DVDs των ταινιών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλέραμα

Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα με την ταινία του Παύλου Τάσιου "Παράνομοι πόθοι" (1965), που έδωσε σήμερα το "Τηλέραμα". Εκτιμώ πολύ κάποιες από τις μεταγενέστερες ταινίες του Τάσιου (ειδικά το "Βαρύ πεπόνι" και την "Παραγγελιά", με θέμα την υπόθεση Κοεμτζή), αλλά αυτή εδώ μου φάνηκε μέτρια και ξεπερασμένη, με έντονες επιρροές όχι μόνο από την κλασική ταινία "Η γέφυρα της αμαρτίας" με τη Βίβιαν Λη (κάτι που έχει παραδεχτεί και ο ίδιος ο Τάσιος), αλλά και από τα νεανικά δράματα του Δαλιανίδη και τα "αμαρτωλά" μελό της δεκαετίας του '60. Πέρα, όμως, από τη δική μου γνώμη για την ταινία, το ενδιαφέρον είναι ότι στην αρχή των τίτλων δεν εμφανίζεται το λογότυπο της "Φίνος Φιλμς" ή το γνωστό "Η Φίνος Φιλμς παρουσιάζει", αλλά το λογότυπο μιας άγνωστης σε μένα εταιρείας, "Τας Φιλμς" (εικάζω ότι πρόκειται για εταιρεία που είχε ιδρύσει ο Παύλος Τάσιος). Μόνο στο τέλος των τίτλων αναγράφεται "εκμετάλλευση Φίνος Φιλμς". Ίσως λοιπόν να πρόκειται όχι για καθαρόαιμη παραγωγή του Φίνου, αλλά για ανεξάρτητη ταινία που διένειμε στις κινηματογραφικές αίθουσες η "Φίνος Φιλμς" και κράτησε τα δικαιώματά της.
 
Ε θα ξεκινησε ως παραγωγη του Τασιου και οταν τα βρηκε σκουρα μπηκε και ο Φινος (βλεπε Η νυφη το σκασε,κλπ κλπ)
 
Μακάρι να κυκλοφορήσουν και οι μικρού μήκους ταινίες της Φίνος Φιλμ. Βρήκα στο IMDb ότι είναι μόνο 7.

6 ντοκιμαντέρ και 1 μυθοπλασία.

Ναύπλιον (1960) - ντοκιμαντέρ - Ερρίκος Θαλασσινός

Ένα ασπρονήσι του Αιγαίου (1960) - ντοκιμαντέρ - Γιώργος Αντωνάκης

Γιάννενα (1961) - ντοκιμαντέρ - Ερρίκος Θαλασσινός

Ηλεία, γη θεών και ανθρώπων (1963) - ντοκιμαντέρ - Νίκος Καβουκίδης

Ολυμπία (1964) - ντοκιμαντέρ - Παύλος Φιλίππου

Κύπρος, το νησί των παλικαριών (1964) - ντοκιμαντέρ - Νίκος Δημόπουλος

Χωρίς απόκριση (1967) - Θρίλερ - Ερμής Βελόπουλος
 
Μπαααα πολλά ζητάς αγαπητέ Rapide! Αμφιβάλλω αν κυκλοφορήσουν και όλες οι μεγάλου μήκους....τις μικρού θα βγάλουνε????
 
Νομίζω ότι τουλάχιστον οι 7-8 βασικές μεγάλου μήκους που απομένουν θα βγουν. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι δίνουν το "Παράνομοι πόθοι" και δεν θα δώσουν το "Οι γενναίοι πεθαίνουν δύο φορές" και το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο"!
 
tonytony είπε:
Μπαααα πολλά ζητάς αγαπητέ Rapide! Αμφιβάλλω αν κυκλοφορήσουν και όλες οι μεγάλου μήκους....τις μικρού θα βγάλουνε????
Πόσο μάλλον ντοκιμαντέρ... Είμαστε μακριά γι' αυτά ακόμη. Σε τηλεπεριοδικό για την ώρα δεν το βλέπω, αλλά προς πώληση ξεχωριστά, θα μπορούσαν να τα διαθέσουν! Σε κάποιο box αν θέλεις τα ντοκιμαντέρ μικρού μήκους! Το θέμα είναι να υπάρχουν ακόμη. Έχει δει κανείς να προβάλλονται τηλεοπτικά;
 
Εγώ όχι δεν τα έχω δει ποτέ!
 
atanasio είπε:
Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα με την ταινία του Παύλου Τάσιου "Παράνομοι πόθοι" (1965), που έδωσε σήμερα το "Τηλέραμα". Εκτιμώ πολύ κάποιες από τις μεταγενέστερες ταινίες του Τάσιου (ειδικά το "Βαρύ πεπόνι" και την "Παραγγελιά", με θέμα την υπόθεση Κοεμτζή), αλλά αυτή εδώ μου φάνηκε μέτρια και ξεπερασμένη, με έντονες επιρροές όχι μόνο από την κλασική ταινία "Η γέφυρα της αμαρτίας" με τη Βίβιαν Λη (κάτι που έχει παραδεχτεί και ο ίδιος ο Τάσιος), αλλά και από τα νεανικά δράματα του Δαλιανίδη και τα "αμαρτωλά" μελό της δεκαετίας του '60. Πέρα, όμως, από τη δική μου γνώμη για την ταινία, το ενδιαφέρον είναι ότι στην αρχή των τίτλων δεν εμφανίζεται το λογότυπο της "Φίνος Φιλμς" ή το γνωστό "Η Φίνος Φιλμς παρουσιάζει", αλλά το λογότυπο μιας άγνωστης σε μένα εταιρείας, "Τας Φιλμς" (εικάζω ότι πρόκειται για εταιρεία που είχε ιδρύσει ο Παύλος Τάσιος). Μόνο στο τέλος των τίτλων αναγράφεται "εκμετάλλευση Φίνος Φιλμς". Ίσως λοιπόν να πρόκειται όχι για καθαρόαιμη παραγωγή του Φίνου, αλλά για ανεξάρτητη ταινία που διένειμε στις κινηματογραφικές αίθουσες η "Φίνος Φιλμς" και κράτησε τα δικαιώματά της.
με τι εχει να κανει η ταινια για να την παρω αν ειναι!! ειναι κατι σαν τα μυστικά τςη αμαρτωλής Αθηνας αν δεν κάνω λάθος!!
 
Λοιπόν οι "Παράνομοι πόθοι" είναι η ιστορία ενός πλούσιου νέου που αγαπάει μια νέα αλλά φτωχειά. Η τελευταία έχει αυστηρό αδελφό που την καταπιέζει, μέχρι και γαμπρό της φέρνει. Το ζευγάρι ολοκληρώνει μεν, μόνο που η μητέρα εκείνου δεν την θέλει την πτωχιά και στέλνει τον γιο της στην Γερμανία. Η κοπέλα μένει έγκυος, το ρίχνει , φεύγει από το σπίτι της και την μαζεύει μια ξαδέλφη της που είναι καμπαρετζού. Για να ζήσει αναγκάζεται και αυτή να βγει στο καμπαρέ εκεί μπλέκει με ένα μούτρο -τον γιο του ιδιοκτήτη- μόνο που ο πλούσιος ξαναγυρνάει. Εκείνη του κρύβει την αλήθεια, μόνο που εκείνος το ανακαλύπτει. Σαν σενάριο είναι αρκετά παλιακό, από ερμηνείες δεν πέφτεις και κάτω (εξαιρείται η Ντόρα Κωστίδου που ερμηνεύει την ξαδέλφη) και έχει κάποιες σκηνικές ατέλειες. Μόνο που η Προκοπίου είναι πανέμορφη και σκηνοθετικά είναι και τολμηρό-για την εποχή του- και πολύ διαφορετικό από τα έργα της εποχής. Αξίζει τον κόπο να το αποκτήσεις και γιατί είναι σπάνια ταινία (είχε προβληθεί στις αρχές του ΑΝΤ1) αλλά και ιαφορετική-αν και άνιση- από τις αντίστοιχες εκείνης της εποχής.
 
ναι,το πήρα και καλά έκανα , και νομίζω πως η ερμηνεια της Ελενης Προκοπίου εχει μια θεση στο ''οι κακόφημες με την χρυσή καρδιά''
 
Πήρα τηλέφωνο σήμερα στο Τηλέραμα μήπως "ψαρέψω" κανένα μελλοντικό νέο. Μου απάντησε πως οι άπαιχτες ταινίες της Φίνος Φιλμ θα είναι μόνο 10 και εκτός από τις 8 που ήδη ξέρουμε θα ανακοινωθούν άλλες 2...τις οποίες φυσικά δεν ήξερε να μου τις πει...Άρα δυστυχώς πάλι θα μείνουν κι άλλες απ' έξω...
 
Μήπως να κάνουμε δημοψήφισμα ποιές θέλουμε και να το στείλουμε στο "Τηλέραμα" ;
 
Ναι και αν κάνουμε δημοψήφισμα φίλε μου θα μας ακούσουν λες??? Άλλωστε μετρημένα κουκιά είναι. Αν βγάλεις έξω τις 10 που θα δώσουνε μένουν ακόμα 17 ταινίες και αν εξαιρέσεις τις "αρχαίες" , τις "χαμένες" και τις τυχόν συμπαραγωγές είναι άλλες 10 ταινίες καθαρά της Φίνος Φιλμ που ΕΠΡΕΠΕ να τις δώσουν...
 
Είναι θέμα της εταιρείας ή του περιοδικού;
 
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Γιατί τρελαίνεστε έτσι; Αυτές τις ταινίες τα προηγούμενα 50 χρόνια δεν τις είχατε στην συλλογή σας. Βλέπετε ότι γίνεται μια προσπάθεια αποκατάστασης και διανομής με ταινίες που δεν προβάλλονταν ούτε καν στην τηλεόραση καμιά δεκαπενταετία τώρα. Γιατί είστε τόσο αχόρταγοι και ανυπόμονοι; Τελείωσαν οι επιλογές των αγορών σας κι έχουν μείνει μόνο αυτές οι 6-7 ταινίες της "Φίνος Φιλμ" για να ολοκληρώσετε την συλλογή σας; Δε μπορείτε να περιμένετε λίγο ακόμη μπας και βρεθούν ή ξεκαθαριστεί ότι είναι από πνευματικά δικαιώματα; Ακόμη δεν τέλειωσαν αυτές εδώ που δίνουν τώρα! Κακό πράγμα η απληστία...
 
Δεν είναι θέμα απληστίας, αλλά αγάπης και σεβασμού στην κινηματογραφική ιστορία. Και ένας άνθρωπος που συλλέγει, θέλει να τα έχει όλα.
 
tonytony είπε:
Πήρα τηλέφωνο σήμερα στο Τηλέραμα μήπως "ψαρέψω" κανένα μελλοντικό νέο. Μου απάντησε πως οι άπαιχτες ταινίες της Φίνος Φιλμ θα είναι μόνο 10 και εκτός από τις 8 που ήδη ξέρουμε θα ανακοινωθούν άλλες 2...τις οποίες φυσικά δεν ήξερε να μου τις πει...Άρα δυστυχώς πάλι θα μείνουν κι άλλες απ' έξω...
Εύχομαι στην επόμενη κασετίνα να υπάρχουν οι 2 ταινίες που έχουν πει ότι θα δώσουν της ΦΙΝΟΣ και οι υπόλοιπες 6 να είναι άλλες σημαντικότατες και σπανιότατες ταινίες άλλων εταιριών που δεν έχουν δοθεί ποτέ και από κανέναν (και μακάρι να είναι και επεξεργασμένες από την GRAAL). Παραθέτω μερικές:

* Δάφνις και Χλόη (Ορέστης Λάσκος, 1391)

* Κοινωνική σαπίλα (Τατασόπουλος Στέλιος, 1932)

* Άννα Ροδίτη (Γαζιάδης Δημήτρης - 1948

* Κόκκινος βράχος (Γρηγορίου Γρηγόρης, 1949)

* Πικρό ψωμί (Γρηγορίου Γρηγόρης, 1951)

* Το ξυπόλητο τάγμα (Θαλασσινός Γρηγόρης, 1954)

* Ο άνθρωπος του τρένου (Δημόπουλος Ντίνος, 1958
 
spyrosd είπε:
Δεν είναι θέμα απληστίας, αλλά αγάπης και σεβασμού στην κινηματογραφική ιστορία. Και ένας άνθρωπος που συλλέγει, θέλει να τα έχει όλα.
Δεν διαφωνώ σ' αυτό! Κι εγώ συλλέγω χρόνια διάφορα πράγματα και καταλαβαίνω τι εννοείς. Αλλά δε μου αρέσει με το που βλέπω να γίνεται κάποια θετική κίνηση, πριν καν αυτή ξεκινήσει να συμβαίνει (κυριολεκτικά!), να βλέπω γκρίνια του γιατί δεν βγήκαν όλα ή γιατί δεν βγήκαν αυτά που ήθελα περισσότερο κτλ. Αυτό που εισπράττει ένας τρίτος, είναι εγωισμό και πλεονεξία. Ας τελειώσει με το καλό η προσφορά και μπορεί πίσω απ' αυτήν να έρχεται άλλο "πακέτο". Μην τρελαίνεστε και μην πιέζετε καταστάσεις. Αν δείτε ότι καθυστερεί πολύ και ότι δεν υπάρχει συνέχεια, είμαι μαζί σας!
 
Αγαπητοι Φίλοι δεν μπορω να καταλάβω γιατι τετοια μυστικοπάθεια με τις 2 τελευταίες ταινιες απο τη συλλογή '' απαικτές ταινιές '' κανονικα θα επρεπε να είχαν ανακοινώσει ποιες είναι , ελπίζω αυτη η μυστικοπάθεια να αξίζει το κοπο και να μην εκπλαγούμε δυσάρεστα .
 
Πίσω
Μπλουζα