[El Greco] Μικρό μου Πόνυ G1 και G2

rapunjel είπε:
Πάντως είτε μεγάλα,είτε μικρά,είτε ωραία,είτε άσχημα τα πόνυ υπάρχουν και κυκλοφορούν ακόμη και σήμερα! Μακάρι να κυκλοφορούσε και η bibi-bo:cry:...
Μακαρι να κυκλοφορουσε κι ας ητανε και G2... Θα την αγαπαγαμε το ιδιο Rapunjel μου, οτι και να ητανε :flower:

Bαζω μια φωτογραφια ενος πονυ G2 απο ενα αμερικανικο store (http://stores.ebay.com/Amandas-Treasure-Dungeon)

Ειναι λιγοτερο ομορφο απο τα G1 και G3, και G4... :xm: αλλα δεν φταει εκεινο...φταιει αυτος που το σχεδιασε! :cry:
 
Μικρό μου Πόνυ

Εμένα, γιατί όλα τα πόνυ, εκτός τα μικρά, μου φαίνονται πιο ωραία από τις el greco; Φαντάσου λατρεμένη ότι είχαμε με την αδερφή μου όλες τις φορεσιές και σήμερα τίποτα. Και το σημαντικότερο δε με νοιάζει...το ότι δεν κυκλοφορεί η bibi-bo με νοιάζει...
 
Μακισιμε να σαι καλά για αυτο το θέμα που άνοιξες. ;) Μου έχει κάνει έκπληξη, τις τόσες σωστές πληροφορίες που έχεις δώσει για αυτά. :thumbup: Εγώ όπως ξέρεις, είμαι φανατικός των Μικρων μου πόνυ απο μωρό παιδί. :p Συλλέγω πάνω απο 6 χρόνια τώρα. Ακόμα μου λείπουνε διάφορα αλλα πάλι καλά μαζέυω μόνο της el greco και καποιων άλλων χωρών. Το ξέρατε ότι η κάθε χώρα έιχε το δικό της εργοστάσιο και έφτιαχνε τα πόνυ μετά την άδεια της Hasbro. H Hasbro κυκλοφόρησε το 1981 το Μy Pretty Pony. Αυτό ήταν ένα πλαστικό σχετικά άσχημο μεγάλο πόνυ με μάτια μπλέ όχι ζωγραφιστά αλλα σαν αληθινά και με βλεφαρίδες. Το έχει δεί κανείς? Σάν τα καινούργια fakie ήταν κάπως. Μετά απο αυτό εμπνέυστηκαν η Hasbro και εκαναν τα γνωστα πόνυ το 1982. Να το λινκ της σελίδας απο την συλλογή μου Μικρό μου πόνυ. :)

Α ναι τα G2 και G3 και ακομα περισσότερο τα G4 είναι εκτός του γούστου μου. Ψιλο απογοήτευση στο τομέα αυτό η Hasbro. :xm: :cry:

http://unicornucopiamlp.webs.com/greekponies.htm

Για εμένα είναι απλά υπέροχα. :wub:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μικρό μου πόνυ

Παιδιά εμένα ποτέ δε με τραβούσανε τα πόνυ. 'Εχω μόνο τα μικρά από την el greco και τρία μεγάλα,δύο από το παλαιοπωλείο και ένα καινούργιο της hasbro που μου αρέσει περισσότερο από της el greco τα μεγάλα.

Σας βάζω φωτογραφία το ένα πόνυ από το παλαιοπωλείο που πήρα που έχει γυάλινα μάτια, για αυτό το πήρα. Είναι αρκετά ταλαιπωρημένο και παλιό.Έτσι φαίνεται τουλάχιστον...
 
Καλημέρα! Χρησιμότατες οι πληροφορίες που μας δίνεις, ευχαριστούμε! Προσωπικά, δε μ' αρέσουν, όπως έχω ξαναπεί, τα πόνυ της Ελ Γκρέκο λόγω του πλαστικού τους (ευτυχώς, δε θα άντεχα να ψάχνω κ ελληνικά πόνυ, μου φτάνουν οι Bibi-bo, χαχαχαχα)... Πρέπει να παραδεχτώ όμως πως έχουν πολύ πετυχημένους χρωματικούς συνδιασμούς! ;) Το My Pretty Pony δε μ' αρέσει ούτε κι εμένα, ευτυχώς που δεν το συνεχίσανε! :p

Σχηματικά (το χρωστάω μου φαίνεται αυτό), τα πόνυ πρώτης γενιάς βγαίνουν από το 1981 (Αν βάλουμε μέσα και το Pretty Pony) ως το 1992, τα δεύτερης από το 1997 ως το 2002/3 και τα τρίτης από το 2003 μέχρι σήμερα, μαζί με τα τέταρτης που εμφανίστηκαν πριν μερικούς μήνες!

Ένα πολύ καλό site για να δείτε όλες τις σειρές της πρώτης γενιάς ανά χρονιά είναι αυτό εδώ: http://www.kimsites.net/dreamvalley/ponies_list.html

Τελευταίο και καλύτερο άφησα το site του φίλου μας bibi-bo, το οποίο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, κατατοπιστικότατο και με πάρα πολύ χρήσιμες και αναλυτικές πληροφορίες. Χίλια μπράβο!

Επειδή γράφαμε μαζί, Rapunjel μου, το πόνυ σου πρέπει να είναι κλώνος (fakie), έχει πολλή πλάκα! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μικρό μου πόνυ

Fraoulitsa για να το λες εσύ που ξέρεις θα είναι κλώνος! Έχει πάντως τα πιο ωραία μάτια που έχω δει σε πόνυ. Αυτό μου αρκεί.

Υ.Γ.Πολύ ωραίο fraoylitsa το νέο avatar σου και έχει και πολυ ωραία μαλλιά χτενισμένα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, τα ματάκια του είναι όμορφα! Ένα site που βρήκα για τους κλώνους είναι αυτό εδώ: http://www.mlplovers.com/fakies.htm , δεν το έψαξα και πολύ βέβαια.. :p Φαντάζομαι πως το δικό σου θα λέει και την εταιρεία που το κατασκεύασε κάτω από τα πόδια του, θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις. :)

(Χαίρομαι που σ' αρέσει το avatar! Τα μαλλιά της κούκλας είναι όπως ήταν στο κουτί της, δεν τα έχω πειράξει καθόλου!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μικρό μου πόνυ

Fraoulitsa πολύ ενδιαφέρον το site. Το βρήκα είναι G1 . Σε ευχαριστώ!

shs1.jpg


Είναι το ροζ που είναι πίσω...

Η φωτογραφία είναι από το site: http://www.mlplovers.com/fakiea1.htm

Υ.Γ. Εαν είχε και τις βλεφαρίδες θα ήταν τέλεια! Είναι από τις πρώτες bibi-bo γιατί έχει πορτοκαλί χείλη και μικρό μέτωπο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε bibi-bo, ειναι αληθεια οτι κι εγω ψαχνω απο εδω και απο εκει πληροφοριες πολυ καιρο για τα πονυ, και σιγουρα τι site σου με βοηθησε πολυ..!!! Κριμα ομως που δεν αναγραφεις και σε Ελληνικα θα ηταν καλο να το σκεφτεις αυτο..!!!! Εχεις το πιο ολοκληρωμενο site για τα πονυ και θα ηταν καλο να ειναι και στα Ελληνικα..!!!

Τι να κανουμε, καποιοι εχουμε μονο το...lower..!! :D :D :D

Πολλες πληροφοριες τις πηρα απο τον μαγαζατορα που του ξαφρησα το μαγαζακι (bibibo28 γνωρισες κι εσυ τον μεντορα μου :D ) και η οποια μου εδωσε παρα παρα πολλες πληροφοριες για το τι ειχε συμβει τοτε με τα παιχνιδια..!!! Aυτη εψαξε και βρηκε την ειδοπιιηση με τα ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ να αποσυρθουν απο τα καταστηματα λογω δικαστικης δοαμαχης με HASBRO..!!

Εγω βεβαια ολες αυτες τις πληροφοριες τις ξεπληρωνα αγοραζοντας ολα της τα παιχνιδια..!!

Ενα θα σου πω, ειχε την ατζεντα με τις παραγγελιες των παιχνιδιων..!! :D

Ευτυχως υπηρχαν και καλα site οπως το δικο σου, που εχουν αποκλειστικες πληροφοριες οπως αυτο με τον μικρο μπεμπε πονυ που δεν εχει κυκλοφορησει στην Ελλαδα απο την Ελ γκρεκο..!!!! Ηταν τρομερη,-σοκαριστικη θα ελεγα-η πληροφορια σου αυτη!! Τι εχει γινει με αυτο μπορεις να μας πεις?? Για ποιο λογο δεν κυκλοφορησε, και πως εγινε γνωστο αυτο??

Επισης μεγαλα κενα εχω στις χρονολογιες ακριβως που κουκλοφορησαν γι αυτο τα εβαλα με καποια σχετικη-οχι χρονολογικη-σειρα, οπως τουλαχιστον τα θυμομουν..!!!

Οτι γνωριζεις για τις χρονολογιες τους θα ηταν πολυ χρησιμο να μας τις αναφερεις , μιας και ακουγονται πολλα..!!!

Θελω τελος να τονισω και για τις ΒΙΒΙ ΒΟ εχουμε ακουσει τα χιλια μοιρια, οποτε θα ηθελα καποια στιγμη να βαλεις μια ταξη κι εκει..!!!

Προσωπικα και πιστευω οι περισσοτεροι εδω σε επιστευομαστε και θελουμε να μας δωσεις τα φωτα σου..!!!! Γιατι ασχολεισαι με αυτο πολλα πολλα χρονια, εχεις την μεγαλυτερη συλλογη στα συγκεκριμενα ηδη, οποτε και εχεις στα χερια σου τις σπουδαιοτερες πληροφοριες..!!!!!!

Τα φωτα σου δασκαλε..!!! :D χεχεχεεχ
 
Παιδια διαβαζω με πολυ ενδιαφερον ολα αυτα που γραφετε για τα πονυ γιατι ειναι ενα κεφαλαιο που το ξερω πολυ λιγο!!! Φρουλιτσα, Μακισιμε και bibi-bo σας ευχαριστω παρα παρα πολυ για τον χρονο σας να ξεδιαλυνετε αυτο το πονυ-τοπιο!!! :D

Rapunjel μου γλυκεια, το πονυ που ποσταρες ειναι ο πιο ομορφος κλωνος Πονυ που εχω δει!!! :) Εχει πολυ ωραια μακρυα μαλλια και καλογραμμενα ματια!!! Βεβαια εγω το ξερεις οτι εχω και μια αδυναμια στον κλωνο, κι οταν ειναι εξυπνα φτιαγμενος στο τελος μου αρεσει οσο το οριτζιναλ!!! Κουκλοδιαστροφες :D :D:D
 
Μικρό μου Πόνυ

Το συγκεκριμένο πόνυ έχει τόσο όμορφα γυάλινα μάτια λατρεμένη Αναστασία μου που ξεχωρίζει! Μου έκανε τόση εντύπωση όταν το είδα που το πήρα.Εμένα που δεν μου αρέσουν τα πόνυ παρά μόνο τα μωρά πόνυ...
 
Γεια σας παιδιά!

Φανατική των πόνυ εδώ, γι'αυτό και γράφτηκα στο φόρουμ!

Ό,τι πληροφορία θέλετε, έχω μάθει πολλά :)

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλωσηρθες gazzy90...!!!!!!!!! Για πες μας εσυ στην συλλογη σου τι εχεις??

Αν εχεις κια φωτο δειξε μας να θαυμασουμε κι εμεις..!!! :D

Συλλεηεις ελληνικα, αλλων χωρων, πες μας δυο λογια γενικα για σενα και για τι ενδιαφερεσαι ακριβως..!!!
 
makisimos είπε:
Καλωσηρθες gazzy90...!!!!!!!!! Για πες μας εσυ στην συλλογη σου τι εχεις??Αν εχεις κια φωτο δειξε μας να θαυμασουμε κι εμεις..!!! :D

Συλλεηεις ελληνικα, αλλων χωρων, πες μας δυο λογια γενικα για σενα και για τι ενδιαφερεσαι ακριβως..!!!
Σ'ευχαριστώ makisime!

Λοιπόν λοιπόν, έγω αγαπούσα πολύ πολύ τα πόνυ ως μικρούλα, αλλά για κάποιο λόγο ποτέ δεν είχα πολλά...και τώρα θυμήθηκα την αγάπη μου! :) Μ'αρέσουν πολύ (μα πολύ) τα G1, τα πρώτα πρώτα δηλαδή που έχουν βγει, αλλά και αρκετά τα G3 (τα πιο πρόσφατα που βρίσκει ακόμα κανείς στα μεγάλα παιχνιδάδικα). Η συλλογή μου τώρα μεγαλώνει και βασικά έχω ξεσκίσει το ebay όπως και τα ξένα μικρό μου πόνυ forums :D Έβαλα και πρόσφατα μια βιτρίνα στο δωμάτιό μου για να τα εκθέτω/θαυμάζω ;)

Αυτά για αρχή!
 
Kαι η συνεχεια πρεπει να ειναι η φωτογραφια με την εκθεση σου να την θαυμασουμε κι εμεις μαζι σου..!!! :D

Να υποθεσω οτι της ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ ειναι τα αγαπημενα σου ε???

Εκτος απο αυτα συλλεγεις αλλα ρετρο παιχνιδια εποχης ελ γκρεκο κλπ η αποκλειστιακ πονυ??
 
Μικρό μου Πόνυ

Καλώς όρισες στην παρέα μας gazzy90! Να τα χαίρεσαι τα πόνυ σου! Ότι μας πεις για αυτά τα χαριτωμένα ζωάκια καλοδεχούμενο... :D
 
Καλώς μας ήρθες gazzy90 κ από εμένα! Ελπίζω να μας δείξεις τη συλλογή σου (εγώ προσωπικά είμαι ΠΟΛΥ περίεργη) και να βρεις κι άλλα ενδιαφέροντα πράγματα εδώ!
 
makisimos είπε:
Kαι η συνεχεια πρεπει να ειναι η φωτογραφια με την εκθεση σου να την θαυμασουμε κι εμεις μαζι σου..!!! :D Να υποθεσω οτι της ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ ειναι τα αγαπημενα σου ε???

Εκτος απο αυτα συλλεγεις αλλα ρετρο παιχνιδια εποχης ελ γκρεκο κλπ η αποκλειστιακ πονυ??
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Φωτογραφίες της συλλογής μου δεν έχω βγάλει ακόμα...δεν είναι και πολύ μεγάλη άλλώστε ακόμα, και περιμένω κάποια πόνυ απ'το εξωτερικό συν ότι κάποια άλλα είναι για μπανάκι/στέγνωμα...οπότε στο μέλλον ;)

Makisime όχι, τα el greco δεν είναι τα αγαπημένα μου, ειδικά τα CP (Collector's Pose) τα βρίσκω πολύ chubby όπως λέω (χοντρούλικα δηλαδή χεχε). Αυτή τη στιγμή μου αρέσουν πολύ τα αμερικάνικα G1!

Και όχι, δε συλλέγω κάτι άλλο, πίστεψέ με, θα διαλυόμουν οικονομικά :p Ένα κλικ μου το κάνουν οι κούκλες (πχ barbie) αλλά νομίζω ότι καλό είναι να αφοσιωθώ σε ένα πράγμα (συν ότι λεφτά δεν υπάρχουν :( ).
 
Μόλις συνάντησα στο αμερικανικό σε όλους μας γνωστό site ενα el Greco pony με $11,500.00 ,,EEEEE αν είναι δυνατόν OK είπαμε καλά τα el Greco άλλα όλα έχουν και όριοοοοοοοοοοοοο :angry:
 
El Greco Fanatic δεν θα το πιστέψεις αλλά μόλις πριν 2 λεπτά αυτό κοίταζα! :animlaugh:

Νομίζω ήταν η Πασχαλίτσα και η Λαμπαδίτσα είχε 7000 ή κάτι τέτοιο!8)
 
Πίσω
Μπλουζα