[El Greco] Φωτεινούληδες και Αγκαλίτσες

Italia: Playskool Glo e gli amici della Notte - Luciotto Sonnacchiotto

mytinyworld είπε:
Που είσαι Αναστασία? :eek: Ιταλοελληνικό μπλέξιμο πάλι, έλα να βοηθήσεις! :precry: :biglaugh:
Aμαν τι ανακαλυψατε παλι βρε παιδια!!!! :eek: o_Oo_O

Γραφει ο Αγκαλιτσας Furga;;;;;;8)

Οτι η El Greco ειχε σχεση με την Furga και τις αλλες ιταλικες εταιρειες το ειχαμε δει με το θεμα της κουκλας Αλικης Βουγιουκλακης.

Αν και δεν ειχαμε χειροπιαστα ντοκουμεντα!!!

Τωρα με τον Αγκαλιτσα που φερει το σημα Furga εχουμε το ντοκουμεντο!!!

Στην Ιταλια, οπως μολις τωρα ανακαλυψα στο ιντερνετ, υπηρχε ο Αγκαλιτσας και ονομαζοταν Luciotto Sonnacchiotto. Κυκλοφορουσε στην δεκαετια του 80 απο την Playskool.

attachment.php


Και μαλιστα καποιος ρομαντικος του εκανε και γκρουπακι στο facebook οπου εχει χιλιαδες ιταλους θαυμαστες που οταν ηταν μικροι κοιμοντουσαν αγκαλια με αυτο! :flower:

Δεν μπορω ομως να βρω ακρη απο που κι ως που ειχε σχεση η Playskool με την Furga, και γιατι τοLuciotto που βρηκε ο Μακισιμος μας γραφει Furga κι οχι Playskool.

 




Αλλα και οι Φωτεινουληδες (Glo e gli amici della Notte) κυκλοφορησανε απο την Playskool στην Ιταλια το 80! Και ιδου το βιντεακι

http://www.youtube.com/watch?v=tiAuFn1AmxI

Kαλα μας ξεμπερδεματα!!! :D
 
Πω πω μπέρδεμα! 8)8)8) Αυτή η El Greco θα μας έχει μονίμως στο ψάξιμο, μου φαίνεται... Μόλις κοίταξα και τον δικό μικρό Αγκαλίτσα και δεν γράφει τίποτα.... :eek:
 
Χμ, ούτε ο δικός μου γράφει κάτι... :xm:
 
makisimos είπε:
Χρειάζομαι την ρετρο-βοήθειά σας και τις ρετρο-γνώσεις σας..!!!Βρήκα αυτόν τον αγκαλίτσα αλλά δεν ξέρω πως και αν μπορουμε να ξεχωρίσουμε αν ειναι El Greco...!

Tα μόνα κριτήρια που πιστεύω ότι με φέρνουν πιο κοντά στο γεγονός ότι μπορεί na ειναι El Greco, ειναι ότι βρέθηκε εδώ στην Ελλάδα και δεύτερον ότι δεν έχει κάποιο ταμπελάκι Hasbro..!

Aν γνωρίζει κανείς άλλος να δώσει καμιά βοήθεια..!! :)

picture.php
Κοιταξα κι εγω τον δικο μου τον πρασινο και εχει το σκουφακι του ραμμενο. Φυσικα και δεν ξηλωσα τιποτα οποτε δεν βλεπω να γραφει κατι!

picture.php


Μακισιμο μου, το χρωμα εκεινου που βρηκες ειναι μπλε ηλεκτρικ, οπως φαινεται στην φωτο, γιατι τα χρωματα ειναι λιγο περιεργα σε αυτην, ή ειναι σαν αυτο το μπλε (βλεπε φωτο)?

Γιατι ο παιδικος μου αγκαλιτσας δεν το ειχε ραμμενο το σκουφακι του, μα κολλημενο με κολλα (ο φιλος μας ο El Greco Fanatic μας ξεκαθαρισε οτι η Ελ Γκρεκο τα κολλαγε, η Χασμπρο τα εραβε).

Αυτος ειναι και ο λογος που χαθηκε αφηνοντας πισω το σκουφακι. Αν το ειχε ραμμενο θα το ειχε παρει μαζι του! :D

Αλλα αν το ειχε κολλημενο το σκουφακι παιζεται να ηταν και Furga ο Αγκαλιτσας μου, σιγα μην τον ειχα κοιταξει τοτε μικρη τι εγραφε!!! Θα μεινουμε με την απορια...

Βρε μηπως κοιμομουνα με Furga ιταλικο Αγκαλιτσα μικρη? Αυτο θα εξηγουσε πολλα παραδοξα της ζωης μου! :D

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τότε δηλαδή η φωτεινουληδες από Ιταλία εκτός playskool υπάρχει περιπτώσει να ήταν el Greco:what: γιατί βρήκα μερικούς στην διαδρομή που δεν έγραφαν Hasbro και δεν ήταν playskool στα σίγουρα

Λέτε να ήταν furga??? που επίσης μπορεί να ήταν και el Greco και να έχω χαρίσει πάνω από 3 φωτεινουληδες el greco χωρίς να το ξέρω :sweat:

το έκαψα πάλι:burn:
 
Και ο δικός μου κολλημένο το έχει το σκουφάκι. Το ξεκόλλησα λίγο πίσω, αλλά δεν γράφει τίποτα...

picture.php


Σας θυμίζω ότι είχα βρει και έναν αγκαλίτσα που έγραφε ιταλικά (ένα αυτοκόλλητο που έλεγε "πάτα εδώ"), αλλά δυστυχώς δεν τον έχω εδώ να δω τι γράφει... Και σε εκείνον ήταν κολλημένο το σκουφάκι

picture.php
 
El_Greco_Fanatic είπε:
Τότε δηλαδή η φωτεινουληδες από Ιταλία εκτός playskool υπάρχει περιπτώσει να ήταν el Greco:what: γιατί βρήκα μερικούς στην διαδρομή που δεν έγραφαν Hasbro και δεν ήταν playskool στα σίγουρα
Λέτε να ήταν furga??? που επίσης μπορεί να ήταν και el Greco και να έχω χαρίσει πάνω από 3 φωτεινουληδες el greco χωρίς να το ξέρω :sweat:

το έκαψα πάλι:burn:
Δεν ξέρω για τους ιταλικούς φωτεινούληδες, αλλά οι ελληνικοί δε γράφουν τίποτα από κάτω...

Επισυνάπτω κάτι που θεωρώ πως έχει ενδιαφέρον.. Στο διαφημιστικό φυλλάδιο που συνόδευε τα μεγάλα κομμάτια της σειράς των Φωτεινούληδων, όπως η Χελώνα που μας έδειξε ο makisimos, εμφανίζεται και το λογότυπο της Playskool....Επίσης, οι Φωτεινούληδες όπως βγήκαν αρχικά στην Αμερική, έφεραν το λογότυπο και της Playskool και της Hasbro στα κουτιά τους, ενώ στο κάτω μέρος του σώματός τους λένε Playskool...

Kαι πληροφορίες από τη Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Glo_Worm

(Η φωτογραφία προέρχεται από πρόσφατη online δημοπρασία)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι οι Ελληνικοι Φωτεινούληδες δεν έχουν το παραμικρό μαρκαρισμα..!!!

Οποτε πολύ πιθανό El GrecoFantic να έχεις χαρίσει τους...Ελληνικούς..!!

Για τους Φωτεινούληδες θα κρατήσουμε όλοι μια μικρή επιφύλαξη, μιας και ο φίλος bibi-bo έχει κάτι πάρα πολύ ενδιαφέρον-και διαφορετικό από αυτό που ξέρουμε για τους φωτεινούληδες-και το οποίο θα δημιουργήσει έναν νέο γύρο μυστηρίοy..!! Με λίγα λόγια,τρεχάτε ποδαράκια μου πάλι να δούμε τι έχει συμβει και με αυτούς..!!

Οπότε λίγο υπομονή μέχρι να μας το παρουσιάσει.... :D

Τώρα όσον αφορά τους Αγκαλίτσες για να ανακεφαλαιώσουμε..!!!

Είμαι πεπεισμένος πλέον ότι οι Ελληνικοι Αγκαλίτσες της Ελ Γκρεκο έγραφαν FURGA-ITALY και μάλιστα κωδικό 392...

Έλεγξα δύο Αγκαλίτσες Ελ Γκρεκο στα κουτιά τους καθώς και τον μπλε και όλοι έγραφαν το ίδιο..!!\Οπότε καταλήγουμε στο γεγονός ότι κάποια συνεργασία υπήρχε ανάμεσα στην θυγατρική της Ελ Γκρεκο στην Ιταλία και στην Ιταλική Furga για την παραγωγή του συγκεκριμένου παιχνιδιού το οποίο έφτασε εδώ στην Ελλάδα..!! Τώρα, πώς, τί, γιατί, δεν θα το μάθουμε μάλλον ποτέ, αλλά το σίγουρα πλέον είναι ότι ανακαλύψαμε μια συνεργασία ανάμεσα στις δύο εταιρείες..!!ElGrecoFanatic, Mytiny, Anastasia, Fraoylitsa και Θάνος, σας ευχαριστώ όλους πραγματικά που συμμετείχατε και μαζέψαμε αυτές τις πληροφορίες και καταλήξαμε κάπως, σε ένα συμπέρασμα..!!

Έτσι μονο λύνονται τα μυστήρια..!! ;)
 
Nόμιζα ότι ο αγκαλίτσας ήταν μόνο αυτός που άλλαζε πρόσωπο.Σε αυτόν ήταν κολλημένο το σκουφάκι στη μέση του κεφαλιού του,δηλαδή γινόταν να φαίνονται ταυτόχρονα και οι δυο πλευρές του?
 
Που σημαίνει ότι εγώ τώρα πρέπει να βγω στο γύρεψε πάλι?? :p και πώς παίρνεις πίσω κάτι που χεις χαρίσει :p

Δεν γίνεται αυτό με τίποτα8) χαχαχα άπλα την επομένη φορά θα πρέπει να είμαι πιο προσεκτικός τουλάχιστον είναι σε καλά χέρια όλοι τους ;)

και ούτε θα το ψάξω να δω αν όντως ήταν τελικά el Greco:sealed:
 
thebest20 είπε:
Nόμιζα ότι ο αγκαλίτσας ήταν μόνο αυτός που άλλαζε πρόσωπο.Σε αυτόν ήταν κολλημένο το σκουφάκι στη μέση του κεφαλιού του,δηλαδή γινόταν να φαίνονται ταυτόχρονα και οι δυο πλευρές του?
thebest20 δεν ειχανε ολοι οι Αγκαλιτσες διπλο προσωπακι! Τουλαχιστον αυτοι τις δεκαετιας του 80 που γνωριζω και εμοιαζαν με τον δικο μου ειχαν μια μονο μερια! :) Το πισω μερος δηλαδη ηταν καλυμμενο απο το σκουφακι του.

Λοιπον λετε επειδη κοιμομασταν ολα τα παιδακια με ιταλοελληνικης συνεργασιας Αγκαλιτσες, να γιναμε Ουνα φατσα ουνα ρατσα? :D

Τελικα αυτο το παιχνιδι ενωνει 2 ολοκληρες χωρες! :)
 
πρεπει να βρω εναν αγκαλιτσα φωτεινουλι .
 
Η δική μου σχεδόν ολοκληρωμένη συλλογή! Μου λείπει μόνο η Firefly... :p

3493372453_650bdb089f_z.jpg

photo_16.jpg

photo_14.jpg

photo_15.jpg

photo_10.jpg
 
Στρατός μιλάμε όχι αστεία... :)

Μπράβο!πολύ όμορφοι,είναι της Ελ Γκρέκο κάποιοι?
 
Όπως βλέπεις μου αρέσουν πολύ οι Φωτεινούληδες! χαχα :D Ναι οι περισσότεροι από αυτούς είναι της Ελ Γκρέκο! Κάπου έχω και τον ορίτζιναλ Αγκαλίτσα Φωτεινούλη από την Ελ Γκρέκο της δεκαετίας του 80, αυτός που βλέπεις στη φώτο είναι της Hasbro ^
 
Masquerade είπε:
Πολύ όμορφα να τα χαίρεσαι και έμενα μου αρέσουν πάρα πολύ.

Είναι όλα της el greco αυτα??


 
Ναι τα περισσότερα είναι της Ελ Γκρέκο! :)
 
Ναι και η Ντροπαλούλα της Ελ Γκρέκο είναι :D Τώρα θέλω να αγοράσω τον Firefly, μόνο αυτός μου λείπει! Είναι ο Φωτεινούλης που το σώμα του είναι κόκκινο, έχει ένα καπέλο χρώματος άσπρο με κόκκινο και λευκά φτερά! :p
 
Πίσω
Μπλουζα