FMV games "full motion video": Μόδα των early 90's

Mα και στα FMV adventure games δεν υπήρχε sprite-πρωταγωνιστής ;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν υπάρχουν sprites στα FMV παιχνίδια, εκτός από την περίπτωση που το FMV χρησιμοποιείται μόνο για background και το παιχνίδι έχει sprites (όπως το Novastorm). Βέβαια και εκεί το FMV πάλι δημιουργεί περιορισμούς αφού δεν μπορείς να κάνεις scrolling πέρα από τα όρια του video.

Αν αναφέρεσαι στα adventures, στυλ Gabriel Knight 2 που κινείς χαρακτήρα, εκεί δεν υπάρχει πάλι χρήση FMV για το gameplay. Τα sprites και τα backgrounds είναι απλά digitized (όπως στο Mortal Kombat) και FMV χρησιμοποίειται μόνο για τα cut scenes και τους διαλόγους.

Οι περιορισμοί που βάζει εκεί το FMV είναι στη γραμμικότητα της εξέλιξης, αφού δεν μπορείς να κινηματογραφήσεις ένα αποτέλεσμα για κάθε πιθανή κίνηση του παίκτη.
 
Bρε Leon,δηλαδή τα non-FMV adventures δεν είχαν γραμμικότητα στην εξέλιξη ;

Σου ανέφερα άλλωστε και το Pandora Directive,αλλά άντε πες ότι ήταν εξαίρεση αυτό.

Μ' αυτό που λες,ουσιαστικά θα έλεγα ότι μου επιβεβαιώνεις ότι τα FMV adventures δε διαφέρανε από τ' άλλα adventures σε πολλά πράγματα,ή έστω τα διαφοροποιείς,ξεκάθαρα μπορώ να πω,από τ' άλλα FMV games...
 
Τα adventures ήταν το είδος που του ταίριαζε περισσότερο το FMV, σίγουρα. Αλλά δυστυχώς ήταν, κατά τη γνώμη μου, ένα βήμα προς τη λάθος κατεύθυνση.

Ας πάρουμε πρώτα το προφανές. Τα πιο πολλά FMV adventures έμοιαζαν πολύ με b movies: Κακή σκηνοθεσία και ηθοποιία. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν χάλι μαύρο.

Αλλά το κυριότερο ήταν ότι μειώθηκε περαιτέρω η διαδραστικότητά τους (κάτι που είχε ήδη ξεκινήσει με point and click adventures).

Δεν είναι δυνατό να έχεις ένα παιχνίδι σαν το Twin Kingdom Valley εν έτει 1983 με ανεξάρτητους χαρακτήρες με "τεχνητή νοημοσύνη" που κινούνται στον κόσμο και είτε γίνονται εχθροί είτε φίλοι με τον παίκτη ή με άλλους χαρακτήρες, αντικείμενα που έχουν ιδιότητες (βάρος, όγκο και άλλα) κτλ, και 10 χρόνια μετά αντί να έχουμε πιο εξελιγμένους μηχανισμούς να έχουμε πολύ πιο απλοϊκούς και το μόνο τους "προτέρημα" να είναι μερικά κακογυρισμένα video. Ε αυτό δεν μπορώ να το θεωρήσω εξέλιξη.

Ναι και τα adventures της Lucasarts ήταν γραμμικά (εξάλλου το έχω ξαναπεί: παρά την επιτυχία τους τελικά έκαναν κακό στα adventures) αλλά το καλογραμμένο σενάριο, το χιούμορ και τα όμορφα καρτουνίστικα γραφικά έσωζαν την κατάσταση.

Τα περισσότερα FMV adventure games δεν είχαν κανένα χάρισμα, ούτε καν έξυπνους γρίφους (πάντα τονίζω με εξαιρέσεις) και τελικά το αποτέλεσμα μάλλον κιτς θα το χαρακτήριζα.

Μη ξεχνάμε ότι και τα Tex Murphy από ηθοποιία...έπασχαν :) αλλά είχαν άλλα χαρίσματα.
 
Καταρχας πρεπει να εχουμε υπψη μας οτι FMV αναφερεται σε πολλα ειδη παιχνιδιων. Καποια ειχαν καλυτερο αποτελεσμα, αλλα δεν ειχαν.

Εγω εχω την ιδεα στο μυαλο μου οτι τα παιχνιδια FMV κρατησαν λιγο, και δεν προλαβαν να εξελιχτουν. Η τεχνολογια FMV αντικατασταθηκε απο την απειρως πιο ευκολη, χρησιμη και παραμετροποιησιμη τεχνολογια 3d.

Σε καποια εναλλακτικη ιστορια οπου τα FMV δε θα ειχαν πεθανει, πιστευω σημερα θα βλεπαμε πολυ καλυτερη και ωριμοτερης βιομηχανια τετοιων παιχνιδιων που ισως να ειχε ενωθει με τη βιομηχανια του κινηματογραφου: μερος του "τουπε" καποιου παιχνιδιου θα οφειλοταν στους πρωταγωνιστες, ηθοποιοι θα εκαναν ντεμπουτο σε παιχνιδια και μετα στον κινηματογραφο, η θα υπηρχαν και αναλογα βραβεια ηθοποιϊας :)

Τότε ομως, τα πραγματα ηταν ανωριμα και, ναι, κιτς. Τη μια ηταν ο υπερενθουσιασμος για αυτο το μεσο, την αλλη ηταν οτι χρησιμοποιουμε το ονομα του πχ Christopher Walken που θα παιξει στο μετριοτατο Ripper, την αλλη ηταν οι περιορισμοι του μεσου, και τελος ηταν ο επιπολαιος τροπος που χρησιμοποιηθηκε.

Θυμαμαι "γιωτομπαλιές" σε τέτοια παιχνίδια. Απο φτωχό μοντάζ και κινηματογραφικά λάθη μέχρι... ασυμμετρία στην αφηγηση: μακροσυρτες εισαγωγές με over-acted βαρετούς διαλόγους που δεν είχαν αφηγηματική αξία για το παιχνίδι και πονταραν μονο σε εμας τα χαζοχαρουμενα που χαιρομαστε να βλεπαμε τους ηθοποιους.

Φυσικα το μεγαλυτερο προβλημα ηταν το αισθητικο. Μονταζ απο διαφορες φωτογραφιες και σχεδια, με τα "sprites" να φαινονται σαν κακοκολλημενα κολαζ. Τοτε δεν τα παρατηρουσαμε, αλλα σημερα μπορουμε να δουμε οτι τα ΚΑΛΑ παιχνιδια δεν ειχαν τετοιες γιωτομπαλιες.

Παντως το Gabriel Knight μπορει να ηταν καποιο δειγμα ωριμοτητας, αλλα στο gameplay ηταν πολυ περιορισμενο. Ειχαμε απουσια sprites (εκανε μονο 2 βηματα πριν αλλαξει η οθονη) και η επιλυση καποιου γριφου η πραξης, ακολουθουνταν απο μεγαλα και βαρετα βιντεο, τα οποια ναι μεν τοτε θεωρουνταν εντυπωσιακα, η κατι σαν 'ανταμοιβη' για την επιλυση του γριφου αλλα απο ενα σημειο και περα καταντουσαν κουραστικα, και αν πατουσες το ESC χαλουσε το αισθημα ροης του παιχνιδιου

Για να καταληξω, η λεξη κλειδι ειναι το "κιτς". Υπερενθουσιασμος και υπερβολη εις βαρος της ποιοτητας ηταν που εσκαψαν το λακο για τα FMV. Ευτυχως ομως που δεν ηταν ολα ετσι. Για μενα το σχετικα αγνωστο RAMA ειναι ειναι παραδειγμα ισορροπημένης παραγωγης,
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon είπε:
Τα adventures ήταν το είδος που του ταίριαζε περισσότερο το FMV, σίγουρα. Αλλά δυστυχώς ήταν, κατά τη γνώμη μου, ένα βήμα προς τη λάθος κατεύθυνση.
Ας πάρουμε πρώτα το προφανές. Τα πιο πολλά FMV adventures έμοιαζαν πολύ με b movies: Κακή σκηνοθεσία και ηθοποιία. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν χάλι μαύρο.
Όσο παραπάνω το συζητάμε,τόσο πιο πολύ φαίνεται η διαφορετική αντίληψη μας περί των games αυτών.Θύμησέ μου όμως αν θες μια κακή ερμηνεία,γιατί εγώ μπορώ να σου αναφέρω πολλές καλές... ;)

Leon είπε:
Αλλά το κυριότερο ήταν ότι μειώθηκε περαιτέρω η διαδραστικότητά τους (κάτι που είχε ήδη ξεκινήσει με point and click adventures).
Θα το ξαναπώ:Τα FMV games πεθάνανε γρήγορα,η διαδραστικότητα στα games ΔΕΝ αναπτύχθηκε,συνεπως ασφαλώς και δεν ήταν τα FMV αυτά που την κρατάγαν πίσω...

Leon είπε:
Δεν είναι δυνατό να έχεις ένα παιχνίδι σαν το Twin Kingdom Valley εν έτει 1983 με ανεξάρτητους χαρακτήρες με "τεχνητή νοημοσύνη" που κινούνται στον κόσμο και είτε γίνονται εχθροί είτε φίλοι με τον παίκτη ή με άλλους χαρακτήρες, αντικείμενα που έχουν ιδιότητες (βάρος, όγκο και άλλα) κτλ, και 10 χρόνια μετά αντί να έχουμε πιο εξελιγμένους μηχανισμούς να έχουμε πολύ πιο απλοϊκούς και το μόνο τους "προτέρημα" να είναι μερικά κακογυρισμένα video. Ε αυτό δεν μπορώ να το θεωρήσω εξέλιξη.
Μπερδεύουμε ανόμια κι άσχετα μεταξύ τους πράγματα εδώ θα έλεγα....

Leon είπε:
Ναι και τα adventures της Lucasarts ήταν γραμμικά (εξάλλου το έχω ξαναπεί: παρά την επιτυχία τους τελικά έκαναν κακό στα adventures) αλλά το καλογραμμένο σενάριο, το χιούμορ και τα όμορφα καρτουνίστικα γραφικά έσωζαν την κατάσταση.
Μα και ποια adventures δεν είναι γραμμιικά ;;;

Πάντως βρε Leon,απορρίπτεις FMV,απορρίπτεις τα adventures της Lucas,στο παρελθόν έχεις απορρίψει και το Longest journey -αν θυμάμαι καλά-,μου κάνει εντύπωση αυτό ομολογώ...

π.χ Tα adventures της Lucas γιατί κάνανε κακό ;

Leon είπε:
Τα περισσότερα FMV adventure games δεν είχαν κανένα χάρισμα, ούτε καν έξυπνους γρίφους (πάντα τονίζω με εξαιρέσεις) και τελικά το αποτέλεσμα μάλλον κιτς θα το χαρακτήριζα. Μη ξεχνάμε ότι και τα Tex Murphy από ηθοποιία...έπασχαν :) αλλά είχαν άλλα χαρίσματα.
Πολλά FMV είχαν puzzles και γρίφους πανδύσκολους (Ripper.Black Dahlia).Ναι,εκεί αρκετά έπασχαν,δε λέω το αντίθετο...

Τώρα για την ηθοποιία στο Tex Murphy games,σχεδόν ολόκληρη η gaming κοινότητα έχει άλλη άποψη από σένα,αλλά δεκτή κι η δική σου γνώμη φυσικά...
 
Φίλε Μάνο, ας το πάρουμε ανάποδα. Κατά τη γνώμη σου τι προσέφεραν τα FMV games;
 
Προσέφεραν μια σαφώς διαφορετική αισθητική στα games (μιλώ για τα FMV adventures),δώσανε την πολύ ωραία αίσθηση στον παίκτη να θεωρεί ότι είναι μέρος μιας ταινίας κι ότι ο ίδιος καθορίζει και προχωρά την εξέλιξή της,όπως και σαφέστατα χαρακτηρίζονταν από τη ζωντάνια των χαρακτήρων τους,με τους οποίους ο παίκτης σαφώς μπορούσε να ταυτιστεί περισσότερο...

Το θέμα όμως είναι ακριβώς τ' ότι εγώ δεν ισχυρίζομαι τόση ώρα ότι τα FMV adventures εξελίξανε το είδος τόσο πολύ,όσο εσύ τ' ότι το πήγαν πίσω!

Στο τελευταίο έγκειται η μεγάλη διαφωνία μου,καθότι και σήμερα να βγαίνανε FMV adventures,θα εξακολουθούσαμε να είμαστε στο ίδιο σημείο εξέλιξης ( ; ) του είδος,άρα κακό δεν κάνανε τα συγκεκριμμένα.

ΟΚ,τώρα αν η ηθοποιία στο Tex Murphy εσένα δε σου άρεσε,ε γι' αυτό δε μπορώ να διαφωνήσω,ούτε να επιχειρηματολογήσω,πέραν του ότι απλά σου ανέφερα ότι είσαι εξαίρεση σ' αυτό..

Νομίζω με την εύστοχη αυτή ερώτηση που μου έκανες,έκανα πιο ξεκάθαρη τη θέση μου κι αυτό που θέλω να πω... ;)
 
manos426f είπε:
Προσέφεραν μια σαφώς διαφορετική αισθητική στα games (μιλώ για τα FMV adventures),δώσανε την πολύ ωραία αίσθηση στον παίκτη να θεωρεί ότι είναι μέρος μιας ταινίας κι ότι ο ίδιος καθορίζει και προχωρά την εξέλιξή της,όπως και σαφέστατα χαρακτηρίζονταν από τη ζωντάνια των χαρακτήρων τους,με τους οποίους ο παίκτης σαφώς μπορούσε να ταυτιστεί περισσότερο...
Αυτό όμως ήταν ψευδαίσθηση και πολύ κακή μάλιστα. Απλά έκανες μερικά κλικ για να δεις το επόμενο μέρος της ταινίας, σε καμία περίπτωση δεν καθόριζες την εξέλιξή της. Οπότε ούτε interactive ήταν και ούτε καν καλές ταινίες δεν ήταν. Δεν είναι τυχαίο ότι ο κόσμος τους γύρισε την πλάτη γιατί ήθελε να παίξει, όχι να βλέπει κακές ταινίες με κακή ποιότητα video.

Όσο για το θέμα της ταύτισης με τους χαρακτήρες και εδώ θα διαφωνήσω. Η ταύτιση στα παιχνίδια δεν γίνεται από μερικά video με αστεία ηθοποιία αλλά από το immersion του παίκτη στον κόσμο του παιχνιδιού. Αφού είχες τόσο μικρή συνεισφορά (στην ουσία καθόλου) στην εξέλιξη και το interaction με τον κόσμο ήταν μηδαμινό δεν υπήρχε και ταύτιση.

Πολύ μεγαλύτερη ταύτιση έχεις στα FPS (που είσαι εσύ ο πρωταγωνιστής) ή μιλώντας για adventures στα καλά text adventures που σου δινόταν μεγαλύτερη ελευθερία κίνησης και η φαντασία σου δημιουργούσε τον κόσμο με πολύ καλύτερα γραφικά από οτιδήποτε μπορεί να δημιουργήσει ο υπολογιστής.

Γιατί θεωρώ ότι πήγαν το είδος πίσω

Όπως έχω ξαναπεί τα graphic adventures μείωσαν το interaction. Παρόλα αυτά έκαναν το είδος πιο προσιτό σε μεγαλύτερο κοινό. Όταν λοιπόν άρχισε να υπάρχει η υπολογιστική ισχύ για να αυξηθεί η διαδραστικότητα, αντί να ρίξουν το βάρος (και το budget) της ανάπτυξης σε αυτό τον τομέα, έριξαν ένα κάρο λεφτά στη παραγωγή κακών video (πιστεύοντας λανθασμένα ότι ο κόσμος προτιμά να βλέπει ταινίες παρά να παίζει) και ούτε δεκάρα στην ανάπτυξη του interaction. Τουναντίον τα λεγόμενα "interactive movies" ήταν πολύ λιγότερο interactive από το προηγούμενα graphic adventures. Τα τεράστια ποσά που έριξαν στην ανάπτυξη αυτών των κακών παιχνιδιών, λύγισαν τις εταιρίες και όταν το κοινό τους γύρισε την πλάτη δεν είχαν ούτε την τεχνολογία, ούτε τις ιδέες, ούτε τα χρήματα για να προσφέρουν κάτι νέο.
 
Leon είπε:
Αυτό όμως ήταν ψευδαίσθηση και πολύ κακή μάλιστα. Απλά έκανες μερικά κλικ για να δεις το επόμενο μέρος της ταινίας, σε καμία περίπτωση δεν καθόριζες την εξέλιξή της. Οπότε ούτε interactive ήταν και ούτε καν καλές ταινίες δεν ήταν. Δεν είναι τυχαίο ότι ο κόσμος τους γύρισε την πλάτη γιατί ήθελε να παίξει, όχι να βλέπει κακές ταινίες με κακή ποιότητα video.
Μα και στα άλλα adventures,έτσι όπως το θέτεις πάλι,κάποια κλικς δε μεσολαβούν μέχρι το επόμενο movie sequence ;;

Leon είπε:
Όσο για το θέμα της ταύτισης με τους χαρακτήρες και εδώ θα διαφωνήσω. Η ταύτιση στα παιχνίδια δεν γίνεται από μερικά video με αστεία ηθοποιία αλλά από το immersion του παίκτη στον κόσμο του παιχνιδιού. Αφού είχες τόσο μικρή συνεισφορά (στην ουσία καθόλου) στην εξέλιξη και το interaction με τον κόσμο ήταν μηδαμινό δεν υπήρχε και ταύτιση.
Πολύ μεγαλύτερη ταύτιση έχεις στα FPS (που είσαι εσύ ο πρωταγωνιστής) ή μιλώντας για adventures στα καλά text adventures που σου δινόταν μεγαλύτερη ελευθερία κίνησης και η φαντασία σου δημιουργούσε τον κόσμο με πολύ καλύτερα γραφικά από οτιδήποτε μπορεί να δημιουργήσει ο υπολογιστής.
Kαμία σχέση,σιγά μη ταυτιστείς με τον ήρωα του Painkiller και του Doom 2.

Και την αστεία ηθοποιία δε μου την έχεις αναφέρει/αιτιολογήσει ακόμη.. ;)

Leon είπε:
Γιατί θεωρώ ότι πήγαν το είδος πίσω

Όπως έχω ξαναπεί τα graphic adventures μείωσαν το interaction. Παρόλα αυτά έκαναν το είδος πιο προσιτό σε μεγαλύτερο κοινό. Όταν λοιπόν άρχισε να υπάρχει η υπολογιστική ισχύ για να αυξηθεί η διαδραστικότητα, αντί να ρίξουν το βάρος (και το budget) της ανάπτυξης σε αυτό τον τομέα, έριξαν ένα κάρο λεφτά στη παραγωγή κακών video (πιστεύοντας λανθασμένα ότι ο κόσμος προτιμά να βλέπει ταινίες παρά να παίζει) και ούτε δεκάρα στην ανάπτυξη του interaction. Τουναντίον τα λεγόμενα "interactive movies" ήταν πολύ λιγότερο interactive από το προηγούμενα graphic adventures. Τα τεράστια ποσά που έριξαν στην ανάπτυξη αυτών των κακών παιχνιδιών, λύγισαν τις εταιρίες και όταν το κοινό τους γύρισε την πλάτη δεν είχαν ούτε την τεχνολογία, ούτε τις ιδέες, ούτε τα χρήματα για να προσφέρουν κάτι νέο.
Και ξαναρωτώ,όταν σταμάτησαν τα FMV adventures,γιατί δε φτιάξανε αυτά τα πολυπόθητα interactive games που λες ;
 
manos426f είπε:
Μα και στα άλλα adventures,έτσι όπως το θέτεις πάλι,κάποια κλικς δε μεσολαβούν μέχρι το επόμενο movie sequence ;;
Ναι, όπως είπα υπήρχε πρόβλημα interaction και πιο πριν. Τα FMV games το χειροτέρεψαν. Επιμένω ότι τα text adventures ήταν πολύ πιο μπροστά. Παρόλα αυτά υπήρχαν graphic adventures (όπως τα Quest for Glory ή το Indy 4 που έκαναν βήματα). Αλλά αντί να αυξηθεί το interaction έριξαν το βάρος στο Video.

Kαμία σχέση,σιγά μη ταυτιστείς με τον ήρωα του Painkiller και του Doom 2.Και την αστεία ηθοποιία δε μου την έχεις αναφέρει/αιτιολογήσει ακόμη.. ;)
Mε τον Gordon Freeman και τη Samus Aran (Μetroid Prime) όμως πολλοί ταυτίστηκαν. Mη μιλήσουμε για τον Δούκα. ;) Το γεγονός ότι είσαι στις μπότες του χαρακτήρα βοηθά πολύ στην "ταύτιση". Συν το γεγονός ότι ένα FPS (παρά την απλοϊκότητα του είδους) έχει πολύ μεγαλύτερη αλληλεπίδραση (δυστυχώς που καταντήσαμε) από τα adventures.

Η ηθοποιία ας ήταν και η καλύτερη. Ας έπαιζε και ο Ρόμπερτ Ντε Νίρο σε σκηνοθεσία Μάρτιν Σκορτσέζε. Αν το interaction (η βάση του gaming) είναι αδύναμο δεν έχει καμία σημασία.

Και ξαναρωτώ,όταν σταμάτησαν τα FMV adventures,γιατί δε φτιάξανε αυτά τα πολυπόθητα interactive games που λες ;
Αφού απάντησα ακριβώς από πάνω! :) Δεν είπα ότι "Τα τεράστια ποσά που έριξαν στην ανάπτυξη αυτών των κακών παιχνιδιών, λύγισαν τις εταιρίες και όταν το κοινό τους γύρισε την πλάτη δεν είχαν ούτε την τεχνολογία, ούτε τις ιδέες, ούτε τα χρήματα για να προσφέρουν κάτι νέο."

Και φυσικά οι μεγάλες εταιρίες λόγω της οικονομικής αποτυχίας παράτησαν το είδος και σταμάτησαν να ρίχνουν χρήματα για την ανάπτυξή του. Έμειναν μόνο οι τριτοκλασσάτοι για να παίζουν μπάλα και αυτοί έκαναν απλά τα ίδια και τα ίδια χωρίς καμιά πρωτοτυπία.
 
Leon είπε:
Παρόλα αυτά υπήρχαν graphic adventures (όπως τα Quest for Glory ή το Indy 4 ) που έκαναν βήματα
Ερώτηση:Γιατί λες ότι αυτά έκαναν βήματα ;

Leon είπε:
Mε τον Gordon Freeman και τη Samus Aran (Μetroid Prime) όμως πολλοί ταυτίστηκαν. Mη μιλήσουμε για τον Δούκα. ;)
!!! Αυτό πραγματικά δε μπορώ να το φανταστώ καν !

Leon είπε:
Η ηθοποιία ας ήταν και η καλύτερη. Ας έπαιζε και ο Ρόμπερτ Ντε Νίρο σε σκηνοθεσία Μάρτιν Σκορτσέζε. Αν το interaction (η βάση του gaming) είναι αδύναμο δεν έχει καμία σημασία.
Ναι,αλλά αυτό δεν απαντά στην "κακή ηθοποιία"... :)

Anyway...

Leon είπε:
Αφού απάντησα ακριβώς από πάνω! :) Δεν είπα ότι "Τα τεράστια ποσά που έριξαν στην ανάπτυξη αυτών των κακών παιχνιδιών, λύγισαν τις εταιρίες και όταν το κοινό τους γύρισε την πλάτη δεν είχαν ούτε την τεχνολογία, ούτε τις ιδέες, ούτε τα χρήματα για να προσφέρουν κάτι νέο."
Κάτσε,τι λέμε τώρα ;

Η Sierra δηλαδή χρεωκόπησε λόγω FMV games ; Καμία σχέση !

Η Lucasarts δεν έβγαλε ποτέ FMV,γιατί σταμάτησε την ανάπτυξη τίτλων ;

Τα FMV φταίγανε ή τ' ότι αφήσανε να τους φύγουν τα σπουδαία εκείνα στελέχη που βγάλανε παιχνιδάρες ;

Άλλωστε το επίχείρημα ότι τα FMV games,που έχουν 10+ χρόνια που έχουν σταματήσει,φταίνε έως και σήμερα για.....οικονομική δυσπραγία των εταιρειών,ε,δε στέκει με τίποτα...

Leon είπε:
Και φυσικά οι μεγάλες εταιρίες λόγω της οικονομικής αποτυχίας παράτησαν το είδος και σταμάτησαν να ρίχνουν χρήματα για την ανάπτυξή του. Έμειναν μόνο οι τριτοκλασσάτοι για να παίζουν μπάλα και αυτοί έκαναν απλά τα ίδια και τα ίδια χωρίς καμιά πρωτοτυπία.
Οι εταιρείς σίγουρα κάνανε λάθη στα FMV games,άλλου είδους όμως.Όπως πολύ σωστά είχε πει κι ο Άλκης Πολυράκης στη συνέντευξη που μας έδωσε,δε χρειαζόταν κανένας Dennis Hoper και κανένας Christopher Walken σ' ένα FMV game για να "πιάσει" αυτό.Το κόστος παραγωγής όμως ανέβαινε σε απίστευτα ύψη,λόγω της αμοιβής αυτών.

Η ειρωνεία είναι ότι οι καλύτερες ερμηνείες σ' αυτά δε δώθηκαν καν από αυτούς τελικά !
 
manos426f είπε:
Ερώτηση:Γιατί λες ότι αυτά έκαναν βήματα ;
Παραδείγματα ήταν. Τα μεν Quest for Glory ήταν μια άψογη μίξη adventure με RPG με μπόλικο replayability (άλλαζε ο τρόπος παιχνιδιού ανάλογα με την κλάση σου) ενώ το Ιντυ 4 προσέφερε τρία paths (κάτι που αν δεν απατώμαι δεν το έχουμε ξαναδεί από τότε).

!!! Αυτό πραγματικά δε μπορώ να το φανταστώ καν !
Καλά γούστα είναι αυτά μην κολλήσουμε εκεί. Ούτε εγώ ταυτίστηκα ποτέ με χαρακτήρα FPS (αλλά και με κανέναν άλλο για να λέμε την αλήθεια).



Ναι,αλλά αυτό δεν απαντά στην "κακή ηθοποιία"... :) Anyway...
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ακόμα και να ήταν οι καλύτερες ταινίες θα παρέμεναν κακά παιχνίδια. Στην πραγματικότητα και ως ταινίες ήταν στην καλύτερη περίπτωση μέτριες. Ακόμα και στα καλύτερα παιχνίδια του είδους, οι ερμηνείες, το σενάριο και η σκηνοθεσία είναι απλώς ανεκτά (αν έχεις πολύ καλή θέληση).
Το θέμα όμως είναι ότι δεν μου αρέσει καθόλου να μου παίρνουν το χειρισμό από τα χέρια κάθε λίγο και λιγάκι για να μου δείξουν ένα βίντεο, ακόμα και να το είχε σκηνοθετήσει ο Φελίνι. Αυτό ΔΕΝ είναι παιχνίδι.

Κάτσε,τι λέμε τώρα ;Η Sierra δηλαδή χρεωκόπησε λόγω FMV games ; Καμία σχέση !

Η Lucasarts δεν έβγαλε ποτέ FMV,γιατί σταμάτησε την ανάπτυξη τίτλων ;

Τα FMV φταίγανε ή τ' ότι αφήσανε να τους φύγουν τα σπουδαία εκείνα στελέχη που βγάλανε παιχνιδάρες ;
Η Sierra έριξε πολύ χρήμα στην εν λόγω τεχνολογία και έχασε το τρένο. Πρώτον εξαγοράστηκε και έπαψε να είναι η Sierra που ξέραμε και δεύτερον όταν προσπάθησε να ανανεώσει το είδος με την εισαγωγή του 3D (King's Quest 8, Gabriel Knight 3) απέτυχε αφού και τα δύο ήταν κατώτερα των προσδοκιών.
Η Lucasarts είναι άλλη ιστορία. Και αυτή κόλλησε σε μια μανιέρα και τα τελευταία της ήταν μάλλον αδύναμα (the Dig, Full Throttle). Όταν βγήκε το Grim Fandago ήταν έτσι και αλλιώς πολύ αργά για το είδος, συν ότι παρά τη φαντασία του και το καταπληκτικό setting στον τομέα του gameplay δεν έφερε κάτι καινοτόμο.

Άλλωστε το επίχείρημα ότι τα FMV games,που έχουν 10+ χρόνια που έχουν σταματήσει,φταίνε έως και σήμερα για.....οικονομική δυσπραγία των εταιρειών,ε,δε στέκει με τίποτα...
Τα FMV και τα Mystοειδή έδωσαν το τελικό χτύπημα στα adventures. O κόσμος διψούσε για περισσότερη αλληλεπίδραση, για μεγαλύτερη ελευθερία, για καλύτερο gameplay, κάτι που του το προσέφεραν τα άλλα είδη, αλλά τα adventures όχι.
Τα adventures δεν συνήλθαν ποτέ από αυτή την κακή εποχή. Ήταν αυτά που μπήκαν πιο βαθειά στο FMV, σε σχέση με τα άλλα είδη, και αυτά που ποτέ δεν μπόρεσαν να αναδυθούν όταν τα υπόλοιπα προχώρησαν.

Οι εταιρείς σίγουρα κάνανε λάθη στα FMV games,άλλου είδους όμως.Όπως πολύ σωστά είχε πει κι ο Άλκης Πολυράκης στη συνέντευξη που μας έδωσε,δε χρειαζόταν κανένας Dennis Hoper και κανένας Christopher Walken σ' ένα FMV game για να "πιάσει" αυτό.Το κόστος παραγωγής όμως ανέβαινε σε απίστευτα ύψη,λόγω της αμοιβής αυτών.Η ειρωνεία είναι ότι οι καλύτερες ερμηνείες σ' αυτά δε δώθηκαν καν από αυτούς τελικά !
Θεωρώ ότι η εμμονή του gaming να "φτάσει" το Hollywood μόνο επιζήμια είναι. Είναι άλλο μέσο, με άλλη γλώσσα και πρέπει να σταματήσει αυτές τις κακές μιμήσεις. Αυτό εμφανίστηκε εκείνη την εποχή με τον χειρότερο τρόπο, αλλά δυστυχώς πάλι και σήμερα βαδίζουμε σε λεπτό πάγο.
 
Leon είπε:
ενώ το Ιντυ 4 προσέφερε τρία paths (κάτι που αν δεν απατώμαι δεν το έχουμε ξαναδεί από τότε).
Αναφέραμε ήδη το "Pandora Directive",το "Tex Murphy: Overseer" επίσης είχε διαφορετικά φινάλε,το "Blade Runner" το ίδιο,εντάξει το "The Dig" μόνο στο τέλος άλλαζε σε 2 μονοπάτια και για πολύ λίγο κι άλλα που τώρα σαφώς δε μου έρχονται στο μυαλό...

Leon είπε:
Ακόμα και στα καλύτερα παιχνίδια του είδους, οι ερμηνείες, το σενάριο και η σκηνοθεσία είναι απλώς ανεκτά (αν έχεις πολύ καλή θέληση)
Κοίταξε τώρα,εδώ απλά ή σφάλεις,διότι δε γνωρίζεις ή υπερβάλλεις,διότι πιθανότατα είσαι ολίγον τι μηδενιστής...

Διότι αν θες να με πείσεις ότι το σενάριο,η σκηνοθεσία (αλλά και η μουσική επένδυση) του GK2 ήταν απλώς ανεκτά,αυτό δε θα γίνει στον αιώνα τον άπαντα,διότι πολύ απλά δεν ισχύει...

Leon είπε:
όταν προσπάθησε να ανανεώσει το είδος με την εισαγωγή του 3D (King's Quest 8, Gabriel Knight 3) απέτυχε αφού και τα δύο ήταν κατώτερα των προσδοκιών.
Ακριβώς !

Κανένα FMV δε φταίει,αλλού ήταν/είναι τα προβλήματα!

To GK2 θα πετύχαινε όπως και να ήταν,αυτό λέω ! ;)

Leon είπε:
Η Lucasarts είναι άλλη ιστορία. Και αυτή κόλλησε σε μια μανιέρα και τα τελευταία της ήταν μάλλον αδύναμα (the Dig, Full Throttle)
Bρε Leon,θα με τρελάνεις εσύ.....

Αδύναμα και τα παιχνίδια αυτά ;

Leon είπε:
Όταν βγήκε το Grim Fandago ήταν έτσι και αλλιώς πολύ αργά για το είδος, συν ότι παρά τη φαντασία του και το καταπληκτικό setting στον τομέα του gameplay δεν έφερε κάτι καινοτόμο.
Παρ' ολ' αυτά έκανε τρελές πωλήσεις,αλλά σε μεγάλος βάθος χρόνου.

Μα τι νέο να έφερνε,που το φέρανε κιόλας μάλιστα τα επόμενα αυτού games του είδους ;

Leon είπε:
Τα adventures δεν συνήλθαν ποτέ από αυτή την κακή εποχή. Ήταν αυτά που μπήκαν πιο βαθειά στο FMV, σε σχέση με τα άλλα είδη, και αυτά που ποτέ δεν μπόρεσαν να αναδυθούν όταν τα υπόλοιπα προχώρησαν.
Kαλά εδώ κι αν έχω 1000% διαφορετική άποψη,αλλά τέλος πάντων...

Leon είπε:
δυστυχώς πάλι και σήμερα βαδίζουμε σε λεπτό πάγο.
Να που συμφωνούμε και κάπου ! :p ;)
 
manos426f είπε:
Αναφέραμε ήδη το "Pandora Directive",το "Tex Murphy: Overseer" επίσης είχε διαφορετικά φινάλε,το "Blade Runner" το ίδιο,εντάξει το "The Dig" μόνο στο τέλος άλλαζε σε 2 μονοπάτια και για πολύ λίγο κι άλλα που τώρα σαφώς δε μου έρχονται στο μυαλό...
Συμφωνω εδω με τον Λεον, το Ιντυ ηταν το μοναδικο (απο οσο ξερω κι εγω) που ειχε 3 paths. Το απλο "διαφορετικο φιναλε" που αναφερεις στα παραδειγματα δεν αποτελουν μονοπατια και ειναι εντελως διαφορετικο απο το να εχεις πλοκαμια εναλλακτικων λυσεων κατα τη διαρκεια του κυριως μερους του παιχνιδιου
 
Καταρχάς να πω ότι χαίρομαι που βρίσκομαι σε ένα περιβάλλον με ανθρώπους που αγαπούν τα adventures. Όπως αγαπώ το είδος, λατρεύω και να συζητάω για αυτό, ιδίως με ανθρώπους που γνωρίζουν το αντικείμενο και ας έχουμε και διαφορετικές απόψεις (το οποίο φυσικά το κάνει πιο ενδιαφέρον, αν όλοι συμφωνούσαμε θα ήταν βαρετό).

manos426f είπε:
Αναφέραμε ήδη το "Pandora Directive",το "Tex Murphy: Overseer" επίσης είχε διαφορετικά φινάλε,το "Blade Runner" το ίδιο,εντάξει το "The Dig" μόνο στο τέλος άλλαζε σε 2 μονοπάτια και για πολύ λίγο κι άλλα που τώρα σαφώς δε μου έρχονται στο μυαλό...
Aπάντησε πολύ σωστά ο Rakeesh σε αυτό.

Κοίταξε τώρα,εδώ απλά ή σφάλεις,διότι δε γνωρίζεις ή υπερβάλλεις,διότι πιθανότατα είσαι ολίγον τι μηδενιστής...Διότι αν θες να με πείσεις ότι το σενάριο,η σκηνοθεσία (αλλά και η μουσική επένδυση) του GK2 ήταν απλώς ανεκτά,αυτό δε θα γίνει στον αιώνα τον άπαντα,διότι πολύ απλά δεν ισχύει...
Η μουσική επένδυση ήταν θαυμάσια. Για τα υπόλοιπα μην το κρίνεις σε σχέση με άλλα παιχνίδια του είδους αλλά σε σχέση με μια ταινία. Αφού αυτό ήθελαν να κάνουν τότε ας κριθούν και ανάλογα.

Ακριβώς !Κανένα FMV δε φταίει,αλλού ήταν/είναι τα προβλήματα!

To GK2 θα πετύχαινε όπως και να ήταν,αυτό λέω ! ;)
Το FMV "φταίει" γιατί αντικειμενικά το video βάζει φραγμούς στο interaction, στην ελευθερία του παίκτη. Το γεγονός ότι και με άλλους τρόπους τα adventures δεν "προχώρησαν" δεν το αναιρεί αυτό.
Αν βρεθεί ένας τρόπος το video να είναι γίνει πραγματικά interactive (υπάρχουν τεχνολογίες για αυτό) τότε δεν θα έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.

Bρε Leon,θα με τρελάνεις εσύ.....Αδύναμα και τα παιχνίδια αυτά ;
Η πλάκα είναι ότι θα έβαζα και το Sam 'n' Max στη λίστα (που από πολλούς θεωρείται το καλύτερο της Lucasarts) αλλά είπα "άσε θα με κράξουνε και θα ξεφύγουμε και από τη συζήτηση". :D Hint: Μην επεκταθούμε, ας το αφήσουμε για άλλο thread. ;)

Παρ' ολ' αυτά έκανε τρελές πωλήσεις,αλλά σε μεγάλος βάθος χρόνου.Μα τι νέο να έφερνε,που το φέρανε κιόλας μάλιστα τα επόμενα αυτού games του είδους ;
Δεν ξέρω τι νέο θα μπορούσε να είχε φέρει (έχω κάποιες ιδέες βέβαια) το σίγουρα όμως ήταν ότι ο "βαθμός διαδραστικότητας" του παιχνιδιού σε σχέση με άλλα genres (action adventures, RPGs, FPS, strategy και πάει λέγοντας) ήταν πολύ χαμηλός. Πάλι, το γεγονός ότι κανένα παιχνίδι μετά από αυτό δεν προσέφερε τίποτα νέο, δεν αναιρεί το "πρόβλημα".


Να που συμφωνούμε και κάπου ! :p ;)
O κύριος λόγος που είμαι "retrogamer" είναι γιατί εκεί έχω "καθαρό" gameplay χωρίς φρου φρου και αρώματα και χωρίς game developers που θα προτιμούσαν να φτιάχνουν ταινίες αντί για παιχνίδια.
 
Leon είπε:
Όπως αγαπώ το είδος, λατρεύω και να συζητάω για αυτό, ιδίως με ανθρώπους που γνωρίζουν το αντικείμενο και ας έχουμε και διαφορετικές απόψεις (το οποίο φυσικά το κάνει πιο ενδιαφέρον, αν όλοι συμφωνούσαμε θα ήταν βαρετό)
Πόσο πιο σύμφωνος θα μπορούσα να είμαι άραγε...;;

Leon είπε:
Η μουσική επένδυση ήταν θαυμάσια. Για τα υπόλοιπα μην το κρίνεις σε σχέση με άλλα παιχνίδια του είδους αλλά σε σχέση με μια ταινία. Αφού αυτό ήθελαν να κάνουν τότε ας κριθούν και ανάλογα
Πραγματικά η μουσική ήταν μαγεία !

Τα υπόλοιπα που έγραψα,σε σχέση και με ταινία τα ανέφερα πάντως.... ;)

Eιδικά το GΚ2 άλλωστε,είναι ορόσημο θα έλεγα,στον τομέα των FMV adventures...

Leon είπε:
Το FMV "φταίει" γιατί αντικειμενικά το video βάζει φραγμούς στο interaction, στην ελευθερία του παίκτη. Το γεγονός ότι και με άλλους τρόπους τα adventures δεν "προχώρησαν" δεν το αναιρεί αυτό.
Όπως προανέφερα,ΟΚ,δε διαφωνώ και πλήρως σ' αυτό περί των περιορισμών,αλλά όπως συμφώνησες κι εσύ,τα adventures έτσι κι αλλιώς δε προχώρησαν...

Leon είπε:
Hint: Μην επεκταθούμε, ας το αφήσουμε για άλλο thread. ;)
Δεκτόν ! :)

Leon είπε:
Δεν ξέρω τι νέο θα μπορούσε να είχε φέρει (έχω κάποιες ιδέες βέβαια) το σίγουρα όμως ήταν ότι ο "βαθμός διαδραστικότητας" του παιχνιδιού σε σχέση με άλλα genres (action adventures, RPGs, FPS, strategy και πάει λέγοντας) ήταν πολύ χαμηλός. Πάλι, το γεγονός ότι κανένα παιχνίδι μετά από αυτό δεν προσέφερε τίποτα νέο, δεν αναιρεί το "πρόβλημα"
Κοίταξε,για μένα που δεν περίμενα από το GF να μου επαναπροσδιορίσει το είδος θα έλεγα,αυτό ήταν τελικά ένα πραγματικά μαγευτικό παιχνίδι !

Νομίζω και για πολύ ακόμη κόσμο !
 
manos426f είπε:
Κοίταξε,για μένα που δεν περίμενα από το GF να μου επαναπροσδιορίσει το είδος θα έλεγα,αυτό ήταν τελικά ένα πραγματικά μαγευτικό παιχνίδι !Νομίζω και για πολύ ακόμη κόσμο !
Aκόμα και αν το έκανε, ίσως να ήταν ήδη πολύ αργά. Εδώ το Blade Runner που βγήκε ένα χρόνο πριν, με τόσο βαρύ όνομα, υψηλά production values, βαρβάτη engine και προσπαθώντας να ανανεώσει το είδος, πάτωσε εμπορικά. :(

Νομίζω χάθηκε ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ χρόνος με την εμμονή στο Myst και στo FMV (ένας από τους λόγους που το κατηγορώ). Η ανανέωση έπρεπε να είχε γίνει το '94-'95, '96 το πολύ (με το μπαμ του 3D)*. To μόνο παιχνίδι που έκανε κάποια βήματα ήταν το Under a Killing Moon με μια πολύ εντυπωσιακή μηχανή γραφικών και την προσπάθεια ένταξης της τρίτης διάστασης στο gameplay. Aλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.

*Να σημειώσω ότι όταν λέω ανανέωση ΔΕΝ εννοώ απαραίτητα 3D (απλά τότε ήταν πολύ της μόδας και τα υπόλοιπα genres έκαναν τη μετάβαση στην τρίτη διάσταση), αλλά σίγουρα αύξηση της διαδραστικότητας με κάποιο τρόπο.
 
Leon είπε:
Νομίζω χάθηκε ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ χρόνος με την εμμονή στο Myst και στo FMV (ένας από τους λόγους που το κατηγορώ). Η ανανέωση έπρεπε να είχε γίνει το '94-'95, '96 το πολύ (με το μπαμ του 3D)*. To μόνο παιχνίδι που έκανε κάποια βήματα ήταν το Under a Killing Moon με μια πολύ εντυπωσιακή μηχανή γραφικών και την προσπάθεια ένταξης της τρίτης διάστασης στο gameplay. Aλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.
Δηλαδή ομολογείς ότι έκανε βήματα εξέλιξης ένα FMV παιχνίδι,έτσι ; :p

To Μyst πάντως,ούτε κι εγώ το συμπάθησα ποτέ,δε κατάφερα να καταλάβω προς τι ο όλος έρωτας με αυτό....

Αλλά είπαμε,γούστα είναι αυτά !

Είναι κρίμα πάντως να διαφημίζεται τόσο πολύ αυτό κι αντίστοιχα το Grim Fandango,όταν κυκλοφόρησε,να θάβεται από τα περισσότερα περιοδικά του χώρου !!!
 
Αν και το Under a Killing Moon θεωρείται FMV παιχνίδι (και λογικά, λόγω της μάλλον...υπερβολικής χρήσης του) η βάση του gameplay, το ζουμί, είναι στην real time 3D engine του. Οπότε είναι ίσως λάθος να το "τσουβαλιάζουμε" με τα υπόλοιπα. Και το Command and Conquer είχε FMV, αλλά δεν θεωρείται τέτοιο και φυσικά είναι τομή για το RTS genre.
 
Πίσω
Μπλουζα