Game On 2.0 - Έκθεση Video Games [Αθηνα 16/12/2010 – 31/1/2011]

Ιερα εξεταση

Ευχαριστω θερμα για την κατανοηση! Ηθελα να ειμαι σωστος και ξηγημενος παιδια! Και καμια φορα αν ειμαι moaner σε αλλα θεματα ειναι επειδη το εχω στο dna μου!!! Anyway, προσπαθω να μαντεψω τι κονσολες θα εχει η εκθεση... Δηλαδη οταν κανει αναφορα για "ανασκοπηση της ιστοριας του gaming" θα πρεπει οπωσδηποτε να εχει SNES πραγμα για το οποιο αμφιβαλλω.. Ξερει κανεις κατι περισσοτερο?
 
Δεν μπορώ δεν μπορώ να περιμένωωωωω......
 
Τελικά έχει συμφωνηθεί ημερομηνία για ομαδική retromaniax επίσκεψη;;;
 
Θελω κι εγώωωωωωωωω!!! Διαβαζω στο λινκ στην αρχική οθόνη για Game On 2.0....(χωρίς να φαίνεται το υπολοιπο στον τίτλο) και δε μπαίνω καν στον κοπο, μεχρι που παίρνω ενα μαιλ στο προσωπικό μου, και πεταχτηκα απο την καρεκλα γιατί νομίζω ότι η καμπίνα που ειδα στο διαφημιστικό ηταν το Pacman!!!! Εαν κανονιστεί, ΜΕΣΑ!!!!!!!!

σσ. Το κουτάκι της Γρηγορης Απαντησης πρεπει να γινει ασπρο για να ξεχωρίζει ;)
 
Something is way off. Περα απο τα 7 arcade που υπαρχουν διπλα το ενα στο αλλο (οπως και τα προφυλαγμενα δυο Computer Space arcade), το ολο σκηνικο και το setup δειχνει σαν να μπηκα σε καταστημα του ΟΤΕ. Η μεγαλυτερη εκθεση στον κοσμο ετσι δειχνει? Που ειναι τα video wall που να δειχνουν ιστορικες αναδρομες, μασκωτ και κουκλακια και οτι αφορα την κουλτουρα των videogames, που ειναι οι βιτρινες με τα διαφορα μοντελα, εταιρειες και προτοτυπα? Τα διαφορα videogame gatherings που εχω δει και αποτελουνταν στο κυριο μερος τους απο προσωπικες προσπαθειες ειχαν πολυ περισσοτερο υλικο αλλα και ηταν μεγαλυτερα σαν χωρος διεξαγωγης και φυσικα διχως εισητηρια. Η γωνιτσα που εφτιαξε ο DINO στο καταστημα του διπλα σε μοντερνα μεγαθηρια, περισσοτερη ιστορικη αναφορα εχει απο οτιδηποτε βλεπω σε αυτο εδω το εγχειρημα. Δεν ξερω, ισως να υπερβαλω αλλα whatever this is, it sucks για αυτο που διαφημιζει οτι ειναι. Περισσοτερο σαν αρπαχτη για "legalized" μοντερνα εκδοση ουφαδικων για κανα διμηνο μου φαινεται, παρα οτιδηποτε αλλο.
 
Αν και είμαι με πυρετό και απαγορεύεται δια ροπάλου να βγω από το σπίτι, θα πάω ακόμα και με νεκροφόρα. Αν δεν δω με τα ματάκια μου, δεν εκφέρω γνώμη!!!!!!
 
phil_vr είπε:
Something is way off. Περα απο τα 7 arcade που υπαρχουν διπλα το ενα στο αλλο (οπως και τα προφυλαγμενα δυο Computer Space arcade), το ολο σκηνικο και το setup δειχνει σαν να μπηκα σε καταστημα του ΟΤΕ. Η μεγαλυτερη εκθεση στον κοσμο ετσι δειχνει? Που ειναι τα video wall που να δειχνουν ιστορικες αναδρομες, μασκωτ και κουκλακια και οτι αφορα την κουλτουρα των videogames, που ειναι οι βιτρινες με τα διαφορα μοντελα, εταιρειες και προτοτυπα? Τα διαφορα videogame gatherings που εχω δει και αποτελουνταν στο κυριο μερος τους απο προσωπικες προσπαθειες ειχαν πολυ περισσοτερο υλικο αλλα και ηταν μεγαλυτερα σαν χωρος διεξαγωγης και φυσικα διχως εισητηρια. Η γωνιτσα που εφτιαξε ο DINO στο καταστημα του διπλα σε μοντερνα μεγαθηρια, περισσοτερη ιστορικη αναφορα εχει απο οτιδηποτε βλεπω σε αυτο εδω το εγχειρημα. Δεν ξερω, ισως να υπερβαλω αλλα whatever this is, it sucks για αυτο που διαφημιζει οτι ειναι. Περισσοτερο σαν αρπαχτη για "legalized" μοντερνα εκδοση ουφαδικων για κανα διμηνο μου φαινεται, παρα οτιδηποτε αλλο.

:( Κρίμα....

Και η γνώμη του phil_vr πιστεύω ότι είναι πολύ λογική μιας και έχει ζήσει πολλά χρονιά στο εξωτερικό και ξέρει γενικά απο τέτοιες εκθέσεις.

Για να το λέει μάλλον έτσι θα είναι. :(
 
Δηλαδη δεν αξιζει να πας ?ειναι χαλι?αν εινια να ειναι χαλι,την πατησα μια φορα στο Public με την μουφα και καλα event για το WoW Cataclysm,μην κλαψω τα λεφτα μου τσαμπα δηλαδη ρε παιδια....για πειτε....
 
ZX_Spectrum είπε:
Δηλαδη δεν αξιζει να πας ?ειναι χαλι?αν εινια να ειναι χαλι,την πατησα μια φορα στο Public με την μουφα και καλα event για το WoW Cataclysm,μην κλαψω τα λεφτα μου τσαμπα δηλαδη ρε παιδια....για πειτε....

ΖΧ δες εδώ :

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=216667&cid=78

υπόψιν το zougla.gr είναι χορηγός....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπερα σχετικα με την εκθεση που ξεκινα στην αθηνα ερωτηση προς τους διωργανωτες μηπως θα πρεπει να καλεσουμε τον κιτρινο μακη για να δει τι εκανε τοτε το 2002 με τις εκπομπες του εκλεισαν ολα σχεδον τα ουφαδικα στην ελλαδα και αφησε την αλητεια του τζογου να θησαυριζει μας βαφτισε ολους βαρονους και αφησε ελευθερα τα πιτσιρικια να τζογαρουν στο πρακτορειο τις γειτονιας τους .αυτα ευχαριστω
 
Φιλε Νικο - στειλε αν θες την ερωτηση στους διοργανωτες αλλα μην μπλεκουμε εδω προσωπα και πραγματα.
 
Πάντως, δεν είναι δυνατόν να μη πάμε, πρώτη φορά έρχεται κάτι τέτοιο από τα μέρη μας.

Ευτυχώς κρατάει καιρό, γιατί αν ήταν για κανά 4άρι μέρες, δεν θα γινόταν να περάσω.
 
circleag είπε:
:( Κρίμα....
Και η γνώμη του phil_vr πιστεύω ότι είναι πολύ λογική μιας και έχει ζήσει πολλά χρονιά στο εξωτερικό και ξέρει γενικά απο τέτοιες εκθέσεις.

Για να το λέει μάλλον έτσι θα είναι. :(

Λοιπον, περασα και εγω μια βολτα το Σαββατο, τωρα που ειναι νωρις γιατι μετα οι κονσολες και οι τηλεορασεις μπορει να χαλασουν απο τη συνεχη προβολη και ηθελα να εχει και κοσμο.

Καταρχας δεν υπαρχει ουτε μια πινακιδα που να καθοδηγει τους επισκεπτες για το που βρισκεται η εκθεση. εχασα κανα τεταρτο ψαχνοντας και ρωτωντας. πρεπει να περασεις ειτε μεσα απο παιδοτοπο είτε μέσα απο μια μισανοιχτη πυλη. Παλι καλα που ειχε αφισες εκει κοντα

τετοιο πραγμα ειναι απαραδεκτο. δεν ειναι ολοι οι επισκεπτες ντοπιοι Πειραιωτες ή Αθηναιοι να μυριζουν τα νυχια τους.

Θετικα:

Ο χωρος μεσα τωρα αν και μικρος ειναι καλα οργανωμενος.

Ειχε αρκετο υλικο απο βιντεοκονσολες όπως και αφισες, περιγραφες κλπ.

προβληματα:

Σε αρκετες θεσεις αλλα ελεγε η περιγραφη και αλλη κονσολα και παιχνιδι επαιζες ή δεν έγραφε τιποτε απολύτως. Πχ ενω εγραφε Doom/PC και μια συντομη περιγραφη, εβλεπες μπροστά σου ένα ιαπωνικο shooter της Jaleco με τιτλο Game Paradise. Ενα αλλο ιαπωνικο (απο το Urusei Yatsura) ειχε κλειδωμενο το χειρισμο

To υλικο σε γενικες γραμμες ειναι λιγο και ο χωρος δεν βολευει καθολου αν θες να παιξεις τις παλιες κονσολες. Το καλωδιο του χειρiστηρίου λογω του αντικλεπτικου/προστατευτικου τζαμιου ειναι πολυ μικρο και πρεπει να εχεις το χερι χαμηλα, κατι κουραστικο,ποσο μαλλον οταν θελει και χρονο να προσαρμοστεις στον παλιο χειρισμο και το παιξιμο

Μονο 3 φλιπερακια απο τα οποια το ενα λειτουργουσε και ηταν συνεχως πιασμενο (λογικο).

Eνα Arcade Atomiswave (Rumble Fish o τιτλος, fighter, ειχε ιαπωνικη πριζα) ειχε προβλημα στην οθονη και επρεπε να τις δωσεις ενα χτυπημα για να φτιαξει. Θα βαραω τον αντιπαλο, θα βαραω και την οθονη....

Το παιχνιδι Sonic the Hedgehog το παιζεις μεσω Xbox 360 (Sonic Mega Collection) και οχι απο το κανονικο Sega Megadrive. Ξενερωμα.

Ενω ειχε aρκετες κονσολες δεν ειχε και απο τα πιο δημοφιλη παιχνιδια. Πχ δεν ειχε το Super Mario 3 και απο το Saturn είχε μόνο το Saturn Bomberman.

Οι οθονες επειδη ειναι καινουργιες και λογω του καδρονιου κανουν cropping και ενα μερος της εικονας χανεται. εδω οντως ειναι δυσκολο να κανεις κατι, οπως και το οτι δεν μπορεις να ακους καλα τον ηχο.

Και σαν αποτελεσμα ο κοσμος ειχε παρατησει τις παλιες κονσολες και επιανε τα ραλλυ (Dayton USA) ή έπαιζε τις καινουργιες κονσολες (PS3, ΧΒΟΧ 360) και τα τρισδιαστατα παιχνιδια. Ποιος ο λογος να πληρωνεις για να παιζεις τα καινουργια παιχνιδια....Πανε στα ηλεκτρονικα να παιξεις και κανα μποουλινγκ.

Δεν υπαρχει καταστημα να αγορασεις ενα παιχνιδι ή κάτι σχετικό (πχ περιοδικα, λυσεις παιχνιδιων, μουσικη παιχνιδιων κλπ)

Αν ειναι ετσι την πρωτη φορα, ελπιζω του χρονου να βελτιωθουν

Θετικα-αρνητικα, μισα μισα, αλλα φευγω με θετικες εντυπωσεις. Για σχολεια παντως ειναι οτι πρεπει.

Αν βεβαια τετοιο πραγμα γινοταν στο Λονδινο,δε θα ηθελα να φυγω. Εδω ομως λες αντε να τα δω να τελειωνω....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν ειναι ετσι οπως τα περιγραφετε,δεν αξιζει το 10ευρω ρε παιδια..με τπτ!
 
Συμφωνω κσι επαυξανω...οποτε γλυτωσα 10 ευρω.
 
14 Eυρω το Σαββατοκυριακο, οχι 10. Το μονο που αξιζει ειναι πως αγγιζεις τα παλια χειριστηρια μετα απο τοσα χρονια. Ιδιως αυτα του Atari Jaguar και του Νeo Geo ειναι τουβλα.....
 
Πήγα και εγώ σήμερα. Τα σχόλια για την πρόσβαση στην έκθεση είναι πράγματι σωστά. Δεν έχει καμία ένδειξη για το που είναι η είσοδος. Ρώτησα τον φίλακα της κανονικής εισόδου, όπου ήταν πράγματι Χριστουγεννιάτικη έκθεση για παιδιά, και μου λέει απο πίσω. Πάω απο πίσω και βλέπω μία μισόκλειστη είσοδο με μπάρα. Ίσα που διέκρινα στο βάθος το περίπτερο κοπής εισητηρίων. Πλήρωσα τα ωραία μου 14? και αναρωτιόμουν αν αξίζει τελικά.

Στην πρώτη αίθουσα που μπαίνεις έχει κάτι αρχαία μηχανήματα, κυρίως υπολογιστές απο ότι κατάλαβα. Πρέπει να ήταν της DEC ένα. Ωραία αλλά μη λειτουργικά. Απλώς για να χαζεύεις. Στην ίδια αίθουσα αν θυμάμαι έχουν ένα PONG arcade το οποίο επίσης δεν δούλευε. Είχαν την αντίστοιχη home έκδοση εκεί όμως την οποία μπορούσες να παίξεις.

Στην επόμενη αίθουσα είχαν όλα τα arcades και home micros. Είχαν αρκετά σε βιτρίνες με original cartridges και δισκέττες. Π.χ. Sinclair Spectrum, Commodore 64, Odyssey, TV-GAME 5, Atari 2600, Amiga 500 και άλλα. Έλειπαν τρανταχτοί αντιπρώσοποι όπως Amstrad 464-6128, Atari ST και άλλα. Πάντως είχε αρκετά games να παίξεις στις original consoles, τις οποίες δεν έβλεπες. Έβγαινε μόνο το χειρηστήριο απο το τοίχωμα. Είχε όμως και άλλες σχετικά πιο νέες που έπαιζες και τις έβλεπες. PS2, Nintendo 64, C64, Spectrum κ.λ.π.

Παρακάτω είχε μία μακρόστενη αίθουσα που στέγαζε τα arcade. Είχε αρκετά : Donkey Kong, κάποιο pacman, Star Wars (vector graphics και χειρηστήριο βγαλμένο απο την ταινία), Asteroids (Πάλι της atari με vector graphics) και άλλα που δεν θυμάμαι.

Τέλος, στην τελευταία έκθεση είχε handhelds σε βιτρίνα (πραγματικά αξιόλογη συλλογή). Το virtual sphere που δοκίμασα και κόντεψα να πέσω και διάφορα multi απο halo 3 έως super smash brawl.

Δεν είχε κόσμο όμως ρε παιδιά. Ίσως φταίει το εισητήριο που είναι ακριβούτσικο. Δεν είναι άσχημη γενικά σαν παρουσία. Ξόδεψα σχεδόν 3 ώρες εκεί μέσα αρκετά ευχάριστα. Αν είχε φθηνότερο εισητήριο ίσως ξαναπήγαινα αλλά δεν νομίζω. Ίσως προς το τέλος όμως. Θα δώ!!

Ανεβάζω φωτογραφίες σε λίγο. Μπορώ να της ανεβάσω στο retromaniax ή σε άλλα site μόνο;;
 
DSC00129.jpg
pencil.png
DSC00126.jpg

DSC00124.jpg

DSC00130.jpg

DSC00131.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα