gog.com - Good Old Games

Α, πολύ ωραία! Βρήκαμε καινούριο τρόπο για να ξεπαραδιάσουμε βοηθήσουμε κι άλλους ν' αποκτήσουν παιχνιδάκια! :biglaugh:

(σοβαρά τώρα - είναι πολύ καλή ιδέα και ούτε καν την είχα σκεφτεί! Thx, doc! :flower: )
 
Atari Rulez !! Αν υπηρχαν και λεφτα θα μασταν ακομα καλυτερα.
 
Άσε και ξεροσταλιάζω βλέποντας κάποια :D
 
Maddog είπε:
Υπάρχει ένα πολύ ωραίο workaround για "συνεργατική" αγορά. ;)

..................

Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αναγκάσεις την kambia να βρει άλλα τρία. :diablotin:




D@redevil είπε:
Α, πολύ ωραία! Βρήκαμε καινούριο τρόπο για να ξεπαραδιάσουμε
Αληθευει η φημη οτι οι Doctorες μαζι με το πτυχιο που πιστοποιει την ικανοτητα να γιατρευουν αρρωστους

,παιρνουν μαζι κι ενα Doctor-ά στο ... ν'αρρωσταινουν τα πορτοφολια (των ασθενων τους ...κι οχι μονο απ οτι φαινεται ) :diablotin: :diablotin:???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...άστα, το δικό μου είναι τόσο άρρωστο τελευταία που μόνο με donations θα αγοράσω καινούριο Good Old Game. :xm:
 
Θλιβερή ανακοίνωση από το δημιουργό των Dark Fall, Jonathan Boakes:

Very disappointed in GOG, the game download website. They have been selling my Dark Fall games and refuse to acknowledge me as the creator and copyright owner.
I still own the copyright on games called 'Dark Fall', but they insist some crooks called Nordic Games own them. Nordic say they bought them from Dreamcatcher, which simply isn't true. Dreamcatcher were issued a Cease and Desist years ago! Also, Nordic and GOG have failed to pay any royalties or provide sales figures.

It's very depressing. And, if I can't get paid what I am due, for my work, there is no point making games. It's a real shame, but I'm not sure I want to go through all this every time I make a game. It is soul destroying and makes me feel like I have wasted my time and provided plenty if cash for greedy suits with no morals or honesty.

If you have bought my games from GOG (Dark Fall retails at $5.99!!!) then I am sorry to report that not a cent actually made it to me; the only person credited in making the games.
 
Very disappointed in GOG, the game download website. They have been selling my Dark Fall games and refuse to acknowledge me as the creator and copyright owner.
I still own the copyright on games called 'Dark Fall', but they insist some crooks called Nordic Games own them. Nordic say they bought them from Dreamcatcher, which simply isn't true. Dreamcatcher were issued a Cease and Desist years ago! Also, Nordic and GOG have failed to pay any royalties or provide sales figures.

It's very depressing. And, if I can't get paid what I am due, for my work, there is no point making games. It's a real shame, but I'm not sure I want to go through all this every time I make a game. It is soul destroying and makes me feel like I have wasted my time and provided plenty if cash for greedy suits with no morals or honesty.

If you have bought my games from GOG (Dark Fall retails at $5.99!!!) then I am sorry to report that not a cent actually made it to me; the only person credited in making the games.
Δεν συμφωνω με το ύφος του, κυριώς γιατι μου ζητάει να τον λυπηθώ και εμμέσως να του δώσω λεφτα για κατι που ναι μέν εφτιαξε, αλλα δέν παράγει ουτε διανεμει, και αν το κάνει δέν το κανει αποτελεσματικά. Αν έχει πρόβλημα με την GOG, να πάρει την νομική οδό μιας και επέλεξε να ακολουθίσει την καπιταλιστική οδο και να βγάλει λεφτα φτιαχνοντας παιχνίδια.

Μιλαμε για ένα μέτριο παίχνίδι του 2002. Είναι καιρός να αναθεωρήσουμε τους νομους περι πνευματικής ιδιοκτησίας γιατι οι μόνοι που την πατάμε είμαστε εμείς οι τελικοί καταναλωτες.
 
Απίστευτο.. δεν έχω λόγια για αυτά που λες. Εδώ του ανθρώπου του κλέβουν τη δουλειά κι εσύ μου αραδιάζεις τα ιντιμιντικά σου για καπιταλιστικές οδούς και της Γης τους κολασμένους.. ΕΛΕΟΣ
 
Δεν ξέρω από καπιταλισμούς, παραγωγούς, διανομείς κλπ, και ούτε μπορώ να ερμηνεύσω το ύφος κάποιου (απο τη στιγμή που μπορώ να το εκλάβω λάθος), πόσο μάλλον αφού δεν αναφέρεται σε μένα. Μου φαίνεται πάντως οτι δεν απευθύνεται σε όλους τους gamers, αλλά σε αυτούς που είναι personality-conscious.

Εγώ δηλ. αν αγόραζα το Sid Myer's Civilization μπορεί να το αγόραζα μόνο για συμπληρώσω τη συλλογή Civilization χωρίς να με νοιάζει η απέναντι πλευρά, δηλ. αν τα λεφτά πάνε στον Sid ή στη MicroProse. Αναγνωρίζω όμως οτι υπάρχουν και gamers που τους απασχολεί. Αγοράζουν το παιχνίδι (αντί να το κατεβάσουν πειρατικό) όχι μόνο για να το έχουν τη συλλογή τους, αλλά και ξέροντας/ελπίζοντας οτι τα λεφτά θα πάνε εκεί που νομίζουν... όπως να πουν μπράβο στον φίλο τους τον Sid και να του στείλουν μήνυμα να φτιάξει και άλλα παιχνίδια.

Εαν άνηκα στη δεύτερη κατηγορία, ναι, θα με ενδιέφερε να ξέρω οτι άμα αγοράζω παιχνίδι του Sid, νομίζοντας οτι τα λεφτά πάνε σε αυτόν, δεν είναι έτσι. Δεν έχει σημασία πώς θα έπρατα κατόπιν αλλά θα ήθελα να το ξέρω.

Κατά τα άλλα οι νόμοι Copyright σαφώς και φτάνουν σε εμάς τους καταναλωτές μόνο με τη μορφή περιορισμών και μπελάδων, αλλά πώς μπορούν να γίνουν πιο δίκαιοι; Με ενδιαφέρει να ακούσω την άποψή σου, και δεν είναι ρητορική ερώτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για αρχή, πρέπει να υπάρξει ένας σαφώς καθορισμένος χρόνος για το copyright.

Αυτή τη στιγμή, κάθε φορά που πάει να μπει το 'Steamboat Willie" στο public domain o νόμος περί πνευματικής ιδιοκτησίας παίρνει παράταση μερικών ετών, ξεκίνησε από 14+14 χρόνια, και τώρα είναι στα 105!

Θα μου πεις και τι σε πειράζει ρε φίλε;

Με πειράζει γιατί καταστρέφει την δημιουργικότητα στον βωμό του απόλυτου κέρδους ή/και της απόλυτης κακίας (πχ EDGE).

Είδα το Damnatus (funmade movie about 40K)να σταματάει γιατί κάποιοι χαρτογιακάδες στην GW δεν θα έπερναν φράγκο (δική μου εικασία), το ίδιο και με το chrono trigger remake και πολλά πολλά άλλα.

Έχω χάσει παιχνίδια γιατί είναι πολύ παλιά αλλά δεν μπορώ νόμιμα να τα βρω πουθενά και πρέπει να περιμένω τον publisher να δεήσει να το ξαναβγάλει σε επετειακό ή σε κάτι στυλ VC.

Από την άλλη βλέπω ότι γίνονται κινήσεις απο του ίδιους τους δημιουργούς και τις κοινότητες μεσώ steam, GOG, και διαφόρων bundles.

Και όταν ξέρω ότι 2 από τα πιο πειρατευμένα παιχνίδια (World of Goo, Minecraft) βγάλανε στον δημιουργό τους τόσα λεφτά που είπαν "οκ καταλαβαίνουμε και δεν κυνηγάμε αυτούς που κατέβασαν το παιχνίδι μας πειρατικό", ξέρω οτι υπάρχει λύση.

Αυτό που βλέπω παραπάνω, ειναι η προσπάθεια ενός διμιουργού ενός μέτριου παιχνιδιού να τραβήξει την προσοχή και δεν θα παραξενευτώ αν χρησιμοποιησει τον παρόντα νόμο για να βγάλει λεφτά Κάτι που όπως προαναφέρω έχει δικαίωμα να το κάνει, όσο και αν δεν μου αρέσει.

Αλλα αυτό το cry for attention δεν μου αρέσει καθόλου.

Για να επιστρέψω στο νόμο, για μένα τα δικαιώματα πρέπει να τα έχει ο δημιουργός και όχι ο publisher και η χρονική διάρκεια να μην είναι παραπάνω από 4 χρόνια. Δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα να γραφεί κάποιος ένα βιβλίο ή ένα τραγούδι, ή ένα παιχνίδι και να ζουν τα εγγόνια του από αυτό, τα 4 χρόνια είναι υπεραρκετός χρόνος για να βγάλεις πολλά λεφτά για να ζήσεις άνετα για 40-50, ανάλογα βέβαια και πόσο καλή είναι η δουλειά σου.

Ακόμα χειροκροτώ τον Gaiman που έδινε το βιβλίο του σε ηλεκτρονική μορφή τσάμπα κατά την διάρκεια του tour για να το προμοτάρει.

Ο τωρινός νόμος περιορίζει την διακίνηση των βιβλίων/παιχνιδιών/μουσικής και προστατεύει τον αργόσχολο δημιουργό και την φραγκάτη εταιρία.

Ο πειρατής πάντα θα θα κινείται εκτός νόμου, δεν θα αγοράσει αντίτυπο επειδή τον κυνηγάς και σίγουρα όχι επειδή έχει DRM, αλλά μην περιορίζεις και αυτόν που θέλει, ειλικρινά να αγοράσει το δημιούργημα σου με τρομοκρατία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ με τον Saulot πάνω κάτω. Πρόσφατο παράδειγμα που συνάντησα ήταν και το θέμα με το Soundtrack των Thundercats. Οσο για την Disney, όλοι ξέρουν πόσο υποκριτές είναι εκεί πέρα. Αυτοί πλουτίσανε "κλέβοντας" από παραμύθια του παρελθόντος και τώρα διεκδικούν τα δικαιώματά τους για να μην χάσουν την αποκλειστικότητα του Μικυ (και στο μεταξύ ο δημιουργός του έχει πεθάνει εδώ και δεκαετίες). Ολα αυτά δείχνουν πόσο λάθος είναι οι νόμοι αυτοί και πόσο σημαντικό είναι να αλλάξουν. Οχι να μην υπάρχουν, απλά να αλλάξουν ώστε να είναι λίγο ποιο λογικοί. Είμαστε σοβαροί δηλαδή, να πρέπει να πληρώνεις πρόστιμο αν στο μαγαζί σου ακούγεται ραδιόφωνο ή παίζει στην τηλεόραση κάποιο videoclip?

Εκτροχιάστηκε το thread τώρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρκετά, θα έλεγα! :)

Πάμε πάλι ontopic παρακαλώ! :)
 
Από τη μία, εντάξει, αν δεν έχει πάρει φράγκο, είναι κρίμα. Από την άλλη, το Dark Fall πωλείται εκτός από το GOG, στο Amazon και άλλα πόσα sites που παρέχουν downloadable games. Παντού γράφει φαρδιά-πλατιά Nordic Games από κάτω, τόσο καιρό διακοπές στο Μάτσου Πίτσου έκανε και δεν το είχε πάρει χαμπάρι ; Και εν τέλει, δεν νομίζω ότι φταίει το GOG σε κάτι, η όποια παρεξήγηση είναι μεταξύ του Jonathan και της Dreamcatcher/Nordic.
 
I still own the copyright on games called 'Dark Fall', but they insist some crooks called Nordic Games own them. Nordic say they bought them from Dreamcatcher, which simply isn't true. Dreamcatcher were issued a Cease and Desist years ago! Also, Nordic and GOG have failed to pay any royalties or provide sales figures.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω αυτό που έχω σε bold.

Το "cease and desist" νομικά σημαίνει "σταμάτα αυτό που κάνεις οριστικά ή θα αντιμετωπίσεις νομικές επιπτώσεις".

Επομένως αν το έκανε αυτό, δεν θα έπρεπε σε δεύτερο στάδιο να προχωρήσει νομικά εφόσον (θεωρεί ότι...) έχει δίκιο; Αν δεν προχώρησε νομικά εδώ και χρόνια που έκανε το Cease and Desist όπως λέει, δεν φταίει κανείς άλλος εκτός από τον ίδιο.
 
Δεν επιθυμώ να μπω σε αυτή τη συζήτηση του παραλόγου. Όμως αφού εγώ ανέφερα την είδηση, είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω στα ερωτήματα:

1) Ο άνθρωπος όσα έγραψε τα έγραψε στον λογαριασμό του στο Facebook. Δεν έβγαλε δελτίο τύπου ούτε τα ανακοίνωσε σε καμιά σελίδα. Λάθος μου που δεν το διευκρίνισα.

2) Έχει κινηθεί και συνεχίζει να κινείται νομικά, αλλά υπάρχει ένα όριο στο πόσο μπορεί να αντέξει να πληρώνει δικηγόρους ένας άνθρωπος εναντίον εταιρειών. Περισσότερα δεν θα ήθελα να πω.

Αυτά, κι αν κάποια στιγμή οι moderators καθάριζαν το topic από τα off topic μηνύματα θα με υποχρέωναν. Ζητώ συγγνώμη που έθιξα το θέμα εξ' αρχής.
 
Με γαργαλάει η προσφορά αυτής της εβδομάδας, αλλά έχω γεμήσει τόσα games που δεν έχω χρόνο να παίξω. Το σκέφτομαι για τα Baldaur`s Gate και τα Icewind Dale.
 
Πράγματι σούπερ προσφορά. Αξίζει να πάρει κάποιος όλο το πακέτο. Μόνο το ΝWN 2 με ενδιαφέρει (τα άλλα τα έχω :D ) αλλά θα το προσπεράσω προς το παρόν.
 
Για όλο το πακέτο, η προσφορά είναι πολύ μεγάλη. Καθώς πέφτεις σε πλήθος παιχνιδιών, φθάνουμε στο 50% αλλά και πάλι είναι μεγάλη.
 
Πίσω
Μπλουζα