Gaming News [PC]

The Void

http://www.youtube.com/watch?v=6rS2NIWiY0A

Ένα παιχνίδι ρωσικής προέλευσης, κυκλοφόρησε αρχικά στη Ρωσσία, μετέπειτα στην Γερμανία, και τώρα η τελική αγγλική έκδοση βρίσκεται στα ράφια. Πρόκεται για ένα παράξενο, artistic, ψυχεδελικό First person adventure/resource management/RPG παιχνίδι, στο οποίο καλείσαι να επιβιώσεις σε μιά άλλη διάσταση (Void) βρίσκωντας χρώματα με τα οποία τρέφεσαι εσύ αλλά και οι "κάτοικοι" του Void, sisters και brothers. To παιχνίδι είναι πραγματικά ξεχωριστό, απο όλες τις απόψεις, και είναι ιδιαίτερα δύσκολο και περίπλοκο ειδικά στην αρχή όπου παρά τις βοήθειες νοιώθεις ξεκρέμαστος. Παρόμοιο κόλλημα με την ατμόσφαιρά του μπορώ να θυμηθώ μόνο στο Myst V, όπου τα γραφικά και ο ήχος σε ζαλίζαν με την μαγεία τους. Το gameplay θυμίζει διάφορα πράγματα, απο τα spells που κάνεις "ζωγραφίζωντας" σχέδια (black and white, arx fatalis) μέχρι την διοχέτευση χρώματος στην καρδιά και στο σώμα για να παραμείνεις ενεργός στο Void. Κάθε χρώμα αντιπροσωπεύει διαφορετικά χαρακτηριστικά (Θυμός, αντοχή, ενέργεια), ενώ νοιώθεις συνεχώς την πίεση του χρόνου με την πάροδο του οποίου χάνεις ενέργεια. Εξού και ο δεύτερος τίτλος του (Tension) με τον οποίο θα κυκλοφορήσει στην Αμερική. Πολύ καλή κίνηση της Atari, μιάς και τέτοια παιχνίδια χρειάζονται "scouting" και αξίζει να ξεφέυγουν τα σύνορα της Ρωσίας, όπου παρεπιμπτόντως γίνεται πολύ σοβαρό game development.
 
vagosgta3 είπε:
Then & Now... Alien Breed teaser
To Alien Breed θα κυκλοφορισει πρωτα σε PC & 360 και αργοτερα για PS3

δε ξέρω τι θα πείτε αλλά δείχνει φανταστικό.

για τα δικά μου γούστα! :award:
 
Dragon Age: Origins

920668_20091102_790screen001.jpg


920668_20091102_790screen005.jpg


Borderlands

942811_20091030_790screen002.jpg


942811_20091030_790screen005.jpg


Metro 2033 (2010)

935068_20060829_790screen002.jpg


935068_20060829_790screen004.jpg


Divinity II: Ego Draconis

952260_20091015_790screen001.jpg


952260_20091015_790screen003.jpg


Assassin's Creed II (2010)

956857_20091021_790screen002.jpg


956857_20091021_790screen001.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το Dragon Age: Origins το δοκίμασα, μοιάζει με τα Baldur's Gate σε θέμα χειρισμού και στησίματος... πρέπρει όμως να ξεπεραστεί η αρχική βαρεμάρα ΛΟΛ

Επίσης είδα και το Divinity 2, πρέπει να είναι σούπερ!
 
Ξεχασα να βαλω και το Torchlight που μοιαζει με diablo

E3-bridge-fight-troll-lava.jpg


08272009-vanquisher-01.png


1-year-fishing.png


Και το Risen

952152_20091014_790screen001.jpg


952152_20091014_790screen004.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το Risen το δοκίμασα στο Χ360 , δεν με ενθουσίασε διότι έσπαγε η κίνηση και μετά από 5 λεπτά το άφησα, θα το ξαναδοκιμάσω για pc όταν βγει :)

Το Torchlight είναι ένα αναβαθμισμένο FATE , εμένα έτσι μου φάνηκε... ακόμα και το ψάρεμα αφήσανε όπως και το pet ΛΟΛ
 
οταν λες οτι εσπαγε η κινηση ειναι οταν δημιουργείται σαν ενα οριζοντιο κοψιμο στο κεντρο της οθονης;γιατι μου το κανει μερικες φορες στο Dead Rising.

Παντως το Risen κυκλοφορησε για PC
 
αναφέρεσαι στο VSYNC... αν βάλεις το Dead Rising με component καλώδιο δεν το παρουσιάζει αυτό, πιστεύω ότι επειδή είναι από τα πρώτα σχεδόν παιχνίδια του Χ360 έχει "κλείδωμα" στα 50 frames...

Το Risen είχε framedrop, η κίνηση δεν ήταν ομαλή :( στα πρώτα 5 λεπτά το βίωσα σχεδόν παντού αυτό... θα του ξαναρίξω μια ματιά γιατί φαίνεται καλό ...
 
Tα Dragon Age: Origins, Borderlands, Divinity II: Ego Draconis και Risen τα ειδα στο 360 αλλα μιας και δεν μου αρεσουν τα Δυτικα RPG θα τα αδικησω αν εκφερω γνωμη...

Ο Keropi εχει δικιο. 2-3 PAL launch titles ειχαν vsync στα 50 και στα 60Hz ειχαν tearing
 
Δείτε και το Borderlands αδέρφια. Falloutίζει και αξίζει ;)
 
Borderlands, Dragon Age και Torchlight φιγουράρουν ήδη στο δίσκο του υπολογιστή μου. Δεν περίμενα ειλικρινά να βρω 3 παιχνίδια μονοκοπανιά που να μου αρέσουν τόσο για να μείνουν (δεν χάνω τον χρόνο μου με παιχνίδια που μου τη σπάνε στο πρώτο τέταρτο).

Το Torchlight είναι από τους δημιουργούς του Diablo, εξαιρετικά όμορφο και πολύ μικρό σε όγκο. Μόλις ένα cd. Το Dragon Age αν και ξεκινάει βαρετά, είναι εκπληκτικό. Ανάλογα με το χαρακτήρα που θα ξεκινήσετε το παιχνίδι, έχει και διαφορετική ιστορία. Ο Νάνος ξεκινάει κάτω από τη γη, ο human διαφορετικά και πάει λέγοντας. Πράγματι, τα Baldur's Gate, Icewind Dale και Planetscape Torment θα μπορούσαν να ξανακυκλοφορήσουν με τη μηχανή του παιχνιδιού αυτού.

Το Borderlands είναι παρανοϊκό, απίστευτα εθιστικό.

Μην ακούτε τα marketing hype για το Dragon Age, ότι θέλει τετραπύρηνα και τα λοιπά, παέι μια χαρά σε διπύρηνα μηχανήματα.
 
μα καλά αυτό το Borderlands δεν έχει επιλογή vsync; Με ενοχλεί το tearing!
 
keropi είπε:
μα καλά αυτό το Borderlands δεν έχει επιλογή vsync; Με ενοχλεί το tearing!
Φτιάξε ένα profile για το παιχνίδι, στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών σου, με το vsync ανοιχτό και δες αν θα υπάρξει βελτίωση.
 
Έχω περάσει μόνο 2-3 ωρίτσες με το dragon age και πραγματικά τα σπάει...

τρελό μου κόλλημα αυτού του είδους τα παιχνίδια!

Αααα....ερωτεύτικα κιόλας!!

dragon-age-morrigan_172pj.jpg


:D :D morrigan θεά!
 
Αυτό το wannabe τσόκαρο που ερωτεύτηκες δεν λέει τίποτα.

Όλοι ξέρουνε ότι μια είναι η Morrigan. :flower:

picture.php
 
^ respect , ο αγαπημένος μου χαρακτήρας στο παιχνίδι!
 
εγω παίζω το Torchlight και φαίνεται καλό..

άνετα ο πιο καλός κλώνος diablo που έχω παίξει.
 
Να γύρναγε και η κάμερα......

Τα γραφικά του είναι ολίγον παιδικά, αλλά δεν πειράζει!!!!!!

Α, στο Dragon Age έχω ξεκινήσει, κλασσικά, σαν Νάνος και φυσικά, outcast. Το παιχνίδι είναι καμμένο και καίει άσχημα......
 
Πράγματι είχα παίξει το Fate (το οποίο είμναι ατελείωτο) πριν κανά 2μηνο και τώρα έχω αρχίσει το Torchlight. Πολύ καλύτερο και μακάρι να το άρχιζα πριν το Fate. Είναι ίδιο στο στυλ και στον τρόπο παιχνιδιού. Τα γραφικά του Torchlight είναι πιο καρτουνίστικα και καλύτερα.

Θα ασχολούμαι μαζί του μέχρι να βγεί το το Diablo III.
 
Πίσω
Μπλουζα