[El Greco] Μικρό μου Πόνυ G1 και G2

Παιδιά αν και αγόρι από πόνυ έχω πάρα πολλά πράγματα!! lol Έχω γύρω στα 200 πόνυ (μόνο από El Greco και Hasbro), το σπίτι τους που έδειχνε στα επεισόδια (Paradise Estate ή στα ελληνικά Παράδεισος ) που είναι πραγματικά τεράστιο και το έχω σε πάρα πολύ καλή κατάσταση! Μετά έχω το ροζ κάστρο τους (Dream Castle), το παγωτατζίδικο, το άλμπουμ panini ολοκληρωμένο, ενα βιβλίο που δείχνει όλα τα πράγματα από πόνυ και τα πόνυ που είχαν κυκλόφορήσει εκείνη την εποχή, όλα τα επιτραπέζια που είχαν κυκλοφορήσει τότε (συνολικά αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 6), όλα τα ζωάκια πόνυ (The Pony Friends), ένα κουτί accessories (διάφορα ρούχα, ρούχα που φορούσαν στη ταινία του 1986, κοκαλάκια) κτλ...Τον Σπάικ τον δράκο τον είχα 2 φορές και το ένα το έδωσα, 3 γοργονάκια πόνυ (νομίζω 4 ήταν συνολικά) και τέλος είχα τον στάβλο και το κομμωτήριο, αλλά τα χάρισα :p Θα σας ανεβάσω φωτογραφίες να τα δείτε όλα! Από βδομάδα όμως, γιατί από αύριο θα λείπω εκτός :D Μπορεί να ξέχασα κάτι, αλλά θα τα δείτε στις φωτογραφίες όλα χεχε Γενικά είμαι συλλέκτης και έχω μεγάλη συλλογή (όχι μόνο από πόνυ) Αυτά!!!

Και κάτι τελευταίο :p Τα Πόνυ ήταν τα μόνα κοριτσίστικα παιχνίδια που μου άρεσαν
=p.gif
Όπως και η σειρά ήταν τέλεια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Love Melody Pony + Little Honey Pie (hasbro)+ Ρουχαλακι Xρυσαφενια! (Ελ Γκρεκο)

Σας ποσταρω και τις φωτο απο το δικο μου Love Melody Pony, το Little Honey Pie (και τα δυο απο την Hasbro μεσα του 80). Στα δεξια το παιδικο μου πονυ με μια απιστευτη στολη Χρυσαφενιας!!! (παντα απο την Ελ Γκρεκο και τον αγιο Μακισιμο :flower: :flower: :flower: )

attachment.php


attachment.php


Masquerade οταν εχεις χρονο και φυσικα ορεξη μπορεις να φτιαξεις ενα αλμπουμ στο φορουμ και να μας δειξεις την συλλογη σου! :)
 
Τι όμορφη στολή! Δεν είχα ποτέ ρουχαλάκια για τα πόνυ μου, αλλά τώρα που τα βλέπω είναι ωραία! Ευχαριστούμε Αναστασία μου που τα μοιράζεσαι μαζί μας!

Masquerade, θα είχε ενδιαφέρον όταν έχεις χρόνο και διάθεση, να μοιραστείς φωτογραφίες της συλλογής σου μαζί μας! :)
 
Ναι όντως η στολή είναι πολύ ωραία! Και επίσης ωραία είναι και η Love Melody, θα την αγοράσω lol Το Little Honey Pie το έχω και εγώ, είναι όλα τα λεφτά! Μ'αρέσουν τα νεογέννητα πόνυ :p Σήμερα θα ανεβαζα αρχικά το Paradise Estate για να το δείτε, αλλά επειδή καθάρισα το δωμάτιο, δεν είχα και πολύ όρεξη, ήμουν λίγο down και το Paradise θέλει 1 ώρα για να το στήσεις (που λέει ο λόγος) χαχα Θα ανεβάσω ομως αύριο κάποιες φώτος σίγουρα! Όταν λες να φτιάξω ένα άλμπουμ εννοείς στο προφίλ μου ε ? Και επίσης ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός εικόνων που μπορώ να ανεβάσω ?
 
