Gaming News [PC]

δεν συνηθίζω να αγοράζω παιχνίδια και να τα κρατάω σφραγισμένα... η εύκολη λύση είναι να χρησιμοποιήσω το crack, όπως κάνω σε ΟΛΑ τα παιχνίδια που έχω αγοράσει, από εποχή DOS κιόλας ΛΟΛ

το θέμα είναι ότι είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ το συνεχές online check και ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΟ. Αν πάω με το laptop στο χωριό μου πχ, δεν μπορώ να παίξω... γιατί; Και γιατί να ψάχνω για crack; και αν δεν ξέρω από αυτά; αυτό προσπαθώ να πω.

Είναι σαν τα ban που έκανε η ms στα "φτιαγμένα" Χ360 , ο κόσμος (ειδικά στην Αμερική) δεν αγόραζε Χ360 και προτιμούσε το ps3 από φόβο μήπως φάνε BAN και ας μην είχαν σκοπό να πειράξουν καθόλου την κονσόλα! Είναι γεγονός αυτό.... Έτσι και κάποιος αν δει να γράφει πάνω "constant internet connection req'ed" ενδέχεται να μην το πάρει το παιχνίδι της Ubisoft (σιγά που θα το γράφει αλλά λέμε τώρα...)

Και εν κατακλείδι αυτό το υπερβολικό "κλείδωμα" ποιόν αποτρέπει; ΚΑΝΕΝΑ. Απλά μπελάδες στους νόμιμους χρήστες φέρνει, όσοι είναι να το πάρουν σπασμένο θα το πάρουν... Δεν λέω να μην υπάρχει καμοία προστασία, αλλά να φτάνει στο σημείο να δυσκολεύει την αντιγραφή του δίσκου, όχι να μας υποχρεώνει στην λογική ενός browser game...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κολάμε πάντως στις λέξεις, αν θες αγόρασε το, ξεσφράγησε το και βάλε το NoCD αν είναι τόσο μεγάλο θέμα. Το θέμα δεν είναι πως θα το κάνεις, ποτέ δεν ήταν. Το θέμα (ξαναλέω) είναι να πάρει η εταιρία τα χρήματα.

Τόσο καιρό δηλαδή που δεν υπήρχε έλεγχος μέσω internet δεν γκρίνιαζε κανένας και όλοι αγοράζανε original :) Πάντα ο έλεγχος ενοχλεί, αναγκαστικά θα είναι πιο δύσκολη η ζωή των νόμιμων χρηστών λόγω protections. Να σας θυμίσω πως πέθανε το GeOS? Το κλείδωμα του έχει μείνει στην ιστορία σαν ένα από τα καλύτερα. Έλα όμως που ήταν τόσο ακριβές που μετά από λίγο καιρό δεν διαβαζόταν η δισκέτα επειδή όλα τα drives του κόσμου μετά από καιρό χάνουν λίγο το alignment.

Να θυμίσω τις ερωτήσεις μέσα στα παιχνίδια του τύπου "τράβα και δες στη σελίδα τάδε, στη λέξη τάδε....", να θυμίσω τα φιλμ που βάζαμε πάνω στην οθόνη?

Όλα αυτά γιατί απλά οι εταιρίες πάνε να προστατευτούν από κάποιους που απλά ΔΕΝ θέλουν να πληρώσουν, είμαι σίγουρος ότι αν σας βάζανε στη θέση των ανθρώπων που παίρνουν τις αποφάσεις, σας δίνανε τα στοιχεία και όχι αυτά που έχουμε ο καθένας στο μυαλό μας "σαν facts", μετά από λίγο καιρό τις ίδιες αποφάσεις θα παίρνατε.
 
μα δεν είναι ΙΔΙΑ τα:

α. έλεγχος με manuals/διαφάνειες/έγγραφα (που τα παίρνεις και στο χωριό άμα λάχει)

β. activation 1 φορά στο install (που αν το κάνεις παίζεις και στο χωριό άμα λάχει)

με το συνεχές ΟΝLINE CHECK , αν τα θεωρείς ίδια δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να απαντάς σε αυτά που γράφω. Το καταλάβα ότι δεν σε ενοχλεί , το εξέφρασες και καλά έκανες, αλλά μην πας να το βγάλεις και normal/σωστό/δεν_πειράζει/μικρή_ενόχληση. Με αυτή τη λογική το check του Shadow of the Comet που στραβονόσουνα από [edit] το φακό να δεις τα μικροσκοπικά σύμβολα ή του TerminatorII με το πολυ σκούρο κόκκινο χαρτί με τα μαύρα σύμβολα που πάλι στραβονώσουνα μας αξίζανε και καλά να πάθουμε και δεν έπρεπε να τα κράξουμε καθόλου. Να πάμε στην σειρά μετά να μας χώσουν από ένα chip και στον πισινό για να μην πάθουμε και τίποτα και μας ψάχνουν.....

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Έφερα όλα τα παραδείγματα από το παρελθόν για να σου δώσω να καταλάβεις ότι τα κλειδώματα πάντα σου έβγαζαν το λάδι, ονόμασε τα όπως θέλεις, κάρτες, φιλμ, securerom, πάντα κάποιο "overhead" θα είχαν στον original gamer.

Ως εδώ φαντάζομαι συμφωνούμε.

Η πλειοψηφία που κατέβαζε και έπαιζε δεν το έκανε γιατί την ενοχλούσαν τα κλειδώματα τόσο όσο γιατί μπορούσε να παίζει χωρίς να πληρώσει.

Δεν καταπιάνομαι με το online κομμάτι γιατί πολύ απλά δεν είναι αυτό το point μου. Αυτό το κλείδωμα ΘΑ παρουσιαστεί και είναι η εξέλιξη, το επόμενο βήμα μιας σειράς από προσπάθειες που κάνουν κάποιοι να προστατέψουν τις επενδύσεις τους. Θέλουμε δε θέλουμε όσο αγοράζουμε κάποιο από αυτά τα παιχνίδια απλά αγοράζουμε τη δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσουμε κάτω από τους δικούς τους κανόνες.

ΔΕΝ πιάνω την καυτή πατάτα "αν πρέπει να συμβαίνει αυτό" μιας και δεν είναι της παρούσης.

Το μόνιμα online λοιπόν είναι το αποτέλεσμα της απληστίας μας. Λες και αυτοί δεν ξέρανε το NoCD ή ότι όλα σπάνε.

Όσο υπάρχει η λογική από μέρους μας να "κατεβάζουμε" γιατί "μπορούμε" τόσο αυτοί θα προσπαθούν να προστατευτούνε. Η λύση άστα όλα ελεύθερα και ανοιχτά έχει δοκιμαστεί (σου έφερα και παράδειγμα και μάλιστα με indie τίτλο, όχι κάνα ΑΑΑ) και απέτυχε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κολάμε πάντως στις λέξεις, αν θες αγόρασε το, ξεσφράγησε το και βάλε το NoCD αν είναι τόσο μεγάλο θέμα. Το θέμα δεν είναι πως θα το κάνεις, ποτέ δεν ήταν. Το θέμα (ξαναλέω) είναι να πάρει η εταιρία τα χρήματα.
Αυτη ειναι η αληθεια. Δεν ειναι δυνατον να υπαρξει αγορα video games οταν ολοι μας εχουμε παιξει 1.000.000 παιχνιδια και εχουμε αγορασει 100. Δεν ειναι δυνατον να απαιτουμε να παιζουμε νεα video games οταν το μονο που μας ενδιαφερει ειναι πως θα παιξουμε τσαμπα τα παλια. Λογικο ειναι οι εταιρειες να βρουν νεους τροπους προστασιας της επενδυσης τους και λογικο ειναι να εκμεταλλευτουν το διαδικτυο για αυτο το λογο. Δεν θα συμφωνησω ποτε με το DRM αλλα απο την αλλη δεν θα συμφωνησω και ποτε με την κλοπη ως defacto συμπεριφορα των video gamers.
 
Αύξηση της ποιότητας των παιχνιδιών που βγαίνουν (και ας βγαίνουν λιγότερα) και λογικές τιμές. Η συνταγή είναι εδώ, μένει μόνο η εφαρμογή της.
 
Μήπως αυτό που θεωρώ εγώ ποιοτικό δεν είναι για σένα και το αντίστροφο? Μήπως επίσης πρέπει να φτιάχνονται παιχνίδια που ικανοποιούν όλα τα γούστα και όχι μόνο τα δικά μας?

Στην κλειστή πλατφόρμα του iPhone υπάρχει μετρημένη 90-95% πειρατεία. Ότι και να λέμε μετά από αυτό δεν σώζουμε την κατάσταση. Μήπως να αριθμήσουμε πόσα sites στην Ελλάδα δε λέω σε όλο τον πλανήτη έχουν warez? Μήπως να δούμε πόσο κόσμο έχουν μέσα? Πάμε να ρίξουμε την ευθύνη στις εταιρίες αλλά δε παραδεχόμαστε ότι το κάνουμε για να μην πληρώσουμε το τίμημα που από δική μας ανευθυνότητα είναι υψηλό!
 
Φυσικά, Αντώνη, θα συμφωνήσω μαζί σου.

Παλιότερα, (πριν κανά δυο χρόνια δηλαδή) όταν τη πάλευα ακόμα και την είχα δει περιστασιακά σαν τεχνικός υπολογιστών, είχα δει ένα σωρό πλουσιόπαιδα με μηχανήματα χιλιάδων ευρώ, που ενώ προφανέστατα δεν είχαν καμία ανάγκη, θεωρούσαν μέγιστη μαγκιά να αντιγράφουν παιχνίδια. Σου μιλώ για άτομα που το 50ευρο το είχαν όπως ένας άλλος το 50λεπτο. Κι όμως αν πήγαινες στα σπίτια τους να τους φτιάξεις το μηχάνημα θα έβλεπες στοίβες από αντιγραφές.

(Μάλιστα ένας από αυτούς μου είχε ζητήσει να του στήσω συστοιχία DVD-R συσκευών για να βγάζει πολλαπλά αντίγραφα μονοκοπανιά και να μη χάνει χρόνο!!!!!!! Ο ίδιος πούλαγε ότι μπορούσες να φανταστείς στο κολέγιο που φοιτούσε..... )

Πρέπει να ανοίξω ένα thread με ιστορίες φρίκης κάποτε.... :(
 
σαβούρα σαβούρα πολύ σαβούρα που δεν αξίζει να δώσεις ούτε ενα ευρω οχι 40 και 50 που ζητάνε και οταν διαπιστώσεις πόσο κορόιδο σε πιάσανε ειναι πολυ αργά πλέον.. το μόνο που ξέρουν κανε αναβαθμίσεις κάθε χρόνο για να παίξεις 1-2 games που αξίζουν, έλεος

πήρα όταν βγήκε το ds και μετα to ds lite και μαζί με το lite και κατι παιχνιδάκια... 35-40 ευρω το ενα και μάλιστα απο τους πιο εμπορικούς τίτλους.. αμα δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δεν θα το πίστευα, λέω δεν μπορεί θα είναι τίποτα games 8bit η τα μάτια κατι έχουν πάθει... υμαρτον

που ειναι τα virtual reality που ακούω απο 10 ετων? και άλλα πολλα?

τα games έχουν μείνει πολυ πίσω ολο τα ιδια και ιδια και ιδια .. εχω σκοτώσει ολο το 3ο ραιχ και βάλε ολα τα ορκς της κούφιας γης εεεελεεεος κατι καινούργιο ρε παιδιααα

των πελάτη πρέπει να τον πεισεις οτι αξίζεις να στα χώσει τα ευρω..

δείτε το wii προσπάθησε να φέρει κατι καινούργιο και ο κόσμος το επιβράβευσε αν και εκει ακομα θελει ποοοολυ δουλεία..

τα games έπρεπε να είναι κοντά στα 10 ευρω και τελος και η πειρατεία τελος και ολα, στην τελική μια αντιγραφή αγοράζω με ελεεινό κουτί αμφίβολη ποιότητα του game (μιλάμε για ρίσκο έτσι) και μικρής διάρκειας διασκέδαση..

ασε ρε μάγκες απο της εταιρίες τωρα πια ένας ολόκληρος πλανήτης ασχολείται με τα games ποντάρετε στην ποσότητά δεν χάθηκε ο κόσμος ούτε μεταφορικά έχετε ουτε τίποτα

ασε που φτιάχνετε ενα game και το πουλάτε σε 4 μηχανήματα.. ποπο κούραση που να σκάβατε κιόλας..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amigos ας μην πάρουμε για παράδειγμα το DS που εκεί πράγματι δεν μπορείς να δοκιμάσεις το παιχνιδι και μένεις στο να κάνεις μια έρευνα αγοράς, για το τι θέλεις, τι σε ενδιαφέρει, να κοιτάξεις video στο YouTube ή ακόμα και reviews. Βασικά αυτό έπρεπε να το κάνεις από πριν, γιατί πιστεύω ότι αγοράζεις μια κονσόλα αφού σε ενδιαφέρει/ουν κάποιο/α από τα παιχνίδια της.

Φαντάζεσαι τον Paspartoo με 360? Εγώ με τίποτα.

Εδώ μιλάμε όμως για το PC, που η πλειοψηφία των παιχνιδιών έχουν κάποιο demo. Αν δεν σου αρέσει γιατί να πας να πληρώσεις?

Ξαναδιάβάζω το κείμενο σου μήπως και δεν κατάλαβα κάτι
 
δυσνόησα φίλε Shock και να με συμπαθάς :)
 
Στο θεμα original τελευταια με εχει ξενερωσει πολυ η κατασταση,πριν απο καποιους μηνες ειχα αγορασει το medieval 2 και δεν ειχα ασχοληθει με το online παρα μονο με το single game, οταν εφτασε η η ωρα να παιξω online με καποιους φιλους στην συνδεση μου εβγαλε "invalid cd key" το απολυτο ξενερωμα γιατι δεν ειχα την αποδειξη πια και οσα και email να εστειλα στις "Σοβαρες" εταιριες SEGA και Creative Assembly δεν ειχα καμια απαντηση,παρομιο περιστατικο ειχα παθει και με παιχνιδι της ΕΑ και ειχα απαντηση σε μια μερα και με διορθωση του προβληματος,και με την Southpeak που υπηρχε εξυπηρετηση και διορθωση του προβληματος και απο εκει.

Τωρα θα το σκεφτω παρα πολυ αν αξιζει να παρω ξανα παιχνιδι της Sega και Assemply
 
Just Cause 2

943500_11132009_790screen003.jpg


943500_11132009_790screen001.jpg


943500_11132009_790screen009.jpg


943500_11132009_790screen010.jpg
 
Αν και δεν το εχω δει ακομα στο 360 για να φερω γνωμη εμφανιστηκαν η πρωτες συγκριτικες εικονες του Mass Effect 2

me2_grafikvergleich_1_100127093934.jpg


ME2_1.jpg


περισσοτερες εδω

http://www.videogameszone.de/aid,703530/Mass-Effect-2-Exklusive-Screenshots-vergleichen-Xbox-360-mit-PC-Version-Update-Zehn-weitere-Vergleichs-Bilder/Bildergalerie/?menu=browser&mode=article&article_id=703530&entity_id=219954&image_id=1242530&page=1&order=

και ενα φοβερο trailer του παιχνιδιου

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειτε σε PC ειτε σε 360 το ME2 ειναι must buy! Κατ εμε το καλυτερο W-RPG για φετος (και ας ειναι ακομα Φλεβαρης!).
 
Wally είπε:
Ειτε σε PC ειτε σε 360 το ME2 ειναι must buy! Κατ εμε το καλυτερο W-RPG για φετος (και ας ειναι ακομα Φλεβαρης!).
Εχεις απολυτο δικιο το καλυτερο RPG, οπως με το Mass Effect 1 ετσι και το 2 θα παρω να και την εκδοση του 360 ειναι παιχνιδαρα! εφαγα τρελο λιωσιμο,Ετοιμαζω και Review του :)
 
Μπραβο τεκνον μου!
 
Saulot είπε:
Μα βασίζομαι στο οτι δεν εχω 4 ντουλάπες κόπιες. Εχω ενα καρότσι αυθεντικα, (και τα έχεις δει!!) collectors editions και μου την σπάει οταν δεν μπορώ να βρώ παιχνίδια που μου αρέσουν και τα θέλω αυθεντικά.Αλλα απο την άλλη θέλω να βάζω το παιχνιδάκι και να παίζει, αντε να βάλω και ενα serial αντε να έχω και το cd στο drive για security (αν και ειμαι απο τους ανθρώπους που θα ψαξει NoCD crack για να μήν φθείρει το original).

Αλλα ως εκεί. δεν έχει δικαίωμα η Ubi να ξέρει πότε εγω παίζω single player, ούτε μπορώ να προσευχομαι στην tellas να μην κανει διακοπή στην συνδεση τις ωρες που είμαι σπίτι και θέλω να παίξω παιχνιδάκια. Αν δέν την ενδιαφέρει την εταιρία οτι ο αγοραστής το πάιρνει το παιχνίδι για να διασκεδάσει, να αρχισει να φτιάχνει πίτσες και όχι παιχνίδια.

Θες τα λεφτά μου? να έρθουν σε σενα και όχι στον μαυρούλη η σαν donation σε torrent, φτιαξε μου κατι που αξίζει και θα τα πάρεις. Μην με υποτιμάς οπως κλειδόνοντας τα πάντα.

Δεν μπορείς να λές "Δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς απο τους ελεγχους αν δέν εχεις κανει τιποτα παράνομο" και μήν δέχεσαι την απαντηση "Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα απο την πειρατεία αν εχεις καλά παιχνίδια". (προς την εταιρία ε οχι τον Ηρακλή...)
Houmorιστική συνέχεια

link1 link2
 
Πηρα το Bad Company 2 στο PC προσωπικα το παιχνιδι διαθετει την καλυτερη Engine που εχω δει Απιστευτα γραφικα! καταστρεφονται τα παντα!! με ρεαλιστικο τροπο.

Battlefield-Bad-Company-2-PC-Beta-Delayed.jpg


θετικα σημεια ειναι οτι το παιχνιδι ειναι καλοφτιαγμενο που το δοκιμασα σε win7 full details παει σφαιρα,φορτωνει τρελα γρηγορα και εχει πολυ καλους servers χωρις καμια καθυστερηση!

BC2_Arica_screen08_01.jpg


θετικα ειναι οτι μπορεις να το τρεχεις το παιχνιδι χωρις το dvd μεσα,και οτι εφτιαξαν πολυ ωραιο single player campaign.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Starcraft 2 εχει βγει η beta και ερχεται (ελπιζω) συντομα η full version.

Ειναι το trailer του marine αλλα αξιζει να το δειτε μεχρι τελος.

 
Πίσω
Μπλουζα