Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Ειναι ωραιο παιχνιδι αλλα μου εκατσε πολυ δυσκολη βδομαδα. Ελπιζω να προλαβω να ασχοληθω το ΣουΚου. Σιχαινομαι το οπλο L και ναι αν χασεις ζωη, reset. Δεν εχει νοημα να συνεχιζεις.
 
Αν πάρεις L στην αρχή καλυτερα κάνε ρεσετ γιατί η ζημιά που κανεις είναι πολύ μικρή η μάλλον το εύρος που πιάνει το όπλο είναι μικρο και μέχρι να πάρεις το 2ο μπόνους εχεις χασει τους μίσους εχθρούς. Στην αρχή θες ενα V και μετα το κοκκινο C/R. Πάντως είναι βασικό η απομνημόνευση των επιθεσεων, δεν είναι και τόσο δύσκολο σε 2 λεπτά παιχνιδιού
 
Εκανα μερικες προσπαθειες αλλα ακομα δεν καταφερα καποια καλη διαφορα απ το score που ειχα ποσταρει.
Εντυπωσιακo score ως συνηθως απ τον metalcandyman.
 
Εκανα κατενατσιο με το προηγουμενο παιχνιδι μηπως βρω χρονο να ασχοληθω αλλα...:(

Και αφου σας αρεσε αυτο...η φυσικη επομενη επιλογη δεν μπορουσε να ειναι αλλη απο

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 13

Παιχνιδι: Summer Carnival 92' (Alzadick) σε Score Attack 2 minutes

Πλατφορμα: PC Engine CD

Τρελα περιθωρια highscore υπο τους ηχους καθηλωτικης μουσικης...
 
Nα κανω ποδαρικο  με το πρωτο σκορ μου! 

summer.png 
 
Μετα απο 5 προσπαθειες, αυτο ειναι το καλυτερο σκορ που εβγαλα. Τεραστια περιθωρια βελτιωσης

Summer Carnival '92 - Alzadick (1992)(Naxat Soft)(JP)-181201-133944.png
 
Χαμος γινεται στο παιχνιδι... δεν ξερω αν μπορει να γινει "perfect score"...  μου φαινεται αδιανοητο να μην χασεις τιποτα :p  

summer.png
 

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 14

Παιχνιδι: Flight of Pigarus - 2 minutes

Πλατφορμα: Sega Master System

Download

Score Attack 2 λεπτων σε αυτο το φρεσκο indie για το Master System

Thanx 1@RetroCPC[/USER]

 
Για μια πρώτη προσπάθεια τα πήγα καλά! 

flight.JPG

Ωραίο παιχνιδάκι και χαριτωμένο. 
 
ΕΒΔΟΜΑΔΑ 15

Παιχνιδι: R0x Zero

Πλατφορμα: Atari STE

Emulators: Steem

Download Game

Ηταν να το ανεβασω νωριτερα (ειχαμε αναφερθει εδω) αλλα με βασανισε το αθλιο Hatari core της RetroArch.

Καταφερα τελικα να το τρεξω αλλα ο Hatari δεν υποστηριζει το Jag Pad, οποτε χειριστηριο γιοκ!!

Χρησιμοποιηστε τον Steem (ή οποιον αλλο εξομοιωτη, βγαζει STE). Προτεινω το TOS 2.06 για να μπουταρει.

Στο zip χρησιμοποιηστε μονο το R0X_ZERO.MSA (ειναι κατι σαν hard disk image)

Αξιζει να ασχοληθειτε. ο STE δεν ειναι και πολυ διαδεδομενη πλατφορμα παιχνιδιου.

Ελπιζω αν βρω χρονο αυτη τη φορα να παιξω λιγο :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όσο και να προσπάθησα στο Retropie με τον Hatari, δεν κατάφερα να τρέξει το παιχνίδι πέρα από την εισαγωγική του οθόνη (εκεί που σχηματίζεται κάτι σαν πρόσωπο αποτελούμενο από γράμματα που βγάζει και κάτι ήχους πίου-πίου). Οπότε πάσο μάλλον αυτή τη φορά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Δεν μπορει να παιχτει με RetroArch αν θελεις χειρηστηριο! (το προβλημα ειναι οτι δεν εξομοιωνει το JagPad) To Hatari core ειναι μεγαλη σαπιλα. Ουτε ο 1@Imgema[/USER] δεν θα μπορουσε να βρει καποια λαμογια για να το λειτουργησει με pad :)

Βαλτε Steem

 
Και εγω ζοριστικα λιγο να το σεταρω τον emu δεν δουλευαν τα κουμπια αλλα τελικα ολα καλα!

το σκορακι μου 
roxzero.png

ps. Σαν παιχνιδι ειναι λιγο σπαστικο,  το power up φευγει μονο του αμα δεν παιρνεις συνεχεια "P"  και οταν φυγει  εισαι απλα σακος του μποξ :p  
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετα τη συγκινητικη αποδοχη που ειχε το r0xZero :) , παμε για κατι επικαιρο λογω του Black Mirror:Bandersnatch (Netflix). Απο τον τιτλο, καταλαβαινετε τι περιπου παιζει χωρις να διαβασετε περαιτερω (περιεχει πολυ home computing trivia και πολυ Spectrum απο οτι διαβαζω!). Ανυπομονω να το παρακολουθησω αυριο που χοπφουλυ θα εχω χρονο. Το noxzdyve φτιαχτηκε απο τον Gasman ειδικα για το Black Mirror!

Παιχνιδι: nohzdyve

Πλατφορμα: ZX Spectrum

Emulators: αμετρητοι (o Fuse τρεχει σχεδον παντου)

Download Game

Kαι κατι να σας βαλει στο mood

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο ,χαιρομαι που η διαχειριση ειναι ενημερωμενη με τα trends του χειμωνα, χαχα.

Να το δειτε ,εξαιρετικες αναφορες στα Homes των 80ς και το κλιμα των εταιριων της Αγγλιας.

Το στορυ επισης.

1.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα