Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Με ESC τελικα.

Δεν ειχα ξαναδει emu να αργει να φορτωσει rom ετσι!

Στο Winvice παει σφαιρα το παιχνιδι.

Το παλεψα να κανω ενα σκορ ετσι για το γαμωτο,πρωτος θα μουν ετσι και αλλιως ,lol.

Δεν βρηκα πως σεταρεις κοντρολια,με το W X A D δεν γινεται δουλεια, πρεπει να εισαι χταποδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια πρωτη αποπειρα: 9210 ποντοι

Delta (Europe)-180831-191728.png
 
Μπανιο, μασα και μια γυρα Delta

Delta (Europe)-180901-135559.png

Γιατι δεν παιζει κανεις ωρε?

Αλλωστε...

/monthly_2018_08/40169456_2097894113563561_6627588081979490304_n.jpg.419c74d806c954f48331b63c62158aab.jpg

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δικο μου σκορ για αρχη.

ccs2.png
 
Γιατι δεν παιζετε ωρε?

Αψογο collision, υπεροχη μουσικη, πολυ tactical, γρηγορη υποθεση

Θεωρω οτι το pattern στην αρχη του 6ου stage ειναι παλουκι. Φτανω με ολες τις ζωες αλλα δεν προλαβαινω να βρω την ακολουθια αποφυγης (και βαριεμαι να παιζω πανω απο μια φορα)
 
Παιζει τετοια φαση με κοντρες στα παιχνιδια και δεν με φωναξε κανενας; 

Οκ επαιξα λιγο delta σε Winvice στην tv (για να εχω 50hz) το παιχνιδι ειναι πανδυσκολο, 3250 ποντους με το ζορι. Βασικα στα παιχνιδια για home το θεμα ειναι οτι χρησιμοποιεις πολλες φορες  και τα πληκτρα. Το καλυτερο ειναι ενα παιχνιδι κονσολας και ενα για micro και ο καθενας παιζει οτι θελει.

Θα ασχοληθω λιγο ακομα με το delta λογικα θα παιζουν και πληκτρα τα οποια πρεπει να κανω map στο joystick αλλιως αποκλειεται να κανεις ενα σκορ της προκοπης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν τεχνικά άρτιο shmup τότε που διψούσαμε για παιχνίδια σαν το Nemesis (Gradius) με πολύ ωραία μουσική από τον Phillip G...εεεε Rob Hubbard. Προτείνω να παίξετε την NTSC έκδοση (Delta Patrol) είτε γιατί συνήθως προτιμούμε 60hz αλλά κυρίως αν το monitor σας δεν υποστηρίζει 50hz για να έχετε smooth scrolling. H ingame μουσική από ένα σημείο και μετά γίνεται μονότονη οπότε προτείνω sound fx. Επίσης προτείνω autofire για να μην βγάλετε κάλο στο δάχτυλο του fire button. 

Και εδώ πάμε στις αδυναμίες του παιχνιδιού. 1) πρέπει να πατάτε το fire button σαν μανιακός για να σκοτώνετε τα waves. 2) Τα εν λόγω wave patterns είναι αδιάφορα και επαναλαμβανόμενα. 3) Το παιχνίδι βασίζεται περισσότερο στην αποστήθιση παρά στα αντανακλαστικά και σύντομα γίνεται μονότονο. 4) Αν χάσετε κάποια power ups δεν μπορείτε να προχωρήσετε. 

Δυστυχώς λοιπόν ξαναπαίζοντας το τώρα βλέπω αδυναμίες που τότε τις προσπερνούσαμε πολύ ευκολότερα αφού πιθανότατα μας τύφλωνε ο οπτικοακουστικός τομέας. Εκείνη την εποχή ήταν από τα πιο τεχνικά άρτια και εντυπωσιακά shmups για τον C64. 
 
ΕΒΔΟΜΑΔΑ 8 (μετα απο την καταπληκτικη υποδοχη που επιφυλαξατε στο Delta :)  )

Παιχνιδι:Starhawks

Πλατφορμα: Vectrex

Info: Manual Wiki

EmulatorsRetroArch, RetroPie, ParaJVE

Αλλο ενα παιχνιδι με τη συνταγη συντομης αδρεναλινης. Κονιορτοποιηστε οσους εξωγηινους μπορειτε σε 60 δευτερολεπτα και μετα τα 10.000 εχετε και αλλα 20 δευτερολεπτα δωρο για εξτρα αιματοχυσια και ποντους.

Αποτελει μεταφορα του ομωνύμου arcade vector παιχνιδιου του 1977 στο αγαπητο Vectrex.

Οι (τυχεροι) κατοχοι της κονσολας θα εχουν ενα μικρο πλεονεκτημα λογω πιο ταιριαστου χειρηστηριου.
 
Ο παρατζαβα μου λεει να κατεβασω μια java εκδοση και ο Vecx λεει λειπει μια directx .

Θα το παλεψω ομως,μετα τον ενθουσιασμο και την ριγη συγκινησης που μας εδωσε το Delta επιβαλεται.
 
Εγω το εβαλα με ParaJve , στην αρχη δοκιμαδα  με ποντικι και  ο στοχος πηγαινε οπως ναναι , τελικα επαιξα με βελακια απο το πληκτρολογιο... (δεν εχω ευκαιρο pad αυτη την στιγμη :p )

Το αποτελεσμα ειναι αυτο :  

hiscore.png

ps. Θα το παλεψω για παραπανω :D  

ps2. Δοκιμασα και τον Retroarch αλλα το αποτελεσμα γραφικως δεν ειναι τοσο καλο οσο με τον απλο emulator...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παραδόξως, κατάφερα να περάσω τους 10.000 πόντους με την 4η προσπάθεια και το έφτασα μέχρι εδώ:

IMG_20180925_161846.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Vectrex emulation μεσω RetroArch καταδεικνυει την Αχχιλειο πτερνα που ειναι η ελλειψη σοβαρου vector shader...

Εγω δεν καταφερα να φτασω τα 10.000 στα πρωτα 8 παιχνιδια!

StarHawk (World)-180925-172425.png
 
Καμία ελπίδα να φτάσω στους 10.000!

IMG_20180930_150412.jpg
 
ΕΒΔΟΜΑΔΑ 9 

Παιχνιδι:Jump n Roll

Πλατφορμα: Amiga

Info: HOL

Emulators: WinUAE

Ενα ομορφο coverdisk game που αποτελει (υπεροχη) διασκευη του διαχρονικου (αλλα ανηλεους) Trailblazer

Μαυρο - χανεις τη μπαλα
Κιτρινο - επιτχαχυνση 
Κοκκινο - Επιβραδυνση
Πρασινο - Κολλημα
Μωβ - Αναστροφη χειρισμου
Μπλε - Αλμα

Με το fire πηδας και εχεις περιορισμενο αριθμο.

Το μεγαλυτερο σκορ νικα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρωτη προσπαθεια...διασκεδαστικο!

Clipboard001.jpg
 
Ουτε η Amiga σας αρεσει???
 
Καλο ,εγκρινεται,απλο διασκεδαστικο.

Δεν ξερω αμα τα frame rates μου το πανε σφαιρα η ετσι ειναι το παιχνιδι.

2304 εκανα και με το αριστερα δεξια jump επαιζα μονο, δεν ξερω αν ειχε φρενο γκαζι ,λολ.

Capture.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα