El Greco - Lyra

mytinyworld είπε:
Ακόμα και αν η Νταιάνα μου λερώθηκε από ένα αλισιβερίσι που πάτησε στις στάχτες της ανάμνησης και της λαχτάρας να αποκτήσω κάτι που πριν 26 χρόνια, όντας παιδί, λαχταρούσα και δεν μπορούσα να αποκτήσω, καθόλου δεν λέρωσε την ομορφιά της, τη γλύκα της, τη μοναδικότητά της και την αγάπη μου για εκείνη. Και εγώ σήμερα, που έφαγα τον τόπο να βρω μια ρόλερ αλλά δεν τα κατάφερνα (όχι λόγω χωματερής, αλλά λόγω κουκλομαζώματος) μπορώ σήμερα να την βάζω να καβαλάει τη μηχανάρα της ή το άλογό της και να ανεμίζουν τα μαλλιά της στον αέρα της εξοχής, γιατί ΕΤΣΙ την ονειρεύτηκα όταν ήμουν παιδί... Και αυτό δεν μπορεί να μου το στερήσει κανένας έμπορας.
Η Νταιανα στα χερια της MytinyWorld μας εμεινε αμολυντη, γιατι αγαπιεται σαν να βρεθηκε στα χερια ενος μικρου κοριτσιου. Για αυτο ειναι μαγικη. Η μαγεια δεν χανεται. Απλα κρυβεται και περιμενει καποιος να την ανακαλυψει. Οπως στα εργα τεχνης, οπως στις σπανιες ψυχες. :)

Και βεβαια το ιμπει ξυπνησε κι εμενα που κοιμομουνα τον υπνο του δικαιου, :sleep:

οταν συνειδητοποιησα οτι καποια πραγματα για καποιους που τα ποθουν, πχ ενα Μικρο μου Πονυ της Ελ Γκρεκο, μπορει να κοστισει και ισα με μια Barbie Silkstone. 8)

Μεχρι τοτε εδινα μεγαλυτερη αξια στην Barbie Silkstone, φυσικα. Οταν ειχε να κανει με το Πονυ της αδερφης μου... :( :eek:

Ευτυχως προλαβα και εσωσα το δικο μου. :) :) :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=197107&postcount=48

Και εδω συμφωνω με τον Μακισιμο μας, για την αγνοια, και την παραμεληση στις βιτρινες.:(8) Αλλα πρεπει αμεσως να προσθεσω οτι αυτο μου ετυχε μονο με το Πονυ. Γιατι μια ΒΙΒΙΒΟ την εβαζα σιγουρα πανω απο την Silkstone. Και δυστυχως οντας μακρυα απο την Ελλαδα την κουκλα αυτη ποτε δεν την πετυχα σε μια βιτρινα, ή σε παζαρακι. Ακομα κι αν ηταν σε χαλια κατασταση θα την αγοραζα για να την σωσω, οπως κανει η Rapunjel μας.

Πρεπει επισης να προσθεσω οτι την αγαπη για ολα τα υπολοιπα ελληνικα παιχνιδια, εκτος δηλαδη απο τα κοριτσιστικα, μου την ξυπνησε το Ρετρομανιαξ και ολα τα ρετροφιλαρακια εδω, οπως ο Μακισιμος μας που εχει τετοια συλλογη με τοσο κοπο, αγαπη και ενθουσιασμο φτιαγμενη.

Τον σπιρτουλη πχ τον εβλεπα με μισο ματι γιατι επειδη ηταν μικρος και πιο φτηνος τοτε μου τον εφερνε η μαμα μου αρκετα συχνα, αντι για την ρημαδα την ΒΙΒΙΒΟ. :(

Οποτε καταλαβαινεις El_greco_fanatic ποσοι σπιρτουληδες πηραν τον δρομο του μη γυρισμου, και μαλιστα εδω και παρα πολλα χρονια....πριν το ιμπει, πριν το ιντερνετ... :cry:

Εαν δεν ησουν εσυ να μου δειξεις ολη αυτην την ιστορια του μικρου Σπιρτουλη εγω ακομα θα τον θεωρουσα σαν τον αντιπαθητικο μικρο που προσπαθουσε να παρει την θεση της ΒΙΒΙΒΟ, χωρις καμια ελπιδα... :xm: :xm:

Και απευθυνομενη σε ολα τα παιδια που για καποιον λογο τους περασε στο παρελθον εστω και για λιγο, εστω και για μια στιγμη, η τρελη ιδεα να ξεγραφτουν απο αυτην την παρεα, γιατι καποιος αθελα του τους πληγωσε, οτι εδω περα ακομα και με ενα ποστ τους μπορει καποιο ελληνικο παιχνιδι να σωθει απο τα σκουπιδια, και να παρει τον δρομο μιας συλλογης, ή ακομα καλυτερα να ξανααγαπηθει, οπως το Πονυ μου και να μεινει μαζι με τις αλλες κουκλες. :)
 
Παντως θα ηθελα να επισημανω πως εινα αδικο να γεμιζουμε τον εαυτο μας με ενοχες ή την κατηγορια της αγνοιας γιατι προσπερνουσαμε καποια παιχνιδια, οταν βρισκονταν σε αφθονια. Η αληθεια ειναι πως σαν παιδια προσπερασαμε αρκετα παιχνιδια γιατι δεν μας ελεγαν ''κατι'' σε σχεση με καποια αλλα. Δεν χρειαζεται να πρεπει με το ζορι να δωσουμε αξια σε κατι που στο ''παιδικο χρηματιστηριο'' δεν μετραγε οταν επρεπε.
 
Προσωπικα Joe εχω σκασει γιατι αφησα την μοναδικη μου ΒΙΒΙΒΟ στην Ελλαδα οταν ηρθα εδω, λογω αγνοιας... Κουβαλησα ενα σωρο αηδιες και εκεινη την αφησα πισω. Αυτη η τυψη θα με τρωει. :precry2:Γιατι δεν υπηρχε τοτε το ρετρομανιαξ να με ταρακουνησει να ξυπνησω... Μεχρι τα 18 μου την ειχα μπροστα μου ολη μερα. Γιατι στα 20 να την χασω απο τα ματια μου;;;; :cry:

Αφηστε μη τα θυμαμαι τωρα, γιατι θα ημουν αχαριστη με αυτες που εχω τωρα. Και πιο ομορφες αντικειμενικα ισως. :flower:
 
Tωrα κακα τα ψεμστα διαβαζοντας ΟΛΑ αυτα τα μηνυμτα πιστευω, οτι ΟΛΟΙ μας εχουμε ενα δικιο ετσι οπως σκεφτομαστε και η αληθεια για το ολο θεμα των παιχνιδιων βρισκεται καπου εκει γυρω..!!!

Ποτε μια αποψη δεν ειναι απολυτως σωστη και ποσο μαλλον σε ενα θεμα οπως αυτο..!!!!

Και η ΜΥΤΙΝΥ εχει δικιο, οτι δηλαδη δεν ειναι κανονας οτι θα ηταν σε χωματερες, και η Αναστασια εχει απολυτο δικιο σε αυτα που εγραψε οτι σιγουρα οταν αγαπας ενα παιχνιδι ειναι οτι πιο φυφιολογικο να θυσιασεις κατι αλλο γι αυτο-το καναμε και σαν παιδια αυτο, οι γνωστες ανταλλαγες-αλλα πολυ σωστα ειπε και οτι βλεποντας καποιους εδω μεσα με τα παιχνδια που εχουν βγαλει στην επιφανεια, εχουν βαλει και αλλους στο τριπακι γι αυτα...!!! Τρανο παραδειγμα ειναι ο el greco fanatic, δεν νομιζω να μην υπαρχει καποιος εδω μεσα βλεποντας αυτη την συλλογη του φιλου μας που να μην συγκινηθηκε για την αγαπη τους σε αυτα τα κουκλακια, και να μην τον εκαναν να τα αγαπησει..!! Μπορει να μην επαιξε με αυτα μικρος , οπως κι εγω με πολλα απο τα παιχνιδια που εχω, αλλα για εμας ειναι εξισου σημαντικα..!

Και σε εμενα οπως και στην Αναστασια, δεν ελεγαν και παρα πολλα αυτα τα σπιρτουλια, ισως ειχαν πεσει πολλες φορες στα ματια μου και να μην τους εδωσα σημασια, τωρα ομως σιγουρα τα βλεπω με αλλο ματι, εστω κι ας μην μου λενε τιποτα απο την παιδικη μου ηλικια..!!! Λενε ομως πολλα λογω του οτι ειναι απο την εταιρεια που λετρευω..!!!!!

ΥΓ Αναστασια εκανα μια διαπιστωση και γελασα πολυ..1!!! Εσυ ολα τα παιχνιδια τα βαζεις με μετρο την ΒΙΒΙ ΒΟ ε?? χχααχαχααχ :D Γιατι ειπες για τον σπιρτουλι οτι τον κακοεβλεπες οταν στον εφερναν σπιτι , το ιδιο ειχες πει και για την happy happy οτι την εβλεπες σαν κουκλα που δεν θα γινοταν ποτε ΒΙΒΙ ΒΟ..!!!!! :D χαχαχαχαχααχαχαχαχ

ΥΓ Και εννοειται κι εγω ειμαι να σκασω που τοσο καιρο τα εβλεπα και δεν αγοραζα..!!!!!! Οπως ολοι μας φανταζομαι που τωρα δεν τα βρισκουμε πια..!!!! Ειναι φυσικο επακολουθο να ειμαστε σκασμενοι ..!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετσι ακριβως Μακισιμε μου. Ποσα παιχνιδια σωθηκαν με τοσο κοσμο που διαβαζει το Ρετρομανιαξ!

Αυτοι οι σπιρτουληδες ιδιως... που δεν γεμιζανε και το ματι οι αλήτες!!!! :D Να τους χαζευω τωρα η γαιδουρα και να λεω...

α ρε σπιρτουλη τι ιστορια που ειχες, 8)

και αν δεν ηταν ο Εl greco fanatic ακομα θα ηταν το αντιπαθητικο κουκλακι με τις μεγαλες προσδοκιες! :xm:

Η την Happy Happy Sister που αν δεν μου την χαριζες θα ειχα μεινει ακομα στο κουρεμενο γιδι οπως την ειχα κανει τοτε μικρη επειδη δεν μεγαλωνε να γινει ξανθια ΒΙΒΙΒΟ! :eek:

Και βεβαια ηταν παντα μετρο η ΒΙΒΙΒΟ για μενα! Και θα ηταν μεχρι τωρα αν δεν επαυε να υπαρχει. Κατι σαν τα ευρω και την δραχμη.

Η μονη κουκλα που την επισκιασε για ενα χρονικο διαστημα ηταν η Μπαρμπι. Τωρα ας πουμε αν δω μια μπλουζα την βιτρινα λεω:

Ποσο εχει; Ποσο;;;; Tι λες ρε φιλε, με τοσα δεν αγοραζω μια ΒΙΒΙΒΟ απο το ιμπει καλυτερα;

Η παω στο σινεμα μονο την μερα που εχουν εδω χαμηλοτερο το εισητηρια γιατι τις αλλες μερες κοστιζει μια Μπαρμπι και μιση.
 
Πο ποοοοο τα ιδια θα παθω με τα ΚΑΣΤΡΑ αν και οποτε τα βρω???

Θα κοστολογω ολη μου την ζωη με βαση τα καστρα??? αχαχαχα

Με βλεπω να αγοραζω σπιτι και να λεω.....Χμμμμ τι λες ρε φιλε το πουλας οσο βρηκα τα καστρα στο ΕΒΑΥ??? Και δεν παω καλυτερα να αγορασω τα καστρα??? αχαχαχα

Και μετα μια βολτσα ,ξερεις εκει πριν την Ελευσινα, μια σταση στο Δαφνι..!!! χιχιχιχ
 
Πάντως μέσω του forum άρχισα να ασχολούμαι με φωτογραφίες playmobil και να ανακαλύπτω ότι υπάρχουν και sets που αγνοούσα την ύπαρξή τους.Της El Greco κανένα παιχνίδι δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση (ακόμα και τα πιο αντρικά).Η τεχνολογία μας έχει βοηθήσει να βρούμε πληροφορίες για οτιδήποτε,που μέχρι πριν μια δεκαετία φαινόταν ακατόρθωτο.Άραγε αυτό με τις κούνιες και τις πάπιες θα καταφέρω να το βρω πουθενά?
 
Ρε παιδια το Σουπερ Ντομινο ηταν el greco? Ηταν το αγαπημενο μου παιχνιδι σε πολυ μικρη ηλικια. Ειχε πολλα κοματια ντομινο, ρουφηχτρες (εκει εμαθα την λεξη), σκαλοπατακια και ραφακια. Εστηνες τα ντομινο, αφηνες την μπιλια και γινοταν χαμος. Πω πω τωρα μου ηρθε η αναλαμπη!
 
El Greco - Lyra

Συμφωνώ με το joe ότι τα παιχνίδια είναι για να τα παίζουμε και να μην είναι μέσα σε κουτιά φυλαγμένα αλλά υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις!

Λατρεμένη Αναστασία κι εγώ με μέτρο τη bibi-bo λογαριάζω κάτι.Είναι ανησυχητικό; :sleep:
 
Και εγώ συμφωνώ με τον joe σε αυτό που είπε, (πως εινα αδικο να γεμιζουμε τον εαυτο μας με ενοχες ή την κατηγορια της αγνοιας γιατι προσπερνουσαμε καποια παιχνιδια, οταν βρισκονταν σε αφθονια) όντως δεν γίνεται να μπούμε σε αυτό το τρυπάκι γιατί προσωπικά εγώ θα πρέπει να καταδικαστώ ισόβια ως ΜΕΓΑ δολοφόνος παιχνιδιών :( .Δεν φαντάζεστε τι έχουν περάσει από τα χεράκια μου :D …Η λατρεία μου ήταν να καταστρέφω ολοκαίνουργια αυτοκίνητα με κοντρόλ και να φτιάχνω τα φτηνιάρικα πλαστικά αυτοκινητάκια με τον μηχανισμό τον ακριβών αυτοκινήτων …στα 12 μου πυρπόλησα ένα ολόκληρο χωρίο LEGOo_O .Οταν κακόμοιρος θειος μου ήρθε από Ελλάδα Αμερική κάποια στιγμή να μας επισκεφτεί μας έφερε ένα πειρατικό καράβι τον playmobil από LYRA ο άνθρωπος νόμιζε προφανώς ότι τα playmobil κυκλοφορούσαν μονό Ελλάδα :D :D anyway και εγώ με τον γιο του συνομήλικος!! το ανατινάξαμε σε ένα ποτάμι και είμαστε και καταχαρούμενοι για το κατόρθωμα μας #) ..για να μην αναφερθώ στα doll killer years τα κάποια καλοκαίρια που πήγαινα Ελλάδα ο κουκλόκοσμος αναστέναζε ο πόλεμος του Βιετνάμ δεν ήταν τίποτα :angry: ..και η ξαδέρφες μου ακόμα με κατσαδιάζουν χαριτολογώντας για το κακό που προκαλούσα τότε #) ..και φυσικά δεν το πιστεύουν ότι ασχολούμαι τώρα με το θέμα κούκλα γιατί και ο Σπιρτούλης κούκλα είναι. Θα μπορούσα να μιλώ αμέτρητες ώρες για βανδαλισμό παιχνιδιών .τι να κάνουμε ήμασταν παΐδια έπρεπε να περάσουμε και από αυτό το στάδιο ..ίσως είναι και ένας από τους λόγους που μας κάνουν να σεβόμαστε τα παιχνίδια τώρα …αν με ρωτούσες στα καφρίλα years την άποψη μου για την κούκλα θα σου απαντούσα στα πυρά …και όμως ήρθε η στιγμή που έπιασα στα χεριά μου κούκλες και τις εκτίμησα χωρίς να κινδυνεύουν να χάσουν κάποιο κομμάτι τους ..τα αγαπημένα μικρά μου Σπιρτούλια που είναι και η αδυναμία μου και μιλώ προσωπικά ,,άσχετα αν για όλα ευθύνονται η μανά μου και η γυναίκα μου θέμα σπιρτούλη (θα σας πω την ιστορία κάποια στιγμή ) .εγώ είμαι αυτός που τους παρέχει την προστασία τώρα ποιος εγώ ,αυτός που τα βασάνιζε στο παρελθόν ..επομένως παιδιά αφήνουμε τις ένοχες στην άκρη και συνεχίζουμε αυτό που όλοι εδώ αγαπάμε και ονομάζουμε παιχνίδι και ας δώσουμε όλη την θετική μας ανεργία σε αυτό όλα τα υπολοιπα ανήκουν στο παρελθόν!!! :D :D:D

