[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

Ναι. Reboot σημαινει οτι μαλλον θα ειναι αίσχος.
 
Μια χαρά είναι η νέα έκδοση. Με ποιοτικότατα parts και τη δυνατότητα να αγοράσεις expansions η να προσθέσεις parts από το παλιό κάστρα και πολιορκητες.
Η εμπειρία παιχνιδιού είναι η ίδια και το ίδιο απολαυστική για τα παιδιά του σήμερα όπως τότε με τα παιδιά των 80s.
 

Συνημμένα

  • 282086.jpg
    282086.jpg
    65,1 KB · Προβολές: 31
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξερω απο τι ειναι αυτη η φωτογραφια, παντως δεν ειναι απο αυτο που μιλαμε, πολυ απλα γιατι δεν υπαρχει ακομα!

Το kickstarter θα ξεκινησει σε εναν χρονο και η γενικη κυκλοφορια θα ειναι ακομα πιο μετα.
 
Του αρθρού υπάρχει, απλα αλλαξε όνομα.

PXL_20210802_090857458.jpg
 
Οχι, αυτο ειναι το παιχνιδι Catapult Kingdoms (αλλιως γνωστο σαν Catapult Feud) του Kristian Fosh απο την εταιρια Iello.

Το reboot (αγνωστο το τελικο ονομα, εχουν αραγε τα δικαιωματα για το κλασσικο; ) θα το αναλαβει ο Steve Baker και η εταιρια Restoration Games.

Ομοειδη, αλλα οχι το ιδιο πραγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οχι, αυτο ειναι το παιχνιδι Catapult Kingdoms (αλλιως γνωστο σαν Catapult Feud) του Kristian Fosh απο την εταιρια Iello.

Το reboot (αγνωστο το τελικο ονομα, εχουν αραγε τα δικαιωματα για το κλασσικο;) θα το αναλαβει ο Steve Baker και η εταιρια Restoration Games.

Ομοειδη, αλλα οχι το ιδιο πραγμα.
Μια διόρθωση, απο την Vesuvius είναι (ξερω τους δημιουργούς), η Iello ειναι reseller/publisher για την Αμερική και μονο.
 
Αυτή είναι η ελληνική έκδοση του παιχνιδιού από την ΚΑΙΣΑ: https://www.kaissa.eu/product/i-poliorkia-katapeltes-n-kastra
Προφανώς το kickstarter αφορά σε νέο remake το οποίο θα βγει εντός του 2022.

Ορίστε και ένα βίντεο παρουσίαση του παιχνιδιού:



Έχει πολύ καλή τιμή και απο ότι είδα στο βίντεο είναι καλή κατασκευή και τα διάφορα κομμάτια του παιχνιδιού (καταπέλτες, στρατιώτες, κάστρα).

Πιστεύω να βγάλουν και expansion κομμάτια όπως στο παλιό που είχε κυκλοφορήσει εκείνη την εποχή.
 
Κάπου διάβασα ότι έχει expansion, αλλά λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάτι. Ίσως βγουν αργότερα. Με λίγη φαντασία, ίσως μπορεί να συνδυαστεί και με τα παλιά "Κάστρα και Πολιορκητές"...
 
Υποψιάζομαι πως η επανακυκλοφορία του αγαπημένου μας παιχνιδιού, θα έχει τιμή κόστους Hero Quest, οπότε θα προτιμήσω να αγοράσω την Πολιορκία μαζί με 2 τουλάχιστον expansions.
 
Καλημέρα παίδες! Μια ερώτηση: Έχω ένα σετάκι της μεγάλης πολιορκίας μέσα σ' ένα κουτί απο παππούτσια, γιαυτό είχα αποφασίσει να κάτσω να φτιάξω box template στο photoshop, αλλά δεν έχω βρει καμία φωτογραφία του κουτιού σε καλή ποιότητα. Υπάρχει περίπτωση κάποιος κάτοχος της μεγάλης πολιορκίας να το έχει σκανάρει ή έστω να μπορεί να τραβήξει καλής ποιότητας φωτογραφίες στο καπάκι και τα πλαινά του, να φτιάξω ένα pdf αυτοκόλλητο? Εννοείται πως θα το μοιραστώ μετά!
 
Mπορώ να φτιάξω το κουτί στο illustrator αλλά το Retroid μου τρώει πολύ χρόνο. Ίσως το κάνω κάποια στιγμή (εννοείται δωρεάν) αν υπάρχει ζήτηση.
 
Μπορεις να τα συνδυάσεις αν γραψει καποιος ενα αφιέρωμα για τα ΚκΠ και το βάλεις σαν background στο άρθρο. ;)
 
@Aardvark τέτοιες φωτογραφιές όσες είχε το google τις έχω βρει, αλλά έψαχνα να βρω κάτι καλύτερο για να μην παιδευτώ αδίκως! Ευχαριστώ πάντως!

Γειά σου @telonio τεράστιε! Τον amstradάκο σου τον έχω ακόμα εννοείται! Εγώ έχω ξαναπιάσει κάτι στο photoshop που είχα αφήσει στην μέση, αλλά αν είχα καλύτερες φωτογραφίες, όχι στρετσαρισμένες με γυαλάδες και βρωμιές θα το είχα τελειώσει εδώ και καιρό! Στο Illustrator πως θα το σχεδιάσεις? Έχεις καπάκι για να πάρεις τις φωτογραφιές σε υψηλή ανάλυση? Όσον αφορά τον τίτλο σκέφτομαι το ίδιο κι εγω να το κάνω vector graphics με το flash η το illustrator.
 
Καλησπέρα παιδιά! Είπα να ανεβάσω ένα δείγμα του project, μιας και το προχώρησα αρκετά. Ένας μεγάλος πονοκέφαλος είναι τα fonts, για να βγει πιστό το αντίγραφο του κουτιού! Για τον τίτλο έκατσα κι έφτιαξα font from scratch. Τα άλλα στο ψάξιμο. Κάθε γνώμη και παρατήρηση, ευπρόσδεκτη!
kastra_temp.jpg
 
Καλησπέρα παιδιά! Είπα να ανεβάσω ένα δείγμα του project, μιας και το προχώρησα αρκετά. Ένας μεγάλος πονοκέφαλος είναι τα fonts, για να βγει πιστό το αντίγραφο του κουτιού! Για τον τίτλο έκατσα κι έφτιαξα font from scratch. Τα άλλα στο ψάξιμο. Κάθε γνώμη και παρατήρηση, ευπρόσδεκτη!
Προβολή συνημμένου 254411

Πωπω φίλε έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά!!!
 
Πίσω
Μπλουζα