Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Όποτε ακούω για φλιπεράκι μου έρχεται στο μυαλό:


Θα παίξει τέρμα όταν μπει φλιπεράκι για game of the week :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά, με automatic κατάφερα να πάω στο '39...

vrdel4.2.jpg
 
Δεν μπορω να κατεβω κατω απο 39.6 αγκρρρρρρρρρρ

Δοκιμασα και με Manual αλλα οι αλλαγες ειναι με το πανω-κατω - δυσκολη υποθεση - οποτε η μικρη ταχυτητα που κερδιζω δεν βοηθα 
 
Auto, πρώτη προσπάθεια.

Άυριο μετά τη δουλειά, θα ξαναδοκιμάσω :)

IMG_20180619_195620.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελαχιστη βελτιωση. Δεν ξερω αν μπορω να το κατεβασω αλλο

Virtua Racing Deluxe (USA)-180619-225957.png
 
Δεν μπορω να κατεβω κατω απο 39.6 αγκρρρρρρρρρρ

Δοκιμασα και με Manual αλλα οι αλλαγες ειναι με το πανω-κατω - δυσκολη υποθεση - οποτε η μικρη ταχυτητα που κερδιζω δεν βοηθα 
Το αμάξι κατεβάζει ταχύτητες μόνο του όταν χάνει ταχύτητα ακόμα και στο manual. Οπότε μετά πατάς μόνο το κάτω για να ανεβάσει. Στο 95% του αγώνα θα είσαι με την τελευταία ταχύτητα καρφωμένη έτσι κι αλλιώς, άντε σε 2 στροφές να χρειαστεί να πατάς το κάτω για να ανεβάσει. Τουλάχιστον έτσι το έκανα εγώ.
 
Λιγο ακομα και πεφτω απο τα 39.

Virtua Racing Deluxe (USA)-180619-182613.png
 
Έλα άντε, 0.053 δευτερόλεπτα σε περνάω μόνο :p

Βλέπω τώρα πάει στα 60hz. Τι έφταιγε τελικά?
 
Μια ελάχιστη βελτίωση και από μένα.

Virtua Racing Deluxe (USA)-180620-171236.png
 
Δεν με βολεύει το manual...

Με automatic, κατέβηκα ακόμα λίγο... Χωρίς να χρησιμοποιώ το φρένο..

vrdel5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λιγάκι καλύτερα σήμερα.

Αύριο πάλι ?

IMG_20180620_182210.jpg
 
Εκανα καποιους δοκιμαστικους καμικαζι γυρους με τραγικα αποτελεσμα στους χρονους...εκτος απο εναν :)

Virtua Racing Deluxe (USA)-180620-212323.png
 
ΕΒΔΟΜΑΔΑ 5

Αυτη την εβδομαδα εχουμε 2 "εκπληξεις"

  1. Ξεκιναμε 2 μερες νωριτερα μιας και το συναρπαστικο Virtua Racing δεν ξερω κατα ποσο κατεβαινει παρακατω :)
  2. Περισσοτερες μερες = περισσοτερα παιχνιδια. Και εχουμε δυο! (και για εναν εξτρα λογο που περιγραφεται παρακατω***). 
Και τα δυο δεν χρειαζονται συστασεις...gaming μνημεια!

Παιχνιδι 1: Kaboom!

Πλατφορμα: Atari 2600

Emulators: RetroArch, RetroPie, Stella

Παιχνιδι σταθμος απο την Activision. Παιχνιδι που απαιτει το χειριστηριο να αποτελει φυσικη συνεχεια του σωματος. 

Δυστυχως (νομιζω, αν κρινω απο μενα και καποιους φιλους μου) τα paddles λογω πολυκαιριας και χρησης εχουν αρκετο jitter που κανει δυσκολο το gameplay και τα νευρα...αρπα. Για οσους το παιξουν μεσω emulation, ελπιζω καποιο ευγενες μελος να περιγραψει πως μπορει να αντικατασταθει το paddle με mouse.

EDIT: Με τον Stella απλα φορτωνεις το παιχνιδι και καταλαβαινει να χρησιμοποιησει το mouse αντι paddle χωρις να κανεις τιποτα.

Απλα καλο ειναι να δηλωνουμε αν παιζουμε με paddles ή mouse μιας και το mouse κανει ευκολοτερο το παιχνιδι.

Παιχνιδι 2: Manic Miner- Central Cavern Speedrun

Πλατφορμα: ZX Spectrum

Emulators: RetroArch, RetroPie, MESS/MAME, ZesaurUX, Fuse και καμια 100αρια ακομα (δωρεαν και πληρωτοι)

Τελειο τοξωτο αλμα, τελειο collision detection, μουσικη κατα το gameplay, προσεχτικο στο clash και σουρεαλ σκηνικο συνθετουν ενα απο τα καλυτερα platforms που αποτελεσε και επιρροη για εκατονταδες μετεπειτα παιχνιδια.

Κατακλέβω τοσο την ιδεα οσο και την ROM απο το Jet Set Manic Miner Community

Κατεβάζετε το τροποποημενο speedrun ROM απο εδω (πανω δεξια εχει ενα πρασινο Download - ειτε το tap ειτε το z80 αρχειο). Το τρεχετε στον emulator ή στον Spectrum σας. Μολις φορτωσει πατηστε Α ωστε να σας παει στη πρωτη πιστα, το Central Cavern. Προσπαθηστε να παρετε ολα τα κλειδια και να βγειτε απο τη πιστα στον μικροτερο δυνατο χρονο. Μολις τα καταφερετε το παιχνιδι θα "κολλησει" ωστε να μπορειτε να αποτυπωσετε το σκορ σας. Με BREAK (Caps + Shift) ξαναρχιζει η πιστα για νεα προσπαθεια.

Μιλαμε μονο για την πρωτη πιστα, το Central Cavern

***O λογος ειναι οτι το Kaboom! απαιτει ειδικο περιφερειακο για το χειρισμο (paddles) και δεν ξερω αν η αντικατασταση με mouse (δεν το εχω παιξει ποτε με ποντικι) σακατευει την εμπειρια. Οποτε υπαρχει και δευτερο παιχνιδι καβα.

Θα ηθελα να ασχοληθουμε και με τα δυο παιχνιδια!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανεβαζω στο φτερο ενα Manic Miner να κανω σεφτε

Manic Miner High Score Challenge-180623-212806.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στησιμο 2600 και μια πρωτη γυρα Kaboom!

IMG_20180624_1.jpg

IMG_20180624_2.jpg
 
Ποτε δεν ασχοληθηκα με το Manic Miner γιατι ως γνωστον η χρησιμοτητα ενως spectrum Που με ειχαν φερει καποτε ηταν τακος για ενα επιπλο που ειχε σπασει το ποδι του οπως ανεφερα και σε αλλο θεμα.Αφασιακο παιχνιδακι μπορω να πω και περιπου 1 ωρα που ασχοληθηκα το σκορ μου ειναι 1724 και ειναι και το τελικο δεν ασχολουμαι αλλο πολυ απλα γιατι δεν μπορω να σκεφτω καποιον αλλο τροπο μεσα σε αυτη την πιστα να γλυτωσεις και αλλο χρονο για μεγαλητερο σκορ.Αν καποιος καταφερει να κανει μεγαλητερο σκορ μαγκια του και προσωπικα θα του βγαλω το καπελο.Εγω παντως παραπανω απο 1724 αποκλειεται να κανω.

Οσο για το Kaboom αν καποιος κατσει και γραψει αναλυτικες οδηγιες πως μπορουμε να το παιξουμε με gamepad η με joystick τοτε θα ασχοληθω αλλιως θα περιμενω το επομενο παιχνιδι γιατι δεν εχω καμια ορεξη να με πονεσει το κεφαλι απο τα νευρα ωστε να τα καταφερω να το παιξω αυτο το πραμα  με gamepad η joystick.

IMG_1087.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Manic Miner νομίζω το νταβανιασες. Ισοφάρισες το high scores στο jswmm challenge.

Θα ρίξω μια ματιά στον Stella να δω πως παίζεις paddle games με mouse.

Kι άλλο ένα Kaboom μιας και έχω το 2600 ακόμα συνδεδεμένο

IMG_20180624_131546.jpg
 
Το Manic Miner νομίζω το νταβανιασες. Ισοφάρισες το high scores στο jswmm challenge.
Α δεν το ηξερα αυτο.Λογικο με ακουγεται παντως γιατι πραγματικα δεν βλεπω καποιον τροπο ωστε να γλυτωσεις χρονο για μεγαλητερο σκορ ακομα και για 1725 ποντους που λεει ο λογος.
 
Πάσο εγώ αυτήν την εβδομάδα, μάλλον δεν με εμπνέει κάποιο από αυτά τα games να ασχοληθώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα