Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Αφεντικό εμένα στο ΜΑΜΕ λέει 2003/01/01 Master ver.

Μας κάνει?
 
0000.png

Ταπεινό σκορ, ίσα ίσα για να κάνω σεφτέ.

Το μάλε-βράσε γίνεται. Σφαίρες παντού και δεν καταλαβαίνω πως μένω ζωντανός αρκετές φορές αφού όσους ελιγμούς και να κάνω, πάντα τρωω κάποια αδέσποτη...
 
Εκμεταλευτηκα την ωρα πισω, η οικογενεια κοιμαται μακαρια...μια πρωτη γυρα

IMG_20181028_071509.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να κάνω μια πρόταση, το επόμενο παιχνίδι να ψηφίζεται όπως γίνεται και στα άλλα φόρουμ, δηλαδή όποιος θέλει να γράφει 5 παιχνίδια και όποιο έχει τις πιο πολλές ψήφους να παίζεται την επόμενη φορά. Δηλαδή πχ την Κυριακή σε ξεχωριστό thread να γίνεται ψηφοφορία και την Δευτέρα να ανακοινώνεται το παιχνίδι. Έτσι παίζεται το πιο δημοφιλές παιχνίδι που θέλουν οι περισσότεροι
 
Και αμα βγει το Tetris θα παιζει ο Metalcandyman 2 μερονυχτα...:)

EDIT: Αμα αυξηθει ο αριθμος των συμμετεχοντων, ναι. Αλλα οσο χαζοπαιζουμε 5-6 ατομα...δεν εχει νοημα μια ψηφοφορια.

Αλλωστε η ολη φαση, δεν γινεται για να βγαλουμε τον καλυτερο gamer. Ειναι για να φωτισουμε πλατφορμες και παιχνιδια που αξιζουν... 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: Ace
Αμα βγει ας παιζει lol
 
Oλα αυτα τα shoot'em ups της cave για μενα ειναι πιο βαρετα και απο την βαρεμαρα ολα ιδια κοψια λες και το καθε παιχνιδι ειναι ολοιδιο με το προηγουμενο.Χιλιες φορες να παιξω για εκατομμυριοστη φορα το 1942 η το πολυαγαπημενο Carrier Air Wing παρα καποιο απο ολα αυτα της cave.Μακρια απο μενα ολα αυτα θα επανελθω την επομενη εβδομαδα αμα μπει κανενα περιεργο και αφασιακο παιχνιδακι που θα με κανει να γουσταρω να παιξω οπως το Zybex για παραδειγμα.
 
Γιαυτό είπα να γίνεται ψηφοφορία, 5-6 ιδέες είναι καλύτερες. Στο Zybex υπήρξε καλή συμμετοχή γιατί μάλλον το παιχνίδι άρεσε σε περισσότερο κόσμο. Εγώ και προχτές έπαιζα αλλά δεν ανέβασα σκορ γιατί δεν μπορούσα με τίποτα να περάσω το προηγούμενο σκορ, μάλλον τελικά είχα πιάσει ταβάνι :p
 
Παιδια δεν θα υπερασπιστω το Ketsui αλλα ειναι ενα παιχνιδι που ακομα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ definite highscore λογω του πολυ ευφανταστου και ανοιχτου scoring. Δεν εχει κοριτσακια, λουλουδακια, γουρουνακια και βιολογικα σκηνικα. Εχει ομορφα γραφικα, εξαιρετικο soundtrack και πολυ δραση. Ειναι στημενο σε ενα δυστοπικο WW που μοιαζει με το περιβαλλον του υπερτατου Progear. Ειχε μεινει χωρις καποιο port για πολλαααα χρονια. Ψηφιστηκε στην πρωτη τριααδα στο system11 forum. Ειναι επισης ευκαιρια να μπριζωσω οσους δεν το εχουν κανει ηδη, να βαλουν μια βαση (περι τα 10 ευρω) στην οθονη και να γυρισουν TATE ;)

Γενικα το θεωρω μια ΟΚ επιλογη και θα σας προτεινα να το δοκιμασετε (δηλαδη μπορει να δοκιμασετε ακομα και σουσι αλλα το Ketsui σας πεφτει παραξενο?? χαχαχαχα)

Πολυ πιο "γονιμη" φαση απο το χιλιοπαιγμενο 1942 που αναφερθηκε παραπανω.

Ολα αυτα τα αναφερω με ευθυμη διαθεση και καλη προθεση!
 
Εντάξει δεν έγινε και τίποτα, όποιος θέλει παίζει. Απλά λέμε να μπει κανένα παιχνίδι να γίνει καμιά καλή κόντρα.
 
Τα πραγματα ειναι πολυ απλα οποιος γουσταρει το παιχνιδι παιζει οποιος δεν γουσταρει δεν παιζει και περιμενει καποιο που να του κανει κλικ.Ολα αυτα τα υπερτιμημενα αεροπλανακια της cave οπως ειπα μακρια απο μενα και παμε γι'αλλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμενα μου αρεσει η επιλογη του Ketsui  και ενω το εχω παιξει κατα καιρους πολλες φορες  , δεν εμαθα ποτε το Scoring system... Καιρος να το μαθω  :p .
Εκανα στο μεταξυ ενα σκορ γυρω στα 8εκ  αλλα ξεχαστηκα  και πηγε στην αρχικη οθονη... θα ξαναπροσπαθησω  :D .
 
Μια ελαφρα βελτιωση του προηγουμενου σκορ.

Εξαιρετικα ΔΙΚΑΙΟ παιχνιδι μιας και το scoring βασιζεται στην εγγυτητα στον εχθρο. Το απολυτο ρισκο, επιβραβευεται.

Καλω ακομα και τους απιστους θωμαδες να ριξουν ενα credit...ετσι για την περιεργεια

IMG_20181029_211003.jpg
 
Υπάρχει ένα Quantum Leap από το Zybex του 65XE σε αυτό το θηρίο που δεν θα έπαιζε εύκολα 60hz ούτε σε PlayStation 2 (native) :p

Ρίξε άλλο ένα αταροειδές παιχνίδι μια που στήσαμε ολόκληρο αλτίρα με bios και ένα σωρό άλλα για να παίξουμε.
 
Dont worry. Κρατω σημειωσεις ;)  
 
Τελικα εβγαλα φωτο απο το κινητο... το CaveUI1.3 που εχω για αυτα τα παιχνιδια κατι κανει με τα screenshots και δεν μπορω να βγαλω εχασα και ενα σκορ 12εκ :p
Αλλα τελικα ευτηχως σημερα εκανα παραπανω.

ketsui score2.jpg

ps. Να ρωτησω εσεις με πιο Mame παιζεται τα Cave shooters? Εγω ειχα απο παλια το CaveUi και δουλευω αυτο...
ps2. Πανο βλεπω καθετη οθονη  , scanlines, εισαι πολυ Jet :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με το κανονικο ψιλοφρεσκο MAME. Εδω και αρκετα Build πισω, τα CAVE τρεχουν κανονικα και νομιζω το input lag fix υπαρχει στα νεα MAME.

Μου εχει βγει το λαδι μεχρι να φερω τους shaders στα γουστα μου και αναλογα αν ειναι horizontal ή vertical...γι αυτο το φυλαω ως κορη οφθαλμου :)

Δεν ειναι εξαιρετικο παιχνιδι?
 
ΕΒΔΟΜΑΔΑ 12

Παιχνιδι: Summer Carnival 92' (Recca) σε Score Attack

Πλατφορμα: NES

Info: Wiki    HG101

Παίζουμε το μικρο διαμαντάκι της Naxat σε Score Attack (ότι προλάβουμε μέσα σε 2 λεπτά)

Πληρεί τα κριτήρια: διασκεδαστικό, τελειώνει μπαμ μπαμ, σκοτώνεις εξωγήινους :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα