Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Θα πρωτοτυπησουμε σημερα.
Φλιπερακι!

Gorgar!

Παιχνιδι: Gorgar (Williams 1979) 

Πλατφορμα: Pinball

Emulators: VPX, Pinball Arcade

Γιατι? Διοτι:

  • Ευκαιρια να δουμε λιγο το Visual Pinball X λιγο βαθυτερα για οποιον ενδιαφερεται
  • Το συγκεκριμενο Table υπαρχει νομιζω και σε αλλες πλατφορμες (πχ στο Pinball Arcade) και σιγουρα στο Μουσειο Φλιπερ
  • Ειναι αδυναμια δυο τυπαδων εδω μεσα (η εχεμυθεια ειναι απο τα προσοντα μου 1@Aardvark[/USER] και 1@Ajax87[/USER] )
  • Δεν εχει ιδιαιτερα πολυπλοκους κανονες (Gorgar.jpg)
VPX (Visual Pinball X)
Θεωρω οτι εχετε ηδη στησει VPX (στο link εχει ολα τα installers σε ενα, θελει ομως registration αλλιως πρεπει μονοι σας να στησετε VPX, PinMAME) και εχετε προσθεσει το VPX version του Gorgar. 

Αν δεν εχετε στημενο το VPX, ακολουθηστε τον οδηγο

Αν η οθονη σας περιστρεφεται (TATE), τσεκαρετε την εικονα _backdrop.jpg για να γινει η περιστροφη και να χωρεσει ομορφα σε 1080p (η 3.1 εκδοση του παιχνιδιου ειναι χαρτι οσο αφορα τις διαστασεις, θελει απλα να βαλετε το 270 στο ΧΥ Rotation για να περιστραφει).

EDIT: Δεν θυμαμαι να το VPX τραπεζι ερχεται portrait ή landscape. Οπως και να εχει, με το ΧΥ Rotation το γυριζετε οπως θελετε.

Επομενο προβλημα η εμφανιση του σκορ (DMD) στο ιδιο μονιτορ σε μη ενοχλητικο μεγεθος: 

Ξεκιναμε το τραπεζι και οταν ολοκληρωθει το φορτωμα, παταμε F1. Χωνουμε τις επιλογες που φαινονται στην εικονα _DMD.jpg

Αν εχουμε TATE, πρεπει να περιστρεψουμε το DMD (το πινακακι των σκορ). Για να το κανουμε αυτο, στο περιβαλλον του VPX παταμε το εικονιδιο Script και προσθετουμε τη γραμμη κωδικα που δειχνει το βελακι (_rotateDMD.jpg) και παταμε Compile.

Τo παραθυρακι του σκορ μπορουμε να του αλλαξουμε μεγεθος, θεση κανοντας δεξι κλικ επανω του και επιλεγοντας Show Window Borders (_resizeDMD.jpg) και συροντας το παραθυρακι εκει που θελουμε. Μετα αποεπιλεγουμε το Show Windows Borders.

Θα σας παιδεψει λιγο το στησιμο αλλα οταν παρετε το κολαϊ, θα ξεκινησετε να μαζευετε τραπεζια (ευκολα το βαζετε και στο Launchbox) για εγγυημενη διασκεδαση.

Τα posts του 1@Imgema[/USER] οπως αυτο, θα σας βοηθησουν απεριοριστα. 

_DMD.jpg

_backdrop.jpg

_rotateDMD.jpg

_resizeDMD.jpg

_preview.jpg

Gorgar (Williams 1979).png

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gorgar επιτελους!

Αμα δεν το χετε βαλει ηδη στα ποδια διαβαζοντας το post του Γουαλη και θελετε κατι πιο απλο στο σεταρισμα κατεβαστε το pinball arcade σε μια απο τις πολλες πλατφορμες που εχει κυκλοφορησει.

Καλες κοντρες.

Οπως ειχε πει και καποιος «Όλοι σας και μόνος μου, σας έχω…». :p
 
Για ζεσταμα ξεκινησα και αυτο περασε τις 300.000 δεν φταιω εγω. :p

1.JPG
 
Γεια σου ρε Wally αρχοντα! Eξαιρετικη επιλογη!  :D

Δεν εχω χρονο να κατσω να σεταρω pinball emulator  , θα κανω το την προσπαθεια μου στο Pinball Arcade... 
 
Αμα το σεταρεις αυτό με όλες αυτές τις ρυθμίσεις το βάζεις ετήσιο διαγωνισμό
 
Παιδια για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις.

Μπορει το κειμενο μου να μην φαινεται "φιλικο" αλλα για να παιξεις τελικα δεν θελει πολυ μανουρα.

Μαλιστα αμα στησεις το VPX θα εχεις εκατονταδες τραπεζια, τεραστια κοινοτητα και ολα τζαμπε!

Ολοι οι emulators θελουν δουλιτσα για να τους φερεις στα μετρα σου.

Το να ισιωσεις το VPX ειναι ΠΟΛΥ ευκολοτερο απο το να βαλεις καλουτσικα scanlines στον WinUAE :)
 
Ωραιος και δουλεμενος οδηγος ,βαλτον και καπου αλλου λεω να μην χαθει στον χαμο εδω μεσα. :)
 
Ρε Wally πλακα μας κανεις τι ευκολο λες πως ειναι εδω εσυ που εισαι χωμενος μεσα στο emulation και την ψαχνεις την δουλεια απο χιλιες δυο μεριες και στο θεμα του τασου που ειναι 7 σελιδες σε καθε post σου ειχες και διαφορετικο προβλημα με το visual pinball.Kαλο και χρυσο το VP αλλα αμα ειναι να με σπασει τα νευρα και να με γυρισει τα μυαλα μακρια και αγαπημενοι.Αυτο ειναι πιο πολυ για τους πιο απαιτητικους που την ψαχνουν παραπανω και γνωριζουν πολυ καλα πως θα τους κατσουν και διαφορα θεματα που θα χρειαστη να τα λυσουν.

Το pinball arcade ειναι μια χαρα τελειο για τον μεσο χρηστη και αν καποιος εχει την πιο παλια εκδοση και με τα 7 packs που εχει σχεδον 100 τραπεζια και ολα της williams και Bally πριν χασουν το license απο την Zen που πληρωσε παραπανω μια χαρα ειναι και πολυ απλο στην χρηση και χωρις σκοτουρες και μπερδεματα.
 
Και το δικο μου πρωτο σκορ! Εχει περιθωρια βελτιωσης. 

IMG_20190402_181205.jpg
 
Έγινα registered αλλά μου βγάζει μήνυμα "You don't have permission for that" όταν κάνω κλικ στο download button. Μήπως είναι από αυτά τα sites που πρέπει να κάνεις ένα minimum δημοσιεύσεων για να εγκριθεί το download;

Edit: Άκυρο, ήθελε λέει validation.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally, μάλλον τα έκανα θάλασσα πάλι. Μου βγάζει αυτά τα μηνύματα:

Gorgar.jpg

Έχω κατεβάσει το vpx αρχείο του Gorgar. Πρόσθεσα την γραμμή που λες στο script. Χρειάζεται να κατεβάσω τίποτε άλλο;
 
To tutorial μου μπαζει απο παντου γι αυτο στο αρχικο ποστ προσθεσα αυτο τον οδηγο

Για τα περισσοτερα pinballs χρειαζομαστε και τα ROMS (μολις παω στο PC μου θα σου πω  σε ποιο υποφακελο)

Το link του @imgema σε ενα Google Spreadsheet εχει το BackGlass και τα Roms που θα χρειαστεις
 
Ειδα εχω εναν μικρο ανταγωνισμο.

Το πρωτο ηταν για ζεσταμα αυτο επαιξα με το δεξι.

1.JPG

Με το αριστερο επαιζα τετρις. :p
 
Εκατσα τωρα και το βασανισα λιγακι αλλα μολις που περασα τις 100.000 :(

@Lord Vek τα roms πεφτουν μεσα στο \Visual Pinball\VPinMAME\roms

high1.jpg
 
Καντε υπομονη μεχρι αυριο που λογικα θα μπορεσω να παιξω και θα εξαφανιστειτε ολοι και θα τρεχεται πανικοβλητοι μετα το σκορ που θα ανεβασω :p :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: :p
 
Eίναι εντυπωσιακό πως καταφέρνει κάποιος να παίξει αυτό το τραπέζι. Mετά βίας περνάω τους 20.000 πόντους. Δεν έχει νόημα να ποστάρω κάποιο σκορ, ας ποστάρει ο metal να εξαερώσει τα πάντα ως συνήθως.
 
Mπα ειρωνικα το εγραψα φιλος δεν εχω καμια σχεση με τα φλιπερακια.Ενα φλιπερακι επαιζα εκεινα τα χρονια στο μαγαζι με τα ηλεκτρονικα που πηγαινα και δεν θυμαμαι καν πως το ελεγαν χαχαχαχαχαχαχα :p :p :p
 
Το τραπεζι ειναι δυσκολο. Εξηγησα τους λογους που το εβαλα. Περαιτερω παραπανα στον 1@Aardvark[/USER] χαχαχαχα

Παντως ειναι μια ευκαιρια να στησετε ενα VPX και δεν θα το μετανιωσετε. Καθημερινα βγαινουν νεα τραπεζια ή βελτιωσεις και ειναι ενα εμουλατορι που μπορεις να το παιζεις απο το PCακι σου με κανονικη ή στο τσακιρ κεφι σε TATE εως στα τρελα που κανει ο 1@Imgema[/USER] σε πραγματικο virtual pinball...

Για τους ανυπαντρους ειναι και asset ("ελα απο το σπιτι, εχω και φλιπερ")  :p  

 
Δεν ειναι δυσκολο μωρε και τοσο, δεν χρειαζεται να ξερεις την πληθωρα των κινησεων του σεναριακου gameplay που σε οδηγανε σταδιακα σε αυξηση του σκορ, απλα κοιτα να μην βγαινει η μπαλα απο τα πλαγια και το κεντρο και να σημαδευεις τις σημαδουρες.

Σιγα σιγα θα ερθει και το σκορ.
 
Ξερεις αν ειναι απαραιτητο τα G-O-R και G-A-R να τα χτυπησεις ενα ενα με τη σειρα ή μπορει να βαρας ανακατεμενα?
 
Πίσω
Μπλουζα