[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

Αλήθεια γιατί δεν υπάρχουν πια τέτοια παιχνίδια...
 
img3838dw62028Small29.jpg


Η φωτο δεν ειναι δικη μου, την βρηκα τυχαια στο net...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:animeek:Τι λες τώρα!!!!!!!!:animeek:
 
τελικά ποιος είναι ο στόχος του παιχνιδιού; να ρίξεις κάτω τα τουβλάκια του αντιπάλου;
 
Starbuck είπε:
τελικά ποιος είναι ο στόχος του παιχνιδιού; να ρίξεις κάτω τα τουβλάκια του αντιπάλου;

να βληθεί μία συγκεκριμένη περιοχή πίσω απ'τα τείχη!

τα βλήματα είναι περιορισμένα και η οχύρωση ισχυρή!
 
Δεν έπρεπε να πέσει το πυργάκι που ήταν πάνω στο θησαυρό ή κάτι τέτοιο;
 
Νομίζω ότι ο τελικός στόχος ήταν να ακουμπήσει μια βολίδα

στον θησαυρό που ήταν ζωγραφισμένος στο χάρτινο "δάπεδο".

Πάνω από τον θησαυρό, έβαζες τον πύργο, ώστε να προστατεύεται καλύτερα.
 
αν θυμαμαι καλα- που συνηθως δεν-

υπηρχαν διαφοροι εναλλακτικοι τροποι να επικρατησεις :

-να ριξεις τον κεντρικο πυργο

-να ακουμπησει/πατησει βολιδα το θησαυρο (κατω απο τον πυργο)

-να ριξεις ολες τις σημαιες του αντιπαλου

-να ριξεις ολους τους στρατιωτες

(* ή μηπως και στρατιωτες και σημαιες ???? )

-και την δυνατοτητα να κερδισεις -που μου θυμησε προηγουμενο reply- να αιχμαλωτισεις συγκεκριμμενο αριθμο βολιδων που επεφτε στην ταφρο/λιμνη γυρω απο το φρουριο.

Πανε 20 χρονια τουλαχιστον (δυστηχως )απο τοτε που επαιξα για τελευταια φορα ,οποτε περιμενω διορθωσεις ....
 
Ένα σκανάρισμα του βιβλίου κανόνων θα ήταν μάννα εξ ουρανού, αν κάποιος το έχει ακόμα βέβαια... :help:
 
Δεν ειναι στα Ελληνικα βεβαια αλλα.....

BEFORE THE BATTLE: This booklet contains several suggestions of how to play with your game. Before the battle, decide which way you want to play.
SETUP: Set up the courtyards about 6 feet across from each other. Set the 4 flags about about 5 feet apart marking off your territory. Think a football field with your courtyards in the middle of the end zones and the flags in the 4 corners of each end zone.

PLAY ELEMENTS:

The courtyard is the mat upon which you build your castle.

1. If you land a carom on the courtyard its a spy.

2. If you land a carom on the bridge, you can attack from there.

3. If you land a carom on the moat it is eithe rtaken prisoner or taken out of the contest. Enemy commander decides.

The tower is placed on top of the treasure.

1. Captured caroms are called prisoners and are placed inside the tower.

Castle grounds are the areas marked by the flags but not your courtyard.

1. Caroms landing in the Castle grounds are taken priosner.

Flags

1. 4 flags mark the boundaries of your castle grounds.

2. 1 flag is placed on your tower.

3. If you knock over the defenders flag your opponent returns the carom you launched and one prisoner he is holding. The flag is then reset and play resumes.

Firing Caroms

1. The first carom you fire (by catapult or crossbow) must be fired from your castle grounds. From then on you can shoot from where a carom lands.

2. Take turns shooting.

3. If the carom stops on the opposing castles courtyard (not bridge or moat) then replace it with a figure. The carom is returned to your arsenal. This figure is a spy.

4. If your carom hits an enemy carom, it takes that carom prisoner.

5. (Optional) Each team has one King carom. If he is hit by a regular enemy carom, the enemy is taken prisoner by the KINGS carom. If he lands as a spy, he is replaced by two figures.

Winning - Pick one or more

1. First to topple the tower wins.

2. First to capture all the enemys caroms wins

3. First to land a carom on the treasure wins (how we played)

4. First to get 4 spies wins.
 
[El Greco] Κάστρα και πολιορκητές : Περιγραφή & Screenshots

Πορωση με το συγκεκριμενο παιχνιδι ,βαρβαροι,βικινγκς,πολιορκητικοι κριοι,τουβλα,καστρα,τοξα,βαλιστρες,καταπελτες,δρακοι,μινοταυροι,κυκλωπες ,πειτε μου εσεις τι αλλο να θελει ενα παιδι των 80ς για να γινει ευτυχισμενο.

