E-mail στον Αντρέα Παρασκευά Τσουρινάκη....

Πραγματικός μέντορας ο κ. Τσουρινάκης.Δεν μπορώ να ξεχάσω το αρθρο του σχετικά με το ταξίδι του στo Περού (θυμάστε?) αλλά και κάποια καταπληκτικά review που έκανε σε χαλεπούς καιρούς (όταν δεν είχαμε internet για να καταλάβουμε τι γίνεται) όπως του Riven, της Black Dahlia κ.α.

Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω όμως είναι γιατί δεν έγραψε τίποτα (τους τελευταίους 2 μήνες) για το Mystonline (UruLive) που ειναι πλεον διαθέσιμο σε όλο τον κόσμο και μάλιστα ΤΣΑΜΠΑ!!

Και για να σας προλάβω βρισκόμουν online το 2006-2008 στο παιχνίδι αυτό (ζούσα στο εξωτερικό δεν ήταν διαθέσιμο στην Ελλάδα τότε) και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι έχει πλέον καινούργιες Ages (σε σχεση με το Uru Complete Chronicles) και ένα απίστευτα μεγάλο lore.

Απλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν τον ενδιαφέρει!!Κάτι άλλο πρεπει να συμβαίνει και εύχομαι να συμβαίνει.

Πάντως την Ελληνική κοινότητα για όποιον ενδιαφέρεται θα την βρείτε εδω

http://mystonline.com/forums/viewforum.php?f=67

Eλπίζω ένας τέτοιου μεγέθους αρθρογράφος και adventuras να μην προδώσει την μεγάλη αγάπη πολλών από εμάς που βρισκόμαστε εκεί μέσα.
 
!

Απίστευτο!!! έπαθα πλάκα... Ο Τσουρινάκης είναι ένας απο τους λόγους που έπερνα το περιοδικό για τα reviews toy στα adventures kai τα RPGs. (τον τελευταίο καιρό βέβαια είναι και ο Μάνος ένας λόγος να αγοράζω το περιοδικό) Δεν ξέρω τους λόγους που τον οδήγησαν σε αυτή την απόφαση αλλά θεωρω μέγα λάθος (επαγγελματικό) απο την πλευρά του περιοδικού να τον αφήσουν να φύγει. Ο άνθρωπός έχει το κοινό του και βέβαια τον απόλυτο σεβασμό απο gamers παλιούς και νέους για τα genre με τα οποία ασχολείται.

Α ρε Ανδρέα, κρίμα, δεν ολοκλήρωσες ποτέ το αφιερωμά σου στις εταιρείες adventure & RPG που συνεχίζεται εδω και αρκετούς μηνες στο PC Master gold (αυτό το περιοδικό έχει να πάθει μεγάλο στραπάτσο, την μισή του ύλη την έγραφε ο Τσουρινάκης)

Πάντως δεν γουστάρω καθόλου αυτό που γίνεται..πρώτα Νοτης και Κηπ και τώρα ο ΑΝδρεας. Ας ονομάσουν το PC Master, Computer Game Magazine (ο νοών νοείτω) να τελειώνουμε με αυτό. Ούτε ο Gordon Gekko δεν θα έκανε τέτοιο hostile take over
 
thamonas είπε:
Απίστευτο!!! έπαθα πλάκα... Ο Τσουρινάκης είναι ένας απο τους λόγους που έπερνα το περιοδικό για τα reviews toy στα adventures kai τα RPGs. (τον τελευταίο καιρό βέβαια είναι και ο Μάνος ένας λόγος να αγοράζω το περιοδικό) Δεν ξέρω τους λόγους που τον οδήγησαν σε αυτή την απόφαση αλλά θεωρω μέγα λάθος (επαγγελματικό) απο την πλευρά του περιοδικού να τον αφήσουν να φύγει. Ο άνθρωπός έχει το κοινό του και βέβαια τον απόλυτο σεβασμό απο gamers παλιούς και νέους για τα genre με τα οποία ασχολείται.
Α ρε Ανδρέα, κρίμα, δεν ολοκλήρωσες ποτέ το αφιερωμά σου στις εταιρείες adventure & RPG που συνεχίζεται εδω και αρκετούς μηνες στο PC Master gold (αυτό το περιοδικό έχει να πάθει μεγάλο στραπάτσο, την μισή του ύλη την έγραφε ο Τσουρινάκης)

Πάντως δεν γουστάρω καθόλου αυτό που γίνεται..πρώτα Νοτης και Κηπ και τώρα ο ΑΝδρεας. Ας ονομάσουν το PC Master, Computer Game Magazine (ο νοών νοείτω) να τελειώνουμε με αυτό. Ούτε ο Gordon Gekko δεν θα έκανε τέτοιο hostile take over

Να αγιάσει το στόμα σου φίλε.

Η μετονομασία του περιοδικού μένει.

Κατάληψη κανονική!

Πατώσαν καλά καλά τα περιοδικά τους, και είπαν να βουλιάξουν και το PC Master, διώχνωντας τα παλία στελέχη του. :angry:
 
thamonas είπε:
Απίστευτο!!! έπαθα πλάκα... Ο Τσουρινάκης είναι ένας απο τους λόγους που έπερνα το περιοδικό για τα reviews toy στα adventures kai τα RPGs. (τον τελευταίο καιρό βέβαια είναι και ο Μάνος ένας λόγος να αγοράζω το περιοδικό) Δεν ξέρω τους λόγους που τον οδήγησαν σε αυτή την απόφαση αλλά θεωρω μέγα λάθος (επαγγελματικό) απο την πλευρά του περιοδικού να τον αφήσουν να φύγει. Ο άνθρωπός έχει το κοινό του και βέβαια τον απόλυτο σεβασμό απο gamers παλιούς και νέους για τα genre με τα οποία ασχολείται.
Α ρε Ανδρέα, κρίμα, δεν ολοκλήρωσες ποτέ το αφιερωμά σου στις εταιρείες adventure & RPG που συνεχίζεται εδω και αρκετούς μηνες στο PC Master gold (αυτό το περιοδικό έχει να πάθει μεγάλο στραπάτσο, την μισή του ύλη την έγραφε ο Τσουρινάκης)

Πάντως δεν γουστάρω καθόλου αυτό που γίνεται..πρώτα Νοτης και Κηπ και τώρα ο ΑΝδρεας. Ας ονομάσουν το PC Master, Computer Game Magazine (ο νοών νοείτω) να τελειώνουμε με αυτό. Ούτε ο Gordon Gekko δεν θα έκανε τέτοιο hostile take over
[slightly off topic]

Φίλε και εν ρετρώ αδερφέ Θαμώνα, δυστυχώς όποιος έχει εργαστεί σε περιοδικά πληροφορικής ξέρει από πρώτο χέρι τι γίνεται εκεί.

Η ενασχόλησή μου με τα εν λόγω περιοδικά έληξε επαγγελματικά, ουσιαστικά, τον Ιούλιο του 2001. Μια εποχή που ο κόσμος αγόραζε "χαρτιά" για να ενημερωθεί μια και δεν υπήρχε ADSL, αλλά ούτε και τόσο εξειδικευμένα sites για πολλά πράγματα.

Δυστυχώς και πάλι, σε όσα περιοδικά και να πήγα να εργαστώ δεν μου άρεσε το κλίμα. Η Compupress αποτέλεσε τότε (Σεπτέμβριος του 2001) το τελευταίο μέρος που αποτάνθηκα για εργασία, στο χώρο αυτό, αλλά όταν πήγα και είδα από πρώτο χέρι την κατάσταση αποφάσισα να αποχωρίσω, λέγοντάς τους από το τηλέφωνο ότι φεύγω για εξωτερικό και δεν θα ξαναγυρίσω.

Η κατάσταση σε όλους ανεξαιρέτως ήταν η ίδια, λες και είχαν τίποτε απωθημένο με όποιον έγραφε κάτι ποιοτικό που να ξεχωρίζει από το "σωρό".

Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον νέο αρχισυντάκτη του Computer and Software που εργαζόμουν (ανιψιό του ιδιοκτήτη ....) να αποκαλεί "βλακείες και χαζομάρες για παιδάκια" το άρθρο που είχα ετοιμάσει για υδρόψυξη στους υπολογιστές, το 2001 πάντα, όταν είχα φτιάξει μόνος μου σύστημα ψύξης με νερό για Athlon επεξεργαστή χρησιμοποιώντας αντλία από ενυδρείο και ψυγείο από καλοριφέρ Volkswagen Polo.

Για την ιστορία ..... με απέλυσε ελάχιστα πριν παραιτηθώ (μάλιστα είχα έτοιμη και τη σχετική επιστολή) σκάζοντάς μου μια γερή αποζημίωση!!!!!!!!!!

Φυσικά και η εταιρεία που το εξέδιδε έκλεισε αργότερα λόγω πολλών λαθών.

Φυσικά και η πορεία του PC-Master θα είναι η ίδια, θέμα χρόνου είναι άλλωστε.

[/slightly off topic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχουμε κάτι νεότερο ?

Υπάρχει πιθανότητα να ξαναγυρίσει πίσω ο συντάκτης ?

Πάντως στην αρχή αν και το είχα πάρει κατάκαρδα και σε 5-6 fora διάβαζα αρκετά, είδα ότι στα τελευταία τεύχη καλά τα καταφέραν...
 
Θα εχετε συντομα πληροφοριες
 
Παιδιά, εσείς σίγουρα ξέρετε πιο πολλά, κάποιοι από σας δουλέψατε και μαζί με τον άνθρωπο, και κάποιοι δουλέυετε ακόμα στο χώρο...εγώ δεν έχω καμία σχέση, απλά τον θαυμάζω, το πρώτο μου PC-Master ήταν το τεύχος 30, με review του ecoquest, και παιχνιδάκι στην 5,2 δισκετούλα το Frenzy τον πιγκουίνο! Τέλως, πάντων συγγνώμη κιόλας για το off-topic αλλά από μια γρήγορη ματιά στο PC-Master Gold του καλοκαιριού, (το πήρα για το Planescape) είδα, στήλη από τον κ. Τσουρινάκη...είναι από πιο παλιά(?), μήπως επέστρεψε(?), ή δεν έφυγε ποτέ?

Απλά είπα να το αναφέρω μιας και υπάρχουν πολλοί πιστοί του (και εμού συμπεριλαμβανομένου ) εδω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμα δε πέταγες τη παπαριά σου θα έσκαγες, ε;
 
Κι εγώ πήρα το Gold, για το αφιέρωμα στον Atari ST! Και είδα και τον alkis21 μέσα!!! :D

Πάντως οι στήλες που αναφέρεις, όπως και η παρουσίαση του Hero's Quest, είναι επι εποχών PIXEL...
 
Α, συγγνώμη τότε λάθος απο μέρους μου. Δεν είχα χρόνο να το κοιτάξω το ξεφύλλισα απλώς.

Πολύ ωραίο το Quest for Glory 1....υπέροχο παιχνίδι....
 
Διαμαρτύρομαι και μόνο που το όνομά μου και ο

Atari ST

αναγράφονται στην ίδια γραμμή!
 
XAXAXAXA!!!

Καμία σχέση... Εκτός των άλλων, το Gold έχει και μια συνέντευξη του Άλκη με θέμα τη συμμετοχή του και τις διακρίσεις του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Kick Off...
 
alkis21 είπε:
Διαμαρτύρομαι και μόνο που το όνομά μου και ο
Atari ST

αναγράφονται στην ίδια γραμμή!
Ενδιαφέροντα πάντως τα όσα λέει ο Alkis21 περί ανωτερότητας του ST σε σχέση με την Amiga.

Alkis21 εύγε! Αν και αργά, είδες το σωστό δρόμο.

Παλιόπαιδο με συγκίνησες!!!!!!!! :D :D:p:p
 
alkis21 είπε:
Διαμαρτύρομαι και μόνο που το όνομά μου και ο
Atari ST

αναγράφονται στην ίδια γραμμή!
συμπαραστέκομαι στον Alkis21 για την προβοκάτσια που έγινε με σκοπό να σπιλώσει την φήμη του.

Φίλε Άλκη καταλαβαίνω ότι σκέφτηκες και την αυτοκτονία ως αντίδραση όμως ως άριστος γνώστης του θέματος αντιατάρι γνωρίζω ότι φτάνει ένα καλό μπάνιο με μπεταντιν για να εξαγνιστείς! :D

Να θυμάσαι ότι η amiga community είναι παρούσα και δίπλα σου για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση! ;)
 
Παιδια, ριχτε ματια στο τιτλο του thread και ξαναδιαβαστε τι εχετε γραψει μεχρι στιγμης
 
DINO είπε:
Πάντως οι στήλες που αναφέρεις, όπως και η παρουσίαση του Hero's Quest, είναι επι εποχών PIXEL...
Πληροφοριακά:

O Aντρέας έκανε reviews ταυτόχρονα και στο PC Master... ;) (Hero's Quest στο τεύχος 7, Εco Quest στο τεύχος 30, κλπ)

Mάλιστα oρισμένα adventures δεν έγιναν ποτέ review στο Pixel, αλλά μόνο στο PC Master (π.χ. τα Jinxter, Knight Orc, και αρκετά ακόμα...)
 
Πόσο με "πονάει" όταν έχεις δίκιο!!!! :D

Το έγραψα "on the fly", και χωρίς να το διασταυρώσω! :banghead:

Πάντως δεν το ήξερα οτι γίνονταν reviews στο PC Master σε παιχνίδια που είχαν γίνει ήδη review στο PIXEL...
 
Πίσω
Μπλουζα