[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.910
Αντιδράσεις
1.113
Εταιρεία: El Greco


Παιχνίδι: Κάστρα και Πολιορκητές


Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/509

 


Εταιρεία: El Greco


Παιχνίδι: Κάστρα και Πολιορκητές - Δράκος


Ark:
http://retrodb.gr/ark/?q=node/510

 


Εταιρεία: El Greco


Παιχνίδι: Κάστρα και Πολιορκητές - Μεγάλη Πολιορκία


Ark:
http://retrodb.gr/ark/?q=node/636

 


Εταιρεία: El Greco


Παιχνίδι: Κάστρα και Πολιορκητές - Πολιορκητικός Κριός


Ark:
http://retrodb.gr/ark/?q=node/635

Μιλάμε για το απόλυτο κάψιμο… :D

Βίκινγκς και Βάρβαροι (λες και οι Βίκινγκς ήταν τίποτα καλόπαιδα χεχε ;) )

Οχυρώσεις, πύργοι και φυσικά οι φοβερές πολιορκητικές μηχανές: Κριός, Βαλλίστρα, Καταπέλτης, Δράκος, Δούρειος Ίππος, Μινώταυρος, Κύκλωπας, ξεχνάω κάποια;

Ατέλειωτες ώρες επικών μαχών… :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν μιλας για το παιχνιδι το ειχα χε χε!Ναι ηταν πολυ ενδιαφερον κατι διαφορετικο απο τα κλασσικα παιχνιδια του 80!
 
Omenforever είπε:
Μιλάμε για το απόλυτο κάψιμο… :D

Βίκινγκς και Βάρβαροι (λες και οι Βίκινγκς ήταν τίποτα καλόπαιδα χεχε ;) )

Οχυρώσεις, πύργοι και φυσικά οι φοβερές πολιορκητικές μηχανές: Κριός, Βαλλίστρα, Καταπέλτης, Δράκος, Δούρειος Ίππος, Μινώταυρος, Κύκλωπας, ξεχνάω κάποια;

Ατέλειωτες ώρες επικών μαχών… :cool:
Τα είχα όλα !

Θυμάμαι ότι υπήρχαν και κάποιες "μαγικές" βολίδες (ή κάπως έτσι) που είχαν διαφορετικά αυτοκόλλητα από τις άλλες, αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς κάνανε.

Εγώ προτιμούσα βάρβαρους.

Μου άρεσε η τετράγωνη ασπίδα τους !
 
Εγώ θυμάμαι της βαλλίστρες απόλυτο κάψιμο

Amiga tower κάθε Κυριακή 1500-1600 από τον games radio.gr
 
...αχ τι μου θυμίσατε πάλι...

Ολα αυτά πρέπει να πετάχτηκαν "χαλαρά", απο την mother !!

...εν τω μεταξύ θυμήθηκα και τους "Μικροναύτες" (τους θυμάστε και εσείς φαντάζομαι και απο τις σελίδες του "Σπάιντερ Μαν". Βαρώνος Κάρζα, Emperor, Force Commander, κλπ).

Είχε ο καθένας και τα "άλογό" του θυμάμαι, και μπορούσες να τους ενώσεις και να φτιάξεις "κενταύρους". Εκτόξευαν και τα χέρια τους, κλπ...

Το θέμα είναι πως δεν είμαι σίγουρος για το όνομα που είχαν στα ελληνικά (δεν νομίζω ότι το κουτί έγραφε "μικροναύτες"...).
 
exetlaios είπε:
Τα είχα όλα !
Θυμάμαι ότι υπήρχαν και κάποιες "μαγικές" βολίδες (ή κάπως έτσι) που είχαν διαφορετικά αυτοκόλλητα από τις άλλες, αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς κάνανε.

Εγώ προτιμούσα βάρβαρους.

Μου άρεσε η τετράγωνη ασπίδα τους !

Παρομοίος exetlaios. Πω ρε τι μου θυμίσατε τώρα. Έπαιζα ώρες ολόκληρες με τον big brother. Έπαιρνα πάντα τον δράκο και εκείνος τον δούρειο ίππο (θύμα.... :cool: ) Είχα αγοράσει όλο το set από το συγχωρεμένο το Μινιόν....
 
stee είπε:
Παρομοίος exetlaios. Πω ρε τι μου θυμίσατε τώρα. Έπαιζα ώρες ολόκληρες με τον big brother. Έπαιρνα πάντα τον δράκο και εκείνος τον δούρειο ίππο (θύμα.... :cool: ) Είχα αγοράσει όλο το set από το συγχωρεμένο το Μινιόν....
Εγώ γούσταρα τρελά, και ένα ΚΥΚΛΩΠΑ που υπήρχε.
 
Η πιο καταστροφική μηχανή απ’ όλες πρέπει να ήταν η βαλλίστρα. Ειδικά βάζοντας της ενισχυμένο λαστιχάκι «έσπερνε», χεχε :D
 
Διπλά λαστιχάκια ;)

Το έχει πλέον κανένας μας ή οι μαμάδες κάνα το θαύμα τους?
 
Το έχω στο πατάρι με όλα τα ...αξεσουάρ (δράκους, μινώταυρους κλπ). Στο παιχνίδι αυτό ανέκαθεν όμως είχα ένα πρόβλημα. Δεν βρήκα ποτέ αντάξιο αντίπαλο...εχεχε. Μέγα φόρτε στις πολιορκίες και στα γκρεμίσματα ακριβείας! Μετά από λίγη εξάσκηση έριχνα το κάστρο του εχθρού στις 3-4 το πολύ βολές!
 
Omenforever είπε:
Η πιο καταστροφική μηχανή απ’ όλες πρέπει να ήταν η βαλλίστρα. Ειδικά βάζοντας της ενισχυμένο λαστιχάκι «έσπερνε», χεχε :D

Αδίστακτε !!!

Κάτι τέτοιες "πονηριές" έκανε ο Σαντάμ,

και τον βομβάρδισαν οι αμερικάνοι, λέγοντας ότι είχε

"όπλα μαζικής καταστροφής" !
 
AEON βρες καμια ΜΕΓΑΛΗ είσοδο πολυκατοικίας (που να μετακινούμε σύνθετα και καναπέδες...) με γυαλισμένο μάρμαρο, ώστε να διοργανώσουμε πρωτάθλημα!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
AEON βρες καμια ΜΕΓΑΛΗ είσοδο πολυκατοικίας (που να μετακινούμε σύνθετα και καναπέδες...) με γυαλισμένο μάρμαρο, ώστε να διοργανώσουμε πρωτάθλημα!!! :)
Να βρούμε και σπόνσορα !

Κανένα ξενοδοχείο στην Μονεμβασιά ή στον Μυστρά.

"Πάιξτε ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ και κερδίστε ένα φανταστικό

τριήμερο σε ένα μεσαιωνικό κάστρο στην Μάνη" !

Υ.Γ. Σα να ξυμάμαι ότι υπήρχε και ένας "πολιορκητικός κριός".

Με ένα τραγοκέφαλο με ελατήριο, και μια βάση εκτόξευσης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Διπλά λαστιχάκια ;)
Έεεετσι! Έεεετσι! ;)

Ιδού οι πρωταγωνιστές: :D

[edit] Dead imageshack pic [edit]

Όποιος έχει πρόχειρα τίποτα οδηγίες, κουτιά κλπ (AEON?) ας σκανάρει κάτι γιατί πολλά απ' αυτά έχουν πλέον χαθεί. :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ME ΣΤΕΙΛΑΤΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΤΩΡΑ!!! ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΤΩΝ ΚΑΣΤΡΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΩΝ!!
 
ΑΠΙΘΑΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!

Καταπληκτικα καστρα και τειχοι.

Διαφορα κολπακια:χτυπαγες τη πυλη και τιναζονταν πανω οι πολεμιστες,θυμαστε?

Ολα τα λεφτα ο ΚΑΤΑΠΕΛΤΗΣ!!

Κ Α Τ Α Π Ε Λ Τ Η Σ αλλαξε τον τροπο που επαιζα μεχρι τοτε στρατιωτακια!!

Μπορουσε να στειλει οπουδηποτε τη βολιδα του σε αντιθεση με τη βαλιστρα.

Τον χρησιμοποιουσα σαν βομβα και σαν σφαιρα οταν καποιο στρατιωτακι ηθελε να πυροβολησει. Εκανα πολυ ρεαλιστικες και απολαυστικες μαχες,μονος με τον αδελφο μου ή φιλους.

Ειχα επανδρωσει τα καστρα με αλλα στρατιωτακια.Απ την αλλη υπηρχαν οι πολυαριθμες στρατιες που ετρεχαν εναντιον του για να το καταλαβουν. Προχωρουσαν μισο δαχτυλο τη φορα. Και οταν φτανανε(οσοι φτανανε, γιατι τα κανονια απο τις πολεμιστρες του καστρου τους βαραγανε συνεχεια) γινοντουσαν οι μαχες σωμα με σωμα.

Επικες μαχες...
 
Μια που άνοιξα το κουτί και τα έστησα να μην σας τα δείξω; :D

[edit] Dead pictures / imageshack [edit]




img3831kc4.jpg

img3824iz1.jpg

img3827ao6.jpg

img3829uy1.jpg

img3839fr8.jpg

img3830wz3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε telonio, είσαι απίστευτος. Έισαι ένα ζωντανό θησαυροφυλάκιο.

ΜΠΡΑΒΟ σου. Άνοιξες για ακόμα μία φορά το κουτί των αναμνήσεων μας.
 
Μπράβο κι απο εμένα που έκανες τον κόπο με τις φωτο. Ελπίζω να βρώ κι'εγώ το χρόνο για κάτι αντίστοιχο...
 
Telonio, μόλις είδα τις φωτογραφίες με διαπέρασε ένα ρίγος…

Χίλια ευχαριστώ φίλε, να ’σαι καλά…
 
Πίσω
Μπλουζα