DVDs Ελληνικών Σειρών Ιδιωτικών Καναλιών

Θέλω πάντως να κάνω μια σύνοψη αυτών των 'προσφορών'..Επειδή έχω στην κατοχή μου όλα τα dvd από τις σειρές αυτές:

η πρώτη σειρά ήταν το "ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ" με 2 επεισοδια ανα dvd αλλα τιμη 4,90?!

η δευτερη ήταν το "ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΗ" με 3 επεισόδια ανα dvd και τιμη 5,90?! η σειρα ηταν 3 κυκλοι και κυκλοφόρησαν όλοι. Ιδιο αριθμο επεισοδιων και τιμη ειχαν και τα "ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ" αλλά κυκλοφόρησε μόνο ο 1ος κύκλος.

μετα ηρθε το "ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ" και το "ΒΑΜΜΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΛΛΙΑ" που κυκλοφορούσαν μαζί στο ίδιο περιοδικό με 4 επεισόδια συνολικα (2 από κάθε σειρά) και τιμή 5,90?! μετά ξεκίνησε ο 2ος κύκλος του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ και μαζί του το "ΑΓΓΙΓΜΑ ΨΥΧΗΣ"! και οι τρεις σειρες δοθηκαν ολοκληρες.

στη συνέχεια έχουμε το "ΕΚΕΙΝΕΣ ΚΙ ΕΓΩ", η τελευταια σειρα μεχρι σημερα που ειχε 3 επεισόδια ανα dvd και τιμη στα 6,90? πλέον. αλλά κι εδώ κυκλοφόρησε μόνο ο 1ος κύκλος.

ουσιαστικά, την αρχή με την τιμή 6,90? έκαναν οι "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ" που έδιναν 2 επεισόδια ανά dvd και αυτή η μόδα έγινε πλέον 'οριστική' αφού έτσι κυκλοφόρησαν όλες οι σειρές που κυκλοφόρησαν μετά: "ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΧΑΡΙΤΕΣ" που ενώ κυκλοφόρησε ο 1ος κύκλος, κυκλοφόρησαν μόνο 22 επεισόδια από τον 2ο και ξαφνικά κόπηκε! "50-50" που ακόμα κυκλοφορεί ο 1ος κύκλος, "ΣΤΟ ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ" που ακόμα κυκλοφορεί αλλά ξέρουμε ότι θα ολοκληρωθεί, "ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΜΟΥ" που ακόμα κυκλοφορεί και ξέρουμε ότι θα ολοκληρωθεί, "ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ" που τώρα ξεκίνησε και ξέρουμε ότι θα κυκλοφορήσει όλος ο 1ος κύκλος.

Ταυτόχρονα βέβαια η ποιοτητα εικονας και ηχου ειναι καθε φορά στο ελεος των υπευθυνων που απο οτι φαινεται δεν δίνουν δεκάρα!

Και κάτι άλλο...έχω βαρεθεί να βλέπω στις διαφημίσεις τους τα: "Η ΣΕΙΡΑ-ΘΡΥΛΟΣ...", "ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΕ DVD", "ΜΟΝΟ 6,90?" (ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΡΑΣΟΣ!), "Η ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΙΤΙ" κλπ κλπ κλπ...
 
Σήμερα τελείωσε και η διανομή του πρώτου κύκλου του ''50-50'' από το ''7 μερες tv''. Πάντως, δεν υπήρξε κάποια ανακοίνωση για τον αν θα συνεχιστεί κανονικά την επόμενη Παρασκευή η διανομή του δεύτερου κύκλου...Λέτε η σειρά να έχει την ίδια τύχη με προηγούμενες προσφορές; (''Τρεις χάριτες'', ''Εγκλήματα'')
 
tonytony είπε:
Έχω μια πληροφορία για τη σειρά που θα ακολουθήσει στο TV ΖΑΠΙΝΓΚ με το που τελειώσει το "Παρά πέντε". Και το συγκεκριμένο περιοδικό είναι το πιό έγκυρο , ότι δίνει το ολοκληρώνει χωρίς να το κόψει στη μέση όπως άλλα...Οι πληροφορίες μου λένε λοιπόν πως αμέσως μετά θα μπούνε οι "Δύο ξένοι" που δυστυχώς προβάλλονται και τώρα νομίζω!!! Θα δούμε αν επιβεβαιωθώ σε λίγες εβδομάδες...
Φίλε tonytony, σε ευχαριστούμε για την πληροφορία και... μακάρι να επιβεβαιωθεί, διότι, όπως λέει και ο ChristosM...:

