Elder Scrolls V : Skyrim. (Info and more) .

Θα εχει απειρα quests λενε οι δημιουργοι,λες και δεν ηταν ηδη απειρο το gameplay στα elder scrolls.


Παιχνιδι που να μην τελειωνει ποτε και να ανανεωνεται με νεα quests συνεχεια,χμμμ καλη ιδεα αλλα καποιο λακο θα εχει η φαβα.


 

Xαθηκε να γινονταν σε κανα resi η uncharted κατι παρομοιο.
 

 


http://www.wired.com/gamelife/2011/11/skyrim-infinite-quests/
 
Τί να πώ....μακάρι να είχα τώρα μιά PCάρα τουμπανισμένη και να το έλιωνα, αλλα οι καιροί είναι "σφιχτοί" δυστυχώς. Ps3 και καναπεδάκι ! Όχι ότι θα είναι άσχημα, αλλά ξέρετε τώρα...Elder Scrolls...γραφείο, ξηροκάρπια, κανα γουίσκι, άδειασμα τασακίων, καρφίτσωμα του χάρτη στον τοίχο και τα ρέστα...Απλά δέν συγκρίνεται ! Θα μου πεις δεν κοτσάρεις το PS3 στο γραφείο...χμμμμμ, θα ξεγελαστούμε για λιγάκι !
 
Aardvark είπε:
Θα εχει απειρα quests λενε οι δημιουργοι
Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό...

Μου ήρθαν στο μυαλό παιχνίδια όπως το Frontier (Elite 2), που έκανε generate νέες αποστολές συνέχεια !!

Αν αξιωθώ να πάρω καινούριο pc, θα φροντίσω οπωσδήποτε να το τιμήσω !!
 
Αν αξιωθώ να πάρω καινούριο pc, θα φροντίσω οπωσδήποτε να το τιμήσω !!
Άντε επιτέλους!!!! (Να φτιάξουμε και κανένα Fellowship στο LOTR που είναι και F2P). Πάντως να πω την αμαρτία μου, ακόμα δεν έχω καλά καλά αρχίσει το Oblivion :precry: .
 
Το παιχνίδι απλά θα τα σπάει!!!

Το έχω κάνει ήδη preorder και μάλιστα το collector's edition! :p

Θα φτιαχτεί και σκηνικό στο γραφείο...αγαλματάκι ,χάρτης μπροστά,μπυρόνι σε ξύλινη κούπα κτλ...

Θέλω να πιστεύω πως θα είναι τα καλλύτερα λεφτά που έχω δώσει τελευταία.
 
Αν και ο υπολογιστής που έχω δεν μπορεί να το τρέξει εντούτις θα το αγοράσω για να μη λείπει από τη συλλογή μου.

H collector's edition πάντως τα σπάει!
 
Το παιχνίδι με κάρτα γραφικών διετίας (5870) και i5 2500 σε συχνότητες stock, 4 giga ram πηγαίνει εξαιρετικά με το detail στο maximum. Βέβαια ο χειρισμός είναι κομμένος και ραμμένος για κονσόλα και βολεύει απίστευτα το pad του 360. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές.

Θα το αγοράσω σήμερα για 360. Δεν έχω φλασαρισμένη κονσόλα πια για να έχω συγκρίσεις και γνώμη από χτες, οπότε και περιμένω σήμερα το βράδυ να δω το πρωτότυπο.
 
Εχω ακουσει τα καλητερα γιαυτο το παιχνιδι και εχω δει και πολλα βιντεο και σαν μεγαλος φαν των rpg καποια στιγμη θα ασχοληθω μαζι του στο 360 γιατι να παιξω rpg εγω στο pc με ποντικι και πληκτρολογιο ειναι αδυνατων.Προς το παρον το μονο πραγμα που περιμενω πως και πως ειναι να περασουν 7 μερες και να κυκλοφορησει το zelda skyward sword για το wii.
 
metalcandyman είπε:
Εχω ακουσει τα καλητερα γιαυτο το παιχνιδι και εχω δει και πολλα βιντεο και σαν μεγαλος φαν των rpg καποια στιγμη θα ασχοληθω μαζι του στο 360 γιατι να παιξω rpg εγω στο pc με ποντικι και πληκτρολογιο ειναι αδυνατων.Προς το παρον το μονο πραγμα που περιμενω πως και πως ειναι να περασουν 7 μερες και να κυκλοφορησει το zelda skyward sword για το wii.

+1 (Πρεπει βεβαια πρωτα να τελειωσω το xenoblade :D )
 
Μόλις γύρισα από κέντρο και Βόρεια Προάστια. Δυστυχώς μόνο στο Public βρήκα το παιχνίδι και μόνο για PS3. Για pc και 360 δεν έχει έρθει ακόμα και θα είναι εδώ, κατά τα λεχθέντα, μέχρι τις 18 του μηνός.

Σαν εξήγηση προέβαλλαν (μόνο στο Public) ότι τα κομμάτια της Ελλάδας πήγαν Αγγλία γιατί ήταν τεράστια η ζήτηση. Φοβήθηκαν ότι έχουμε χρεοκοπήσει και δεν μας έστειλαν απέξω; Ελπίζω να μην επαναληφθεί το σκηνικό με το HALO REMAKE......

Υπομονή λοιπόν!
 
Ας ειναι καλα το ιντερνετ ;)
 
Aν ειναι "καλα το ιντερνετ" ,Elder Scrolls VI δεν προκεται να δουμε.
 
Mε απογοήτευσε ο κονσολο-χειρισμός στο pc. Επίσης στις μάχες είναι ψιλο-random. Βαράς από εδώ, βαράς από εκεί... Και η 3rd person view μοιάζει με απλό "hack" στο παιχνίδι, πράγμα που συμβάλει στο random που ανέφερα... η 1st person view τώρα... δεν την παλεύω με χαλάει κάτι όπως και στο Oblivion

Από γραφικά/επιδόσεις δεν έχω παράπονο πάντως αλλά ~1 ώρα που το έπαιξα στην αρχή δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα... προφανέστατα θέλει παραπάνω ενασχόληση αλλά έχουμε άλλα έππη για τώρα.

Επίσης το είχα κάνει προ-παραγγελεία από το shopto.net εδώ και κάτι μήνες , οπότε κομμάτια της Αγγλίας φτάσανε και Ελλάδα ΛΟΛ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως τα περίμενα και εγώ, με την "δοκιμαστική" έκδοση σε PC. Βαρύ για το παλιό μου μηχάνημα, αν και σε χαμηλή ανάλυση, παίζει και ultra ! (με λίγα frames φυσικά). Φούλ κονσολοποίηση, κάτι που με χάλασε, αφού άμα ήθελα joypad πήγαινα κατευθείαν στην κονσόλα. Έχω προμηθευτεί wireless 360 joypad (που κάνει και σε PC) , που είναι μεν εξαιρετικό, αλλά άμα είναι να πιάσω joypad...καναπές καλύτερα.

Με λίγα συγκριτικά που είδα, και ότι φυσικά μπόρεσα να δω με το αρχαίο μηχάνημα μου, επιβεβαιώνεται το ότι δεν είναι optimised για pc. Oι λεπτομέρειες στους φωτισμούς και τις σκιές φαίνονται στο ultra, χωρίς να είναι εξωπραγματικές. Στο νερό επίσης διακρίνονται τα καλύτερα εφέ και οι γυαλάδες, σε γενικές γραμμές όμως δεν μιλάμε για μεγάλες και ουσιαστικές διαφορές. Η βασική ατμόσφαιρα του παιχνιδιού οπτικά φαίνεται να αποδίδεται εξίσου και στις τρεις πλατφόρμες, και από low έως ultra, οπότε οι κόντρες των fanboyz δεν νομίζω να ανάψουν και πολύ στην προκειμένη.

Τώρα με την μια ωρίτσα που έπαιξα, τα συναισθήματα είναι ανάμικτα. Σίγουρα φαίνεται καλύτερο από το oblivion, έχει καλύτερη ιστορία , οι npc's είναι λίγο πιο φυσικοί και όχι τόσο αγγούρια (παίζει πάλι λίγο stiff animation) . Τουλάχιστον έχει απείρως καλύτερο voice acting, αυτό κάνει μπαμ και βοηθάει κατά πολύ την ατμόσφαιρα. Το GUI μου πήρε λίγο να συνηθίσω, μου αρέσει ιδιαίτερα το presentation (ακόμα και οι loading screens), μου λείπει το παλιό interface του oblivion λιγάκι αλλά μάλλον είναι λόγω συνήθειας. Τελικά αποφάσισα να το πάρω στο Ps3, και να το λιώσω εκεί, και να αναβάλλω για λίγο το καινούριο PC αφού τελικώς δεν φαίνεται να χάνω πολλά. Τελευταίο παιχνίδι για το οποίο είχα αγοράσει ολοκαίνουργιο PC ήταν το Half Life 2 !
 
pooky(1) είπε:
Ακριβώς. Ό,τι αξίζει αγοράζεται original.
Ακριβως οπως το ειπες "οτι αξιζει"Για μενα και ειναι δεικη μου αποψη δεν αξιζει γιαυτο δεν το περνω.Το zelda skyward sword που για μενα αξιζει θα το παρω και 100 ευρω να κανει.
 
Έχω 'στάξει' ατελείωτα λεφτά για να πάρω τα rpg που αγαπω ,αλλά έχει καταντήσει αηδία το θέμα...

Δεν νομίζω πως πλήρωνε ο gamer 100+ευρώ πριν 10-15 χρόνια για να πάρει ένα παιχνίδι το οποίο είχε και

πολλά περισσότερα καλούδια.!

Πήρα το skyrim collectors edition ~150ε για ένα αγαλματάκι...

ευτυχώς που κρατάνε την αξία τους (οχι οτι θα το πουλήσω ποτέ,αλλά λέμε τώρα).
 
Και γω το ιδιο φιλε pitsunami εχω σταξει αμετρητα λεφτα για rpg ειδικα στην nes,snes,megadrive κτλ εποχη.Eνα παραδειγμα θα δωσω:Εχω ολα τα final fantasy αυθεντικα μεχρι και το final fantasy origins αυθεντικο το εχω αλλα για το αισχρο για μενα final fantasy X-2 δεν γουσταρα να δωσω λεφτα να το παρω και το απεκτησα με αλλο τροπο.Και αυτο ισχυει για ολα τα παιχνιδια και οχι μονο για τα rpg απλα αναφερω τα rpg γιατι ειναι το παθος μου.Και δεν νομιζω οτι ειμαι ο μονος που το κανει αυτο εκτος και αν ολοι εχουν εκκατομυρια ευρω στην τραπεζα και δεν τους νοιαζουν τα 50,100 η 150 ευρω.
 
Κατι παιζει με το texture scaling του 360 ,καλυτερα να το παιξετε απο το δισκακι!




Skyrim uses a lot of dynamic streaming systems, including textures. Weʼve seen a few reports of certain textures temporarily scaling down on the Xbox 360, and not scaling back up. We have verified that this issue does not occur when playing off the disk and when the game is fully cached (not installed). Skyrim makes heavy use of the Xbox 360 caching system, and caches over the normal course of play while in menus or interiors. This cache can be wiped when other games are played or when the user manually removes it. Weʼre working on a solution in the next title update for those who have installed the game.
http://forums.bethsoft.com/index.php?/topic/1258645-texture-scaling-on-360/
 
Πίσω
Μπλουζα