El Greco - Lyra

Πολυαγαπημενοι μου φιλοι bib-bo και elgrecomaniac σας ευχαριστω πολυ, χαιρομαι που εχουμε τις ιδιες αποψεις και τα ιδια πιστευω..! Και χαιρομαι διπλα απο τοσο σημαντικους συλλεκτες να ακουω τοσο καλα σχολια..!!!!! Χαιρομαι που ολοι εμεις διατηρουμε τα παιχνιδια ως εχουν και δεν τα μεταμορφωνουμε..!!!!

Χιλιες φορες ενα βρωμικο παιχνιδι του 80 παρα ενα μεταλλαγμενο-πειραγμενο-τερατοποιημενο παιχνιδι του 80..!!! :D
 
Ισως αν καταρτιζαμε ενα ερωτηματολογιο, θα μπορουσαμε να παμε στον υιο El Greco και να παιρναμε απαντησεις a la interview ;)

Δεν οργανωνεστε?
 
Eγω πεταω την σκουφια μου για κατι τετοια WALLY..!!!!!

Βεβαια πολυ δυσκολο το κοβω για να μας δεχτει τετοιος επιχειρηματιας που οπως λεει ο ιδιος δεν εχει καθολου χρονο γιατι ειναι με μια βαλιτσα στο χερι για να βρικσει ολο νεα παιχνδια στο εξωτερικο..!!!!!!

Βεβαια απο την αλλη αν δεν τολμησεις δεν μαθαινεις λεει η παροιμοια..!!!
 
Μακισιμακο μου ενα σου λεω μονο...σε ευχαριστουμε που σωνεις τα παιχνιδια μας απο τις χωματερες και τις αποθηκες, κοβοντας απο οπου μπορεις σε αυτην την δυσκολη οικονομικη κριση απο τα καθημερινα σου εξοδα. :)

Σε παρακαλω μονο.... να παρεις ψηφιακη μηχανη :p

Εσενα τον μεγα συλλεκτη το ξερεις οτι δεν σε ζηλευω!!! :D :D:DΕγω θα βασανιζομουνα σαν την Rapunjel και την ΜytinyWorld, και τα αλλα κοριτσια να τα κραταω τοσα παιχνιδια, και κυριως τις κουκλες, μεσα στα κουτια.

Θυμασαι τι ειπαμε και ποιος κανονας υπαρχει. Μονο ο/η συλλεκτης, ο/η εμπορας και ο αντρας μπορει να κρατησει τις κουκλες μεσα στα κουτια τους!!!

Εμεις τα κοριτσια τις ελευθερωνουμε!!!! :D

Οποτε αν ειναι να μου δειξεις το μουσειο σου, να μου κανεις πασο, και να βαλεις προστασια σε καθε ΒΙΒΙΒΟ της συλλογης γιατι θα επιχειρησω να την ελευθερωσω απο το κουτι της!!!! :D :D:D:D
 
makisimos είπε:
Eγω πεταω την σκουφια μου για κατι τετοια WALLY..!!!!! Βεβαια πολυ δυσκολο το κοβω για να μας δεχτει τετοιος επιχειρηματιας που οπως λεει ο ιδιος δεν εχει καθολου χρονο γιατι ειναι με μια βαλιτσα στο χερι για να βρικσει ολο νεα παιχνδια στο εξωτερικο..!!!!!!

Βεβαια απο την αλλη αν δεν τολμησεις δεν μαθαινεις λεει η παροιμοια..!!!

Παιδιά και εγώ προσπάθησα να επικοινωνήσω κάποια χρονιά πριν αλλά δυστυχώς χωρείς αποτέλεσμα :( και χρησιμοποίησα και μέσων άτομο που δούλεψε el Greco (το άτομο δυστυχώς δεν είναι εν ζωή :( μόνο τα παιδιά της που δεν έχουν ιδέα για το όλο θέμα)8) προσπαθώντας μήπως και βρω καvά κατάλογο η κάτι τέλος πάντων για να δω τι μοντέλα υπήρχαν από αυτά που εμείς συλλέγουμε αλλά με τα λύπης μου αδιαφορία στο όλο θέμα :( , λες και κάποιος προσπαθεί να ξεχάσει ότι υπήρξε αυτή η φοβερή κατά την ταπεινή μου γνώμη εταιρία :cry:
 
El Greco - Lyra

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη λατρεμένη Αναστασία ότι είστε αξιέπαινοι που σώσατε αυτά τα παιχνίδια. Μπορεί να μην θέλω να είναι ένα μουσειακό είδος η bibi-bo και να ονειρεύομαι ότι κάποτε κάποιος μπορεί να την ξανακυκλοφορήσει αλλά πολλά από αυτά τα παιχνίδια δε θα υπήρχαν εαν εσείς δεν είχατε την προνοητικότα να τα σώσετε. Σας ευχαριστώ για όλη αυτή τη μεγάλη προσπάθεια που κάνετε!

Εμείς El_Greco_Fanatic δεν ξεχνάμε και στο χέρι μας είναι να μην αφήσουμε και άλλους να ξεχάσουν και οι νεώτεροι να τα μάθουν...
 
Rapunjel ενοείται ότι δεν υπαρχή περίπτωση να παραδώσουμε τα όπλα τουλάχιστον από την πλευρά μας ;) .. και όσο θα υπάρχουν άτομα σαν και εσάς εδώ (προσωπική μου γνώμη είναι) ότι τελικά το ελληνικό καλό παιχνίδι έχει το σπίτι του και αυτό λέγεται retromaniax , όλοι μας έχουμε κανει τις ανάλογες θυσίες για να αποκτήσουμε ότι έχουμε άλλη περισσότερο άλλη λιγότερο αλλά αυτό που μετρά είναι ότι όλοι αγαπάμε αυτό που κάνουμε :D




Γιατί αν δεν το αγαπάς για μένα είναι καλύτερα να μην το κάνεις8) πήγαινε για ψάρεμα καλύτερα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια αν φτιαξουμε ενα σετακι ερωτησεων, πιστευω οτι αν το "πολεμησουμε" θα βρουμε ακρη για μια συνεντευξη. Οταν ενας χωρος διαθετει 6500 εγγεγραμμενους φιλους, πλουσια υλη και αξιοπρεπη σταση/χαρακτηρα πιστευω οτι αυτο απο μονο του αρει αρκετα εμποδια...

Σε λιγες μερες θα δειτε οτι το RetroManiaX καταφερε να ερθει σε face-to-face επαφη με ενα ιδιαιτερα σημαινων προσωπο, πιο δυσκολα προσβασιμο απο οτι ο "υιος El Greco" (δεν θυμαμαι πως τον λενε τον ανθρωπο).
 
Ρε παιδιά, αν περιμένετε από επιχειρηματίες να είναι συναισθηματικοί και να αναπολούν το παρελθόν με νοσταλγία, απατάστε οικτρά.

Οι άνθρωποι βλέπουν μια εταιρεία σαν γελάδι που τους δίνει γάλα. Παύει το γάλα, αφήνουν το γελάδι να ψοφολογήσει, πάνε για άλλα, ούτε να το θυμούνται δεν θέλουν, άσχετα αν κάποτε ζούσαν χλίδα εξ' αιτίας του.

Δυστυχώς έτσι ήταν έτσι είναι και έτσι θά'ναι.... (που λέει και ένα ρετρό άσμα.... )

Πάνο μακάρι φίλε αλλά χλωμιάζει......
 
Παιδια αν φτιαξουμε ενα σετακι ερωτησεων, πιστευω οτι αν το "πολεμησουμε" θα βρουμε ακρη για μια συνεντευξη. Οταν ενας χωρος διαθετει 6500 εγγεγραμμενους φιλους, πλουσια υλη και αξιοπρεπη σταση/χαρακτηρα πιστευω οτι αυτο απο μονο του αρει αρκετα εμποδια...

Σε λιγες μερες θα δειτε οτι το RetroManiaX καταφερε να ερθει σε face-to-face επαφη με ενα ιδιαιτερα σημαινων προσωπο, πιο δυσκολα προσβασιμο απο οτι ο "υιος El Greco" (δεν θυμαμαι πως τον λενε τον ανθρωπο).
 
Και εγω συμφωνω μαζι σου Wally!!! Γιατι τι εχει δηλαδη το Ρετρομανιαξ να το σνομπαρει ο οποιοσδηποτε;;;; :cool: Δεν υπαρχει δευτερο αυτην την στιγμη τοσο οργανωμενο φορουμ. :)

Ισα ισα, τιμη του και καμαρι του να πατε να τον πιασετε να τον ρωτησετε οτι θελετε. Ουτε ο Μπαρακ Ομπαμα να ητανε....που κι αυτος πιστευω δεν θα εμενε αδιαφορος σε 6500 μελη :D .

Ετσι πιστευω.

Τον υιο τον λενε Αποστολο Βακακη και γεννηθηκε το 1954 στην Αλεξανδρεια της Αιγυπτου. Εδω εχει καποια πραγματα που εχουμε βρει στην γυρα

http://elgrecoandlyratoys.interfree.it/storia.html

Απο οτι καταλαβα ειναι ανθρωπος που εχει βασανιστει στην ζωη του, και πιστευω οτι αν τον πιασουμε απο το φιλοτιμο κατι θα μας πει.

Δυστυχως παιδια εγω ειμαι μακρυα και δεν μπορω να σας βοηθησω παραπανω. :(

Την μονη ερωτηση/παρακληση που εχω να κανω, αν καταφερετε να τον πετυχετε, ειναι να βγαλει παλι την ΒΙΒΙΒΟ μας για την Rapunjel μου που κλαιει και τους Καστρα και Πολιορκητες για τον φιλο μου τον Makisimo που κι αυτος κλαιει. :cry:

:flower:
 
Καλα Αναστασια αν τον πετυχω θα τον εξαναγκασω να μου δωσει οτι εχει φυλαγμενο απο τοτε..!!!

Οσο για την Ιταλια, μην αποκλειεις οτι μπορεις να βοηθησεις απο εκει, αυτος κανει ταξιδια, οποτε οταν μαθουμε οτι θα περασει απο εκει θα τον πολιορκησεις, δεν θα τον αφησουμε σε ησυχια μεχρι να ενδωσει..!

Το βασικοτερο ειναι να φτιαξουμε μια σοβαρη συνεντευξη με συγκεκριμενη δομη και ερωτησεις, να συγκροτηθει μια ομαδα που θα οργανωσει ολο το project και στην συνεχεια αφου ετοιμαστουμε ψυχολογικα να προχωρησουμε στην αναζητηση του..!

Εννοειται οτι αν εχουμε την συμμετοχη και εγκριση απο ενα τοσο μεγαλο και οργανωμενο φορουμ μπορουμε να πετυχουμε πολλα..!!! Το πιστευω..!

Εννοειται οτι μπορει να φαμε και πορτα μια -δυο αλλα ο επιμενων νικα..!

Για αρχη χρειαζομαστε τις ευλογιες απο ολους τους admins...!!! :)
 
Ολοι μας (και με χαρα) θα βοηθησουμε σε κατι τετοιο!!
 
Nομιζω με το συγκεκριμενο βιντεακι που θα δειτε θα συγκινηθειτε πολυ και πολλοι..!!!!

Το ανεβασε ο φιλος Saboter στην ενοτητα ταινειες με τιτλο "Ελληνικα Επικαιρα" και νομιζω ολα τα συγχαρητηρια να τα δωσετε στον ιδιο για την ανακαλυψη που εκανε..!!!!

Ειναι ομως απαραιτητο να ανεβουν αυτα τα βιντεακια και εδω μιας και μιλουν για την El Greco την δεκαετια του 70 και την επιτυχια των τυχερουληδων-el greco fanatic θα τρελλαθεις-..!!!!!!

Στο δευτερο βιντεακι καπου προς τα τελευταια λεπτα θα δειτε τις εργατριες που δουλευαν μεσα στα εργοστασια Ελληνικων Παιχνιδιων kαι ειμαι σιγουρος οτι θα το βρειτε ακρως συγκινητικο..!!!!! Παρτε χαρτομαντηλα κοντα σας :(

Σκεφτειτε οτι θα δειτε μια κουκλα απο ποσα χερια περνουσε-και καποιοι απο εμας ,οι περισσοτεροι εδω που μιλαμε εχουμε ενα τετοιο παιχνιδι-μεχρι να βγει στην παραγωγη, εν αντιθεση με την σημερινη ρομποτικη βιομηχανια και παραγωγη..!!!

