[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Να στε καλά! :)
 
Το ψάχνω ακόμα

Είμαι και εγώ ένα από τα θύματα που ότι όμορφο και retro είχε κατέληξε να σαπίζει κάτω από τα χερια διαφορων συγγενικών χεριών και ποντιων ηλικίας 3-10 χρόνον. Όταν το πήρα χαμπάρι ήταν πλέον αργά διότι ότι είχα και δεν είχα ήταν πλέον σκόνη. Είχα πολλά και ίσος ότι έβγαζε εκείνη η εποχή από games playmobil και επιτραπέζια ηλεκτρονικά και ότι μπορείς να φανταστείς. Anyway αυτό που θέλω να βρω και ψάχνω είναι τα κάστρα και οι πολιορκητές. Ψάχνω σε παλαιοπωλεία σε παλιά ψιλικατζίδικα και τέτοια αλλα τίποτα so far. Αν κάποιος θέλει να το δώσει προς υοθετήσει σε πολύ καλή οικογένεια το συζητάμε. Πάντως πρέπει έχει πλακα να προπόνησε kai9 μετά να χτυπάς τα "κατστρα" με 3-4 χτυπήματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
georgeangel είπε:
Είμαι και εγώ ένα από τα θύματα που ότι όμορφο και retro είχε κατέληξε να σαπίζει κάτω από τα χερια διαφορων συγγενικών χεριών και ποντιων ηλικίας 3-10 χρόνον. Όταν το πήρα χαμπάρι ήταν πλέον αργά διότι ότι είχα και δεν είχα ήταν πλέον σκόνη. Είχα πολλά και ίσος ότι έβγαζε εκείνη η εποχή από games playmobil και επιτραπέζια ηλεκτρονικά και ότι μπορείς να φανταστείς. Anyway αυτό που θέλω να βρω και ψάχνω είναι τα κάστρα και οι πολιορκητές. Ψάχνω σε παλαιοπωλεία σε παλιά ψιλικατζίδικα και τέτοια αλλα τίποτα so far. Αν κάποιος θέλει να το δώσει προς υοθετήσει σε πολύ καλή οικογένεια το συζητάμε. Πάντως πρέπει έχει πλακα να προπόνησε kai9 μετά να χτυπάς τα "κατστρα" με 3-4 χτυπήματα...
Αν και δεν γνωρίζω πως ονομαζόταν το παιχνίδι στα αγγλικά, ίσως το βρεις στο ebay.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
telonio είπε:
Αν και δεν γνωρίζω πως ονομαζόταν το παιχνίδι στα αγγλικά, ίσως το βρεις στο ebay.
Νομίζω ότι στα αγγλικά λεγόταν CROSSBOWS & CATAPELTS (δηλ. Βαλίστρες και Καταπέλτες)
 
Φίλε exetlaios έχεις δίκιο για την ονομασία. Το δοκίμασα στο ebay και διαπίστωσα πως αυτή τη στιγμή το διαθέτουν μερικοί σε δημοπρασίες.

http://cgi.ebay.com/Crossbows-Catapults-Grand-Battleset-Action-GT-complet_W0QQitemZ140014772445QQihZ004QQcategoryZ2537QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Απο ότι είδα έχει και άλλα εκτός απο αυτό. Οποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά.
 
pic112094_sized.jpg

Crossbow and Catapults - Sea Battle Set

Φανταστείτε το παράλληλα στημένο με το ground version ,μιλάμε για πολύ κάψιμο, μόνο οι δράκοι από αέρος λειπουν

και "starcraft" έκδοση

pic96680_sized.jpg

και μεσαιωνική!!!

pic58650_sized.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μας ψάρωσες άσχημα !!!
 
billy είπε:
...αχ τι μου θυμίσατε πάλι...Ολα αυτά πρέπει να πετάχτηκαν "χαλαρά", απο την mother !!

...εν τω μεταξύ θυμήθηκα και τους "Μικροναύτες" (τους θυμάστε και εσείς φαντάζομαι και απο τις σελίδες του "Σπάιντερ Μαν". Βαρώνος Κάρζα, Emperor, Force Commander, κλπ).

Είχε ο καθένας και τα "άλογό" του θυμάμαι, και μπορούσες να τους ενώσεις και να φτιάξεις "κενταύρους". Εκτόξευαν και τα χέρια τους, κλπ...

Το θέμα είναι πως δεν είμαι σίγουρος για το όνομα που είχαν στα ελληνικά (δεν νομίζω ότι το κουτί έγραφε "μικροναύτες"...).
Χαιρετώ τον κόσμο!

Βρέθηκα κατά τύχη στο forum αυτό, ψάχνοντας για τα Κάστρα και τους Πολιορκητές (χεχε) οπότε δεν ξέρω αν μετά από τόσο καιρό το παραπάνω σχόλιο έχει απαντηθεί αλλού. Στα ελληνικά λοιπόν (που λέει ο λόγος) οι Μικροναύτες της El Greco ονομάζονταν Astromaxites!

