Gaming της χθεσινής βραδιάς.....

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας akmakas
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Κρίμα που δεν έχω την οικονομική δυνατότητα αυτή τη στιγμή...

σας παραθέτω το πώς θα ήθελα να είναι το retro-gaming της χθεσινής βραδιάς...

SNES4.JPG


SNES8.JPG


SNES1.JPG


SNES2.JPG


SNES5.JPG


SNES6.JPG


SNES7.JPG


:icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:
 
R-Type, Amiga500

δοκίμαζα το καινούργιο μου joystick.
 
...akmakas, πολύ καλή επιλογή το Where Time Stood Still. Πάντα ήθελα να είχα την ευκαιρία να το παίξω και στον Amstrad μου, έστω και σαν Spectrum port (το The Great Escape δηλαδή, πως το portαραν; ).

Το Super Cars 2, αποτελεί άλλο ένα πολύ διασκεδαστικό παιχνίδι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά την εποχή που παίζαμε σαν τρελοί το demo του Lotus 2 (περιμένοντας την κανονική κυκλοφορία), το οποίο είχε την μουσική του Super Cars, μιά και δεν είχαν προλάβει να του φτιάξουν ακόμα την κανονική του μουσική !!

Αυτό βέβαια δεν μας "χάλαγε", διότι η μουσική του Super Cars ήταν όντως φο-βε-ρή !!

Μπράβο και για το Gunfright, η επιλογή του Amstrad είναι η ιδανική θα έλεγα. :D

To ότι είναι ελαφρώς πιό αργό (στα όρια του "αμελητέου", έτσι δεν είναι Wally, σύντροφε Amiga user? :diablotin: ) είναι θείο δώρο, μιά και έχετε περισσότερο χρόνο να αντιδράσετε στα ενοχλητικά "τρακαρίσματα" με τους περαστικούς. Αυτό κάνει το παιχνίδι ακόμα πιό playable κατά την γνώμη μου !! :D

...όσο για εμένα, χτές το έριξα λιγάκι στην κατασκοπεία !! Ιδανικός παρτεναίρ, το NEXUS (review απο τον Λεκό, στο τεύχος 32 του Pixel). Μιλάμε για πολύ ψάξιμο !! Eνα παιχνίδι που θα σας πάρει αρκετό καιρό να το τερματίσετε.

nexusrr7.png
 
Η αγγλική έκδοση του Nexus...

...για Amstrad είναι αυτή, billy;

Υπάρχει στο TOSEC;
 
Οπως εχω ξαναπει αλλου,εχω ξαναξεκινησει το Gabriel Knight 2:The beast within και λιγο το οτι παιζω με πολυ ρεγουλα,λιγο το οτι δεν θυμαμαι καλα τους γριφους του,θα αργησω να το τελειωσω μου φαινεται....!
 
dlh.net

Και όπου κολλήσεις θα ξεκολλήσεις.
 
Mα αυτη ειναι η ομορφια και αυτο που με τρελαινει στην περιπτωση αυτη...!!

Οτι χαιρομαι που δεν το θυμαμαι το παιχνιδι και κολλαω...!

Αλλωστε λυσεις σε adventures δεν χρησιμοποιησα σχεδον ποτε....!
 
Dino νομίζω πως σε αυτό το thread μιλάμε για τι παιχνίδι παίξαμε και όχι τι κονσόλες έχουμε η θα θέλαμε...καλό θα είναι να προσέχουμε λίγο τις ενότητες! :)
 
Τις δύο τελευταίες μέρες έχω κολλήσει με το Bio Menace. Βέβαια μέχρι στιγμής έχω κολλήσει σε μια πίστα! :help:
 
Χθες έπαιξα το chess στον Amstrad 6128..Από περιέργεια έβαλα το level 9 που ήταν και το master έτσι για να δω πόσο δυνατό είναι...σε 39 κινήσεις βγήκα νικητής!!!
 
τι περιμενες...με Amstrad επαιζες :D
 
manos426f είπε:
Mα αυτη ειναι η ομορφια και αυτο που με τρελαινει στην περιπτωση αυτη...!!
Οτι χαιρομαι που δεν το θυμαμαι το παιχνιδι και κολλαω...!

Αλλωστε λυσεις σε adventures δεν χρησιμοποιησα σχεδον ποτε....!
Μάνε, απίστευτο παιχνίδι και κρίμα που η Sierra μας τα χάλασε εντελώς στο Blood for the sacred, blood for the damned. Λύση χρησιμοποίησα μονο στο τέλος, όπου είχα κολλήσει με τους λύκους.....Πριν 2-3 χρόνια ήταν. Αλλα δυστυχώς θυμάμαι αρκετά πράματα, οπότε δε συμφέρει να ασχοληθώ μαζί του τώρα.
 
Wally είπε:
τι περιμενες...με Amstrad επαιζες :D
...η κακία θα σου μείνει βρε !! :biglaugh:

acpr είπε:
η αγγλική έκδοση του Nexus

για Amstrad είναι αυτή, billy;

Υπάρχει στο TOSEC;
...acpr, είσαι πολύ παρατηρητικός, όπως πάντα !!

Ναι, πρόκειται για την αγγλική έκδοση, η οποία όπως σωστά είπες δεν υπάρχει στο TOSEC, και έτσι αναγκάστηκα να κάνω το dump ο ίδιος (έχει όμως κάποια προβλήματα και παίζει μόνο στον WinAPE. Θα προωθηθεί στα κατάλληλα άτομα, και σύντομα πιστεύω θα το δούμε και στο ADATE).

Eν τω μεταξύ, έχω εδώ ένα snapshot που παίζει μιά χαρά σε όλους τους cpc emulators. Πιστεύω πως θα σε βολέψει. ;)
 
Wings of Death για το ST offline tournament.

And this:

Χάνει αρκετά στο video... PAL 60 βλέπετε...και πρέπει να έκανα και χαζομάρα στο deinterlacing... Βεβαια σε TV etc δεν φαίνεται flickering αλλα ok...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...γιατί βρε akmakas μας την λες έτσι; :D

Ποιό σκάκι ήταν αυτό που έπαιξες;

Αλλα προγράμματα για σκάκι δοκίμασες; Γιά δες και το Chessmaster 2000...
 
Μα βρε billy, τι να τα κάνουν τα παιδιά, τα σκάκια για Amstrad;

Αφού, είναι τοις πάσι γνωστό, ότι στο Spectrum είναι ισχυρότερα!

Τι, δεν το ξέρατε; Θα σας το πω εγώ!

Χρησιμοποιούν την... ULA ωσάν μαθηματικό συνεπεξεργαστή! :biglaugh:
 
Έπαιξα το κλασικό chess 2d στον Amstrad την οποία έκδοση έχει και ο spectrum δεν έχω περισσότερες πληροφορίες..Τώρα πολύ θα ήθελα να παίξω και το chessmaster αλλά δεν το έχω και δεν πιστεύω να πάω σε κανένα computer shop και να το βρω.. :D Θα με περάσουν για τρελό...
 
Στο τελευταιο RetroGamer εμαθα κατι που αγνοουσα...

Οτι υπαρχει μια εκδοση του διασημου Saturn shooter Soukyugurentai εν ονοματι Οtokuyo η οποια προσφερει υποστηριξη για το αναλογικο χειρηστηριο!

Oποτε ξανα-παιξα το παιχνιδακι με το Analogue pad...

soky0001.png


Μερικα παιχνιδια δεν παλιωνουν ποτε...
 
Sabre Wulf στο Spectaculator φυσικά.

Τρελλό κόλλημα.............
 
Πίσω
Μπλουζα