Gaming της χθεσινής βραδιάς.....

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας akmakas
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Πιστός στα space games, IWar 2 - Edge of Chaos. (Όχι τόσο retro σαν game, αλλά κάτι έπρεπε να γράψω:biglaugh:)
 
Χθες βρήκα την ευκαιρία να ξαναχαρώ ένα πολύ αγαπημένο μου παιχνίδι..

Cinemaware Wings


wings2hp4.jpg



Amiga 500...
Μου φάνηκε αρκετά αργό...μάλλον καλοέμαθα.
 
Μπράβο akmakas, ωραία επιλογή !! :)

Λοιπόν, μάλλον κάποιος φούρνος θα γκρεμίστηκε, και χτες μου ήρθε όρεξη για μπάσκετ !! :animeek:

...ως γνωστόν, αν και δεν είμαι οπαδός τέτοιων παιχνιδιών, το TV Sports Basketball το είχα "τιμήσει" αρκετά.

Κατά τη γνώμη μου, ίσως το καλύτερο παιχνίδι μπάσκετ της Amiga (ουδεμία σύγκρισις με "φόλες", όπως το απαίσιο Tip Off του εξίσου απαίσιου Dino Dini).

[EDIT]

...μόλις τώρα τσέκαρα ότι ο Dini δεν ανακατεύτηκε με το ανοσιούργημα που ονομάζεται Tip Off. Kρίμα, διότι όπως είναι προφανές, έψαχνα ευκαιρία να τον θάψω !! :diablotin:

tvsbasketuq4.png
 
Τελευταία κάηκα στο civilization.

Παίζω τη γη και φτάνω κάπου στο 2100 και να έχουν μείνει μόνο οι Άγγλοι σε έναν νησάκι το οποίο το περιτρυγύρισα με πλοία και υποβρύχια για να μην επεκταθούν (Έτσι και αλλιώς φλώροι ήταν με δώρια και chariots).

Η πλάκα είναι ότι επειδή το έχω τελειώσει τόσες φορές βαρέθηκα και είπα να φτιάξω τις πόλεις με τέλιους σιδηροδρόμους, irrigation, κλπ ώστε να ανέβει οι παραγωγή και ο πληθισμός και να φτιάξω και νεες πόλεις.

Μετά όμως βαρέθηκα εντελώς και έρηξα κάτι πηρυνικές σε βαρβάρους και συνέβει το global warming.

Και μετά έκανα το εντελώς ηλήθιο. Έβαλα ένα βαρίδιο πάνω στο Enter ή το Space (το enter είναι καλύτερο γιατί κάθε πενήντα χρόνια σε σταματάει να κάνεις save όπου μόνο το enter πιάνει) και άφησα να περνάνε οι γύροι όλο το βράδυ. Εντομεταξύ έβγαινε pollution το οποίο δεν καθάριζα, έγιναν απανωτά global warmings, πλημίρισε η γη, και ο πληθυσμός από 200 εκατομύρια έπεσε στα 10!!!

Επείσης το πρωι που ξύπνισα μου είχαν πάρει όλες τις πόλεις οι Άγγλοι σε όλη τη γη εκτός από την κούβα. Έβγαλα το βαρύδιο από το Enter, έπαιξα κανονικά και κατάφερα να τα ξαναπάρω όλα πίσω και να το τελειώσω. Είχε φτάσει 10000 ac μιλάμε Βατερλώ.

Μετά βαρέθηκα και το έκλεισα. Το είχα κάψει ήδη τόσες μέρες (και νύχτες)
 
Heroes oF Might and Magic II

Η πρώτη μου μεγάλη αγάπη στο pc...
 
TV Sports Basketball!!Ιστορικό παιχνίδι το καλύτερο και με διαφορά από από οποιοδήποτε άλλο..το είχα λιώσει..πολύ αξέχαστο gaming!!Πολύ καλή επιλογή φίλε billy..

Optimus μάλλον το παιχνίδι το έχεις ξεφτιλίσει λίγο ε?? :D
 
LURE OF THE TEMPTRESS... (για να θαυμάσω περισσότερο τα γραφικά)...

Τιιι;;;; Θέλετε φωτογραφίες;;; :)

Δεν μπορώ τώρα... Είμαι στη δουλειά! :icon_cry:
 
Akmakas WINGS! Aυτά ήταν παιχνίδια! Είχα περάσει ώρες ατελείωτες με αυτό το παιχνίδι αν και δεν κατάφερα ποτέ να φτάσω στο τέλος του. Φοβερό παιχνίδι και αναμφίβολα ένα από τα καλύτερα στην Α500.
 
Ναι telonie όταν το έπιανες δυσκολευόσουν να το αφήσεις το άτιμο..και να σου πω επίσης πως και εγώ δεν το τερμάτισα ποτέ.Είχε πάνω από 100 αποστολές και αν θυμάμαι καλά πρέπει να το άφησα γύρω στην 104 αποστολή.
 
Αγαπημένο παιχνίδι αθάνατο στην μνήμη μου..

Where the time stood still

wheretimestoodstill1ph6.gif


Spectaculator
 
enemy zero - saga saturn,ενα απο τα δεκα καλυτερα του 32bit θηριου της sega
 
Super cars 2 στην Amiga 1200. Φανταστικο απλο gameplay, καταπληκτικη μουσικουλα και πολλες πολλες αναμνησεις ιδιαιτερα απο το 2p mode με split screens. Κριμα που αυτο το ειδος πεθανε και δεν ακολουθησαν πιο εξελιγμενα παιχνιδια με ιδια βαση.
 
Εχθές μέσα στο σκοτάδι της νύχτας έπαιξα ξανά και ξανά το Gunfright αυτή την φορά στην έκδοση του Amstrad..Πολύ καλό μπορώ να πω μου άρεσε πολύ..

56731098ba7.jpg


 


Amstrad 6128 color monitor
 
Eιναι τοσο αργοοοοοοοοοοοο στον Amstrad... :tease:
 
Φοβερα γραφικα ,ε ρε να μην υπαρχει το ιντερνετ τοτε που ψωνιζαμε στα τυφλα.:mad:
 
castlevania 3 nes (πολυ καλο φοβερη ατμοσφαιρα)
 
Super Mario Bros - SNES.

Soldier Blade - PC-Engine.

TOKI - Megadrive.

και τα μυαλά στα κάγκελα........
 
Πίσω
Μπλουζα