gog.com - Good Old Games

Maddog είπε:
Με προκαλείς δηλαδή; :D
Καλά με (μη πω μας) τρως λάχανο σίγουρα...

Για το χαβαλέ ξεκινάω πρώτη. http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42154&d=1323817329

EDIT

Βαλτε και το GK Beast Within στο ράφι που μόλις τσίμπησα αν και το έχω, όπως και πολλά άλλα πχ Torment, Riven, GK I, αλλά η ευκολία του να τρέχει και σε win7 και με τέτοια τιμούλα που είχε δεν είναι να το αφήσεις :)
 
Εγω "τσιμπησα" (κατα το κοινως λεγομενο μεσα στο thread) το Longest Journey το οποιο ειχα αφησει σχεδον στα τελειωματα καμια δεκαρια χρονια πριν...

Αγορασα και τα LBA για τη Ms Wally.

Και οι 3 επιλογες ειναι ιδανικες για Χριστουγεννα νομιζω.

Παραξενο που δεν εχει το Dreamfall...

Τωρα για τη gog "προθηκη" του Γιατρου, μαλλον θα χρειαστειτε two-monitor setup στο PC σας :)

Παντως δεν θα κουραστω να επαναλαμβανω το ποσο φοβερη ιδεα ειναι το GOG (και απιθανο κολλημα ταυτοχρονα)
 
Wally είπε:
Εγω "τσιμπησα" (κατα το κοινως λεγομενο μεσα στο thread) το Longest Journey το οποιο ειχα αφησει σχεδον στα τελειωματα καμια δεκαρια χρονια πριν...
Το οποίο είναι παιχνιδάρα με έντονα γράμματα, παρακαλώ. Θα απολαύσεις κάθε στιγμή του...

Wally είπε:
Τωρα για τη gog "προθηκη" του Γιατρου, μαλλον θα χρειαστειτε two-monitor setup στο PC σας :)
Οκ, θα το δω από τη δουλειά τότε! :D :D

Και ναι, το Gog είναι από τις πιο έξυπνες ιδέες που έχουν βγει! Πολύ καλές τιμές σε συνδυασμό με πολλά extras & με όλα τα καλούδια που καθιστούν ένα παιχνίδι "plug & play"!

Τι άλλο να ζητήσει κανείς! :)
 
Κατέβασα τα δωρεάν Beneath a Steel Sky (το οποίο το είχα άχτι αφού δεν πρόλαβα να το παίξω στην Amigaρα) και το Empire Earth (το οποίο είναι όντως πολύ καλό!!!!!)

Δεν ξέρω τι να κατεβάσω!!!!

Wing Commander??

Phantasmagoria??

Να χα χιλια ευρω να κατεβασω ολο το μαγαζι!!!!!
 
To Last Express ειναι λουκουμακι ας πουμε...

3 δολαρια και το παιζεις σε Win7 χωρις να χρειαστει να κανεις επικλησεις στα Θεια...
 
Wally είπε:
To Last Express ειναι λουκουμακι ας πουμε...3 δολαρια και το παιζεις σε Win7 χωρις να χρειαστει να κανεις επικλησεις στα Θεια...
Τώρα το είδα το συγκεκριμένο, δεν το ήξερα!!

Ωραίο φαίνεται!!!!!
 
Αγκρρρ!

Πηγα να χτυπησω το Zork Grand Inquisitor και εχω στη προ-πληρωμενη 2.1 ευρω (~2.8 USD) υπολοιπο!

Για λιγοτερο απο 20 cents πρεπει να παω αυριο τραπεζα να χωσω καμια 50αρου...(Θα χτυπησω και το In Cold Blood επι τη ευκαιρια...)

(Να δεις που σε λιγο θα αρχισουν να λενε ορισμενοι οτι τα "παιρνουμε" απο την GOG :) )
 
Μόλις κατέβηκαν λόγω της ημέρας τα 3 Wing Commander!!!

'90s σας ερχομαι!!!!!!!!!!
 
Wally είπε:
Αγκρρρ! Πηγα να χτυπησω το Zork Grand Inquisitor και εχω στη προ-πληρωμενη 2.1 ευρω (~2.8 USD) υπολοιπο!

Για λιγοτερο απο 20 cents πρεπει να παω αυριο τραπεζα να χωσω καμια 50αρου...(Θα χτυπησω και το In Cold Blood επι τη ευκαιρια...)

(Να δεις που σε λιγο θα αρχισουν να λενε ορισμενοι οτι τα "παιρνουμε" απο την GOG :) )
Βρε τρελα που εχει πεσει,μηπως τα περνετε απο την gog τελικα :p :p:p:p
 
Δεν τα παίρνουμε, τα δίνουμε. :p
 
Kambia είπε:
Καλά με (μη πω μας) τρως λάχανο σίγουρα... Για το χαβαλέ ξεκινάω πρώτη. http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42154&d=1323817329

EDIT

Βαλτε και το GK Beast Within στο ράφι που μόλις τσίμπησα αν και το έχω, όπως και πολλά άλλα πχ Torment, Riven, GK I, αλλά η ευκολία του να τρέχει και σε win7 και με τέτοια τιμούλα που είχε δεν είναι να το αφήσεις :)
Ναι Kambia, έχεις απόλυτο δίκιο.

Η ευκολία της συμβατότητας χωρίς αλχημείες και σε αυτές τις τιμές, είναι πάντα δελεαστική!

Για εμένα είναι και θέμα ιδεολογίας λόγω του DRM free. :)

Όσον αφορά το ράφι σου τώρα, βλέπω αρκετά διαλεχτά παιχνίδια. Μου κάνει εντύπωση η ύπαρξη του Battle Chess. Όχι ότι δεν εκτιμώ το σκάκι, κάθε άλλο μάλιστα, αλλά υπάρχει ολόκληρο Chessmaster 9000 διαθέσιμο εναλλακτικά! Νομίζω ότι είναι σκάλες ανώτερο. Ασυνήθιστες επιλογές και τα δύο Dark Fall, αλλά υποθέτω ότι τα πήρες στο ίδιο promo που τα πήρα και εγώ...

Λοιπόν, βάζω και εγώ το ράφι μου και περιμένω και άλλους fans να κάνουν το ίδιο!

attachment.php


Πλάκα κάνω φυσικά, είναι άλλα 120! Από τα οποία δεν έχει αγοραστεί ούτε ένα σε κανονική τιμή, όλα σε promos τα έχω πάρει.

Αν θέλετε ακόμα να τα δείτε, κλικ στα επόμενα spoiler tag. Μην τα βάζω φάτσα κάρτα και ξεχειλώνει υπερβολικά το post.

Και όχι, δεν τα έχω παίξει ακόμα όλα. Κράξτε ελεύθερα...


attachment.php


Πρώτη εικοσάδα.

Favorites: Arcanum (ασυνήθιστο setting, πολύ καλτ)

Baldur's Gate 1+2 (απλά ΑΠΑΡΑΜΙΛΛΑ!)

Betrayal at Krondor Pack (το Antara έτσι και έτσι, το Krondor πραγματικά υπέρτατο. Αν δεν το έχετε δει ακόμα, διορθώστε το άμεσα!)

Broken Sword 1+2 (εξαιρετικά adventures από κάθε άποψη)

Cannon Fodder (αυτό το παιχνίδι προσφέρει πραγματική διασκέδαση!)


attachment.php


Δεύτερη εικοσάδα.

Favorites: Commandos (έχω φάει ώρες από την ζωή μου με δαύτο-και τα νύχια μου από τα νεύρα σε κάποιες δύσκολες πίστες)

Conquest of the New World (μάλλον πρωτόγονο strategy, αλλά για κάποιον μυστήριο λόγο έχω κολλήσει)

Duke Nukem 3D (Hail to the King! Από τα ελάχιστα FPS που πραγματικά γουστάρω. Γνωστός εχθρός του είδους γαρ...αλλά αυτό εδώ ΛΕΕΙ!)

Fallout 1+2 (άλλες παιχνιδάρες, δυστυχώς δεν τα έχω λιώσει όσο θα έπρεπε)


attachment.php


Τρίτη εικοσάδα.

Favorites: Gobliiins Pack (τρελό concept, πανέμορφα καρτουνίστικα γραφικά εποχής, ζόρικα puzzle. Τι άλλο να ζητήσει κανείς!)

Heroes of Might & Magic series (ΟΛΑ ανεξαιρέτως! Τα παιχνίδια είναι εθιστικά σε βαθμό που θα έπρεπε να απαγορευτούν. Ποτέ δεν τα χορταίνω.)

King's Bounty-The Legend (με τρελαίνουν τα HoMM, οπότε είναι προφανές ότι μου αρέσει και αυτό)


attachment.php


Τέταρτη εικοσάδα.

Favorites: Lords of the Realm Royal Edition (έχω φάει κάμποσο καιρό με το LotR 2)

Master of Orion 1+2 (άλλη τρελή πόρωση, σε διαστημική εκδοχή αυτή την φορά)

Might & Magic 6-pack (το 6 αξίζει με τα χίλια ακόμα και μόνο του, από τα πιό τεράστια RPG που έχετε δει. Εδώ σου δίνουν και άλλα 5 να 'χεις...)

Phantasmagoria (το πιο ενδιαφέρον FMV adventure, πολύ ατμοσφαιρικό. Και δεν είναι και απάνθρωπα δύσκολο για κάτι n00bs σαν εμένα)


attachment.php


Πέμπτη εικοσάδα.

Favorites:

Planescape Torment (δεν το έχω παίξει εκτεταμένα, αλλά καθότι λατρεύω τα stories δείχνει πολλά υποσχόμενο. Ελπίζω να δικαιώσει τη φήμη του!)

Pro Pinball series (εξαιρετικά φλιπεράκια, μπορείς να κολλήσεις για ώρα)

Realms of Arkania 3 (τρομερό old school RPG. Η καλύτερη σύσταση που μου είχε κάνει ποτέ ο Τσουρινάκης από τις σελίδες του PCM!)


attachment.php


Έκτη και τελευταία εικοσάδα

Favorites: Simon the Sorcerer series (πλησιάζει το χιούμορ και τα γραφικά της LucasArts. Δεν μπορώ να σκεφτώ μεγαλύτερο έπαινο...)

Star Control 1+2 (το 2 είναι από τα καλύτερα space operas που έχετε παίξει ποτέ. ΔΕΙΤΕ το οπωσδήποτε!)
 
Φοβερά τα ράφια σου Maddog! Εγώ πάλι είναι κανα 2 που τα αγόρασα στην αρχική τους τιμή γιατί δεν είχα την υπομονή να περιμένω την προσφορά, πχ το incredible machine. Επειδή το είχα λατρέψει αυτό το παιχνίδι απο όταν ακόμα το έπαιζα στον τότε 286 μου δεν άντεξα #) Και μετά από λίγο το έβγαλε σε promo (Ο Νόμος του Μερφυ :( )

Maddog είπε:
Όσον αφορά το ράφι σου τώρα, βλέπω αρκετά διαλεχτά παιχνίδια. Μου κάνει εντύπωση η ύπαρξη του Battle Chess. Όχι ότι δεν εκτιμώ το σκάκι, κάθε άλλο μάλιστα, αλλά υπάρχει ολόκληρο Chessmaster 9000 διαθέσιμο εναλλακτικά! Νομίζω ότι είναι σκάλες ανώτερο.
Δεν έχεις άδικο αλλά ήταν το πρώτο σκάκι που έπαιξα και μου θύμισε εκείνα τα χρόνια... Πέρα του οτι το Chessmaster 9000 το έχω στο psp

Maddog είπε:
Ασυνήθιστες επιλογές και τα δύο Dark Fall, αλλά υποθέτω ότι τα πήρες στο ίδιο promo που τα πήρα και εγώ...
Ακριβώς :D

Θα τα γεμίσω τα ράφια που θα μου πάει :) To θέμα είναι οτι από τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν να παίζω αρκετά τα έχω ήδη αγορασμένα όταν κυκλοφόρησαν και άλλα από PC Master, οπότε λέω να επενδύσω σε κάτι καινούριο (πέρα από τις εξαιρέσεις διαμάντια βλέπε Torment)

Υγ. Παίξε (αν δεν το έχει κάνει ήδη) Arx Fatalis. Το πιο πρωτότυπο spell casting
 
...τελικά εσείς θα με καταστρέψετε.

Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην ξανααγοράσω παιχνίδια που έτσι κι αλλιώς είχα ήδη, αλλά τώρα αρχίζω να το ξανασκέφτομαι... :p
 
Τα παραπονα (και το λογαριασμο) στον Γιατρο που μας κολλησε gog-ιτιδα. Συγνωμη τωρα πρεπει να παω να γεμισω την prepaid καρτα μου :)
 
πού να πάω εγώ με τα 2 ραφάκια.... :precry:

2a106v.jpg


jr4481.jpg
 
billy είπε:
...τελικά εσείς θα με καταστρέψετε.
Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην ξανααγοράσω παιχνίδια που έτσι κι αλλιώς είχα ήδη, αλλά τώρα αρχίζω να το ξανασκέφτομαι... :p
Και εγώ μπήκα στον πειρασμό, αλλα δέν θα το κάνω. Προτιμώ να ταλαιπωρηθώ να τα τρέξω απο τα originals ! (Τα περισσότερα τρέχουν, δοκίμασα χτές σε windows 7 το alpha centauri, ντάξει δυό πατσάκια ήθελε, και το normality το έτρεξα επιτυχώς με το Dosbox !). Εξάλλου, με το Dosbox γίνονται τα περισσότερα installs του gog, με λίγο πειραματισμό τα τρέχεις με τον ίδιο τρόπο. Όπως και να έχει όμως για να μήν τα ισοπεδώνω και όλα, έχει τόσο πράμα εκει μέσα που όλο και κάτι δέν θα έχεις.
 
@keropi: Στην αρχή αναρωτήθηκα πως γίνεται να τα βλέπω διπλά...μετά βεβαιώθηκα ότι το ράφι σου δείχνει το Empire Earth Gold 2 φορές. Πως ακριβώς το κατάφερες αυτό;;;

Επίσης, βλέποντας το ξαναθυμήθηκα το Two Worlds που είχα ξεχάσει εντελώς ότι είναι διαθέσιμο. Ίσως πρέπει να το τσεκάρω.
 
^ έλα ντε, το παρατήρησα και εγώ... έτσι τα βγάζει :p

5aqt1i.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευτυχώς δλδ που έχω original τα Sanitarium, Baldur's Gate, Simon the Sorcerer και Simon the Sorcerer 3D γιατί με βλέπω να βγάζω καπελάκι με την κιθάρα μου στους σταθμούς του ηλεκτρικού!!! "Δώστε κάτι να κατεβάσω όλα τα Gabriel Knight καλέ κυρία!!!"
 
Πίσω
Μπλουζα