Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Οσο για το Kaboom αν καποιος κατσει και γραψει αναλυτικες οδηγιες πως μπορουμε να το παιξουμε με gamepad η με joystick τοτε θα ασχοληθω αλλιως θα περιμενω το επομενο παιχνιδι γιατι δεν εχω καμια ορεξη να με πονεσει το κεφαλι απο τα νευρα ωστε να τα καταφερω να το παιξω αυτο το πραμα  με gamepad η joystick.
O απλουστερος τροπος μεσω emulation: Απλα φορτωνεις το παιχνιδι στον Stella. 
 
Πάσο εγώ αυτήν την εβδομάδα, μάλλον δεν με εμπνέει κάποιο από αυτά τα games να ασχοληθώ.
Τρωγoντας ερχεται η ορεξη. Δεν παμε για κυπελλο. Φορτωστε τα για ξεμουδισμα :)

Manic Miner High Score Challenge-180624-142813.png
 
Wally το Manic Miner εχει ψωμι για τον λαο αμα θελει καποιος να φτασει τους 1724 ποντους απο την αλλη μερια ομως το Kaboom δεν τραβαει δεν προκειται να μπορεσει κανενας να το παιξει με τον ιδιοτροπο χειρισμο που εχει.Αλαξε το με καποιο αλλο παιχνιδι γιατι δυσκολα να περασει η βδομαδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@metalcandyman[/USER] το επελεξα επιτηδες για να κατεβουν τα Atari-a απο τα παταρια και τα ραφια ;)

Ψαχνω να δω που καθυστερω στο MM...

 
Bρε δεν διαφωνω και γω ευχαριστως να κατεβασω το δεικο μου αλλα δυστηχως δεν εχω ουτε τα χειρηστηρια αυτα του παιχνιδιου ουτε το παιχνιδι φυσικα οποτε η μονη λυση ειναι ο Stella πχ και προσωπικα γουσταρω να το παιξω αλλα εχω θεμα με τον χειρισμο.Για παραδειγμα ρυθμισα στο gamepad μου τα κουμπια στον παικτη 0 και στον παικτη 1 πχ αλλα μεσα στο παιχνιδι δεν λειτουργει τιποτα δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε.

Ψαχνω να δω που καθυστερω στο MM...
Eχεις μια βδομαδα καιρο να τα βρεις ;)
 
Bρε δεν διαφωνω και γω ευχαριστως να κατεβασω το δεικο μου αλλα δυστηχως δεν εχω ουτε τα χειρηστηρια αυτα του παιχνιδιου ουτε το παιχνιδι φυσικα οποτε η μονη λυση ειναι ο Stella πχ και προσωπικα γουσταρω να το παιξω αλλα εχω θεμα με τον χειρισμο.Για παραδειγμα ρυθμισα στο gamepad μου τα κουμπια στον παικτη 0 και στον παικτη 1 πχ αλλα μεσα στο παιχνιδι δεν λειτουργει τιποτα δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε.
Stella->φορτωνεις Kaboom! -> παιζει το mouse χωρις κανενα config ;)
 
Για παραδειγμα ρυθμισα στο gamepad μου τα κουμπια στον παικτη 0 και στον παικτη 1 πχ αλλα μεσα στο παιχνιδι δεν λειτουργει τιποτα δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε.


Stella->φορτωνεις Kaboom! -> παιζει το mouse χωρις κανενα config ;)


Έτσι είναι, αυτό μόνο με mouse παίζει στην ουσία...

Αλλά επειδή πείραξες διάφορα στις ρυθμίσεις, κάνε έναν κόπο πρώτα να τις σβήσεις, από τον φάκελο C:\Users\metalcandyman\AppData\Roaming\Stella
 
Έτσι είναι, αυτό μόνο με mouse παίζει στην ουσία...

Αλλά επειδή πείραξες διάφορα στις ρυθμίσεις, κάνε έναν κόπο πρώτα να τις σβήσεις, από τον φάκελο C:\Users\metalcandyman\AppData\Roaming\Stella
Xιλια ευχαριστω φιλος ετσι ακριβως οπως το ειπες ηταν εσβησα της ρυθμισεις απο εκει που με ειπες και ολα μια χαρα.Δυστηχως ομως χλωμο το βλεπω να κανω κανα σοβαρο ρεκορ με το ποντικι ειναι πολυ ευαισθητο και ο χειρισμος τουλαχιστον εμενα με δυσκολευει πολυ.
 
Xιλια ευχαριστω φιλος ετσι ακριβως οπως το ειπες ηταν εσβησα της ρυθμισεις απο εκει που με ειπες και ολα μια χαρα.Δυστηχως ομως χλωμο το βλεπω να κανω κανα σοβαρο ρεκορ με το ποντικι ειναι πολυ ευαισθητο και ο χειρισμος τουλαχιστον εμενα με δυσκολευει πολυ.
Κι εγώ έτσι νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο με ποντίκι, άσε τον Γουόλυ να λέει ότι είναι ευκολότερο... ?
 
Το φοβομουν οτι το mouse μπορει να χαλαγε την εμπειρια του παιχνιδιου...

Βρηκα λιγο "ψωμακι" ακομα

Manic Miner High Score Challenge-180624-181829.png

Επισης εστησα για λιγο τον Ψυκτρα μεχρι να ερθουν κατι φιλες των παιδιων μου. Ισα που προλαβα να παιξω κανα δυο γυρους

IMG_20180624_174712.jpg

IMG_20180624_180827.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το φοβομουν οτι το mouse μπορει να χαλαγε την εμπειρια του παιχνιδιου...

Βρηκα λιγο "ψωμακι" ακομα

Προβολή συνημμένου 179407

Επισης εστησα για λιγο τον Ψυκτρα μεχρι να ερθουν κατι φιλες των παιδιων μου. Ισα που προλαβα να παιξω κανα δυο γυρους

Προβολή συνημμένου 179409

Προβολή συνημμένου 179410
Αλλα 17 καρβελια εχεις ακομα να βρεις :fafoutis:
 
Eπισης wally αφου καταλαβες το λαθος σου με το Kaboom αλαξε το να τελειωνουμε :fafoutis:
 
5 minutes ago, Ace said:

Έλα ακόμα και με mouse τον έχεις πιστεύω...

Eτσι για την φαση που δοκιμασα με το Mouse πηγα λιγο πιο πανω απο 5000 ποντους αλλα αυτα δεν ειναι σοβαρα σκορ και μπορει να μη μας νοιαζουν τα σκορ εδω μεσα και ολο αυτο να γινετε για τον χουλιαμα αλλα επειδη ειναι ωραιο παιχνιδακι που χρειαζεται καλα αντανακλαστικα θα ηθελα να ασχοληθω μαζι του αλλα ειναι αδυνατων μαυτο τον χειρισμο.Αν γινοταν να το επαιζα με joystick η gamepad θα ασχολιομουνα σοβαρα αλλα ετσι σχεδιο με το Mouse αποκλειεται εχω πολυ καλητερα πραγματα στον gaming ελευθερο χρονο μου να ασχοληθω.
 

1@Ace[/USER] Δεν θες να μαθεις το highscore στο AtariAge... :)

Παντως το Kaboom θεωρω οτι ειναι το παιχνιδι με τη πιο steep κουρμπα απο το νορμαλ στο απανθρωπο skill...o Statham στο Crank δεν χρειαζοταν τα ανατιναξει τη μιση πολη για να μεινει ζωντανος...ας επαιζε Kaboom μετα το πρωτο λεπτο χαχαχαχαχα

Ρε παιξτε οπως να ναι. Ολα τα (ρετρο) παιχνιδια εχουν την πλακα τους.

1@metalcandyman[/USER] Δεν παιζεται με Pad σε καμια περιπτωση

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν παιζετε ομως και με Mouse.Δηλαδη για να κινηθει ελαχιστα αριστερα δεξια ωστε να σταματησεις της κοντινες βομβες πρεπει να κουνας το ποντικι κατα χιλιοστα και στης πιο μακρινες βομβες λιγο πιο δυνατα ε δεν γινετε απο το πιο δυνατο μετα να πας στα χιλιοστα το παιχνιδι κατανταει unplayable και σπαστικο.Τελως παντων το κουρασαμε το θεμα εγω δεν ασχολουμαι αλλο μαυτο παντως δεν εχει νοημα.
 
Πίσω
Μπλουζα