DVDs Ελληνικών Σειρών Ιδιωτικών Καναλιών

ειναι ολες καλες πρεπει να εχεις ξοδεψει πανω απο 10 χιλιαδες ευρω το κατι τρεχει με τους διπλα ειναι πολυ καλο και λυπαμαι που το εχασα?????????
 
kostikas11 είπε:
απο ολα αυτα που λετε το σ'αγαπω μ'αγαπας χλωμο να ξανα βγει εχει ηδη βγει μια φορα
Πότε καλέ βγήκε το "Σ'αγαπω Μ'αγαπας" σε dvd????? είμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν εχει βγει, τι εννοεις με αυτο;
 
αφου δεν βγηκε ο metalcandyman πως το εχει στην συλλογη του με συλλεκτικη κασετινα
 
kostikas11 είπε:
αφου δεν βγηκε ο metalcandyman πως το εχει στην συλλογη του με συλλεκτικη κασετινα
Φιλε μου δεν ανεφερα ποτε οτι ολες αυτες της σειρες που εχω της εχω σε συλεκτικη κασετινα.Παρα πολλες απο αυτες ουτε σε χιλια χρονια δεν θα της δουμε στα περιοδικα.πιστευω να με πιανεις γιατι δεν μπορω λογο των κανονισμων του φορουμ να επεκταθω παραπανω ;)
 
kostikas11 είπε:
αφου δεν βγηκε ο metalcandyman πως το εχει στην συλλογη του με συλλεκτικη κασετινα
Το ότι κάποιος έχει κάποιες σειρές, δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν κυκλοφορήσει. Θα μπορούσε π.χ. να τις έγραφε στο βίντεο και να τις έχει σε κασέτες.

Δεν είναι επί του παρόντος και παρακαλώ κι εγώ ξανά, με τη σειρά μου, να μείνουμε στο θέμα μας, που είναι οι σειρές που έχουν κυκλοφορήσει με τα περιοδικά.

Ευχαριστώ! :)
 
Παιδιά έχουμε κανα νέο για καινούρια σειρά??
 
[edit] αγγελία πώλησης [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα τελείωσε και το ''Ευτυχισμένοι μαζί'' από το Tv zapping. Δεν υπάρχει στο περιοδικό κάποια ανακοίνωση για έναρξη άλλης ελληνικής σειράς σε dvd. Με τα υπόλοιπα περιοδικά τι γίνεται; Έχουμε κανένα νεώτερο;
 
Με την "πείνα" που έχει πέσει σε καταναλωτές, τηλεπεριοδικά και (το κυριότερο) σε κανάλια, πολύ δύσκολα θα ματαδούμε ωραία retro και ΣΠΑΝΙΑ ελληνική τηλεοπτική σειρά κρεμασμένη στα περίπτερα....

Διάβασα ξανά και τις 79 σελίδες του παρόντος thread. Eίναι εκπληκτικό πώς μέσα σε 3 χρόνια περάσαμε από την απόλυτη μανία (κάπου στις 10 πρώτες σελίδες οι περισσότεροι από εμάς ξοδεύαμε ~140 ευρώ την εβδομάδα(!!!!!!) για να αγοράσουμε όλες τις αγαπημένες μας retro σειρές), στην απόλυτη απαξίωση. Τα περιοδικά μυρίστηκαν χρήμα και πράγματι όλοι ήμασταν πρόθυμοι να δώσουμε και το τελευταίο ευρώ για τις πρώτες εκείνες προσφορές. Oι οποίες βοηθήθηκαν από τις επετείους των καναλιών (τότε), από την καλή μας οικονομική κατάσταση (στα τέλη του 09 πολλοί δεν ξέραμε τι σημαίνουν τα αρχικά ΔΝΤ) και πάνω από άλλα την αγάπη μας για οτιδήποτε παλιό σε καλό ελληνικό σίριαλ (που μέχρι τότε δύσκολα μπορούσαμε να έχουμε στην κατοχή μας).

Κάποια στιγμή όμως, που τα περιοδικά συνειδητοποίησαν για τα καλά την αγάπη αυτή, η εκμετάλλευση ξεκίνησε: Oι προσφορές έγιναν "προσφορές'' και αργότερα σαχλαμάρες. Σειρές και σεζόν που δεν ολοκληρώνονταν (και οι υποσχέσεις για "πιθανή μελλοντική διάθεση" παρέμειναν υποσχέσεις), τεχνικά προβλήματα των DVD που καθιστούσαν τη θέαση αδύνατη και γενικά ζητήματα/προβλήματα που το μόνο που κατάφεραν είναι αρχικά τραυματισμένη εμπιστοσύνη, σε κάθε είδους νέα προσφορά και αργότερα αίσθημα κοροϊδίας που τελικά οδήγησε στην πλήρη απαξίωση, όπως προανέφερα. Και από τη μεριά τους, αλλά και από την δικιά μας.

Ευτυχώς μέσα από τις δυσάρεστες καταστάσεις, δημιουργείται πάντα και κάτι καλό. Η αυξημένη δραστηριότητα που παρουσιάζουν, εσχάτως, οι μεγάλοι τηλεοπτικοί σταθμοί στον τομέα του ίντερνετ, με την διάθεση των εκπομπών/σειρών του μέσα από web tv/ επίσημα κανάλια στο youtube, είναι παραπάνω από αξιοπρόσεκτη. Το παράδειγμα του ψηφιακού αρχείου της ΕΡΤ πρωτοστατεί βεβαίως, με τον ΑΝΤ1 να ακολουθεί με μια πολύ καλή προσπάθεια που έχει κάνει στη ψηφιοποίηση δεκάδων παλιών και άγνωστων στο ευρύ κοινό, σειρών του. Βεβαίως δεν θα μπορούσα να μην αναφερθω στο Mega και τα πρώτα του δειλά δειλά βήματα με το upload παλιών και αγαπημένων σειρών του στο youtube. Σειρών όπως το Εκμεκ Παγωτό, Αυθαίρετοι, Ντόλτσε Βίτα και Δύο ξένοι (οι τελευταίες δύο στην ολότητα τους χωρίς το πετσοκόψιμο που υπέστησαν στο μοντάζ για τις μελλοντικές τηλεοπτικές επαναπροβολές τους) που είχε μαλλιάσει η γλώσσα ορισμένων από εδώ μέσα να λέμε πώς πρέπει -και σχεδόν παρακαλούσαμε- να βάλουν τα τηλεπεριοδικά τότε. Πήραμε αυτό που θέλαμε, κάτω από διαφορετικές συνθήκες βέβαια. Κάλλιο αργά, παρά ποτέ...

Τα σημερινά dvd των τηλεοπτικών περιοδικών δεν απευθύνονται σε ρετρομανιακούς, όπως οι περισσότεροι σε τούτο δω το αγαπητό forum. Απευθύνονται σε ένα κοινό με εντελώς διαφορετικές τηλεοπτικές "ανάγκες" που ικανοποιούνται με "την προσφορά της καταπληκτικής τούρκικης σειράς". Δύσκολα θα υπάρξει ξανά η όποια διάθεση (συλλεκτική? ) (οικονομική? ) να τρέξει ένα συλλέκτης παλιών σειρών στο περίπτερο, στην πρώτη απόπειρα ταλάντευσης ενός "κόκαλου" ακόμα, μπρος στη μύτη τους. Τουλάχιστον όχι με τα οικονομικά δεδομένα όπως διαμορφώνονται σήμερα και σίγουρα όχι με τις συνθήκες διάθεσης/απόκτησης που επικρατούσαν στο πρόσφατο παρελθόν (1 DVD με ένα επεισόδιο--->7,90 ευρώ - τα θυμάστε ????? )

Έχοντας πει τα παραπάνω, δεν ξέρω κατά πόσο ασυγκίνητος θα έμενα στη θέα ενός περιοδικού που θα υποσχόταν τη διάθεση μέρους τμήματος (και εννοώ παλιές σειρές/εκπομπές/δελτία/trailers) του μέγκα ή της ερτ παραδείγματος χάριν, σε μεγάλες χορταστικές ποσότητες (μια κασετίνα με πολλά DVDs τη φορά). Υποθέτω, πως πρόκειται για την (ομολογουμένως ουτοπική) ελπίδα του συλλέκτη... :) ;) :D

*Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη, σε περίπτωση που βγήκα off topic.
 
Το ''Tv zapping'' μου φαίνεται ότι μας κοροϊδεύει τελείως. Μόλις πριν τρεις βδομάδες τελείωσε ο διαμοιρασμός του ''Ευτυχισμένοι μαζί'' και τώρα, από αυτή την Παρασκευή θα διανέμει 4 dvd (τουτέστιν 12 επεισόδια) την φορά με την ίδια τιμή αν δεν κάνω λάθος. Κι εμείς που τα μαζεύαμε ένα-ένα dvd την χρονιά που μας πέρασε τι είμαστε; Κορόιδα;
 
peter είπε:
Το ''Tv zapping'' μου φαίνεται ότι μας κοροϊδεύει τελείως. Μόλις πριν τρεις βδομάδες τελείωσε ο διαμοιρασμός του ''Ευτυχισμένοι μαζί'' και τώρα, από αυτή την Παρασκευή θα διανέμει 4 dvd (τουτέστιν 12 επεισόδια) την φορά με την ίδια τιμή αν δεν κάνω λάθος. Κι εμείς που τα μαζεύαμε ένα-ένα dvd την χρονιά που μας πέρασε τι είμαστε; Κορόιδα;
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και γω φίλε μου μόλις το είδα. Μάλλον κάπως έτσι μας θεωρούν... :(
 
Γενικά το συγκεκριμένο περιοδικό έχει πάρει την κάτω βόλτα από καιρό...
 
τελος τα περιοδικα 7 μερες τν και τηλεκοντρολ.
 
Ακριβως. Σταματα η εκδοση τους.
 
tsalk είπε:
Ακριβως. Σταματα η εκδοση τους.
Σώπα βρε παιδιά! Που το μάθατε;;; Ειδικά για το 7 Μέρες TV μου κάνει τρομερή εντύπωση!
 
Το τηλεκοντρολ θα αγοραστει απο γνωστο ομιλο, για το 7 μερες tv δεν γνωριζουμε ακομη τι θα γινει.
 
ο ελευθερος τυπος απο την κυριακη 9 δεκεμβριου θα βαλει τα βαμμενα κοκκινα μαλλια,αν και την συγκεκριμενη σειρα την ειχε βαλει παλιοτερα το 7μερες,ας ελπισουμε οτι θα βαλουν και αλλες σειρες καινουργιες και παλιες και αλλες εφημεριδες.
 
Πίσω
Μπλουζα