Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 10 

Παιχνιδι:Zybex

Πλατφορμα: Atari 800XL

Info: Wiki RG

Emulators: RetroArch, Altirra

Υπεροχο shooter με ομορφα γραφικα, παρουσιαση, animation, μουσικη.

Φατσες, τοσο ωραια παιχνιδακια ποσταρονται εδω...ξεσκουριαστε και παιξτε λιγο ρεεεεεεεεεεε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας κάνω την αρχή...

at.png

Αν και με τα νεροπίστολα που έχει για όπλα το Zybex, τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα... ?
 
Εγω σκεφτομαι αν τελικα δεν παιξω σε κανονικο 800XL, να παω και εγω σε Altirra διοτι η υλοποιηση του libretro για τα A8 ειναι χαλια. Ηδη τον εχω επιλεξει σαν default emulator για A8 στο Launchbox.

To μονο κακο στον Altira ειναι οτι δεν μπορεις να στησεις scanlines (εκτος να δεν το εχω βρει εγω).

Η εσωτερικη database που εχει παντως ειναι σωτηρια.
 
Μετα απο καποιες φολες που δεν της παιζει ουτε ναυαγος ρε ερημονησι με ηλετροδοτηση και που το ενα και μοναδικο παιχνιδι που εχει ειναι αυτο(jump n roll για παραδειγμα) ο Wallys επιστρεφει με ενα πολυ καλο παιχνιδι που δεν το γνωριζα και που με εκανε να αφησω για λιγο τα πολλα gaming μετωπα που εχω ανοιχτα και να ασχοληθω λιγο μαζι του ενα 20λεπτο σημερα το μεσημερι.Με εντυπωσιασε η δυσκολια του και γενικα με λιγα λογια εχω να πω πως μιλαμε για ενα αξαιρετικο παιχνιδι.Να και ενα σκορακι απο μενα και θα επανελθω γιατι το παιχνιδι οντως μαρεσε πολυ.

2018_10_17_IMG_1287.JPG
 
Το Jump n' Roll είχε πέσει στα χέρια μου σε κάποια δισκέτα-δώρο από πειρατή τις παλιές εποχές και οκ... ήταν καλό παιχνιδάκι για 15 λεπτά εδώ κι εκεί, casual εκείνης της εποχής ένα πράμα, σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι για κόντρες σε score. ?
 
Ισα ισα το Jump n Roll ειναι εξαιρετικο ταιριαστο για Game of the Week. Θελουμε, επι τω πλειστω, παιχνιδια που δεν εχει πολυπαιξει ο κοσμος, σε διαφορετικες καθε φορα πλατφορμες, παιχνιδια που ειναι συντομα και διασκεδαστικα. Κυριως συντομα διοτι δεν υπαρχει χρονος. Φαντασου πχ να εβαζα κανα WonderBoy in Monsterland να χρειαζοσουν 45 λεπτα για καθε προπαθεια...ασε που το εχουν παιξει ολοι.

Το Jump n Roll ειναι ουσιαστικα ενα ΠΟΛΥ βελτιωμενο Trailblazer που καλυπτει ολα τα παραπανω.
 
Ρίξε Klax μετα  σε μια καλη version (mame, Amiga, CPC) και είμαι μέσα. Παιχνιδαρα για κοντρες σε score. Και σε κονσόλες αν θυμάμαι έχει καλα port. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tελικα καποια απο τα πολλα gaming μετωπα που εχω δεν με αφησαν να ασχοληθω περισσοτερο με το Zybex που μπορω να πω πως το γουσταρα πολυ ασχημα.Ετσι λοιπον και αφου ειπα πως θα ασχοληθω και θα ανεβασω και αλλο σκορ παρτε ενα σκορακι ακομα φρεσκο που σπαρταραει αφου τωρα εγινε 2 και 30 τα ξημερωματα.Τερματιζω και ενα Xain'd Sleena γιατι ειναι νωρις ακομα και μετα υπνο :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

IMG_1308.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι έκανα, δεν έχω πιάσει ταβάνι ακόμα. Οντως το παιχνίδι φυσάει για τα κυβικά του computer που τρέχει.

Clipboard02.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο παιχνιδάκι! Στο πρώτο game έπιασα 2700. Έχω σκουριάσει... 
 
Λυπάμαι που τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος να παίξω ένα από τα παιχνίδια που με σημάδεψαν στη νιότη μου.

Το συγκεκριμένο το έχω ορίτζιναλ σε κασσετούλα και έχω γράψει άπειρα χιλιόμετρα.

Να σημειώσω οτι απογειώνεται όταν παίζεις co-op διπλό!!!

Επίσης σημειώνω και την απίστευτη μουσική... Αξίζει να την αφήσετε στην αρχή να παίξει για κανα τρίλεπτο.

Πολλά μπράβο στον Wally για την επιλογή!
 
Χωρις να το θελω να το παιξω μπαμπαστρουμφ...θα πω πως την εχω δει τη φαση.

Ολους μας, μας εχει καταπιει ο βιοπορισμος και οι υποχρεωσεις. Κοιτα και το φορουμ. Δυο ατομα που ειμαστε απο τη διαχειριση στην Αθηνα και δεν βρισκουμε ενα κοινο χρονο για να οργανωσουμε ενα Αθηναικο φορουμικο ρημαδοκαφε.

Επειδη ομως, μια ζωη την εχουμε, αξιζει να προσπαθουμε να "δημιουργουμε" χρονο σε "νεκρες" φασεις, για τα χομπυ μας.

Πχ ξυπνα 5:30 την Κυριακη και πηγαινε για ποδηλατο, ξενυχτησε την Παρασκευη και ασχολησου με με τα κασσετοφωνα σου, μετα το Κυριακατικο τραπεζι κατεβασε ενα κονσολικο ή ενα home micro και παιξε με οποιον ειναι στο σπιτι κτλ

Ελπιζω να μην με παρεξηγησετε...απλα παρτε το σαν συμβουλη με πολυ καλη προθεση

Σορρυ για το οφφτοπικ
 
Πάνο, καμία παρεξήγηση, ειδικά μετά από τόσα χρόνια (δυστυχώς μόνο διαδικτυακής) γνωριμίας...

Απλά, για εμένα είναι λίγο πιο πολύπλοκα τα πράγματα, τους τελευταίους 7-8 μήνες...  ;)
 
Το καταλαβαινω! Και δεν ηταν προσωπικα σε εσενα. Το ειπα γενικα για την γενια μας που εχει πνιγει στις υποχρεωσεις.

Στα σχεδια μου ειναι να ερθω απο εκει να σε δω, μαζι και αλλα 2,3 εκλεκτα μελη στην ιδια περιοχη!

Μας χρωστας μθα φωτο της κασσετας! :)
 
Με χαρά μου να έρθετε και στο σπίτι να δείτε τις συλλογές που δυστυχώς τις χαίρονται οι ντουλάπες και τα ράφια...

Α! Ναι... Παραλίγο να το ξεχάσω:

DSC00245.JPG

:beer:
 
ΕΒΔΟΜΑΔΑ 11

Παιχνιδι: Ketsui: Kizuna Jigoku Tachi [2002]

Πλατφορμα: Arcade PGM

Info: Wiki HG101

Emulators: MAME

Το πρωτο Arcade στην Game Of the Week φαση. Ketsui απο την Cave. Οτι περιμενει καποιος απο την εταιρια αυτη: δικαιο, προσεγμενο με τεραστιες δοσεις αδρεναλινης.

Ενας απο τους λογους που το διαλεξα ειναι οτι δεν καταλαβα ποτε το scoring και το chaining και πιστευω οτι αν υπαρχει χρονος θα αναγκαστω να παρω μυρωδια.

Προτεινω να μεινουμε στην πρωτη εκδοση του 2002 - την επισημη της Cave - για το PGM hardware

Καλη διασκεδαση!
 
Πίσω
Μπλουζα