Super Commander με άλογο τον Oberon, Baron Karza με Andromeda, King Atlas με Orion, Santana με Pegasus και Emperor με Megas. Κάπου τους έχω ακόμα φυλαγμένους...

Just in case, αν κάποιος ενδιαφερόταν να το ξέρει αυτό...
 
Overmind, καλωσήρθες !!
 
Καλώς ήρθες Overmind στην παρέα μας..Τα κάστρα και οι πολιορκητές μου είχαν δώσει ατελείωτες στιγμές παιχνιδιού και χαράς...Τώρα μετά από τόσα χρόνια μου έχει μείνει μια γλυκιά ανάμνηση......
 
πω, το είχα και εγώ αυτό! είχα και το μινώταυρο που νομίζω πετούσε τις "οβίδες" με τα κερατα!!!! άραγε μπορεί να ξαναβρεθεί κάπου το game για αγορά? κάνα ebay? πως να το λέγανε έξω????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εχω και γω ακομα σε αριστη κατασταση.Μονο το κουτι του εχει πεταχτει.Και ειναι το μονο κουτι απο ολα τα παιχνιδια που εχω που πεταχτηκε...
 
Kαλωσήλθες Overmind (Starcraft forever!)
 
ΦΟ-ΒΕ-ΡΟ παιχνιδι! Επαιζα με τον αδελφο μου (που το ελεγε "Καστρα & Πολιονικητες" γιατι ηταν πολυ μικρος τοτε και δεν καταλαβαινε την λεξη Πολιορκητες) ωρες ατελειωτες........
 
Ατέλειωτες ώρες μαχών... Αλλά ακόμα και όταν το κυρίως παιχνίδι μπήκε στο αρχείο (!) ο δικός μου Μινώταυρος βρέθηκε να πολεμάει στο πλευρό του Skeletor! :)

Και ο δράκος θυμάμαι αρκετές φορές να απείλησε την ασφάλεια και την ηρεμία των playmobil...

Ε, ναι, Starcraft rulez!
 
Πωπω ανατριχιασα ημουν 5 ετων οταν το επαιζα.Μακαρι να το ειχα παλι.Ειχα ολα τα σετ και στο σπιτι ολο πατουσες σε τουβλακια χαχαχαχα
 
Μπράβο φίλε telonio.Να΄σαι καλά.Τέρα έφαγα μεγάλο κόλλημα με αυτό που είπε ο billy για MICRONAUTS παιχνίδια.Ήταν μήπως μεταλλικά.ο ένας πράσινος με μάτια σαν του Σπάιντερμαν(του παλιού εννοείται),ο βαρώνος μήπως ήταν είχε μαύρο χρώμα και όλοι είχαν κλειδώσεις με μεταλλικά σφαιρίδια σαν μαγνήτες για να κολλάνε τα χέρια και τα πόδια στο σώμα τους?Επίσης σα να θυμάμαι και ένα άσπρο άλογο.Please,billy πες μου ότι είναι αυτά και θα πέσω ξερός απο τη συγκ΄νηση,γιατι δε θυμόμουν πως λεγόντουσαν.
 
!!!

ΠΩ ΠΩ ρε παιδιά!!! τα είχα όλα και εγώ και τα είχα λιώσει με την παρέα μου..Ήμουν πολυ τυχερός μικρός γιατί στην πολυκατοικία που έμενα υπήρχε playroom..εκεί παίζαμε συνέχεια με κάστρα και πολιορκητές και βέβαια όλα τα επιτραπέζια, στρατιωτακια και Playmobile (αγαπημένο παιχνίδι με ανεξάντλητο περιεχομενο):)

Τελόνιο έισαι φοβερός, σου αξίζουν συγχαρητηρια...Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι σε πόσο καλή κατάσταση τα έχεις!!! από ότι θυμάμαι δεν ήταν και η καλύτερη ποιότητα και σπάγανε από την χρήση τα πλαστικά στα τόξα, ο μινοταυρος χαλασε γρήγορά κ.λ.π...πάντως το είχα ευχαριστηθεί αυτο το παιχνίδι...υπήρχε και ποικιλία αντιπάλων γιατί είμασταν αρκετά παιδιά και υπήρχε ανταγωνισμος
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Τhamonas ας είναι καλά η μάνα μου που τα κράτησε!
 
οντως απιστευτο παιχνιδι!!! thanks για τις φωτο!!! θυμαμαι οτι το ειχαμε δει (με τον αδερφο μου) σε μια βιτρινα ενος μαγαζιου. παρολο το πρηξιμο στην μανα μας δεν μας το αγορασε!!! εμεις ομως το θελαμε,μαζευοντας τα λεφτα απο το χαρτζιλικι τελικα το αγορασαμε κρυφα!!!την πρωτη φορα που παιξαμε τα ακουσαμε για τα καλα βεβαια....

σημερα το μονο που σωζεται ειναι μια βαλλιστρα... :icon_cry:
 
Πίσω
Μπλουζα