Λοιπόν σήμερα κατάφερα και έβγαλα μερικές φώτος :D Κάθε μέρα θα ανεβάζω και από λίγα πόνυ! Λοιπόν αυτό εδώ είναι το δωμάτιο των μωρών (λέμε τώρα) :p Έχασα το ροζ φιόγκο της Μέγκαν και σήμερα μου έσπασε η κολώνα του κρεβατιού, στεναχωρήθηκα χαχα

HPIM1045.JPG

Η νύφη πόνυ! Αρχικά όταν την αγόρασα, μαζί με τη τούρτα που βλέπετε στη φώτο, υπήρχε και ένα δαχτυλίδι, ένα δωράκι και μια χτένα, αλλά τα έχασα :p

HPIM1037.jpg

Η Πριγκίπισσα Tiffany, μαζί με τον Spike και έναν από τους Bushwoolies (πολύ ωραίο πόνυ)

HPIM1039.jpg

Η Lickety-Split με τα ρούχα που φορούσε η Baby Lickety-Split στη ταινία του 1986 (θα ήταν ωραία να εβγαζαν αυτά τα ρούχα και για το μωρό)

HPIM1042.JPG

Quackers και Baby Quackers

HPIM1044.jpg
 
Τα Χριστουγεννιάτικα πόνυ (Merry Treats και Baby Stocking) Τα λατρεύω αυτά τα πόνυ και τα σύμβολά τους μ'αρέσουν πολύ :D

HPIM1051.jpg

Gem (είναι από τη κατηγορία Brush n' Grow)

HPIM1053.jpg
 
Επιτραπέζια Πόνυ

Αυτό εδώ είναι πολύ ωραίο για διακοσμητικό στο ράφι :p (Pony Round Up 3D)

HPIM1056.jpg

Dream Castle Game

HPIM1061.jpg

My Little Pony Game ''A Merry Go Round''

HPIM1057.jpg

My Little Pony Game ''A Prize Winning Pony Race!''

HPIM1060.jpg

Και έχω ακόμα ένα επιτραπέζιο! Αυτά προς το παρόν, αύριο περισσότερα P
 
Πολύ όμορφη η συλλογή σου Masquerade :)

Να σε ρωτήσω, οι κορδέλες των πόνυ σου είναι οι αυθεντικές ή έχεις βάλει εσύ καινούριες;
 
gazzy90 Τώρα είδα το σχόλιο σου παραπάνω, έπεσες σε περίπτωση μάλλον χαχα Είναι πολλοί έτσι, επειδή είναι παλιά νομίζουν ότι αξίζουν μια περιουσία :p Εμένα το σπίτι των πόνυ μου κόστισε δύο σπίτια, αλλά εντάξει το αγόρασα από το eBay (ήταν και τα μεταφορικά άλλα τόσα) και επίσης μου το κράτησαν στο τελωνείο και μου πήραν άλλα τόσα οι γύφτοι :p Πέρυσι θα αγόραζα το σπίτι ολοκαίνουριο στο κουτί του (από το eBay ξανά) αλλά πρόλαβε και το αγόρασε άλλος, ήταν με πλειστηριασμό...

Οι κορδέλες στα πόνυ δεν είναι οι αυθεντικές, αλλά είναι οι ίδιες με τότε (νομίζω) και στο κάθε πόνυ έβαλα τη κορδέλα που του αντιστοιχεί :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ'ευχαριστώ!

Έχω διάφορες αυθεντικές κορδέλες χύμα και προσπαθώ να τις ταιριάξω με τα πόνυ μου, γι' αυτό ψάχνομαι :)
 
Γράψε στο google το όνομα του πόνυ και δες τι κορδέλα φοράει! Έτσι έκανα εγώ :p Αν δεν ξέρεις πως το λένε, μπες εδώ http://books.google.gr/books?id=Zcc5nh6XrbMC&printsec=frontcover&dq=my+little+pony+g1&source=bl&ots=_qTrjRldZD&sig=1l4j5Q4OY_xCsX1AtLODxFYU-p8&hl=el&ei=qeviS-KDHMukOMaAyeUN&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=12&ved=0CEYQ6AEwCw#v=onepage&q&f=false Αυτό το βιβλίο κυκλοφόρησε τη δεκαετία του 90 και έχει όλα τα πόνυ και τα playset που είχαν κυκλοφορήσει τότε (μπορείς να το βρεις στο eBay ή στο Amazon) Εγώ από το eBay το αγόρασα, αν και θα προτιμούσα να είναι στα ελληνικά, αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, δυστυχώς...
 
Ναι, υπάρχουν και σελίδες με εικόνες και περιγραφές των κορδελών (π.χ. http://www.kimsites.net/dreamvalley/ribbons.html), απλά είναι δύσκολο να καταλάβεις από μία φώτο ΑΚΡΙΒΩΣ το χρώμα! Εδώ ακόμα και τις βούρτσες δυσκολεύμαι να ταιριάξω!

Το βιβλίο που λες είναι τέλειο, θέλω κάποια στιγμή να το πάρω. Αν και υπάρχουν όλες αυτές οι πληροφορίες στα διάφορα σάιτ και φόρουμ.

Αν θες ποτέ να κάνουμε καμιά ανταλλαγή πόνυ, let me know :)
 
Πάντως αν έχεις τα πόνυ των επεισοδίων, βάζεις ένα επεισόδιο και βλέπεις τα χρώματα από τις κορδέλες :p Για τα άλλα πόνυ ναι είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις από φώτο, αλλά εντάξει πάνω κάτω καταλαβαίνεις το χρώμα, μπορεί να μην είναι κόκκινο ανοιχτό, να είναι κόκκινο σκούρο, το ίδιο είναι :p Ναι όντως όλες αυτές οι πληροφορίες υπάρχουν παντού, αλλά είναι ωραίο βιβλίο για κάποιον συλλέκτη χεχε Ναι εννοείτε θα σε ενημερώσω αν θέλω για ανταλλαγή :D
 
Ωραία πόνυ Masquerade!!

Η Princess Tiffany είναι πολύ κομψή με το καπελίνο της και το μαγικό της ραβδί!

Και φυσικά ο μπλε Πουπουλένιος (Bushwoolie) είναι τρομερός!

Ολοι οι Πουπουλένιοι ήταν άπαιχτοι! :cool:

Κρίμα που όσοι κυκλοφόρησαν φορούσαν στέμμα...

Η Quackers με το μωρό της είναι από τα αγαπημένα μου πόνυ, αλλά διστάζω να τα αγοράσω επειδή είναι πολύ επιρρεπή σε μόνιμες καφέ κηλίδες-δυσχρωμίες... Τα δικά σου όμως φαίνονται πολύ λευκά!
 
Ευχαριστώ! :D Αύριο θα βγάλω περισσότερες φωτογραφίες :p Από τους Ποπουλένους νομίζω μου λείπει μόνο ένας, δεν είμαι σίγουρος....Ναι όντως κρίμα που κυκλοφόρησαν μόνο με τα στέμματα και επίσης και εμένα μ'αρέσει η Quackers και το μωρό της! Τα πόνυ μου πέρασαν από 10 πλυσίματα και δείχνουν έτσι :p Ειδικά τα ρούχα τους είναι σαν καινούργια, τα έπλυνα πέρυσι και ακόμη μοσχοβολάνε!
 
Γεια σας παιδάκια.Νομίζω ότι αυτο το θέμα με τις κορδέλες δεν θα το λύσεις εύκολα,γιατι πολλά πόνυ έχουν ίδιες κορδέλες.Τελικά υπάρχουν και άλλοι κολλημένοι με τα πόνυ εκτός από μένα...και με κοροϊδεύουν όλοι εδω!!!Άμα σας πω τι έχω περάσει με τα πόνυ μου...

Όταν ήμουν μικρή είχα λατρεία με τα πόνυ (αφού τα κουβαλούσα ακόμα και στο σχολείο μέσα στην τσέπη!!).Μετά μεγάλωσα,μετακομίσαμε και τα παράτησα σε ένα κουτί στο υπόγειο.Όταν ήμουν φοιτήτρια αποφάσισα μια μέρα να κατέβω και να τα βρω για να τα καθαρίσω.Τότε συνειδητοποίησα τι είχε συμβεί :ο πατέρας μου τα είχε πετάξει χωρίς να μου το πει πριν από χρόνια.Έτσι έπαθα την εμμονή!Αγόρασα κάρτα και άρχισα να αγοράζω από το ebay ΜΟΝΟ εκείνα που είχα κάποτε,γιατί όπως και να το κάνουμε,όλες οι συλλογές κοστίζουν.Βέβαια σπούδασα και κάτι σχετικό με τα παλιά αντικείμενα,συντήρηση έργων τέχνης.Τελικά αυτό που με συγκίνησε πιο πολύ ήταν που έψαχνα για ένα μεγάλο διάστημα σε πόλεις,όπως τον βόλο,την λάρισα,την αθήνα ,για παλιά μαγαζιά.Και βρήκα παλιά παιχνίδια σκονισμένα και ξεχασμένα.Βρήκα πόνυ του '91 ,βρήκα την σχολή χορού του '83 στο κουτί του,βρήκα παλιά PIN-Y-PON τις δεκαετίας του '70 και bibi-bo .Βέβαια αγόρασα και άλλα πόνυ και παλιά και καινούργια.Το συμπέρασμά μου είναι ότι τα παλιά παιχνίδια είχαν ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ!!!Πώς έχουν κάνει τα πόνυ σήμερα?Τι διαστροφή είναι αυτή?Και τι έγκλημα στην ιστορία του μικρό μου πόνυ (χαχα!!)

soufle είπε:
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσαν παιδιά!! Αλλά υπάρχει μόνο ότι βλέπετε γιατί είναι η παιδική μου συλλογή. gazzy90 ευχαριστώ για τα ονόματα!! Σου εύχομαι να τη βρείς σύντομα τη Sugarberry!! Εγώ την ανακάλυψα χθες στο πατάρι και κάθε άλλο παρά λευκή ήταν... Τώρα, δεν θα έλεγες ότι είναι και σαν καινούρια αλλά κάτι γίνεται!!Το μικρό το μοβουλί με το δοντάκι είχε και οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα, αλλά κάπου βόσκουν στο λιβάδι...
ΧΑΧΑ ΚΛΑΣΙΚΑ.τΑ ΜΙΣΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ,ΑΛΛΑ ΧΑΜΈΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΆΛΛΑ ΛΈΙΠΕΙ Η ΟΥΡΑ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έβγαλα new photos με τα πόνυ μου, αλλά δεν μπορώ να τις ανεβάσω, δεν μ'αφήνει...Τι να κάνω ?
 
To ορίτζιναλ άλμπουμ της δεκαετίας του 80, μαζί με δύο κουτιά διπλά αυτοκόλλητα, η λίστα για να σημειώνεις ποια αυτοκόλλητα σου λείπουν και ο ''μαγικός'' αποκωδικοποιητής! Σου δείχνει τις κρυφές εικόνες που δεν μπορείς να τις δεις με το μάτι, είναι κάτι σαν τα χάρτινα γυαλιά 3D :p

Προβολή συνημμένου 28867

HPIM1130.JPG
 
Very cool Masquerade, μ'αρέσει :)

Έλαβα σήμερα τα πρώτα μου G4, την Pinkie Pie και την Rainbow Dash!!! Προς το παρόν έχω ανοίξει μόνο την Pinkie και μ'αρέσει πάρα πολύ, είναι precious :)
 
Πίσω
Μπλουζα