Game On 2.0 - Έκθεση Video Games [Αθηνα 16/12/2010 – 31/1/2011]

Omenforever είπε:
Η καλύτερη, και συγκινητικότερη, φωτογραφία που τράβηξα στην έκθεση (αν και κακοτραβηγμένη). Απλά δείτε την πώρωση του μικρού τυπά στο Outrun:
img7676l.jpg


Να 'σαι καλά παίδαρε, με ταξίδεψες πίσω...

Πώρωση ο μικρός! Μου θύμησε όταν εγώ δεν έφτανα το γκάζι και έβαζα τον πατέρα μου να το πατάει :D
 
Αδέρφια, εγώ κι ο Uninvited θα είμαστε εκεί Σάββατο πρωί. Θα έρθει κανείς άλλος;
 
Πήγα και εγώ πριν 2 βδομάδες και μπορώ να πω πως αξίζει παιδιά! Λίγο καλύτερη οργάνωση να είχε και θα ήμουν υπερευχαριστημένος. Έπαιξα Daytona USA διπλό ύστερα από πολλααααααά χρόνια και έπαιξα Star Wars Arcade και Asteroids και Space Invaders σε tabletop!
 
Α, ναι, Παρασκευή και Σάββατα ξεκινάει αργότερα. Έλεος.

Τα φλιπεράκια λειτουργούσαν;
 
Μόνο το ένα από τα τρία. Επίσης ο μοχλός του MAME που προβαλλόταν στον τοίχο ήταν ξεχαρβαλωμένος, και το Outrun δεν λειτουργούσε (δεν δεχόταν "κέρματα", αν κρίνω από τα σχόλια του Βασίλη η ζημιά δεν προϋπήρχε). Τέλος, κάποιος είχε την φαεινή ιδέα να πατήσει την επιλογή εισαγωγής κωδικού πίστας στο Lemmings στην Amiga, με αποτέλεσμα (αφού αυτή ήταν πίσω από τζάμι και δεν μπορούσες να πατήσεις πλήκτρα) να μείνει σε εκείνη την εικόνα για ώρες... όταν λύθηκε αυτό διαπίστωσα πως το ποντίκι ήταν τόσο βρώμικο που έτσι κι αλλιώς δεν μπορούσες να παίξεις.

Τα παραπάνω όμως ήταν τα μοναδικά προβλήματα που παρατήρησα, γενικά το ευχαριστηθήκαμε. Σίγουρα θα μπορούσαν να υπάρχουν άλλα 5000τμ γεμάτα arcades και consoles και πάλι δεν θα ήταν πλήρης η παρουσίαση, όμως δεν παύει να είναι μια αξιέπαινη προσπάθεια.
 
Η άποψή μου για την έκθεση ήταν "καλή αλλά λίγη". Δεν μπορώ να ξέρω φυσικά πως οργανώθηκε, αλλά άφησε την εντύπωση ότι θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερη.

Δυστυχώς, όπως είπε και ο Άλκης, υπήρχαν πράγματα που δεν λειτουργούσαν. 2 φλιπεράκια (που ήταν και από το παλιότερο, μηχανικό στυλ, και ήθελα σίγουρα να παίξω), το OutRun, η οθόνη του Space Invaders.

Πέραν αυτών όμως, τα υπόλοιπα ήταν απόλαυση. Το Asteroids ήταν η κορυφή, αφού δεν το είχα ξαναδεί έτσι. Πέρασα την περισσότερη ώρα εκεί. Ένα παιχνίδι που πλέον δεν ξαναπαίζεται στο mame...
 
Παιδιά εγώ έπαθα την πλάκα μου με το StarWars και το Space Invaders tabletop. Μερικά πράγματα απλώς ΔΕΝ μπορεί να τα εξομοιώσει κανένα Mame δυστυχώς :(

Αυτούς τους ήχους που έβγαζε το speaker στο Space Invaders δεν γίνεται να τους βγάλει κανένα άλλο ηχείο και τον χειρισμό και τα vector γραφικά του Star Wars κανένα χειριστήριο και καμμία οθόνη. Απόλαυση!
 
Εγω παντως απογοητευτικα. Απο πολλα πραγματα. Δεν λεω οτι ηταν "κακη", απλα δεν μου αρεσαν τα :

1) ειχε μονο 1 (ενα) μεγαλο arcade, το daytona USA. Περιμενα τουλαχιστον 4-5, κανα afterburner κτλ. Για αυτα πηγα

2) ειχαν μαλλον επιτηδες αποσυνδεσει τα 2 απο τα 3 φλιπερ, μαλλον για να μην τα ξεχαρβαλωσουν. Ηταν και πραγματικα παλια.

3) πολλα παιχνιδια δεν ειχαν ταμπελακι, με αποτελεσμα να μην ξερεις τι παιζεις. Ακομα χειροτερα, καποιοι που κυκλοφορουσαν

με ταμπελακια (υπευθυνοι) ηταν το λιγοτερο ασχετοι. 10 ατομα συζηταγαμε τι μπορει να ειναι αυτο το περιεργο shoot em up...

4) υπηρχαν ανεξηγητα πολλα ps2 και x-box, πραγματα που αγοραζει ευκολα ο καθενας

5) δεν μποσουσες να δεις πολλες απο τις κονσολες που επαιζαν, απλα εξειχε ενα χειριστηριο. To μηχανημα δεν φαινοταν πουθενα.

6) γιατι το pac-man στην γιγαντοοθονη επαιζε απο ΜΑΜΕ ? δεν ειχαν ενα κανονικο?

7) υπηρχαν πολλες ανακριβειες στα κειμενα, αλλα αυτο που ηταν χειροτερο ηταν τα ορθογραφικα και συντακτικα λαθη

8 ) οι περιγραφες των παιχνιδιων ηταν στα αγγλικα. Δηλαδη στην Ελλαδα δεν ειμαστε? και αν καποιος δεν ξερει αγγλικα?

μπορει ολοι να ξερουν πια, αλλα το συζηταγαμε αρνητικα με μελη του nintendo club, γιατι πραγματι καποιοι δεν ηξεραν αγγλικα.

9) και χειροτερο ολων: η 2 αμιγκες που ειχε. Στην μια επαιζε το lemmings, ενταξει πολυ καλη και χαρακτηριστικη επιλογη, αλλα

πως να παιξεις με ενα αθλιο ποντικι? και η αλλη αμιγκα (που δεν φαινοταν) επαιζε sim city νομιζω. Μα πανε καλα? ενα αργο παιχνιδι

στρατηγικης που θελεις κανα 3ωρο να κανεις τα βασικα, ποιος θα το επαιζε? Δεν μπορουσαν να βαλουν ενα shoot em up, π.χ. Agony?

Κατα τα αλλα ηταν μια χαρα η εκθεση. Και αυτα που σκεφτηκα εγω τα σκεφτηκαν και τα υπολοιπα παιδια που πηγαμε μαζι.

Απο το ρετρομανιαξ ηταν ο Sonic και ο Demiz29.

Υ.Γ. για αυτους που το εψαξαν, παρτε ενα κουιζ: τι αμιγκα ηταν η 2η, που επαιζε sim city, αυτη που δεν φαινοταν?
 
Aυτα ηταν το λιγοτερο mike. Εδω δεν υπηρχαν sections για ονοματα και δημιουργιες των Shigeru Miyamoto, David Crane, Yu Suzuki η για εταιρειες οπως η Sega, Konami, Taito, Gremlin, Psygnosis, Ocean, Codemasters, η για ηγετες οπως ο Nolan Bushnell, Hiroshi Yamauchi. Sections με φωτογραφιες, video απο τις δημιουργιες τους, ιστορικα στοιχεια και αφιερωματα.. oσο τα ειδατε εσεις τοσο τα ειδα και εγω. Η που ελειπαν επισημα stand εταιρειων οπως Nintendo, Sony, Microsoft με φυλλαδια, giveaways, promotional stuff κλπ. Eτσι ειναι οι εκθεσεις? Α, συγνωμμη.. η μεγαλυτερη εκθεση στον κοσμο, συμφωνα με τα λεγομενα της. Με βαση οτι γινεται στο εξωτερικο ειναι μια πολυ μα παρα πολυ φθηνιαρικη προσπαθεια. Για αρπαχτη ηταν μια χαρα ομως, μιας και με 10 ευρω το κεφαλι, και με δεδομενο οτι ο μεσος πιτσιρικας θα κρατησει ενα μηχανημα να παιζει απο 30 λεπτα εως 3ωρο, ολα μια χαρα. Σου λεει θα ερθουν και αν δεν προλαβουν να παιξουν τα πιτσιρικια τους η οι ιδιοι θα ξαναερθουν, μηπως εχουν δει και τιποτα καλυτερο η εφαμιλο? Μονο αυτη την εντυπωση μου αφησε αυτη η "εκθεση".
 
Πηγα και γώ όσο βρισκόμουν Αθήνα. Και μένα μου άρεσε, αν και δεν υπηρχε χρονολογική σειρά των μηχανημάτων. Το star wars Με τα vektor graphics ήταν τελειο!! Λιωσαμε με τον κολλητο που πήγαμε το track n field,!!! Για Ελλαδιτσα ηταν πολύ καλή η εκθεση αλλά γιατί δεν είχε amstrad??
 
Μολις ειδα οτι υπαρχει και ειδικο θρεντ για την εκθεση.

Μηπως οι mods πρεπει να μετακομισουν εκει τα τελευταια ποστ με σχολια ή να ενωσουν τα θρεντ ωστε να μην ειναι

τα μισα σχολια εδω και τα αλλα μισα στο αλλο θρεντ?
 
Αυτό το thread λέει για εικόνες γενικά και σχολιασμό ίσως πάνω σε αυτές. Βέβαια, εγω είχα ανεβάσει εικόνες και στο άλλο thread.
 
alkis21 είπε:
Μόνο το ένα από τα τρία. Επίσης ο μοχλός του MAME που προβαλλόταν στον τοίχο ήταν ξεχαρβαλωμένος, και το Outrun δεν λειτουργούσε (δεν δεχόταν "κέρματα", αν κρίνω από τα σχόλια του Βασίλη η ζημιά δεν προϋπήρχε).
Άλκη, μήπως απλά δεν το κατάλαβες και την πάτησες;

Το "κέρμα" στο OutRun έμπαινε πατώντας στο coin door που ήταν αναμμένο κόκκινο, όχι με το START. Ρωτάω γιατί όση ώρα ήμουν στα πέριξ, χρειάστηκε να δείξω σε αρκετούς που ψάχνανε πως να βάλουν coin στο μηχάνημα. :)
 
Ναι αλλα γιατρε μου, το coin door δεν δουλευε καλα. Δηλαδη εγω το βρηκα και το ξεκινησα ετσι, αλλα μετα απο καποια

ωρα που πηγα να ξαναπαιξω, δεν δουλευε καλα, ηθελα πολλα και δυνατα πατηματα για να καταλαβει. Αλλα επαιζε, εστω και δυσκολα.
 
To coin door το δοκίμασα και δεν έκανε τίποτα. Βέβαια μία φορά το πάτησα, οπότε ίσως να ήταν αυτό που λέει ο mike.
 
πηγα χτες και μπορω να πω οτι εφυγα μαλλον απογοητευμενος..ολα καλα αλλα τα πιο πολλα πραγματα ηταν κονσολες που ολοι εχουμε..σιγουρα τα asteroids ,star wars ,invaders ,battletank ηταν μια απιστευτη εμπειρια για μενα γιατι δεν τα ειχα ξαναδει,κυριως το battletank ηταν απαιχτο απορω γιατι να ειναι ρετρο αυτα τα μηχανηματα..ανετα θα εδινα ευρω για να τα παιξω το 2011..τελος παντων,το daytona το εσκισα σε διπλο και μαλιστα εκανα και εξεδρα...χαχα οπως παλια..παντως θα συμφωνησω με το phill ηταν σιγουρα αρπαχτη μιας και για μενα αξιζαν μονο καποια arcade ,pinballς ,tabletops.αποκλειεται αυτη η εκθεση αυτη να ειναι εξω στο εξωτερικο σε τετοια κατασταση...οσο για το εισιτηριο ενταξει για μενα αλλα για εναν οικογενειαρχη?αυτα αρπαχτες....
 
Η μεγαλύτερη διαδραστική έκθεση με video games στο κόσμο συνεχίζεται έως τις 28/2 .
 
Υπάρχει κανένα link για την πληροφορία;

Αν αληθεύει, φαίνεται ότι παρά τις γκρίνιες υπήρχε αρκετή επισκεψιμότητα. :)
 
Thanks for the tip, ποτέ δεν φαντάστηκα ότι μπορώ να κάνω search με αυτό το query... :p

Τον ειδικά διαμορφωμένο χώρο έχουν ήδη επισκεφτεί πολλά εκπαιδευτικά ιδρύματα & σχολεία, καθώς προσφέρει ποικίλες δραστηριότητες και προτείνεται από το ΥΠΕΠΘ και παράλληλα πολλές εταιρίες έχουν εκεί διοργανώσει corporate events.
Αυτό και αν είναι απίστευτο!!!11

Δεν το πιστεύω ότι έχουμε τόσο "προχωρημένο" Υπουργείο!

Το ξέρουν άραγε όλοι οι τηλε-κριτικοί (videogaming=the devil) ότι το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων προτείνει επίσκεψη σε έκθεση video games;;; :eek: o_Oo_O

Και αν ναι, πως δεν έχει ξεσπάσει ακόμα θύελλα; :p
 
Πίσω
Μπλουζα