πολυ που μπορω να τις εχω στη συλλογη μου τουλαχιστον σαν ολοκληρωμενα επεισοδια.
Φίλοι μου, καλοί μου φίλοι! Άλλο πράγμα να είσαι συλλέκτης κι άλλο πράγμα να είσαι κορόιδο! Δεν λέω κορόιδα εσάς, προς θεού, αλλά επειδή η αγορά είναι κάτι το παγκόσμιο και όχι Ελληνική αποκλειστικότητα κι επειδή λεφτά για πέταμα δεν υπάρχουν, καλές είναι οι προθέσεις του "αγοράζω για να βγάζουν" αλλά έτσι πέφτεις στην παγίδα και "σαβούρα" να αγοράζεις, και βελτίωση στην ποιότητα να μην υπάρχει ποτέ αλλά και να τα σκας χαρίζοντάς τους κέρδος 300%! Κι αυτά είναι αποτελέσματα του "αγοράζω για να συνεχίζουν να βγάζουν". Γιατί; Κάνανε τα τηλεπεριοδικά 3-4 καλές κινήσεις, τις ακολουθήσαμε όποιοι όντως κάνουμε συλλογή και τα θέλουμε αυθεντικά (ανεξαρτήτως αν πονούσε η τσέπη μας), είδαν ότι έχει "ζουμί" η υπόθεση και θα συνεχίσουμε με ότι σαχλαμάρα μας σερβίρουν; Όχι! Για ΚΑΝΕΝΑ λόγο προσωπικά δε θα παίξω αυτό τους το παιχνίδι!

Έρευνα αγοράς λοιπόν για να δεις τι κυκλοφορεί "εκεί έξω" γενικά και πόσο κοστίζει ή θα 'πρεπε να κοστίζει και μην "πετάμε" ότι να 'ναι για τους δήθεν "γκρινιάρηδες"... Μισούς κύκλους, εταιρεία διανομής δεν κυκλοφορεί φίλοι μου ούτε στις τρικοκοσμικές χώρες! Εδώ πάλι, το είδαμε κι αυτό! Αυτή την εμπορική νοοτροπία θα πρέπει εγώ να στηρίξω και να υποστηρίξω; Την λαμογιά; Γιατί αυτό είναι! Ας τα έδιναν μισά και σε box απ' την αρχή, να σου έλεγα εγώ ποιος θα τ' αγόραζε (κι εσάς βάζω μέσα)!!

Εάν υποτεθεί ότι έναν κύκλο επεισοδίων μιας σειράς την έδιναν με 45 ευρώ (και πολλά λέω!!) και μια συσκευασία αξιοπρεπή (και όχι τις promo case που αναγκαζόμαστε να αφήνουμε τα δισκάκια μιας και οι περισσότερες χάρτινες τα καταστρέφουν), τότε ναι, να αγοράσω και κάποια που δεν "ψηνόμουν" ιδιαίτερα λόγο του ότι είναι χιλιοπαιγμένη. Αντιλαμβάνεστε ότι υπάρχουν Αμερικάνικες σειρές που οι Ελληνικές εταιρείες διανομής εισάγουν, ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΥΝ και ο κύκλος τους ξεκινάει από 13 ευρώ; Κι εγώ θα δίνω από 60 ευρώ για κάθε κύκλο εγχώριας παραγωγής, με χαλασμένα DVD, είτε αλλοιωμένη εικόνα λόγω "συμπίεσης" ή δεν ξέρω τι; Γιατί; Εγώ θα τους κάνω την επόμενη καινούργια παραγωγή τους; Ας τα αγοράσουν οι ίδιοι! Μέχρι τότε τους γράφω στο στεατοπυγικό μου υποσύστημα (που λέει κι ο Ζουράρης) και περιμένω να δω ποιά θα είναι η επόμενη σειρά που θα "προσφέρουν".
 
Πολύ καλά τα λες MANDRAKE παρόλο που οφείλω να ομολογήσω οτι είμαι ένας απο αυτούς που έπεσαν στην παγίδα.
 
Εύγε Mandrake! Έχεις απόλυτο δίκιο.
 
nick είπε:
Πολύ καλά τα λες MANDRAKE παρόλο που οφείλω να ομολογήσω οτι είμαι ένας απο αυτούς που έπεσαν στην παγίδα.
Τουλάχιστον στην συγκεκριμένη σειρά, περνάμε το ένα κριτήριο αξιολόγησης φίλε μου. Έχει καλή θήκη! Ελπίζω μόνο να στην ολοκληρώσουν την σειρά γιατί είναι και 3 κύκλοι. :) 90 επεισόδια πλάκα πλάκα, έχουμε..μούμπλε μούμπλε..35 εβδομάδες! Το "κλείσαν" το 2011 μ'αυτή την σειρά! ;) Μεταξύ μας (δεν ακούει κανείς εεε; ), κρατιέμαι να μην την ξεκινήσω. Αλλά δε θα τους το κάνω το χατήρι...

Αμ εγώ δεν έχω πέσει σε παγίδες; Υπολόγισε: "The X-Files" απ' την "De Agostini Hellas"! 55 DVDs x 12.90 euro = 709.50 euro. Έδωσα εν ολίγοις 710 ευρώ για ν' αγοράσω μια σειρά που η Ελληνική εταιρεία διανομής πουλάει στο σύνολό της γύρω στα 250 ευρώ! Κι αυτό γιατί μέχρι να φτάσει η "De Agostini Hellas" στον 5ο κύκλο της, η σειρά δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμη! Άσε που έκανα 3.5 χρόνια, ουσιαστικά, να την ολοκληρώσω... Δεν ξαναπέφτω; Αγοράζω με 8.90 ευρώ τα "Μια Φορά Κι Έναν Καιρό Ήταν... Ο Άνθρωπος" με ΕΝΑ επεισόδιο σε κάθε DVD! Σύνολο επεισοδίων; 26! Κάνε τη σούμα! Τα επεισόδια σημειωτέον πως τα είχα ήδη, όπως κι από άλλες 3 αντίστοιχες Γαλλικές σειρές κινουμένων σχεδίων. Δε θα ξαναπέσω; Φυσικά! Το κάνω συνειδητά όμως γιατί δε μπορώ να τα βρω διαφορετικά (για την ώρα). Μην κοροϊδευόμαστε όμως με "προσπάθειες στήριξης". Αν δεν βάλουν νερό στο κρασί τους ορισμένοι για να βγούμε όλοι κερδισμένοι απ' αυτό, ποτέ τους να μην τα κυκλοφορήσουν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πηρα το 1ο dvd απο το ΚΑΦΕ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ

πειτε μου παρακαλω οποιος το εχει παρει.. η ποιοτητα ειναι γενικα τοσο .. χαλια?? η ψηφιοποιηση ειναι τοσο "εντονη" που προσωπικα βλεπω το αποτελεσμα και ..γελαω!! μα ειναι δυνατον?????
 
Έχω μια πληροφορία για τη σειρά που θα ακολουθήσει στο TV ΖΑΠΙΝΓΚ με το που τελειώσει το "Παρά πέντε". Και το συγκεκριμένο περιοδικό είναι το πιό έγκυρο , ότι δίνει το ολοκληρώνει χωρίς να το κόψει στη μέση όπως άλλα...Οι πληροφορίες μου λένε λοιπόν πως αμέσως μετά θα μπούνε οι "Δύο ξένοι" που δυστυχώς προβάλλονται και τώρα νομίζω!!! Θα δούμε αν επιβεβαιωθώ σε λίγες εβδομάδες...
 
Χιλιοπροβεβλημένο αλλά πιστεύω καλύτερο απο κάτι άλλα όπως πχ το καφέ της χαράς.
 
tonytony είπε:
Έχω μια πληροφορία για τη σειρά που θα ακολουθήσει στο TV ΖΑΠΙΝΓΚ με το που τελειώσει το "Παρά πέντε". Και το συγκεκριμένο περιοδικό είναι το πιό έγκυρο , ότι δίνει το ολοκληρώνει χωρίς να το κόψει στη μέση όπως άλλα...Οι πληροφορίες μου λένε λοιπόν πως αμέσως μετά θα μπούνε οι "Δύο ξένοι" που δυστυχώς προβάλλονται και τώρα νομίζω!!! Θα δούμε αν επιβεβαιωθώ σε λίγες εβδομάδες...
ΜΑΚΑΡΙ. (Ναι φωναχτα!) Διοτι ο τροπος που το προβαλλει το mega εδω και χρονια ειναι αθλιος. Πετσοκοβει τα επεισοδια, αφαιρει σκηνες και δεν προβαλλει ποτέ δυο ολοκληρα επεισοδια.
 
Δυο ξένοι??? Τέλεια νέα. Θα προτιμούσα βέβαια Ντόλτσε βίτα αλλά και η Ντένη δε με χαλάει καθόλου. Άντε με το καλό και Δις Εξαμαρτείν.
 
Πολύ νευρωτικοί χαρακτήρες και δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα, προσωπικά, αλλά αν ισχύει μάλλον πως θα ξεκινήσω κι εγώ να τ' αγοράζω! Ελπίζω μόνο η συσκευασία του box να είναι ισάξια των προηγούμενων! Η Ντίνα Κώνστα ξεχωρίζει πάντως!
 
Όχι το "Δύο ξένοι". Δεν μπορούν να βγάλουν κάτι καλύτερο; Τόσες ωραίες σειρές έχει το MEGA.
 
Εγω ακομα περιμενω Το Μυστκο του Αρη Μπονσαλεντη, απο το Mega του 1989, αλλα οπως φαινεται τετοιες σειρες μονο εμας τους ρετρομανιακους ενδιαφερουν.

Γι' αυτο και μαλλον δε θα τις δουμε ποτε σε dvd.
 
Εγω παλι θα ηθελα Τρεις Χαριτες αλλα Ολοκληρωμενες και με παραπανω απο 2 επεισοδια στο καθε dvd (γιατι αυτο εινα αισχροκερδια!!) :eek:
 
Γιάννη Μαρή μάλιστα!!! Αλλά φευ...
 
argy είπε:
Εγω παλι θα ηθελα Τρεις Χαριτες αλλα Ολοκληρωμενες και με παραπανω απο 2 επεισοδια στο καθε dvd (γιατι αυτο εινα αισχροκερδια!!) :eek:
Εδώ σου λέω πως για το "Μια Φορά Κι Έναν Καιρό Ήταν... Ο Άνθρωπος" πληρώνω 8,90 για ένα επεισόδιο σε κάθε DVD. Τι μου λες τώρα... Βρε ας συνεχίσουν τις "Τρεις Χάριτες" και χαλάλι! Τι να πω πια...
 
Bambinella όλοι θα θέλαμε τέτοιες σειρές αλλά δυστυχώς το βλέπω πολύ δύσκολο...Κρίμα...Όσο για τους "Δύο ξένους" αν μπούνε τελικά ελπίζω να δίνουν 3 επεισόδια σε κάθε dvd γιατί είναι πάρα πολλά (68 νομίζω?) οπότε θα πάρει πάρα πολύ χρόνο με 2. Και εννοείται πως θα θελα και γω σαν τρελός τη "Ντόλτσε βίτα" στην αρχική της μορφή...Πιστεύω και ελπίζω πως θα μπει κι αυτή και εύχομαι να είναι από το ΖΑΠΙΝΓΚ. Μακάρι να έμπαιναν και "Τμήμα ηθών" , "Ανατομία ενός εγκλήματος" αλλά μάλλον ζητάω πολλά...
 
Dystixws i eikona einai xalia! k epihkis eimai.krima gia teteio sirial,na exei teteia poiotita eikonas.Egw pou exw tv full hd k 3d k t paizw apo blu ray player asto den einai na to deis! Gyrisa ston Ant1 k t eida me Digea ,kamia sxesi! Klasis anoteroooo...elpizw (p de nomizw),na t diorthosoun.....
 
maltezos_extreme είπε:
πηρα το 1ο dvd απο το ΚΑΦΕ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣπειτε μου παρακαλω οποιος το εχει παρει.. η ποιοτητα ειναι γενικα τοσο .. χαλια?? η ψηφιοποιηση ειναι τοσο "εντονη" που προσωπικα βλεπω το αποτελεσμα και ..γελαω!! μα ειναι δυνατον?????

Dystixws i eikona einai xalia! k epihkis eimai.krima gia teteio sirial,na exei teteia poiotita eikonas.Egw pou exw tv full hd k 3d k t paizw apo blue ray player asto den einai na to deis! (k to plironoume k 7 euro) Gyrisa ston Ant1 k t eida me Digea ,kamia sxesi! Klasis anoteroooo k mpeg4 ;-) ...elpizw (p de nomizw),na t diorthosoun.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
chrisnadisfannatic είπε:
Dystixws i eikona einai xalia! k epihkis eimai.krima gia teteio sirial,na exei teteia poiotita eikonas.Egw pou exw tv full hd k 3d k t paizw apo blue ray player asto den einai na to deis! (k to plironoume k 7 euro) Gyrisa ston Ant1 k t eida me Digea ,kamia sxesi! Klasis anoteroooo k mpeg4 ;-) vriskoun koroida(k gw mesa eimai xaxa)...elpizw (p de nomizw),na t diorthosoun.....
Πρώτον, καλώς όρισες!

Δεύτερον, απαγορεύονται τα greeklish στο φόρουμ μας και οι απρεπείς εκφράσεις... Αν διαβάσεις τους κανονισμούς θα κατατοπιστείς καλύτερα. Καλή διαμονή. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα! Είμαι καινούριο μέλος... Έλεος πάντως! Συνεχώς μας εκμεταλλεύονται. Εμείς πληρώνουμε 7 ευρώ για ένα δισκάκι που έχει μόλις δύο επεισόδια και αυτοί αρέσκονται σε προχειροδουλειές. Μερικά από τα πρώτα DVD του ''50-50'' ήταν ελλατωματικά, το ίδιο και το πρώτο δισκάκι του ''Καφέ της Χαράς'' (όπως λένε πολλά μέλη). Ως πότε θα μας εκμεταλλεύονται; Τέλοσπαντων, εγώ θα ήθελα να δω επίσης σε DVD και το ''Άκρως οικογενειακόν'', την πιο αγαπημένη μου σειρά με τον Γιάννη Μπέζο...
 
Πίσω
Μπλουζα