El Greco - Lyra

Παιδιά δεν ξέρω τι να πω εδω έχουμε λιώσει :eek: video με διαφήμιση για τούς τυχερούληδες :beer: και μαλών αυτή ήταν και η πρώτη επαφή με το κινώ ενάμισι εκατομμύριο τυχερούληδες ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ :bow: θα έκανα βουτιές σε μια θάλασσα από τυχερούληδες σαν το Skroutz McDuck:happyjump: (συγκίνηση, δέος ,και θαυμασμός όλα μαζί σε ένα) makisimos να σε καλά που τα βρήκες χίλια ευχαριστώ :clap: . και ακόμα είδαμε το αρκουδάκι που έχουμε από el Greco μέσα στην διαφήμιση με τα λουτρινα ζωάκια μαζί στην διαφήμιση με τους τυχερούληδες ..απλά τώρα ξέρουμε ότι είχε και αυτό ταμπέλα και το σηματάκι το χρυσό που έγραφε EL Greco …παιδιά εννοείτε ότι ζούμε σε λάθος εποχή και εγώ προσωπικά θα έκανα ένα back to the past 35 χρονάκια τουλάχιστον με 5 μιστούς προκαταβολή και VAMOS για ΜΙΝΙΟΝ :acoustic: ( θυμάμαι καλά κάποιες από της γιορτές που ήμαστε Ελλάδα ήταν ο μαγικός μου κόσμος το ΜΙΝΙΟΝ ) είχα στενοχωρηθεί πολύ :cry: όταν τα ξαδέλφια μου από Ελλάδα μου είπαν ότι το ΜΙΝΙΟΝ δεν υπήρχε πλέων είχε καεί νομίζω ήταν Χριστούγεννα του 1980, η πρώτη σκέψη που είχε πέραση από το παιδικό μου μυαλό ήταν πόσο θα υπέφεραν τα παιχνίδια που ήταν μέσα …αθώα χρονιά anyway #) ξέχασα ακόμα να πω για τα robot αυτά που ήταν σε ένα από τα video ααχχ μια ακόμα κρυφή μου αγάπη που δίστιχος είναι δαπανηρότατη :(

 


Πολλά credit στον Saboter υπέροχη δουλειά :clap:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El Greco - Lyra

Φαντάσου El_Greco_Fanatic πόσο υπέφεραν τα παιχνίδια της el greco όταν κάηκε το εργοστάσιο και οι απόθήκες της ,οι οποίες ήταν γεμάτες παιχνίδια!

Και να δεις πόσο υποφέρουμε και εμείς στην ανάμνηση αυτή...
 
el_greco_fanatic απ οτι ειδα...ενθουσιαστηκες κι εσυ..!!!!!!! :)

Πολυ ενδιαφερον εχει και το δευτερο βιντεακι που δειχνει τις εργατριες στο εργοστασιο παιχνιδιων..!!!!!!!! Με συγκλονησε..!!!

Καποιος απο αυτους τους τυχερουληδες που ηταν στην εκθεση μπορει να ειναι τωρα στο σπιτι σου,...!!!!

χεχεχεχεεχχεεχεχ και ειναι πιθανο με τοσους που εχεις..!! :D
 
rapunjel είπε:
Φαντάσου El_Greco_Fanatic πόσο υπέφεραν τα παιχνίδια της el greco όταν κάηκε το εργοστάσιο και οι απόθήκες της ,οι οποίες ήταν γεμάτες παιχνίδια!Και να δεις πόσο υποφέρουμε και εμείς στην ανάμνηση αυτή...

Rapunjel ούτε να το σκεφτούμε δεν θέλω :( .ακόμα και αν μεγαλώσαμε και αν σκληρύναμε γιατί έτσι μόνο επιβιώνεις, έρχεται η στιγμή που γίνεσαι πάλι ένα μικρό παιδί για λίγα λεπτά και ίσως και να δακρύσεις :cry: στην ανάμνηση όλων αυτόν.
 
El Greco - Lyra

Όταν σκέφτομαι El_Greco_Fanatic όλες αυτές οι bibi-bo ,oi Tzon Tzon και όλα τα αξεσουάρ τους,καθώς και τα άλλα παιχνίδια κάηκαν από κάποιον πιστεύω ότι αυτός δεν είναι άνθρωπος που καίει παιχνίδια...πολλές φορές και εγώ δακρύζω σε αυτήν τη μαύρη ανάμνηση... :cry:

Όνειρο μου είναι κάποτε να ξανακυκλοφορήσουν κάποια,αν όχι όλα, από αυτά τα παιχνίδια. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να πιέσω προς την κατεύθυνση αυτή...

Υ.Γ.Λατρεμένη Αναστασία μας έχει μείνει απωθημένο η έλειψη παιχνιδιών που είχαμε κάποτε και τώρα προσπαθούμε να αναπληρώσουμε το κενό,που όμως έχει μεγαλώσει αρκετά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
el_greco_fanatic απ οτι ειδα...ενθουσιαστηκες κι εσυ..!!!!!!! :) Πολυ ενδιαφερον εχει και το δευτερο βιντεακι που δειχνει τις εργατριες στο εργοστασιο παιχνιδιων..!!!!!!!! Με συγκλονησε..!!!

Καποιος απο αυτους τους τυχερουληδες που ηταν στην εκθεση μπορει να ειναι τωρα στο σπιτι σου,...!!!!

χεχεχεχεεχχεεχεχ και ειναι πιθανο με τοσους που εχεις..!! :D
Makisimos όχι απλά ενθουσιαστήκαμε ειδαμε και τα 3 video πάνω από 20 φόρες ελπίζοντας ότι θα δούμε κάτι παραπάνω κάθε φορά.. ;) απλά σκέπτομαι ότι αυτά που έχουμε και μας πήρε χρόνια να μαζέψουμε δεν ήταν ούτε 1 ώρα παραγωγή της el Greco:( όπως έλεγε και η γιαγιά μου καρφίτσες στα άχυρα η κάπως έτσι. :p ..

Πάντως κάθε πληροφορία που μαζεύουμε η βλέπουμε δεν ξέρω για εσάς αλλά εμείς νιώθουμε ακόμα πιο περήφανη και χαρούμενη :D που έχουμε καταφέρει να διασώσουμε έστω και ένα μικρό ποσοστό από τα παιχνίδια τις γενια μας ;)

 


Ευχαριστούμαι παρά πολύ για την αφιέρωση !!! ;) ;)




rapunjel είπε:
Όταν σκέφτομαι El_Greco_Fanatic όλες αυτές οι bibi-bo ,oi Tzon Tzon και όλα τα αξεσουάρ τους,καθώς και τα άλλα παιχνίδια κάηκαν από κάποιον πιστεύω ότι αυτός δεν είναι άνθρωπος που καίει παιχνίδια...πολλές φορές και εγώ δακρύζω σε αυτήν τη μαύρη ανάμνηση... :cry: Όνειρο μου είναι κάποτε να ξανακυκλοφορήσουν κάποια,αν όχι όλα, από αυτά τα παιχνίδια. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να πιέσω προς την κατεύθυνση αυτή...

Υ.Γ.Λατρεμένη Αναστασία μας έχει μείνει απωθημένο η έλειψη παιχνιδιών που είχαμε κάποτε και τώρα προσπαθούμε να αναπληρώσουμε το κενό,που όμως έχει μεγαλώσει αρκετά...

Δυστυχώς rapunjel μου σε αυτήν την ζωή δεν σκέπτονται όλοι με την καρδiα τους :( το χρήμα αλλοιώνει τα πάντα έτσι είναι και έτσι θα παραμείνει :( ..ακόμα και σήμερα ..αν θελήσεις να διατήρησης αυτό που αγαπάς πρέπει να το πλήρωσης και πολλές φόρες πανάκριβα γιατί κάπου κάποιοι επειδή είχαν την τύχη να το βρουν προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την αγάπη σου για το αντικείμενο ,ελπίζοντας ότι πουλώντας για παράδειγμα μια bibibo θα αγοράσουν σπίτι :) ..κάπως έτσι είναι η ζωή . επομένως ο καθένας που έχει ως πρότυπο το χρήμα δεν νομίζω να τον σταματήσει το πλαστικό χαμόγελο ενός σπιρτούλη ,η ομορφιά της bibibo η το ευωδιαστό άρωμα ενός πόνι ..!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El Greco - Lyra

El_Greco_Fanatic αυτό συμβαίνει εαν κάποιος έχει σκοτώσει ή του έχουν σκοτώσει το παιδί μέσα του.Όλοι εμείς έχουμε κρατήσει την παιδικότητα μας και όλα αυτά τα θετικά που παίρναμε από αυτά τα παιχνίδια τότε αλλά και τώρα!

Με τα χρόνια γίναμε οι σωματοφύλακες τους!
 
rapunjel είπε:
El_Greco_Fanatic αυτό συμβαίνει εαν κάποιος έχει σκοτώσει ή του έχουν σκοτώσει το παιδί μέσα του.Όλοι εμείς έχουμε κρατήσει την παιδικότητα μας και όλα αυτά τα θετικά που παίρναμε από αυτά τα παιχνίδια τότε αλλά και τώρα!Με τα χρόνια γίναμε οι σωματοφύλακες τους!



ναι έχεις απολυτό δίκιο ;)
 
Kαι οι γνωσεις δεν σταματουν εδω για την el Greco..!!!!

Αφου εχουμε μαθει τοσα για την εταιρεια , τωρα θα μαθετε σαν καλοι "μαθητες", ποιος εκανε τις μεταφορες των παιχνιδιων στα κατα τοπους παιχνιδοπολεια της Αθηνας...

http://www.metaforeas.gr/history.html

Μην ρωτησω κανεναν ξαφνικα και δεν το ξερει??
 
Μακισιμακο μου, στην Ελευσινα ουτε γαιδουρι δεν ερχοτανε με κανα οικονομικο παιχνιδι... :( Τι Μεταφορεας να ρθει...8)

Λες να μην ειχε στο GPS του το δρομολογιο; :xm:

El_Greco_Fanatic είπε:
Δυστυχώς rapunjel μου σε αυτήν την ζωή δεν σκέπτονται όλοι με την καρδiα τους :( το χρήμα αλλοιώνει τα πάντα έτσι είναι και έτσι θα παραμείνει :( ..ακόμα και σήμερα ..αν θελήσεις να διατήρησης αυτό που αγαπάς πρέπει να το πλήρωσης και πολλές φόρες πανάκριβα γιατί κάπου κάποιοι επειδή είχαν την τύχη να το βρουν προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την αγάπη σου για το αντικείμενο ,ελπίζοντας ότι πουλώντας για παράδειγμα μια bibibo θα αγοράσουν σπίτι :) ..κάπως έτσι είναι η ζωή . επομένως ο καθένας που έχει ως πρότυπο το χρήμα δεν νομίζω να τον σταματήσει το πλαστικό χαμόγελο ενός σπιρτούλη ,η ομορφιά της bibibo η το ευωδιαστό άρωμα ενός πόνι ..!!!

El_greco_Fanatic, εχεις απολυτο δικιο σε αυτο το παραπονο σου... :( Ομως δεν ειναι παντα και παντου ετσι... Εχω την μεγαλη τιμη να ειμαι απο τα λιγα ατομα, που εχει 2 bibi-bo και 1 Τζον τζον της Ελ Γκρεκο, οι οποιοι δεν "λερωθηκαν" απο χρηματικα παρε δωσε, πληστηριασμους και αλλα τετοια πεζά.

Γιατι μου τα χαρισανε τα 3 ρετροαδερφακια μου (Ma-My-Ra) εδω στο φορουμ!!!! #) #) #) #)

Κατι ασυλληπτο για τις μερες μας...και για ολες τις μερες....

Αυτες οι κουκλες ειναι για μενα σαν να τις εχω διασωσει απο τα παιδικα μου χρονια, ή μαλλον σαν να ξαναζωντανεψαν τα παιδικα μου χρονια, μιας και η χαρα μου οταν τις ειδα να καταφτανουν απο την Ελλαδα, ηταν ιδια και απαραλλαχτη με εκεινη που ειχα παιδι.

Δεν ξερω αν υπαρχει αλλος τροπος να δεσεις καποιον στην ζωη σου...

Ενα κοσμημα, ή ενα διαμαντι δεν θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα.

Πιστευω λοιπον οτι αυτα τα παιχνιδια της Ελ Γκρεκο ειναι μαγικα. :) Και τιποτα, ακομα και το πιο ομορφο και πιο σπανιο παιχνιδι δεν μπορουν να φτασουν την αξια τους.

Σου ευχομαι καποιος φιλος καποτε να σου χαρισει ενα παιχνιδι που λαχταρας απο μικρος. Αυτο ειναι το πιο μεγαλο και πολυτιμο δωρο. :flower:
 
Αναστασια είπε:
Μακισιμακο μου, στην Ελευσινα ουτε γαιδουρι δεν ερχοτανε με κανα οικονομικο παιχνιδι... :( Τι Μεταφορεας να ρθει...8)Λες να μην ειχε στο GPS του το δρομολογιο; :xm:

El_greco_Fanatic, εχεις απολυτο δικιο σε αυτο το παραπονο σου... :( Ομως δεν ειναι παντα και παντου ετσι... Εχω την μεγαλη τιμη να ειμαι απο τα λιγα ατομα, που εχει 2 bibi-bo και 1 Τζον τζον της Ελ Γκρεκο, οι οποιοι δεν "λερωθηκαν" απο χρηματικα παρε δωσε, πληστηριασμους και αλλα τετοια πεζά.

Γιατι μου τα χαρισανε τα 3 ρετροαδερφακια μου (Ma-My-Ra) εδω στο φορουμ!!!! #) #) #) #)

Κατι ασυλληπτο για τις μερες μας...και για ολες τις μερες....

Αυτες οι κουκλες ειναι για μενα σαν να τις εχω διασωσει απο τα παιδικα μου χρονια, ή μαλλον σαν να ξαναζωντανεψαν τα παιδικα μου χρονια, μιας και η χαρα μου οταν τις ειδα να καταφτανουν απο την Ελλαδα, ηταν ιδια και απαραλλαχτη με εκεινη που ειχα παιδι.

Δεν ξερω αν υπαρχει αλλος τροπος να δεσεις καποιον στην ζωη σου...

Ενα κοσμημα, ή ενα διαμαντι δεν θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα.

Πιστευω λοιπον οτι αυτα τα παιχνιδια της Ελ Γκρεκο ειναι μαγικα. :) Και τιποτα, ακομα και το πιο ομορφο και πιο σπανιο παιχνιδι δεν μπορουν να φτασουν την αξια τους.

Σου ευχομαι καποιος φιλος καποτε να σου χαρισει ενα παιχνιδι που λαχταρας απο μικρος. Αυτο ειναι το πιο μεγαλο και πολυτιμο δωρο. :flower:


Αναστασία μου εννοείτε ότι δεν είναι όλοι το ίδιο όπως τα πάντα σε αυτή την ζωή έχουν 2 όψης , έτσι και τα άτομα που εμπορεύονται αυτό που ο καθένας μας αγάπα θα έλεγα ότι χρίζονται σε αυτούς που εκμεταλλεύονται ( και είναι πολοι) και σε αυτούς που δεν εκμεταλλεύονται (και είναι λίγοι και καλοί ) ;) η καλύτερα όπως πολύ σωστά είπε η rapunjel σε αυτούς που έχουν σκοτώσει το παιδί μέσα τους και σε αυτούς που το κράτησαν ζωντανό ! . #) Αυτών τον χρόνο με την γυναίκα μου συμπληρώνουμε 6 χρονιά από την στιγμή που ξεκινήσαμε αυτό το ταξίδι αναζητήσεις του χαμένου σπιρτούλη :p και αργότερα γενικά από παιχνίδια της elGreco ..και εδω θα συμφωνήσω μαζί σου, ναι είχαν και θα έχουν κάτι το μαγικό και ας μην αρέσει σε κάποιους αυτό!!!!

Συνεχίζοντας θα μιλήσω μέσα από προσωπική πάντα εμπειρία Συνάντησα και άτομα διαμάντια που μας χάρισαν όχι μόνο ένα άλλα πολλά από τα αντικείμενα που κατέχουμε σήμερα στην συλλογή μας ,,,και το σημαντικό είναι πώς είδη γνώριζαν την αξία τους ;) , πρόσφατο παράδειγμα , Λίγους μήνες πριν κάποιος Έλληνας που εμπορεύεται παλιά παιχνίδια μας χάρισε πάνω από 10 διαφορετικά κομμάτια τις ElGreco επίσης γνωρίζοντας την αξία τους :hurrah: …και μάλιστα μερικά από αυτά τα αναζητούσαμε για χρονιά :eek: επομένως τι να πεις για τέτοιου είδους χαρακτήρες νομίζεις ότι μπορεί να καλύψει όλο αυτό το μεγαλείο ένα ευχαριστώ…?8)

Και ας περάσουμε και στους άλλους που τους ρωτάς μα καλά έχεις καταλάβει την τιμή που ζητάς για το αντικείμενο :angry: ..και έρχεται η απάντηση σαν ένα γερό χαστούκι στο μάγουλο (τραβά να μάθεις πρώτα να εκτιμάς τις αντίκες και μετά τα λέμε ) εδώ απλά πάει το NO COMMENTS :headbangdude: :headbangdude:Και μην μου πείτε ότι είναι μεμονωμένες περιπτώσεις γιατί δεν θα το δεχτώ έχω συναντήσει παρά πόλους τα τελευταία χρονιά … :p :p

Και τελειώνοντας θα συμφωνήσω με την Αναστασία για αλλη μια φορα, πραγματικά δεν υπάρχει πολυτιμότερο δώρο από το να σου χαρίσει κάποιος αυτό που εσύ αναζητούσες χρονιά #) #) #) #) #)


PS : και στα 3 παιδιά που αναφέρθηκες Αναστασία όπως και η περισσότερη εδω μέσα ύπαρχοι αυτό που λέμε απέραντη αγάπη για αυτό που λέγεται παιχνίδι… :D επομένως δικαιολογημένα σου χάρισαν ότι σου χάρισαν . είμαι σίγουρος ότι είδη γνώριζαν τι είναι να λαχταράς κάτι… και αυτό τους κανει ξεχωριστους ;)



 

 

 

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El Greco - Lyra

Όταν σου χαρίζουν ένα τέτοιο παιχνίδι νιώθεις ότι σου δίνουν όλο τον κόσμο!

Όταν σου πουλάνε ένα τέτοιο παιχνίδι νιώθεις πόσο μικροί είναι οι άνθρωποι και λυπάσαι το παιχνίδι που βρέθηκε σ'αυτά τα χέρια!

Αυτά τα παιχνίδια δεν έχουν τιμή παρά όπως όλα τα παιχνίδια μια τεράστια θετική ενέργεια! Εμείς έχουμε την τύχη να παίρνουμε αυτή την ενέργεια!

Το μόνο παρήγορο είναι πως όταν αγοράσει κάποιος αυτά τα παιχνίδια ίσως να βρουν τη θέση που τους αξίζει και να φύγουν από ανθρώπους που δεν έχουν κρατήσει τίποτα από όλα τα καλά που έχει μια παιδική ψυχή!
 
rapunjel είπε:
Όταν σου χαρίζουν ένα τέτοιο παιχνίδι νιώθεις ότι σου δίνουν όλο τον κόσμο!Όταν σου πουλάνε ένα τέτοιο παιχνίδι νιώθεις πόσο μικροί είναι οι άνθρωποι και λυπάσαι το παιχνίδι που βρέθηκε σ'αυτά τα χέρια!

Αυτά τα παιχνίδια δεν έχουν τιμή παρά όπως όλα τα παιχνίδια μια τεράστια θετική ενέργεια! Εμείς έχουμε την τύχη να παίρνουμε αυτή την ενέργεια!

Το μόνο παρήγορο είναι πως όταν αγοράσει κάποιος αυτά τα παιχνίδια ίσως να βρουν τη θέση που τους αξίζει και να φύγουν από ανθρώπους που δεν έχουν κρατήσει τίποτα από όλα τα καλά που έχει μια παιδική ψυχή!


Πολύ σωστά rapunjel ;) ;) ;)

Εγώ δεν διαφωνώ στο να πουλάς..αυτό είναι καλό και είναι και ο μονός τρόπος για να αποκτήσεις κάτι… αυτό που με ενοχλεί είναι η αισχροκέρδεια στο θέμα :eek:
 
Συμφωνω με ολα οσα λετε αλλα νομιζω πως το βλεπουμε απο την μια πλευρα του..!!!

Ναι κι εγω εχω διαφωνησει πολλες φορες με το θεμα της πωλησης σε τσουχτερες τιμες..!! Αλλα καταλαβα οτι μονοπλευρα τελικα το εβλεπα..!

Αλλα σκεφτειτε οτι αν καποιος δεν τα αγοραζε τοτε που εμεις ειχαμε αγνοια για αυτα τα παιχνιδια, τοτε που ηταν τοσο παραμελλημενα στις βιτρινες για πολλα πολλα χρονια και δεν τους διναμε καμια σημασια, σημερα πολλα απο αυτα δεν θα ειχαν σωθει, θα ειχαν πεταχτει οπως εγινε απο ολα τα μαγαζια του νησιου μου..!!

Πηγαν στις χωματερες..!!!

Οποτε προτιμω να τα πληρωνουμε ακριβα, απο το να μην ειχε νοιαστει κανεις μας τοτε που επρεπε και να μην υπηρχαν καθολου σημερα..!!!! Και σαν ειλικρινη και αληθινα λογια αυτα που σας λεω, ας σκεφτουμε απο που εχουμε αγορασει πολλα απο τα παιχνιδια μας..!!!!Απο το ΕΒΑΥ φυσικα???

Γιατι???? Γιατι δεν νοιαστικαμε τοτε που επρεπε, τοτε που τα κοιταζαμε στις βιτρινες και μας περναγαν απαρατηρητα..!

Εγω προσωπικα κατηγορω ειλικρινα τον εαυτο μου, αλλα τον συγχαιρω κιολας που ξεκινησα εστω και τελευταια, πριν εξαφανιστουν ολα οσα ηθελα..!!

Οσο για τις τιμες ειναι λογικο, ειναι ο κανονας της προσφορας και της ζητησης..!Υπαρχουν παιχνδια που δεν"πουλανε"και τα βλεπουμε σε χαμηλες τιμες και παλι δεν τα παιρνει κανεις απο εμας, υπαρχουν κι αυτα που καταπουλανε και ειναι φυσικο να ανεβαινουν οι τιμες..!!!!

Ακομη και σε αυτο αν το σκεφτει καποιος λογικα, δεν υπαρχει κατι το παραλογο..!!! Μπορει να μας ακουγεται παραλογο αλλα κι ομως, απο την στιγμη που αγοραζουν καποιοι ανθρωποι και σε τετοιες τιμες, αυτοματως αποτελει την τιμαριθμηση των συγκεκριμενων παιχνιδιων..! Στο Ε-ΜΑΡΚΕΤ υπαρχει καποιος που τα εχει βαλει σε τιμες ΠΑΡΑΛΟΓΕς..!!!!! Προφανως ο συγκεκριμενος δεν εχει ιδεα με τα παιχνιδια, και γι αυτο οι πωλησεις του ειναι μηδαμηνες..! Αυτος πραγματικα θα μεινει με τα παιχνιδια στο χερι...για να μην πω τιποτα αλλο..!! :D
 
Greco - Lyra

El_Greco_Fanatic υπάρχουν άνθρωποι και ανθρώπια! Οι άνθρωποι είναι αυτοί που έχουν ,χαρίζουν αυτά τα παιχνίδια και αυτοί που για δικούς τους λόγους τα πουλάνε σε κανονικές τιμές.Τα ανθρώπια αισχροκερδούν.

Έχει ένα δίκιο και ο makisimos. Καλώς ή κακώς το ebay μας έχει βοηθήσει όλους και όλες. Καλύτερα να πουλιέται ακριβά ένα παιχνίδι παρά στη χωματερή...
 
Ναι makisimos σωστά και εγώ το διόρθωσα πιω πάνω με λίγα λόγια αυτό εννοούσα #) ..αλώστε και η δημοπρασίες για αυτό ανακαλύφθηκαν άλλα θα πρέπει εμείς να είμαστε αυτοί που θα αποφασίσουμε ποιος το θέλει πραγματικά περισσότερο, όχι να μου βάζεις μια τιμή παραλογή για ξεκίνημα και μετά να περιμένεις όπως λέει και o makisimos φυσικά θα μείνεις με το παιχνίδι στο χέρι :p … και εμένα το eBay είναι το βασίλειο μου χωρίς αυτό δεν είμαι τίποτα :p :p:p:p:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε ElGrecoFanatic, δυστυχως στους περισσοτερους ειναι το ΕΒΑΥ το βασιλειο, ποσο μαλλον εσυ που εισαι και τοσο μακρυα,..!!!! Εσεις(μαζι με την γυναικα σου), κανετε ακομη πιο δυσκολη δουλεια απο τοσο μακρυα και χαιρομαι που συνεχιζετε, γιατι πολλοι ξερεις καποια στιγμη σταματουν, αυτο δεν σου κρυβω φοβαμαι και για μενα μην σταματησει ο ενθουσιασμος μου και το ενδιαφερον μου καποια στιγμη..! Αλλα οσο ειστε εσεις στο ρετρο και εννοω ολους σας, Φραουλιτσα,ElGrecoFanatic, Αναστασια, Ραπουνζελ, Μytnywolrd,Georgikos,bibi-bo και πολλλοι αλλοι,που δινετε τοσες σημαντικες πληροφοριες και φωτο, νομιζω θα αυξανεται ο ενθουσιασμος..! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά τα μαγικά παιχνίδια ανήκουν σε όλους! Αν κάποιοι δεν τα συγκέντρωναν σωρηδόν για να τα πουλήσουν σε αισχροκερδείς τιμές, σήμερα όλοι εμείς που ψάχνουμε αγωνιωδώς στα μαγαζιά ανά την Ελλάδα θα τα βρίσκαμε και θα τα αποκτούσαμε σε τιμή ευρώ από μετατροπή της τιμής τους σε δραχμές. Οπως κάποιοι από εμάς καταφέραμε να αποκτήσαμε αρκετά μετά από ψάξιμο. Δεν είναι κανόνας ότι θα βρίσκονταν στις χωματερές.

Η μαγεία τους είναι αυτό που σε κάνουν να νιώθεις και ναι, αν τα παιχνιδια αυτά τα έχεις στερηθεί τότε μπορείς να τα λατρέψεις.

Ακόμα και αν η Νταιάνα μου λερώθηκε από ένα αλισιβερίσι που πάτησε στις στάχτες της ανάμνησης και της λαχτάρας να αποκτήσω κάτι που πριν 26 χρόνια, όντας παιδί, λαχταρούσα και δεν μπορούσα να αποκτήσω, καθόλου δεν λέρωσε την ομορφιά της, τη γλύκα της, τη μοναδικότητά της και την αγάπη μου για εκείνη. Και εγώ σήμερα, που έφαγα τον τόπο να βρω μια ρόλερ αλλά δεν τα κατάφερνα (όχι λόγω χωματερής, αλλά λόγω κουκλομαζώματος) μπορώ σήμερα να την βάζω να καβαλάει τη μηχανάρα της ή το άλογό της και να ανεμίζουν τα μαλλιά της στον αέρα της εξοχής, γιατί ΕΤΣΙ την ονειρεύτηκα όταν ήμουν παιδί... Και αυτό δεν μπορεί να μου το στερήσει κανένας έμπορας. Τώρα, για την ψυχή και τα αισθήματα του έμπορα, δεν είμαι αρμόδια να μιλήσω.
 
Υπήρξαν στιγμές που νομίσαμε ότι αυτό είναι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε πιο πέρα, :( άλλα κάθε φορά όλο και κάτι συνέβαινε και ξανά στον αγώνα τις αναζητήσεις :D . να ξέρατε πόσες φόρες πάντα δικαία θέλω πιστεύω μας πήραν σπιρτούληδες μπροστά στα μάτια μας λογικά επειδή το χρήμα έρεε περισσότερο :xm: , άλλα κάποια στιγμή αυτοί γύρισαν σε μας η συγκεκριμένοι όχι διαφορετικοί . #) Άπλα στους νέους ιδιοκτήτες ξεθύμαινε γρήγορα η αγάπη για τον κακόμοιρο σπιρτούλη , και έτσι βρισκόνταν ξανά να παζάρει στην μεγάλη βιτρίνα που λέγετε eBay

Πάνω από 100 σπιρτούληδες ενώ τους χάσαμε σε διαφορές δημοπρασίες στα 5 χρονιά γύρισαν σε εμάς… Η δύναμη του θέλω ..και όπως έλεγε και ο CoelhoΤο σύμπαν συνωμοτεί για να μας βοηθήσει, όταν προσπαθούμε να ζήσουμε το προσωπικό μας όνειρο. Τώρα εδω που τα λαιμέ εγώ δεν ζω το όνειρο εφιάλτη ζω πάνω από 4 χιλιάδες μάτια με κινάνε καθημερινά Αγχώνομαι :p :p:p:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι αληθεια πως σε καθε εποχη και καθε ειδος δημιουργουνται διαφορα trends που προκαλουν αυξησεις τιμων σε αλλωτε ευτελη πραγματα. Ετσι και στα παιχνιδια. Προσφορα και ζητηση.

Ειμαι ενας ανθρωπος που δεν του αρεσει να πουλα πραγματα και ειδικοτερα πραγματα που εχουν πανω τους αναμνησεις. Δυσκολευομαι να καταλαβω αυτους που το κανουν, πολλες φορες για ποσα που δεν θα τους σωσουνε κιολας. Ωραια και πουλησες ενα σετακι playmobil 200 γιουρα. Και? Θα σταματησεις να δουλευεις μετα απο αυτο? Θα πας ενα ταξιδι? Θα βαλεις φαι στο τραπεζι για ενα μηνα? Ακομη περισσοτερο δυσκολευομαι να καταλαβω τους επαγγελματιες συλλεκτες. Πως μπορεις να κρατας παιχνιδια μεσ στην συσκευασια τους και να μην τα παιξεις ποτε ή εστω βγαλεις απο το κουτι. Σαν τους συλλεκτες τεχνης που καταχωνιαζουν σε θυριδες υπεροχους πινακες. Απο την στιγμη που δεν χρησιμοποιεις κατι για το λογο που φτιαχτηκε, το σκοτωνεις. Το να καταφερεις να διατηρησεις την συσκευασια ή ακομη και να εχεις κατι διπλο το δεχομαι, αλλα να εχεις σακουλιασμενα παιχνιδια ή οτιδηποτε το θεωρω καθαρη τρελα. Το toy story 2 ειναι μια ταινια αλλα περιγραφει πολυ καλα αυτο που λεω.

Θα μπορουσα ανετα να σκοτωσω τα (ημιτελη) Καστρα και πολιορκητες, ή τα στρατιωτακια, αυτοκινητακια, επιτραπεζια και playmobil . Αλλα τι θα καταφερνα? Θα ειχα ξεπουλησει τις παιδικες μου αναμνησεις. Ποσο κανει αυτο?

Παρολα αυτα υπαρχουν ατομα που δεν εχουν προβλημα με αυτο. Καποιοι πουλανε σε λογικες τιμες. Απο λιγα ευρω ως την αναλογικη αξια που εχει σημερα ενα καινουργιο παιχνιδι. Καποιοι αλλοι ομως εχουν ξεφυγει. Περισυ μου την βαρεσε να αναστησω το Hero Quest (ΜΒ και El Greco). To ειχα σε σχετικα με την ηλικια του πολυ καλη κατασταση, ελειπαν μονο 2 φιγουρες και μερικες ψιλοφθορες που το μοντελιστικο παρελθον μου με βοηθησε να διορθωσω στο πι και φι. Αρχισα λοιπον να ψαχνω και βρηκα μια ελληνικη αγγελια που πωλουσε ενα αγγλικο αντιτυπο. Επικοινωνησα ολο χαρα για να διαπιστωσω οτι ο τυπος ζητουσε 50 ευρω για ενα αντιτυπο σε κακιστη κατασταση, με βαμμενες και σπασμενες πολλες φιγουρες. Με τα πολλα κατεβαινε μεχρι τα 40. Μια ερευνα στο ebay ειχε αποτελεσμα να αγορασω 1 κανονικο σε αριστη κατασταση και μια εκδοση που κυκλοφορησε με εξτρα σεναρια και φιγουρες + μεταφορικα, 45 ευρω. Υποψιν τα μεταφορικα ηταν το μισο ποσον.

Εψαχνα για καιρο το Warhammer Quest τον απογονο του HQ. Τιμαται απο 250+ ευρω για ημιτελη και φθαρμενα αντιτυπα. Πολλοι μαλιστα τα μαζευουν και κρατανε, βγαζοντας τα στην αγορα ακομη πιο υπερτιμημενα. Δεν συζητω καν τι γινεται οταν εμφανιστει αντιτυπο σφραγισμενο.
 
Πίσω
Μπλουζα