Η μια εργατρια εφτιαχνε τις βιδες, η αλλη λαστιχακια, η αλλη το κεφαλι, αλλη τις εντυνε, η αλλη τις κουρευε, η αλλη τις εβαφε, η αλλη τις τοποθετουσε στα κουτια τους

Γι αυτο λεμε, τα παιχνιδια αυτα, ανηκουν, στο χτες και αν θελουμε να τα θυμομαστε οπως ηταν, πρεπει να μεινουν εκει, κι εμεις απλα να τα διαφυλαξουμε και να τα εκθεσουμε..!!!!

Με αυτο το βιντεο νομιζω πλεον θα κατανοησετε και θα ενστερνιστειτε ολοι αυτη μου την αποψη..!

Τα βιντεακια αφιερωμενα σε ολους και εξαιρετικα στην Φραουλιτσα, Αναστασια, el_greco_fanatic, bibi-bo και leykh ..!!

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1947&thid=4948

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3997&thid=15923

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1758&thid=10892
 
Καλημέρα! Μπράβο Μακίσιμε που έβαλες κι εδώ τα βίντεο, σκεφτόμουν κι εγώ να το κάνω.. Από χθες έχω εντυπωσιαστεί πολύ (κ συγκινηθεί, γιατί να το κρύψω?) και πραγματικά τώρα που έχω δει λίγο τη διαδικασία δημιουργία τους αισθάνομαι 1000 φορές πιο περήφανη για τη συλλογή μου! :D
 
Μάκη ευχαριστώ πολύ!Και την saboter την ευγνομονώ!Αν βάλεις στην αναζήτηση την λέξη ζυθοποιία θα καταλάβεις! :D
 
Καταλαβα Λευκη μου..!!!!! Ολοι εχουμε εναν λογο να ευχαριστουμε την αγαπημενη saboter..!!!!!!!!! Nα την ευγνωμονουμε θα ελεγα καλυτερα..!! Ηδη καταλαβα τον λογο για τον οποιο εισαι κι εσυ ευγνωμον..!! χεχεχεεχ

Εσυ Φραουλιτσα μου, αλλου θα επρεπε να ησουν τωρα...!!!!!! grrrrrrrrrrrrrr

Μα δεν ειναι καταπληκτικα αυτα τα βιντεο..!!!!???

Κι οπως λεω απο χθες συνεχεια αφου ειδα αυτα τα βιντεο, σε αλλη δεκαετια επρεπε να ημουν εγω τωρα..!! :( Δεν ανηκω σε αυτην..!!!!!
 
κανένας συλλέκτης σχεδόν δεν ανήκει στην δεκαετία που ζει..γιαυτό συλλέγει αντικείμενα από το παρελθόν! :D
 
El Greco - Lyra

Να στε καλά όλοι που ανεβάσατε αυτά τα βιντεάκια! Σας ευχαριστώ!

Με έπιασε θλίψη βλέποντας τα παιδάκια να κοιτάνε στη βιτρίνα των παιχνιδιών.Θυμήθηκα που τα κοιτούσαμε και εμείς ως παιδιά και φεύγαμε μιας και δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να τα πάρουμε!
 
rapunjel είπε:
Με έπιασε θλίψη βλέποντας τα παιδάκια να κοιτάνε στη βιτρίνα των παιχνιδιών.Θυμήθηκα που τα κοιτούσαμε και εμείς ως παιδιά και φεύγαμε μιας και δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να τα πάρουμε!
Ετσι Rapunjel μου... :cry: για αυτο μας εμεινε το μαραζι και τα εχουμε λυσσαξει τωρα :D

Μακισιμο μου σε ευχαριστουμε για την αφιερωση #) !!!

Saboter πραγματικα μοναδικη αυτην η ευκαιρια να δω τετοια βιντεο!!! Να σαι καλα!!! :) :) :) :flower:

Ελεγε σε ενα απο τα βιντεακια, οτι το παιχνιδι βοηθα το παιδι να μεταφερθει απο τον χωρο της φαντασιας στον χωρο της πραγματικοτητας!

Εμεις κανουμε ακριβως το αντιθετο!!! Οι κουκλες με αρπαζουν απο την καθημερινοτητα και με ριχνουν στο μαγικο κοσμο της φαντασιας! :)
 
Πίσω
Μπλουζα