ChristosM είπε:
ΜΑΚΑΡΙ. (Ναι φωναχτα!) Διοτι ο τροπος που το προβαλλει το mega εδω και χρονια ειναι αθλιος. Πετσοκοβει τα επεισοδια, αφαιρει σκηνες και δεν προβαλλει ποτέ δυο ολοκληρα επεισοδια.
Συμφωνώ απόλυτα! Αν και δεν είναι από τις πιο αγαπημένες μου σειρές, εκτιμώ εντούτοις το γεγονός ότι η σειρά αυτή αγαπήθηκε από ένα αρκετά μεγάλο μέρος του τηλεοπτικού κοινού και ότι έχει "γράψει ιστορία". Το τελευταίο DVD της σειράς "Στο παρά πέντε" αναμένεται να κυκλοφορήσει την Πέμπτη 3 / Παρασκευή 4 Μαρτίου, επομένως πιστεύω ότι θα ξέρουμε λίγες εβδομάδες πριν...!

peter είπε:
Σήμερα τελείωσε και η διανομή του πρώτου κύκλου του ''50-50'' από το ''7 μερες tv''. Πάντως, δεν υπήρξε κάποια ανακοίνωση για τον αν θα συνεχιστεί κανονικά την επόμενη Παρασκευή η διανομή του δεύτερου κύκλου...Λέτε η σειρά να έχει την ίδια τύχη με προηγούμενες προσφορές; (''Τρεις χάριτες'', ''Εγκλήματα'')
Καλησπέρα peter και Καλώς Ήρθες στο forum μας! :wave:

Με... πρόλαβες στην ερώτηση που ετοιμαζόμουν να γράψω απόψε στο παρόν thread:

Τι να περιμένουμε από το 7 Μέρες TV την επόμενη εβδομάδα; Εφόσον δεν ανακοίνωσαν τίποτα, μήπως επικοινώνησε κανείς μαζί τους;
 
Τελικά ξέρουμε τί θα γίνει με το ''7 μέρες tv'' και το ''50-50'' την επόμενη βδομάδα; Θα συνεχιστεί η προσφορά;
 
Το 7 μέρες νομίζω μοιράζει μια τούρκικη σειρά! Κάνω λάθος;

Πάρτε τηλεφωνάκι στα περιοδικά να τους πατήσετε και καμιά φωνή! ;)

Παρεμπιμπτόντως πρώτα θα επιδιώξουν να μοιράσουν όλες τις επιτυχημένες κωμωδίες του Μεγκα και του Αντ1 (η επόμενη λογικά θα 'ναι κάτι σε "Μεν - Δε").
 
Αγαπητέ/η sunset, όντως το ''7 μερες'' μοιράζει και μια τούρκικη σειρά. Στην πραγματικότητα, μοιράζει παράλληλα τρεις προσφορές. Ο αναγνώστης μπορεί να επιλέξει ανάμεσα στο τούρκικο, την αισχρή σειρά ''Πάτυ'' και το ''50-50''... Αυτά.. Αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο σχετικά με το ''50-50'' παρακαλώ να το πει γιατί καίγομαι να αποκτήσω όλη την σειρά σε DVD καθώς είναι από τις αγαπημένες μου σειρές. Αν διέκοψαν πάλι την προσφορά στην μέση (γιατί ας μην ξεχνάμε τι είχε γίνει με τις ''Χάριτες'') δεν θα πρέπει ποτέ ξανά να στηρίξουμε παρόμοιες προσφορές σε περιοδικά ακόμα και αν μας ελκύουν και θέλουμε να τις αποκτήσουμε..
 
sunset89 είπε:
Το 7 μέρες νομίζω μοιράζει μια τούρκικη σειρά! Κάνω λάθος; Πάρτε τηλεφωνάκι στα περιοδικά να τους πατήσετε και καμιά φωνή! ;)

Παρεμπιμπτόντως πρώτα θα επιδιώξουν να μοιράσουν όλες τις επιτυχημένες κωμωδίες του Μεγκα και του Αντ1 (η επόμενη λογικά θα 'ναι κάτι σε "Μεν - Δε").
Μακάρι να βγάλουν σε DVD το "Μεν και δεν" αλλά δεν το νομίζω. Μάλλον την έχουν ξεχάσει εκεί στον ANT1 (όπως και την πρόβα νυφικού), ούτε σε επανάληψη δεν το προβάλλουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sunset89 είπε:
Το 7 μέρες νομίζω μοιράζει μια τούρκικη σειρά! Κάνω λάθος; Πάρτε τηλεφωνάκι στα περιοδικά να τους πατήσετε και καμιά φωνή! ;)

Παρεμπιμπτόντως πρώτα θα επιδιώξουν να μοιράσουν όλες τις επιτυχημένες κωμωδίες του Μεγκα και του Αντ1 (η επόμενη λογικά θα 'ναι κάτι σε "Μεν - Δε").

Rapide είπε:
Μακάρι να βγάλουν σε DVD το "Μεν και δεν" αλλά δεν το νομίζω. Μάλλον την έχουν ξεχάσει εκεί στον ANT1 (όπως και την πρόβα νυφικού), ούτε σε επανάληψη δεν το προβάλλουν.
Συμφωνώ ότι πρωταρχικός τους στόχους φαίνεται ότι είναι οι επιτυχημένες κωμικές σειρές, αλλά δυστυχώς (αν και θα το ήθελα), αμφιβάλλω κι εγώ ότι το "Οι μεν και οι δε" θα είναι μέσα στις επόμενες σειρές. Από σειρές του ΑΝΤ1, μεγάλες πιθανότητες δίνω στους "Σταύλους της Εριέτας Ζαϊμη" (ειδικά αν επιβεβαιωθεί τελικά ο tonytony και το TV Ζάπινγκ διανείμει τους "Δύο ξένους") και (δυστυχώς) στις πιο πρόσφατες σειρές του Ρώμα (όπως έγινε ήδη με το "Κων/νου και Ελένης"). Θεωρώ πολύ πιθανό να ακολουθήσει κανένα "Καφέ της Χαράς"...
 
Rapide είπε:
Μακάρι να βγάλουν σε DVD το "Μεν και δεν" αλλά δεν το νομίζω. Μάλλον την έχουν ξεχάσει εκεί στον ANT1 (όπως και την πρόβα νυφικού), ούτε σε επανάληψη δεν το προβάλλουν.
Για την αγαπημένη μου σειρά "Πρόβα νυφικού", έχω ξαναγράψει σε αυτό το θέμα ότι δύσκολα θα δοθεί, για διάφορους λόγους...

bernard.c είπε:
Συμφωνώ ότι πρωταρχικός τους στόχους φαίνεται ότι είναι οι επιτυχημένες κωμικές σειρές, αλλά δυστυχώς (αν και θα το ήθελα), αμφιβάλλω κι εγώ ότι το "Οι μεν και οι δε" θα είναι μέσα στις επόμενες σειρές. Από σειρές του ΑΝΤ1, μεγάλες πιθανότητες δίνω στους "Σταύλους της Εριέτας Ζαϊμη" (ειδικά αν επιβεβαιωθεί τελικά ο tonytony και το TV Ζάπινγκ διανείμει τους "Δύο ξένους") και (δυστυχώς) στις πιο πρόσφατες σειρές του Ρώμα (όπως έγινε ήδη με το "Κων/νου και Ελένης"). Θεωρώ πολύ πιθανό να ακολουθήσει κανένα "Καφέ της Χαράς"...
Μα λατρεμένε Bernard.... στο εξωτερικό ζεις;;; :p Το Καφέ μοιράζεται ήδη!!!!!! χαχα!
 
Μα νομίζω το έχουμε αναφέρει πολάκις για "Το Καφέ Της Χαράς" ότι το δίνει το "Τηλεκοντρόλ"!
 
να αναφερω επισης οτι η ποιοτητα εικονας και ηχου στα dvd απο τις τουρκικες σειρες ειναι ΑΡΙΣΤΗ;;; ενω απο τις ελληνικες κανουνε μια κακη ψηφιοποιηση και τις μοιραζουν χωρις καν να τις ελεγξουν... πραγματικα το μονο που κανουν ειναι μια πιασαρικη διαφημιση.. και για τα dvd ειναι το τελευταιο που τους νοιαζει...
 
Δίνονται αυτές οι σειρές,επειδή είναι και αυτές που κάνουν περισσότερη τηλεθέαση,οπότε όλο και περισσότεροι τις αγοράζουν!Αν πχ έβαζαν μια σειρά θαμένη εδώ και χρόνια,δεν θα την αγόραζαν οι περισσότεροι,μόνο οι συλλέκτες.Τις Τρεις Χάριτες,τους Απαράδεκτους,και γενικά τις παλιές σειρές,πιστεύω ότι τις έβαλαν μόνο και μόνο επειδή τα κανάλια έκλειναν 20 χρόνια και δεν νομίζω να ξαναμπουν παλιές σειρές!
 
βασικα πιστευω οτι το μεγαλυτερο λαθος ειναι οτι αυτες οι σειρες δεν κυκλοφορουν επισημα σε dvd απο καποια εταιρια (πχ. AudioVisual ή την καινούρια εταιρία που βγάζει εκτός των άλλων νέες ελληνικές ταινίες σε dvd, τη FeelGood). Στο ίδιο στιλ που κυκλοφορούν και οι ξένες. Τα περιοδικά κοιτάνε μόνο να βγάλουν έξτρα κέρδη, δεν τους ενδιαφέρει τι θα δώσουν -δυστυχώς το αποδεικνύουν όλο και περισσότερο. Ενώ μια εταιρία είναι υποχρεωμένη να προσφέρει την πιο υψηλή ποιότητα που μπορεί.
 
Τελικά ξέρουμε τί θα γίνει με το ''50-50'' ;
 
ακομα δεν εχει ανακοινωθει τιποτα δυστυχως.. δν εγινε σχετικη διαφημιση απο το περιοδικο στο τελευταιο τευχος του αλλα ουτε και στο site του περιοδικου που ενημερωνει παντα λιγες μερες πριν αρχισει μια προσφορα.... ας ελπισουμε
 
Ο κόσμος δίνει τα λεφτά του για να αποκτήσει μια σειρά που έχει αγαπήσει και αυτοί μας μεταχειρίζονται με τον χειρότερο τρόπο. Αν δεν δωθεί ο δεύτερος κύκλος αυτής της σειράς δεν πρόκειται να στηρίξω ποτέ ξανά παρόμοιες προσφορές περιοδικών.. Φτάνει πια.. Πληρώνουμε σχεδόν 7 ευρώ κάθε βδομάδα για ένα δισκάκι που έχει μόνο δύο επεισόδια, χωρίς να έχουν υψηλή ποιότητα, χωρίς πρόσθετες παροχές ή σκηνές από τα γυρίσματα και έχουμε και την αίσθηση ότι μας κάνουν και την χάρη που τα διανέμουν με τα περιοδικά τους. Προσωπικά, οι δύο καλύτερες προσφορές σειρών που κυκλοφόρησαν σε DVD από περιοδικά, πιστέυω, είναι οι ''Δέκα μικροί μήτσοι'' (μπορεί να πλήρωνες ένα ευρώ παραπάνω από ότι είχαν τα υπόλοιπα περιοδικά αλλά τα περισσότερα DVD είχαν έναν αρχικό σχολιασμό και υψηλή ποιότητα ήχου και εικόνας) και ''Οι απαράδεκτοι'' για την επίσης ικανοποιητική ποιότητα της εικόνας και του ήχου (αν και δεν υπήρχαν extras, ούτε καν σχολιασμοί).
 
sunset89 είπε:
Μα λατρεμένε Bernard.... στο εξωτερικό ζεις;;; :p Το Καφέ μοιράζεται ήδη!!!!!! χαχα!

Mandrake είπε:
Μα νομίζω το έχουμε αναφέρει πολάκις για "Το Καφέ Της Χαράς" ότι το δίνει το "Τηλεκοντρόλ"!
Παιδιά, ξεχάστηκα - μην βαράτε! :)

Πώς και την ξέχασα αυτή την προσφορά άραγε...; ;)
 
Δεν βρίσκω το λόγο να πάει να αγοράσει κάποιος μια σειρά που παίζεται στην tv 6 επαναλήψεις κάθε χρόνο.Θα πρέπει να είναι κάποιος πολύ φανατικός για να αγοράζει κάτι τέτοιο κάθε εβδομάδα.Το θεωρώ εκμετάλλευση.Κι όμως ο κόσμος βλέπω ότι προτιμάει να αγοράζει τις νέες σειρές (δηλαδή από 1998 και μετά),σε σχέση με τις παλιές.
 
Έχεις δίκιο thebest20...Υπάρχουν όμως κάποιες σχετικά καινούριες σειρές που αξίζουν, όπως το ''Παρα 5'' που δεν έχει παίξει πάνω από 3-4 φορές επανάληψη και τις αγαπάει ο κόσμος. Τώρα όσον αφορά το ''Καφέ της χαράς'', δεν υπάρχει περίπτωση να στηρίξω την συγκεκριμένη προσφορά αφού λίγες μέρες πριν ξεκινήσει η διάθεσή της από το περιόδικο, η σειρά άρχιζε ξανά σε επανάληψη από τον Αντέννα. Ούτως ή άλλως είναι μια από τις χειρότερες δουλειές του Ρώμα..
 
peter είπε:
Έχεις δίκιο thebest20...Υπάρχουν όμως κάποιες σχετικά καινούριες σειρές που αξίζουν, όπως το ''Παρα 5'' που δεν έχει παίξει πάνω από 3-4 φορές επανάληψη και τις αγαπάει ο κόσμος. Τώρα όσον αφορά το ''Καφέ της χαράς'', δεν υπάρχει περίπτωση να στηρίξω την συγκεκριμένη προσφορά αφού λίγες μέρες πριν ξεκινήσει η διάθεσή της από το περιόδικο, η σειρά άρχιζε ξανά σε επανάληψη από τον Αντέννα. Ούτως ή άλλως είναι μια από τις χειρότερες δουλειές του Ρώμα..
και μην ξεχναμε την πολυ κακη μεταφορα της σειρας σε dvd... πραγματικα απαραδεκτο!
 
Πίσω
Μπλουζα