Επικες μαχες που ομοιαζαν με αυτες που διαβαζαμε στα κομικ του "Κοναν".

Τα σημερινα παιδια ξεκιναν με "Gears" και τελειωνουν με "Cod4" :-\

"Δρακος"

2003459442370967142fs.jpg

"Δουρειος ιππος"

δουρειος ιππος.jpg

"Βαρβαροι βικινγκς και τουβλα"

pic462199_md.jpg



"Καστρα"


6660.jpg


"Καταπελτης"

pic237724_md.jpg


"Γκρρρρ"

pic206530_md.jpg


"Βολιδες"

pic360741_md.jpg


Για οποιον θελει πληροφοριες στο νετ ας googλαρει το ονομα

Crossbows and Catapults

Και εχει κυκλοφορησει μια update εκδοση προσφατα (οποιος παραγειλει ,θελω και εγω μια).

Κλικ φωτο κατω κατω.

http://www.boardgamegeek.com/game/30328

Eδω μια φωτο με την update εκδοση κοντρα στην παλια. 8)

Original vs. New Towers

crossbows-and-catapults.jpg


crossbows-and-catapults.jpg

pic462199_md.jpg

6660.jpg

pic237724_md.jpg

pic206530_md.jpg

pic360741_md.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημερα αγορασα το BATTLEGROUND Crossbows & Catapults!

Μιλαμε για ενα εκπληκτικο παιχνιδι και ενα φοβερο facelift απο το κλασικο και αγαπημενο μου Καστρα και Πολιορκητες!

cross1.jpg


cross2.jpg


cross3.jpg


cross4.jpg


cross5.jpg


backinfo.jpg


figures.jpg


Πλεον δεν υπαρχουν Βαρβαροι και Βικινγκς, αλλα εχουν αντικατασταθει απο medieval knights και orcs! Τα καστρα, καθως και οι καταπελτες, κανονια, και βαλιστρες εχουν ενα φανταστικο texture και ροδες, ανεβαζοντας κατα πολυ ετσι τον ρεαλισμο.

Οι εκαστος οβιδες εχουν το texture και τα οικοσημα της καθε φυλης (τα οποια ειναι ετοιμα και δεν χρειαζεται πλεον να τα κολησετε μονοι σας οπως στο παλιο Καστρα και Πολιορκητες). Skull για τα orcs και ενα Σπαθι/Σφυρι για τους ιπποτες. Πλεον τα λαβαρα (και οχι σημαιες με αυτοκολητα οπως το παλιο μας παιχνιδι) ειναι σκαλιστα και με τρομερη λεπτομερεια, και ακολουθει πιστα σε σχεδιαση τα οικοσημα των ανωτερω οβιδων.

Ενα ακομα φανταστικο καινουριο feature, ειναι οταν κτυπηθει ενα καστρο στην πυλη, εκτος απο εκτοξευση του βασιλια, σηκωνεται και ενα μικρο πανο σε σχημα φωτιας, υποδεικνυοντας οτι το καστρο πυρποληθηκε!

Η μονη ουσιαστικη διαφορα απο το κλασσικο Καστρα και Πολιορκητες, δεν υπαρχει το χαρτονι με τους θησαυρους και το ποταμι (αλλα απο οσο θυμαμαι ποτε σχεδον δεν το χρησιμοποιησα, καθως με τα ενισχυμενα λαστιχακια οι αποστασεις επρεπε να ειναι αναλογες για να μην διαλυονται τα παντα σε καθε κτυπημα!), και οτι τα μικρα καστρακια εχουν αντικατασταθει απο κανονια! Αλλο ενα ειναι οτι πλεον τα λαστιχακια περιλαμβανονται στην συσκευασια!!!

(Ακομα θυμαμαι που ειχα φαει τα συρταρια της κουζινας να βρω λαστιχακια καθως ΔΕΝ υπηρχαν μεσα στο παλιο μου Καστρα και Πολιορκητες!)

