FMV games "full motion video": Μόδα των early 90's

Mια και "ψιλοσκαλίσαμε" πάλι το όλο θέμα εδώ ,πρέπει να πω ότι το όλο είδος των FMV games,κατά τη γνώμη μου,ήταν άκρως επιτυχημένο !

Δε μπορώ,δε γίνεται να αποδεχτώ ότι η κατηγορία που μας έδωσε:

-Παιχνιδάρες,μερικές από τις οποίες ανέφερα και πιο πάνω (Under a killing moon,Pandora Directive,Tex Murphy: Overseer,7th Guest,11th Hour,Ripper,Black Dahlia,Phantasmagoria,Phantasmagoria II:A puzzle of flesh,Gabriel Knight 2:The beast within )

-Κάποια games ορόσημα (Wing Commander,Star Wars: Rebel Assault)

-Κάποια ακόμη απλά μέτρια-καλά games (Χ-files,The daedalus encounter,Dracula Unleashed,Temujin)

-Μια ολόκληρη κατηγορία λίαν διασκεδαστικών shooting games (Mad Dog Mcree 1 & 2,Crime Patrol 1 & 2,Space pirates,The bounty hunter,Who shot Johnny Rock) -μη μου πείτε τώρα ότι δε παίζατε τα πρώτα 2 εξ' αυτών στα ουφάδικα-

μπορεί να λέγεται ή/και να θεωρείται αποτυχημένη ποιοτικά.

Διότι οικονομικά,μάλλον,ή καλύτερα,σίγουρα δεν απέφερε τα ίδια κέρδη με άλλα,πιο απλά games,εξ' ου και εγκαταλείφθηκαν κατά τη γνώμη μου τα FMV games και δη adventures...

Αλλά όλα τροχός είναι και γυρίζουν,είμαι βέβαιος ότι θα ξαναδούμε κάποια στιγμή κάποιο FMV game...!
 
Ορισμενα FMV ηταν ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΕΣ τα οποια ανεφερε επανω ο Μανος.Θυμαμαι το κολλημα που ειχα φαει με το NightTrap...

Aααα θυμαται κανεις το Mad Dog Mcree 1 στο Bowling της Κηφησιάς?
 
Εγώ πιστεύω ότι δε θα ξαναδούμε FMV παιχνίδια. Και ο λόγος είναι ότι η τεχνολογία και η γνώση κινούνται πλέον σε τέτοια επίπεδα που σε λίγο καιρό τα παιχνίδια, adventures και μή, θα έχουν τόσο πειστικά σχεδιασμένα πρόσωπα που ελάχιστα θα διαφέρουν από ενα πραγματικό (άλλωστε ποιός νοιάζεται). Ενώ εκείνη την εποχή που ήταν αδύνατον να αποδωθούν λόγω μή ύπαρξης κατάλληλου hardware και φυσικά έλλειψη γνώσεων, η χρήση κινηματογραφικών σκηνών με πραγματικούς ηθοποιούς ήταν μονόδρομος.
 
Εγω νομιζω δεν θα πεθανουν, αν και θα αποτελουν εξαιρεση. Τα τελευταια (που ξερω) ηταν Enter the Matrix, Συνομωσιες και τωρα το C&C
 
Θεωρώ τουλάχιστον ατόπημα σε ένα τέτοιο topic για FMV games να μην έχει αναφερθεί το Ελληνικότατο και αρκετά πρόσφατο (2003) Συνωμοσίες/Conspiracies της AnimaPPD.

EDIT: πρόλαβε ο Rakeesh και το ανέφερε

Και για να βγάλω τον προλαλήσα "σαγώνια" λάθος, οι ίδιοι ετοιμάζουν και το Conspiracies II-Lethal Networks με σκοπό να είναι το πρώτο FMV/HD game!

Ελπίζω να τα καταφέρουν τελικά, γιατί σαν προσπάθεια είναι πολύ καλή και φιλόδοξη σε σχέση με το σύνηθες μίζερο επίπεδο της Ελλάδας.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=CxJJHqkz3uI]YouTube - Conspiracies II - Lethal Networks - Demo Reel

Conspiracies II - Lethal networks, the only High Definition FMV(Full Motion Video) adventure game for PC's world wide at this moment.
Featuring over 2 1/2 hours of HD Video, 75 actors filmed on blue screen
, state of the art technology in compositing, unique open architecture real time 3d "Whisper" engine, including advanced script engine, high polygon levels (over 400.000 per location), high quality detailed textures (over 3000 different), paralax bump mapping, high resolution lightmapping, DX10 core engine, new revolutionary particles, original orchestral and electrical music and interactivity in 3d wolrds you can't imagine.
 
Θα αρκεστώ σ'αυτό που είπε ο Rakeesh, ότι δηλαδή θα αποτελούν εξαίρεση, και μεγάλη, συμπληρώνω εγώ. Πάντως για να είμαι ειλικρινής, το adventure που ευχαριστήθηκα περισσότερο απο ο,τιδήποτε έχω παίξει μέχρι τώρα, ήταν το Gabriel Knight 2.
 
Μην μας τα γυρνάς τώρα, εσύ είπες ότι δεν θα ξαναδούμε ποτέ... :p

PS: φυσικά και συμφωνώ ότι θα είναι η εξαίρεση, της εξαίρεσης, ω εξαίρεση. Άλλωστε οι ηθοποιοί έχουν την κακή συνήθεια να θέλουν αμοιβή, ενώ τα πολύγωνα "εργάζονται" δωρεάν. :)
 
exetlaios είπε:
Υπήρχε και στον Commodore ένα τέτοιο παιχνίδι, με WWF Wrestling.
Θυμάμαι ότι ένα από τα ματς ήταν HARLEY RACE vs "HACKSAW" JIM DUGGAN.

Φυσικά τα βίντεο, ήταν μεν digi, αλλά εντελώς "πρωτόγονα".
Σωστός! :thumbup:

Το έχω κι εγώ στον ST...

Είχαν κυκλοφορήσει και δισκέτες με επιπλέον παλαιστές.

Μου διαφεύγει το όνομα... Όταν πάω σπίτι θα το ποστάρω...
 
Τα περισσότερα FMV παιχνίδια ήταν μαύρα χάλια. Μηδενικό gameplay και πολύ κακά ως ταινίες. Ευτυχώς αυτή η κακή εποχή πέρασε.

Rygar είπε:
Εγώ πιστεύω ότι δε θα ξαναδούμε FMV παιχνίδια. Και ο λόγος είναι ότι η τεχνολογία και η γνώση κινούνται πλέον σε τέτοια επίπεδα που σε λίγο καιρό τα παιχνίδια, adventures και μή, θα έχουν τόσο πειστικά σχεδιασμένα πρόσωπα που ελάχιστα θα διαφέρουν από ενα πραγματικό (άλλωστε ποιός νοιάζεται). Ενώ εκείνη την εποχή που ήταν αδύνατον να αποδωθούν λόγω μή ύπαρξης κατάλληλου hardware και φυσικά έλλειψη γνώσεων, η χρήση κινηματογραφικών σκηνών με πραγματικούς ηθοποιούς ήταν μονόδρομος.
Το FMV θα ξαναγυρίσει, αλλά αυτή τη φορά τρισδιάστατο. Υπάρχουν τεχνικές που πιάνουν την κίνηση ενός ηθοποιού και μετά μπορούν να την προβάλλουν από οποιαδήποτε οπτική γωνία και υπό οποιονδήποτε φωτισμό. Έτσι θα έχουμε τα καλύτερα των δύο κόσμων: τον φωτορεαλισμό (εξ αντικειμένου) του FMV και την ελευθερία κινήσεων του 3D.

Για δείτε αυτό.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=UUvAVjUnE8M]YouTube - Virtual Reality, HDR, Photogrammetry at ICT

Και για περισσότερες πληροφορίες εδώ.
 
TallMan :

Εγώ έχω για το PS1 ένα τέτοιο παιχνίδι με διάσημες πορνοστάρ που επέλεγες να αρχίσεις με κάτι παγάκια, φτερά κλπ...συνέχιζες σε διάφορα τριψίματα και παιχνίδια και κατέληγες σε...
Σοβαρά ; Μα πώς ; Θέλω να πω , είχε επιτραπεί τέτοιο παιχνίσι στο αθώο Playstation ; !
 
Μπαααα σιγα μην ηταν και Νιντεντο το πλαϋστατιον,ποσο μαλλον οι Γιαπωνεζοι γνωστοι για την διαστροφη τους.
 
Παντως το 3DO ειχε απειρα τετοια "πιπερατα" :)
 
Plumbers don't Wear Ties FTW!!!11

Να βάλουμε τον pitsunami που είναι fan του 3DO να γράψει αφιέρωμα στο επόμενο Phoenix. :)
 
Άντε ! Και στο 3DO γινόντουσαν αυτά τα πράγματα ; Μα καλά , σε ποιά σπηλιά ήμουν κρυμένος όλα εκείνα τα χρόνια ; !
 
Maddog είπε:
Plumbers don't Wear Ties FTW!!!11
Τι θυμήθηκες τώρα!

iliekater, αν θεωρείς αθώο το playstation, το 3DO θα το θεωρήσεις τον Μαρκήσιο ντε Σάντ των κονσολών...
 
Maddog είπε:
Θεωρώ τουλάχιστον ατόπημα σε ένα τέτοιο topic για FMV games να μην έχει αναφερθεί το Ελληνικότατο και αρκετά πρόσφατο (2003) Συνωμοσίες/Conspiracies της AnimaPPD.
Νομιζω οτι χρηζει αναφορα στο Opsys της [hyper]media που ειχε

FMV cut scenes(αλλα ενδεχομενως και το Eρεβος της Γενναδιου ) απ οτι θυμαμαι απο τα reviews που προηγηθηκαν των Συνωμοσίων/Conspiracies.
 
Κατα την γνωμη μου τα FMV games ηταν αν οχι απαισια τουλαχιστον ψευτοεντυπωσιακα κι αρκετες φορες τραγεγλαφικα απο αποψης animation και playability. Οπως και τα παιχνιδια με digitized sprites σαν του Mortal Kompat και του NBA Jam (που περαν αυτων των δυο παιχνιδιων ο,τιδηποτε αλλο χρησιμοποιουσε τετοια γραφικα φαινοντουσταν αρκετα ψευτικα και γελεια).

Aσε δε που τα περισσοτερα απ' αυτα ηταν πιο πολυ interactive games.

Ευτυχως μοδα ηταν και περασε.
 
Πίσω
Μπλουζα