Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Το δοκίμασα στο Retropie με τον Reicast, αλλά κάτι δεν πάει καλά με τα controls και έχει και χαμηλή ταχύτητα. Θα δοκιμάσω αργότερα και με την έκδοση για Game Cube. Ωραία ρομποτική φωνή όμως!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να κάνω ποδαρικό... Είμαι πολύ σκουριασμένος και για κάποιο λόγο δεν μου βρίσκει το arcade stick οπότε αναγκάζομαι να παίζω με το controller του 360...

\\Ikaruga01.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν απο 2 χρόνια, ένας γνωστός μου χάρισε 2 DC χωρίς χειριστήρια και γνώση εάν είναι λειτουργικά

Εχθές παρήγγειλα ένα χειριστήριο και μία VMU.

Αν όλα πάνε καλά, θα ποστάρω score απο το real thing ?
 
Και εγω νιωθω σκουριασμενος...ειχα να ασχοληθω πανω απο χρονο+ αλλα περιμενα να μου ερθει πιο φυσιολογικο

IMG_20180703_185849.jpg
 
Έπαιξα λιγάκι στο Xbox1 αλλά ντρέπομαι να ποστάρω το σκορ...

Μαύρα χάλια...
 
Αν έχεις χρόνο,ασχολησου. Πραγματικά το παιχνίδι έχει ανεξάντλητες πηγές σκορινγκ αλλά απαιτεί τρελή προπόνηση.

Έπρεπε η Ευρωπαϊκή Ένωση να επιδοτεί ένα μήνα λιώσιμο στο Ikaruga χαχαχα
 
Έχω γεράσει... "Σπάω" στην τριακοστή περίπου chain...

Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια το ΣουΚου αλλά το score του Wally μου φαίνεται πολλύυυυ μακρινό. 80 chains ρε;
 
Κατι οι ζεστες, κατι η συνεχως μειουμενη συμμετοχη, με οδηγουν αναγκαστικα σε παυση της φασης μεχρι το φθινοπωρο.

ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟ ΣΕΠΕΜΒΡΗ
 
Βασικά δεν επιλέγεις και κανένα παιχνίδι από το mame; Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μην παλεύω με διαφορετικούς emulators και roms.
 

Μιας και το θέμα πάγωσε προς το παρόν να αδράξω την ευκαιρία να βγω λίγο off topic και να γράψω για το Manic Miner. Η turbo έκδοση που μου πρότεινε ο 1@Wally[/USER] δεν είναι με τίποτα για τις ικανότητες μου. Δοκίμασα τελικά την AY έκδοση και την Atari 8 bit bit έκδοση. Τελικά προτίμησα την Atari έκδοση γιατί ίσως προτιμώ το Pokey από το ΑΥ και μου άρεσε η ταχύτητα και η αίσθηση του παιχνιδιού. 

Το παιχνίδι είναι απίστευτα δύσκολο σε βαθμό σαδισμού. Παρότι είναι δίκαιο οπότε όταν χάνεις αισθάνεσαι ότι φταις εσύ και έχει πολύ έξυπνο level design, εντάξει ήμαρτον, ήμασταν απίστευτα μαζοχιστές που μας άρεσαν τέτοια παιχνίδια. Αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει είναι το σουρεάλ σκηνικό με ευφάνταστους εχθρούς και τα διάφορα επίπεδα που έχουν αναφορές στην ποπ κουλτούρα. Από τα πρώτα παιχνίδια που ξεχωρίζουν από αντίστοιχα Αμερικανικά (όχι στο gameplay αλλά θεματικά) και δείχνουν την "britishness" στο gaming που έγινε στη συνέχεια σχολή στον Spectrum. 

Τελικά είναι υπερεκτιμημένο; Και ναι και όχι. Για την Αγγλία και για τον Spectrum ήταν πραγματικά κάτι μοναδικό και ο ντόρος ήταν δικαιολογημένος. Βλέποντας όμως την πιο γενική εικόνα και συγκρίνοντας το με άλλα platformers του '83 που προέρχονται από την Αμερική παρά τα πολύ ευφάνταστα επίπεδα το παιχνίδι υστερεί εκεί που μετράει: στο gameplay. Την ίδια χρονιά στην Αμερική είχαν φτιάξει πιο εξελιγμένα, πιο περίπλοκα και πιο playable παιχνίδια (βέβαια ΟΛΑ τα παιχνίδια της εποχής είχαν απάνθρωπη δυσκολία). 

Φυσικά δεν αποκλείω το γεγονός να είμαι προκατειλημμένος γιατί με τα παιχνίδια στα οποία αναφέρομαι έχω πολύ μεγαλύτερη εξοικείωση και βέβαια περισσότερη νοσταλγία. Αναφέρω μερικά παιχνίδια που βγήκαν την ίδια χρονιά και τα θεωρώ καλύτερα. Νο 1 και νομίζω το εξυπνότερο παιχνίδι του είδους της χρονιάς είναι το Lode Runner, που είναι ιδιοφυές. Έκανε μέχρι και τους grognards του Computer Gaming World να παρατήσουν για λίγο τα war games τους και να ασχοληθούν με ένα arcade game. Εν συνεχεία: το επίσης πολύ έξυπνο Mr. Robot and his Robot Factory, το Spelunker, το Jumpman, το Montezuma's Revenge, το Dino Eggs. Όλα αυτά είτε έχουν πιο εξελιγμένο gameplay είτε είναι απλά πιο διασκεδαστικά. Φυσικά οι Spectrum users δεν είχαν πρόσβαση σε κανένα από αυτά ούτε και στο Miner 2049er από το οποίο το Manic Miner επηρεάστηκε οπότε είναι λογικό να το θεωρήσουν ό,τι καλύτερο έχει βγει...since sliced bread. 

Άρα αν το Manic Miner δεν καταφέρνει να μπει καν στα top 5 platformers του 1983 ε...τότε μία λέξη υπάρχει: Υπερεκτιμημένο. 

 
Χμμμμ...θα ριξω μια πιο προσεκτικη ματια στα παιχνιδια που αναφερεις αν και τα εχω παιξει στο παρελθον.

Συνεχιζω παντως να πιστευω οτι το ΜΜ ηταν πραγματικο breakthrough τοσο τεχνικα (οσο αφορα τη πλατφορμα αναπτυξης του) οσο σε gameplay (αλμα, χρονισμος κακων, replay value κτλ)

Πιστευω οτι θα επρεπε να παιξεις speedrun. Θα το εκτιμουσες περισσοτερο.
 
Καλά όπως είπα έχει σημασία και με τι παιχνίδια έχει μεγαλώσει ο καθένας. Το manic miner το σνόμπαρα ως σπεκτρουμοπαίχνιδο ενώ είχα παίξει πολύ περισσότερο τα προαναφερθέντα.

Για speed run ούτε για αστείο. Τα αντανακλαστικά μου είναι πολύ σκουριασμένα. Το Manic Miner με cheats, save states και παρακολουθώντας longplays στο youtube κατάφερα να το παίξω και πάλι τελικά το παράτησα γιατί μου έβγαλε την πίστη. 

Πχ το ikaruga το έπαιζα πολύ ΤΟΤΕ (νομίζω είναι ένα από τα καλύτερα shmups όλων των εποχών), σήμερα με τίποτα. 

Και παρότι η πάγια θέση μου είναι ότι τα video games πρέπει να είναι real time και ότι το turn based είναι απομεινάρι των επιτραπέζιων παιχνιδιών, η αλήθεια είναι ότι πλέον μόνο turn based παιχνίδια μπορώ να παίξω. Γεράματα. ?
 
Μην μασας!!!

Ορμα ξανα ανηλεως στο Ikaruga! Life begins after 120 chains χαχαχαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλει να κάτσω και να μελετήσω το chaining...

Όσες φορές και να παίξω, το σκορ μου είναι άθλιο, rating B στην καλύτερη.

<Off topic>Και τα saturn που μου έδωσε ο γνωστός, δουλεύουν  :headbang:  </off topic>
 
Η μαγεια του Ikaruga. Να ξετρυπωνεις chains και να βλεπεις που σε "παιρνει" να τραβας ιδια polarity και να μαζευεις εξτρα ποντους.

Δεν θα βγει ποτε κατι καλυτερο σε shooter
 
ΕΒΔΟΜΑΔΑ 7 (μετα απο την καλοκαιρινη σιεστα)

Παιχνιδι:Delta

Πλατφορμα: Commodore 64

Info: C64 Wiki

Emulators: WinVice CCS64

40169456_2097894113563561_6627588081979490304_n.jpg

Μουαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οδηγιες για να το φορτωσετε με WinVice.

Κατεβαζετε τον WinVice

Τρεχετε το x64.exe

Clipboard01.jpg

File->Autostart disk/tape image

Clipboard02.jpg

Βρισκετε το rom και πατατε Attach

Clipboard04.jpg

Space για να βγειτε απο το cracktro (σε περιπτωση που υπαρχει)

Clipboard05.jpg

Γεια σου πατριωτη!

Clipboard06.jpg

Με τα F1/F2 κανονιζετε αριθμο παικτων, F3/F4 joystick ή keyboard, F5/F6 μουσικη (τα κουμπια αναλυτικα στο Info του παραπανω post)

Clipboard07.jpg

Ξεκινατε με Fire ή Return (αναλογα αν εχετε επιλεξει joystick ή πληκτρολογιο)

Αν δεν παιζει το joystick μπορει να θελει inverse η θυρα μεσα απο το πληκτρολογιο (Alt + J).

Happy gaming
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Space to read, RUN/STOP to start" Το space σου δειχνει τα ντοκουμεντα,το run/stop ποιο ειναι να ξεκινησει,το enter δεν κανει κατι;
 
To Run/Stop πρεπει να ειναι ειτε το Escape ειτε το Caps Lock.

Δοκιμασε και πες μας. Προσφερε στη κοινοτητα χαχαχαχα
 
Πίσω
Μπλουζα