joe είπε:
Ρε παιδια το Σουπερ Ντομινο ηταν el greco? Ηταν το αγαπημενο μου παιχνιδι σε πολυ μικρη ηλικια. Ειχε πολλα κοματια ντομινο, ρουφηχτρες (εκει εμαθα την λεξη), σκαλοπατακια και ραφακια. Εστηνες τα ντομινο, αφηνες την μπιλια και γινοταν χαμος. Πω πω τωρα μου ηρθε η αναλαμπη!


Όχι δεν ήταν el greco σπάω το κεφάλι μου :banghead: να θυμηθώ την εταιρία το είχα μου το είχαν φέρει από Ελλάδα όντως είχε ρουφήχτρες σκάλες γέφυρα κτλ… θυμάμαι ακόμα το κουτί ήταν μαύρο σε γενικές γραμμές και είχε μια πράσινη ρουφήχτρα απέξω άλλα δεν θυμάμαι εταιρία :rant:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fanatic και γω μικρός των σπιρτουλη μιας ξαδερφούλας μου των άναψα!!!!!:biglaugh: αλλα και τα δικαμου αστα ναπανε cras-test απο 6 όροφο τα playmobil....... χωρίς αλεξίπτωτο... :p
 
Εγώ είχα πετάξει μια κοπέλα playmobil από τον 3ο όροφο,επειδή είχε σπάσει το ένα της τακούνι,και δε στεκόταν
 
Όλοι μας έχουμε κάτι να θυμούμαστε από καταστροφές παιχνιδιών , :) αν και νομίζω τελικά ότι δεν είναι και τόσο κακό αυτό που κάναμε , γιατί αν ήταν άπλα δεν θα το αναφέραμε καν! #)

θα το αφήναμε θαμμένο εκεί σε καπoια άκρη του μυαλού μας ;)

για σκεφτείτε ποσά μικρά παϊδάκια( διαβολάκια )βασανίσουν ζωάκια και θα πούμε τελικά οκ καλύτερα να την πληρώσουν τα παιχνίδια !!! :eek:
 
Είχα χαλάσει και 3 bibibo της αδερφής μου...γενικά ήμουν άτακτος,και ζήλευα που της αδερφής μου της έπαιρναν και playmobil και κούκλες...αλλά εντάξει,τουλάχιστον μου έμειναν τα playmobil.
 
