FMV games "full motion video": Μόδα των early 90's

Vetus είπε:
Κατα την γνωμη μου τα FMV games ηταν αν οχι απαισια τουλαχιστον ψευτοεντυπωσιακα κι αρκετες φορες τραγεγλαφικα απο αποψης animation και playability. Οπως και τα παιχνιδια με digitized sprites σαν του Mortal Kompat και του NBA Jam (που περαν αυτων των δυο παιχνιδιων ο,τιδηποτε αλλο χρησιμοποιουσε τετοια γραφικα φαινοντουσταν αρκετα ψευτικα και γελεια).

Να φανταστώ ότι FMV adventures δεν έχεις παίξει ποτέ όμως,ε ;
 
Κι ομως... τα στυλ Phantasmagoria δεν ηταν ο,τι καλυτερο αισθητικα
 
Κοίταξε,γούστα είναι αυτά...

Εγώ θεωρώ το Phantasmagoria I MEΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ στο PC gaming.Mιλάμε για τεράστια παραγωγή,που θα πήγαινε τα games ακόμη πιο μπροστά απ' όσο τα πήγε,ΑΝ είχε συνδυαστεί με ανάλογο,καλύτερο "περιτύλιγμα" γρίφων,καθότι από υπόθεση μια χαρά ήταν...

Όμως,ήρθε να το κάνει αυτό το Gabriel Knight 2-The beast within,που εκεί απλά μιλάμε για παγκοσμίως αναγνωρισμένο αριστούργημα!

Μέρος της επιτυχίας του το οφείλει στο FMV στοιχείο του,με την άψογη ηθοποιία των ανθρώπων που ενσαρκώναν τους κυρίως ρόλους...

(Gabriel,Von Glower,Grace Nakimura...)
 
To Phantasmagoria ούτε εμένα μου άρεσε. Πάντως ένα FMV game το οποίο ακόμα παραμένει κορυφαίο είναι το Spycraft. Πολύ δύσκολο και πολύ ρεαλιστικό.

Βασικά τα FMV games θα ήταν πολύ εύκολο να βγουν σε "enhanced edition". Παίρνεις το αρχικό footage και το ξαναπερνάς σε HD και αν υπάρχουν prerendered σκηνές τις ξαναρεντάρεις σε υψηλώτερη ανάλυση και με μεγαλύτερη ποιότητα που παρέχουν οι σημερινοί υπολογιστές.

Το ίδιο μπορεί να γίνει και για τα παιχνίδια με ζωγραφιστά γραφικά και cel animation (όπως κάποια adventures της Lucasarts και της Sierra).

Βέβαια αμφιβάλλω αν υπάρχει τέτοιο ενδιαφέρον στην αγορά και επίσης δεν γνωρίζω αν έχει κρατηθεί το αρχικό υλικό αυτών των παιχνιδιών.
 
Εμενα παντως μου ειχε κανει τρομακτικη εντυπωση τοτε, τι λενε μερικοι οτι φαινοντουσαν γελοια ? δεν το καταλαβαινω εγω ειχα μεινη με το στομα ανοικτο ειδηκα στα advetures ...Να λεω ομως την πικρη αληθεια τωρα απλα μερικα δεν βλεπονται αλλα εχουν περασει και 14 χρονια δεν νομιζω να υπηρχε ανθρωπος τοτε που να τα εθαβε ετσι....
 
manos426f είπε:
Να φανταστώ ότι FMV adventures δεν έχεις παίξει ποτέ όμως,ε ;
Γενικα δεν παιζω adventure games, αλλα και παλι δεν εχει να κανει καθως βλεπω τα αποτελεσματα κι απο εικονες και videos. Παιχνιδια οπως το Myst αξιζουν βραβειο ομολογουμενως. Τα περισσοτερα ομως ειναι δουλειες του ποδαριου για ατομα που βρηκαν την ευκολη λυση στα FMV αντι να δουλεψουν πανω στα παραδοσιακα μεσα. Και στις 3D cartoon ταινιες υπαρχουν ταινιες που σ' αφηνουν με το στομα ανοιχτο (οπως της Pixar) αλλα υπαρχουν και πολλες αλλες που θυμιζουν παλιομοδιτικα videogames προηγουμενης δεκαετιας (οπως το Star Wars: The Clone Wars).
 
Καποια adventures οπως αυτα που ανεφερε ο Μανος (εγω θα βαλω και το Black Dahlia) ειναι παρα πολυ καλες δουλειες. Μην τα καταδικαζουμε ολα!
 
Vetus είπε:
Γενικα δεν παιζω adventure games, αλλα και παλι δεν εχει να κανει καθως βλεπω τα αποτελεσματα κι απο εικονες και videos. Παιχνιδια οπως το Myst αξιζουν βραβειο ομολογουμενως. Τα περισσοτερα ομως ειναι δουλειες του ποδαριου για ατομα που βρηκαν την ευκολη λυση στα FMV αντι να δουλεψουν πανω στα παραδοσιακα μεσα.

Για το πρώτο διαφωνώ 100%,μη κρίνεις ένα παιχνίδι -κι ειδικά της κατηγορίας αυτής- από screenshots κι από το youtube...

Για το Myst,η κουβέντα είναι τεράστια,οπότε ας τ' αφήσουμε προς το παρόν,αλλά αλήθεια,ποια games εννοείς με το άλλο που λες,περί εύκολης λύσης ;

Kambia είπε:
Καποια adventures οπως αυτα που ανεφερε ο Μανος (εγω θα βαλω και το Black Dahlia) ειναι παρα πολυ καλες δουλειες. Μην τα καταδικαζουμε ολα!

Μωρέ,η λίστα έχει κι άλλα πολλά...!

(άσχημα ήταν δηλαδή τα 7th Guets-11th; Ή το Ripper; Ή η σειρά Tex Murphy ;
 
!!

Τα FMV ήταν ενα είδος trend που πέρασε από το χωρο των video games ειδικά όταν πρωτοέκαναν την εμφάνιση τους τα CDs...η δυνατότητα "τεράστιου" χώρου αποθήκευσης δεδομένων (για την τότε εποχή) έκανε τις εταιρίες να δοκιμάσουν κάτι καινούργιο.

Σίγουρα αν τα δούμε με τα σημερινά δεδομένα, να ξενίζουν μερικούς, όμως δεν πάυει να ήταν τεράστιο τεχνολογικό επίτευγμα για την επόχή. Και επειδή΄όπως είπα ήταν "trend", σε κάθε τέτοια περίπτωση βγαίνουν και πολλές "αρπαχτές" και προχειροδουλειές και χαλάνε την εικόνα κάποιων αξιόλογων προσπαθειών που είχαν γίνει.

Για μένα, την "απαξοίωση" γιια το συγκεκριμένο είδος παιχνιδιού την έφεραν οι κονσόλες 5ης γενιάς (3DO, SegaCD) που κατέλκησαν την αγορά με τέτοιους είδους παιχνιδιών (μερικά μπορούν να χαρακτηριστούν και ώς b movies ή soft ερωτικά). Προσπθούσαν να προσεγκίσουν ένα κάπως πιο ενηλικό κοινο και βεβαίως να δείξουν την προηγμένη τεχνολογία που διάθεταν με FMV.

Οποιοδήποτε προϊον γίνεται πρόχειρα, με σκοπό να για να εκμετεlλευτεί κάποια κατάσταση, δεν έχει υψηλά στανταρτν ποιότητας , πόσο μάλλον όταν το κόστος για ένα τέτοιο εγχείρημα, είναι πολύ υψηλό, όπως αυτό μιας FMV game, παραγωγής.

Εν μέρει έχεις δίκιο Vetus για κάποια μη ποιότικά προϊοντα (και συμφωνω 100% για το Mortal Combat αλλα όχι για το NBA Jam) αλλά δεν έχεις δικιο για το σύνολο. Δεν μπορείς να κρίνεις απο screenshots αλλά μόνο από το σύνολο gameplay. Ο Manos αναφέρει κάποια διαμάντια ( ειδικά το Gabriel Knight 2 είναι τέλειο) αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα όπως τα

Wing Commander 3 και 4 με εξαιρετικό cast απο πολύ καλούς ηθοποιούς (περά από τον Mark Hummil)

Wing Commander Privateet 2 με το Clive Owen και τον Sir Ian McKellan

το Spycraft, Black Dahlia, Dedalus Encounter και βεβαια τα "Ελληνικα" Conspiracies 1 kai 2.

Και φυσικά το να σου αρέσει κάποιο παινίδι είναι καθαρά υποκειμένικο. Εμένα π.χ. δεν μου αρεσε το Myst, αλλά δεν θα πω ποτέ οτί είναι απαίσιο. Καταλαβαίνω γιατί έχει πάρει τόσα βραβεία και γιατί έχει ψηλές κριτικές απλά δεν μου έκανε ¨κλικ" εμένα. Αλλά αντικειμενικά είναι ενα εξαιρετικό adventure
 
Σωκράτη,πολύ εμπεριστατωμένο post,μπράβο,κι εννοείται ότι συμφωνώ 100% !! :thumbup: :thumbup:
 
Συμφωνώ και επαυξάνω με τον θαμώνα.Ένα trend ήταν που πέρασε.Αν και δεν θα με χάλαγε καθόλου ένα καινούργιο Tex Murphy ή Phantasmagoria.
 
f2bnp είπε:
Αν και δεν θα με χάλαγε καθόλου ένα καινούργιο Tex Murphy ή Phantasmagoria.
Phantasmagoria III θα έβγαινε,αλλά ματαιώθηκε. :(

Νέο Tex Murphy game μπορεί και να δούμε στο μέλλον...
 
Επειδή τα έχω ξαναπεί για το πόσο κακή ήταν η εποχή των FMV games (με λίγες φωτεινές εξαιρέσεις) δεν πρόκειται να τα επαναλάβω. Η βάση του επιχειρήματος μου είναι ότι η ριζική διαφορά του gaming από τα υπόλοιπα μέσα ψυχαγωγίας είναι η διαδραστικότητα. Ούτε τα γραφικά ούτε το animation ούτε ο ήχος. Αυτά παίζουν δευτερεύοντα ρόλο. Όταν κόβεις τη διαδραστικότητα και απλά δείχνεις ένα μάτσο βίντεο στον παίκτη τότε απλά μιλάμε για ένα κακό παιχνίδι.

Για όσους έχουν όρεξη και χρόνο ας διαβάσουν κάποιες εκθέσεις του Chris Crawford για το θέμα, που το εξηγεί πολύ καλύτερα και πιο εύγλωτα.

Why CD-Rom Games Won't Work (Yet)

Γραμμένο το 89-90.

Process Intensity

Low-Interactivity Entertainment Products

The Primacy of Interactivity

Ga-Ga Over Graphics

Αυτά τα κείμενα (γραμμένα στα τέλη του '80-αρχές '90) δυστυχώς παραμένουν επίκαιρα. Μπορεί να ξεπεράσαμε την κακή εποχή των FMV games, όμως η προσπάθεια κακής μίμησης του Hollywood και η προσήλωση στα γραφικά παραμένει. Μπορεί τα παιχνίδια μας να είναι σαφώς πιο διαδραστικά από τότε αλλά παραμένουν περιορισμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To προτο λινκ πρεπει να τελειωνει σε html, οχι htm. Παω να διαβασω, με ιντριγκαρει πολυ ο τιτλος για αρθρο του 89!!!
 
Leon είπε:
Επειδή τα έχω ξαναπεί για το πόσο κακή ήταν η εποχή των FMV games (με λίγες φωτεινές εξαιρέσεις) δεν πρόκειται να τα επαναλάβω. Η βάση του επιχειρήματος μου είναι ότι η ριζική διαφορά του gaming από τα υπόλοιπα μέσα ψυχαγωγίας είναι η διαδραστικότητα. Ούτε τα γραφικά ούτε το animation ούτε ο ήχος. Αυτά παίζουν δευτερεύοντα ρόλο. Όταν κόβεις τη διαδραστικότητα και απλά δείχνεις ένα μάτσο βίντεο στον παίκτη τότε απλά μιλάμε για ένα κακό παιχνίδι.
Για όσους έχουν όρεξη και χρόνο ας διαβάσουν κάποιες εκθέσεις του Chris Crawford για το θέμα, που το εξηγεί πολύ καλύτερα και πιο εύγλωτα.
Κοίταξε,είπαμε,γνώμες είναι αυτές,αλλά αν για σένα π.χ το Pandora Directive με 7 διαφορετικά φινάλε δε δείχνει αλληλεπίδραση-διαδραστικότητα με το παιχνίδι,εγώ πάω πάσο...

Για σένα λοιπόν είναι κακά παιχνίδια τα FMV.OK,δεκτόν,αλλά δε σημαίνει ότι είναι και σωστό αυτό,ε ; ;)

Άλλωστε ο Σωκράτης (thamonas) νομίζω τα είπε πολύ καλά πιο πάνω.Συνεπώς δε χρειάζεται να διαβάσω τον κ. Crawford,πόσο μάλλον όταν έχω κι εγώ ιδίαν άποψην επί του θέματος.... :)
 
Gryzor είπε:
To προτο λινκ πρεπει να τελειωνει σε html, οχι htm. Παω να διαβασω, με ιντριγκαρει πολυ ο τιτλος για αρθρο του 89!!!
To διόρθωσα. Γενικά αξίζει τον κόπο να ρίξετε μια ματιά στα κείμενα του Crawford για το game design. Έχει πολλές ενδιαφέρουσες (κάποιοι ίσως πουν αιρετικές) απόψεις για το θέμα.

manos426f είπε:
Κοίταξε,είπαμε,γνώμες είναι αυτές,αλλά αν για σένα π.χ το Pandora Directive με 7 διαφορετικά φινάλε δε δείχνει αλληλεπίδραση-διαδραστικότητα με το παιχνίδι,εγώ πάω πάσο...
Τα Tex Murphy είναι μια από τις φωτεινές εξαιρέσεις. Προσπάθησαν να πάνε το adventure gaming μπροστά κατά ένα τρόπο, χρησιμοποιώντας real time 3D για την περιήγηση στο χώρο. Το γεγονός ότι οι χαρακτήρες και οι cut-scenes ήταν FMV δεν λέει τίποτα. Δεν θα υπήρχε διαφορά στο gameplay αν ήταν 3D με την in-game engine (κάτι εξάλλου αδύνατο εκείνη την εποχή).

Για σένα λοιπόν είναι κακά παιχνίδια τα FMV.OK,δεκτόν,αλλά δε σημαίνει ότι είναι και σωστό αυτό,ε ; ;)
Αυτό που λέω είναι ότι τα παιχνίδια χαμηλής (ή και ανύπαρκτης) διαδραστικότητας είναι κακά παιχνίδια. Τα FMV παιχνίδια (στην πλειοψηφία τους) ήταν το απόγειο αυτών των κακών επιλογών game design, όπου το τι κάνεις στο παιχνίδι παίζει δευτερεύοντα (η και καθόλου) ρόλο.

Άλλωστε ο Σωκράτης (thamonas) νομίζω τα είπε πολύ καλά πιο πάνω.Συνεπώς δε χρειάζεται να διαβάσω τον κ. Crawford,πόσο μάλλον όταν έχω κι εγώ ιδίαν άποψην επί του θέματος.... :)
Ρίξε μια ματιά κάτι ενδιαφέρον θα βρεις. :) Δεν έχω δει άλλο άνθρωπο που να σκέφτεται περισσότερο για το θέμα του gaming.
 
Leon είπε:
Αυτό που λέω είναι ότι τα παιχνίδια χαμηλής (ή και ανύπαρκτης) διαδραστικότητας είναι κακά παιχνίδια. Τα FMV παιχνίδια (στην πλειοψηφία τους) ήταν το απόγειο αυτών των κακών επιλογών game design, όπου το τι κάνεις στο παιχνίδι παίζει δευτερεύοντα (η και καθόλου) ρόλο
Eρώτηση:Πόσο χειρότερο ήταν το Mad Dog McRee από το Cabal ; :)
 
manos426f είπε:
Eρώτηση:Πόσο χειρότερο ήταν το Mad Dog McRee από το Cabal ; :)
Ακόμα και ένα τόσο απλοϊκό παιχνιδάκι όπως το Cabal προσφέρει απείρως πιο πλούσιο gameplay.

Στο Mad Dog McRee παίζει ένα video με ένα κακό να εμφανίζεται. Αν σημαδέψεις και τον σκοτώσεις, παίζει ένα άλλο video που εμφανίζεται ένας άλλος. Άρα απομνημονεύεις τα video και περιμένεις την εμφάνιση του τύπου για να τον σκοτώσεις. Μιλάμε για κάκιστο παιχνίδι.

Αντίθετα στο Cabal εμφανίζονται πολλοί μαζί, οπότε έχει στρατηγική για το ποιους στόχους θα χτυπήσεις πρώτους, τρέχεις αριστερά-δεξιά για να αποφύγεις τις σφαίρες, καλύπτεσαι, οι εχθροί κινούνται και έρχονται κατά πάνω σου, καταστρέφεις το τοπίο, παίρνεις άλλα όπλα, ρίχνεις χειροβομβίδες, κτλ. Και φυσικά παίζει διπλό!
 
Leon είπε:
Ακόμα και ένα τόσο απλοϊκό παιχνιδάκι όπως το Cabal προσφέρει απείρως πιο πλούσιο gameplay.
Στο Mad Dog McRee παίζει ένα video με ένα κακό να εμφανίζεται. Αν σημαδέψεις και τον σκοτώσεις, παίζει ένα άλλο video που εμφανίζεται ένας άλλος. Άρα απομνημονεύεις τα video και περιμένεις την εμφάνιση του τύπου για να τον σκοτώσεις. Μιλάμε για κάκιστο παιχνίδι.
Αυτό που λες γίνεται κατά κανόνα,αλλά όχι πάντα.Αλλά,όπως και να 'χει,δε διαφωνώ σ' αυτό.

Leon είπε:
Αντίθετα στο Cabal εμφανίζονται πολλοί μαζί, οπότε έχει στρατηγική για το ποιους στόχους θα χτυπήσεις πρώτους, τρέχεις αριστερά-δεξιά για να αποφύγεις τις σφαίρες, καλύπτεσαι, οι εχθροί κινούνται και έρχονται κατά πάνω σου, καταστρέφεις το τοπίο, παίρνεις άλλα όπλα, ρίχνεις χειροβομβίδες, κτλ. Και φυσικά παίζει διπλό!
Όταν το μάθεις το παιχνίδι λοιπόν,ουσιαστικά ένα Mad Dog είναι/γίνεται κι αυτό !

Θα μπορούσα να μιλήσω και για το Point Blank,σ' αντιπαράθεση με το Mad Dog,όπως φυσικά για για το Dragon's Lair,αλλά δε θα το κάνω,μια και έχουμε ο καθένας την άποψή του και δεν φαίνεται ν' αλλάζουν αυτές. ;)

Απλά εμένα η όλη λογική της επίθεσης ενάντια στα FMV games μου φαίνεται αρκετά....αστεία (χωρίς αυτό ν' αποτελεί μομφή προς εσένα φυσικά ! ),καθότι αυτά ουσιαστικά σε πολλά σημεία δε διαφέραν από άλλα είδη games...
 
manos426f είπε:
Απλά εμένα η όλη λογική της επίθεσης ενάντια στα FMV games μου φαίνεται αρκετά....αστεία (χωρίς αυτό ν' αποτελεί μομφή προς εσένα φυσικά ! ),καθότι αυτά ουσιαστικά σε πολλά σημεία δε διαφέραν από άλλα είδη games...
Για μισό λεπτό, πως δεν διέφεραν; Όταν έχεις ας πούμε sprites μπορείς να τα κινείς αυτόνομα, να τους δώσεις τεχνητή νοημοσύνη, να αλλάξεις τα attack patterns, να δώσεις μεγαλύτερη ελευθερία κίνησης στον παίκτη και πολλά άλλα.

Αντίθετα σε ένα FMV παιχνίδι έχεις το εξής: Παίζει το video, ο παίκτης κάνει τη σωστή κίνηση τη σωστή στιγμή, παίζει το επόμενο video. Αν δεν την κάνει χάνει και ξαναπαίζει το video. E μη μου πεις ότι αυτό το θεωρείς καλό gameplay.
 
Πίσω
Μπλουζα