Τρομερη διαφορα ειναι οτι υπαρχουν δυο διαφορετικα ειδη φιγουρας για την καθε φυλη!!! Αν και φαινονται λιγο θολα στις φωτο (δεν εχω ανοιξει τα σακουλακια ακομα) φαινονται οι διαφορες. Αυτο που δεν φαινεται ειναι οι ΤΡΟΜΕΡΕΣ λεπτομερειες και ο προσεκτικος χρωματισμος με τις σκιες! Οι φιγουρες εχουν φανταστικες λεπτομερειες και ακομα και στις φωτογραφιες απο το πισω μερος του κουτιου αδικουνται (!) καθως πρεπει να ειναι οι φωτογραφιες απο την πρωτη εκδοση του παιχνιδιου, ενω οι φιγουρες που περικλυονται τωρα εχουν matching colors και σκιες και πιο αληθοφανη χαρακτηριστικα! Επισης σημαντικο ειναι οι βασιλιαδες! Ειναι δυο φιγουρες που εχουν μοναδικα χαρακτηριστικα και ειναι βαμενες ασημενια για τους ιπποτες και χρυση για τα orcs. Ανετα θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν σε deluxe εκδοση για σκακι.

Υπαρχουν ακομα και τα battle-packs που αυξανουν τον αριθμο των στρατιωτων και των πυρομαχικων, αλλα επισης εξοπλιζουν με νεα οπλα τον καθε στρατο, οπως τον τριπλο καταπελτη για τα orcs, και το πολυ-κανονι για τους ιπποτες. Αλλα υπαρχουν αρκετα ακομα οπως πολιορκητικοι κριοι, διπλες βαλιστρες κλπ!

Ξαναεζησα τα χρονια που ειχα το καταπληκτικο εκεινο παιχνιδι (και η μητερα μου "καθαρισε" φυσικα!), και αυτη ειναι η πληρεστερη μορφη του. Επομενος στοχος ειναι να αποκτηθουν ακομα δυο basic sets (πηρα μονο ενα για να δω το βαθμο σχεσης με το παλιο καλο μας επιτραπεζιο war-set), και φυσικα οτι battle-packs βρω διαθεσιμα!! Η μαγεια αυτου του παιχνιδιου ειναι οτι οταν προσθεσεις επιπλεον εξοπλισμο, τοτε γινεται πραγματικη διασκεδαση! Με ενα μεγαλο στρατο και οπλα και καστρα και πολεμιστρες... το απολυτο BATTLEGROUND!

Θα ηθελα να ειχα και παλι τους βικινγκς και τους βαρβαρους ωστε να γινει ενας καταμερισμος απο allies για την καθε πλευρα με βικινγκς-ιπποτες εναντι βαρβαρων-orcs με το υπαρχον σετ! Αλλα και στην τωρινη του μορφη, το παιχνιδι αυτο ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ!

..
 
  • Like
Reactions: PT8
Φίλε Phil, ο «παιδικός» ενθουσιασμός σου με συγκινεί, και δεν κάνω καθόλου πλάκα…

Αν μπορούσες να πάρεις λίγες κοντινές φωτογραφίες των φιγούρων, των βολίδων κλπ θα σου ήμουν υπόχρεος…
 
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια Οmenforever. Αυτο το παιχνιδι ειναι "χρονομηχανη" για εμενα και λογικο ειναι να μου βγαζει ολες τις ομορφες μνημες στην επιφανεια! Μακαρι να ειχα ακομα τα παλια μου σετ, αλλα η μητερα μου ηταν η θηλυκη version του Terminator και ως στοχο δεν ειχε την Sarah Connor αλλα τα παιχνιδια μου!!!

Μολις αποκτησω και τα υπολοιπα σετ που θελω θα θυσιασω (ανοιξω!) ενα απο τα σετ και τα σακουλακια με τα goodies!!

Θα κοιταξω να βγαλω καμια φωτο αν βγαινει καλη χωρις να πειραξω τις συσκευασιες παντως!

..
 
Το μόνο που θυμάμαι χαρακτηριστικά από αυτό το παιχνίδι ήταν οι βολίδες και τα κάστρα,επειδή ήμουν μικρούλα και δεν με παίζανε.Σήμερα όμως αν το έβρισκα σίγουρα θα ήθελα να παίξω.Phil,prepare for battle!!! :D
 
Candy: To Battle set θα εχει τιμητικο στησιμο μολις αποκτηθει σε ολη του την εκταση και με ολα τα expansions. Εμενα να δεις τι ομορφες μνημες μου ξυπνησε! Thanks για τα καλα σου λογια. Armed and ready for BATTLE!! :)

Omenforever: Ελπιζω αυτες οι απλες φωτο να κανουν για την ωρα.. τελικα λαστιχακια υπαρχουν μεσα! Το διαπιστωσα οταν πηγα να βγαλω τις κοντινες φωτο, καθως ηταν τυλιγμενα μεσα σε μια οβιδα! Και εκανα και update στο κειμενο, καθως υπαρχουν δυο διαφορετικα ειδη φιγουρων για καθε φυλη. Αυτο και μονο δινει αλλο τονο στην ολη εμπειρια!

..
 
Πίσω
Μπλουζα