El Greco - Lyra

:cry: :cry: :cry:

Αυτά τα δάκρυα για τις τρεις bibi-bo που είχες χαλάσει thebest20!
 
Όταν η δικoi μου επέστρεψαν Ελλάδα πήραν μαζί τους πάνω από 3 κουτές με playmobil ..από πρόσφατη επικοινωνία μου είπαν ότι άλλα τα παιχνίδια είναι στις μητέρας μου το πατρικό μαζί και τα playmobil…που σημαίνει κάστα ιπποτών 2 διαστημόπλοια ένα μεγάλο στρόγγυλο που είχε διαφανή σκεπή αν θυμάμαι καλά άμαξες αεροπλάνα ελικόπτερα γενικά ήταν πολλά με την πρώτη ευκαιρία όταν έρθουμε Ελλάδα θα γεμίσω τις βαλίτσες σαν τον Αι Βασίλη!!!! :D :D:D:D
 
El Greco - Lyra

El_Greco_Fanatic και μόλις τα φέρεις να τα φωτογραφίσεις και να μας τα δείξεις! :D
 
Θελω να πω ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω στο μελος bibi-bo που πραγματοποιησε νομιζω το υπερτατο παιδικο μου ονειρο, που δεν ηταν κατι αλλο απο τα πολυποσταρισμενα και πολυψαγμενα ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ της EL GRECO..!!

Νομιζω κι εμενα και του αδερφου μου, που ηταν το αγαπημενο μας παιχνιδι, βρηκαμε ενα κομματι απο το παρελθον μας..!!! Και μαλιστα ολοκαινουργιο, στο κουτι του ακομη και με τις οδηγιες χρησης του..!!

Και θελω να τον ευχαριστησω δεκαπλα γιατι θα μπορουσε να το εχει πουλησει πανακριβα μιας και ειναι απο τα πιο σπανια παιχνιδια και ολοκαινουργιο, αντιθετως, μου το χαρισε χωρις καν καποιο ανταλλαγμα..!!! Aυτο δειχνει πολλα...για ολους μας..!!!

Οποτε τι να πεις για εναν τετοιον ανθρωπο μετα..!!! Οτι και να κανω θα ειναι απειροελαχιστο..!

Νομιζω εκτος απο το φορουμ που σου χρωσταει ευγνωμοσυνη για ολα αυτα που μας εχεις δειξει κατα καιρους, εδω μεσα και εχουμε μεινει αναυδοι, πλεον σου το ωφειλω κι εγω προσωπικα..!!!

Οριστε το πρωτο φωτογραφικο ντοκουμεντο απο τον φιλο μου bibi-bo..!

Mε αφιερωση κιολας..!!! :)

picture.php


picture.php


Σε ευχαριστω πολυ!!!!!!! :)
 
Πωπωωω αυτά είναι! Πολύ χαίρομαι για εσένα Μακίσιμε που επιτέλους βρήκες τα Κάστρα σου! Αξίζουν χίλια μπράβο στο φίλο bibi-bo που σε βοήθησε τόσο, ειδικά αν σκεφτούμε πόσο σπάνιο είναι αυτό το παιχνίδι! Συγχαρητήρια και στους δύο σας! :D
 
Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α!!

Και στον Μάκη που απέκτισε το παιχνίδι των ονείρων του αλλά και στον φίλο που του το χάρισε!

Μάκη ένιωσες μια πρωτογενή μορφή των συναισθημώτων που έχουμε όταν αποκτούμε παιδιά ;) Κάπως έτσι αλλά σε πολλαπλάσιο βαθμό νιώθουμε όταν γινόμαστε γονείς.Πήρες μια γευση! :sweet_kiss:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα