Greek Lost Media

Δεν ξέρω αν σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα μια απορία που έχω σχετικά με το Harry Klynn Show που προβαλλε ο Αντέννα αρχές 90. Η απορία μου έγκειται στο εξής: στην retro db λέει πως η συγκεκριμένη εκπομπή ξεκίνησε το έτος 1990 (το πρώτο επεισόδιο όπως γράφει χαρακτηριστικά) και τελείωσε το 1993 (κύκλοι 3 γράφει λίγο πιο κάτω). Εγώ όμως θυμάμαι ότι μια και μοναδική εκπομπή παίχτηκε και αυτή το 1993 που είχε μάλιστα πολλούς γκεστ σταρς (και από αυτήν υπάρχουν κάποια βίντεο στο youtube). Καλά ο "Πολίτης Κλυνν" ήταν άλλη σειρά η οποία προβλήθηκε αρχές 1995. Ισχύει ότι είχαν παιχτεί επεισόδια και αρχές 1990;
 
Η εβδομαδιαία εκπομπή παιζόταν όντως για τρία χρόνια, ήταν σάτιρα που μάλιστα η επιρροή στους μετέπειτα Α.Μ.Α.Ν. είναι ολοφάνερη. Έχω δύο τρίωρες VHS με εγγραφές. Αυτό που θυμάσαι αργότερα, είναι ένα special, νομίζω εορταστικό. Ο Πολίτης Κλυνν ήταν όντως μεταγενέστερο και όχι τόσο ευφάνταστο όσο το Show.
 
Η εβδομαδιαία εκπομπή παιζόταν όντως για τρία χρόνια, ήταν σάτιρα που μάλιστα η επιρροή στους μετέπειτα Α.Μ.Α.Ν. είναι ολοφάνερη. Έχω δύο τρίωρες VHS με εγγραφές. Αυτό που θυμάσαι αργότερα, είναι ένα special, νομίζω εορταστικό. Ο Πολίτης Κλυνν ήταν όντως μεταγενέστερο και όχι τόσο ευφάνταστο όσο το Show.
Ήταν δηλαδή μια φορά την εβδομάδα;Λογικά την σεζόν απ' τους πρώτους μήνες ζωής του καναλιού το 1990 δηλ. . Αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν το θυμάμαι καν. Ναι αυτό που θυμάμαι ήταν ένα εορταστικό προς απόκριες του 1993 αν δεν κάνω λάθος. Ο Πολίτης Κλυνν όντως ήταν στις αρκετά μέτριες στιγμές του Κλυνν (ίσως εκείνη την περίοδο ήταν και τα γυρίσματα της ταινίας του γιου του "Ράδιο Μόσχα" όπου ο Κλυνν έκανε στροφή προς δραματικό ρόλο οπότε μοίραζε τον χρόνο του στα γυρίσματα του Ράδιο Μόσχα και του Πολίτης Κλυνν).
 
Ήταν δηλαδή μια φορά την εβδομάδα;Λογικά την σεζόν απ' τους πρώτους μήνες ζωής του καναλιού το 1990 δηλ. . Αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν το θυμάμαι καν. Ναι αυτό που θυμάμαι ήταν ένα εορταστικό προς απόκριες του 1993 αν δεν κάνω λάθος. Ο Πολίτης Κλυνν όντως ήταν στις αρκετά μέτριες στιγμές του Κλυνν (ίσως εκείνη την περίοδο ήταν και τα γυρίσματα της ταινίας του γιου του "Ράδιο Μόσχα" όπου ο Κλυνν έκανε στροφή προς δραματικό ρόλο οπότε μοίραζε τον χρόνο του στα γυρίσματα του Ράδιο Μόσχα και του Πολίτης Κλυνν).
Στο επίσημο site του μεγάλου καλλιτέχνη (το οποίο είναι ίδιο από όταν ζούσε, ευτυχώς κάποιος το διατηρεί), αναφέρεται πως μάλιστα έπαιζε επί τεσσάρων ετών.

Φάσκει και αντιφάσκει η περιγραφή όσον αφορά την ύπαρξη ή όχι της ταινίας. Αν είχε γυριστεί, σίγουρα αποτελεί lost media, τουλάχιστον κατά ...τον αμερικάνικο ορισμό :icon_lol:
 
Στο επίσημο site του μεγάλου καλλιτέχνη (το οποίο είναι ίδιο από όταν ζούσε, ευτυχώς κάποιος το διατηρεί), αναφέρεται πως μάλιστα έπαιζε επί τεσσάρων ετών.


Φάσκει και αντιφάσκει η περιγραφή όσον αφορά την ύπαρξη ή όχι της ταινίας. Αν είχε γυριστεί, σίγουρα αποτελεί lost media, τουλάχιστον κατά ...τον αμερικάνικο ορισμό :icon_lol:
Χε χε και rumored/canceled projects ανήκουν εδώ... Ό,τι πληροφορία μπορούμε να βρούμε, καλό είναι. Αποτελούν κι αυτά μέρος της ιστορίας κι είναι ωραία θέματα για συζήτηση/έρευνα.

Για παράδειγμα δείτε εδώ ..!
 
Η σειρά που ήταν να προβληθεί για την ζωή της Καίτη Γκρέυ σε σκηνοθεσία Κώστα Φέρρη (απ' το 1994-95) υπάρχει κανονικά, και σίγουρα δεν είναι lost media απλά δεν προβλήθηκε από κάποιο κανάλι.
 
Η σειρά που ήταν να προβληθεί για την ζωή της Καίτη Γκρέυ σε σκηνοθεσία Κώστα Φέρρη (απ' το 1994-95) υπάρχει κανονικά, και σίγουρα δεν είναι lost media απλά δεν προβλήθηκε από κάποιο κανάλι.
Για ποιο κανάλι προοριζόταν και γιατί ακυρώθηκε η προβολή; Πως μπορεί να τη δει κάποιος;
 
Για ποιο κανάλι προοριζόταν και γιατί ακυρώθηκε η προβολή; Πως μπορεί να τη δει κάποιος;
Αν δεν κάνω λάθος προορίζονταν για το star και την τηλεοπτική σεζόν 1994-95 νομίζω .Τώρα πως μπορεί κάποιος να την δει άγνωστο, αλλά νομίζω τα δικαιώματα τα έχει ο σκηνοθέτης Κώστας Φέρρης όπως θυμάμαι να είχα διαβάσει.Το κλιπακι που παραθέτω έχει σκηνές από αυτή την σειρά :
 
Το πολύ σπάνιο (και πολύ τολμηρό) βίντεοκλίπ του κομματιού "Μεσάνυχτα" του Βλάσση Μπονάτσου (το οποίο βέβαια ίσως και να υπάρχει στο διαδίκτυο). Πάντως θυμάμαι ότι προβλήθηκε μια φορά και μετά το εξαφάνισαν. Όπως και πολλές εκπομπές του Seven X,που δυστυχώς δεν καταφέραμε ποτέ να δούμε εμείς οι εκτός Αθηνών (παρά μόνο αν πηγαίναμε μερικές μέρες Αθήνα). Επίσης η ελληνική ταινία "Το Τετράγωνο" (1964) που σκηνοθέτησαν 4 νεαροί τότε σκηνοθέτες (ανάμεσα τους και ο Κοκκόλης) ,και δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάποια κόπια γιατί στην τηλεόραση δεν θυμάμαι να είχε προβληθεί ποτέ.
Ένα άλλο που μου ήρθε στο μυαλό,έρχεται απ' το 1995,για μια σειρά με την Σοφία Φιλιππίδου,το "Ψίτ Σουίτι" στο οποίο έπαιζαν και οι Νίκος Αλεξίου και Βέτα Μπετίνι,το οποίο δεν προβλήθηκε ποτέ,όπως και μια σειρά του 1993 που θα προβάλλονταν απ' τον Αντέννα,που έφερε τον τίτλο "Συνταγές για παντρεμένους" σε σενάριο νομίζω της Βάνας Δημητρίου,αλλά τελικά δεν έκανε καν πρεμιέρα. Θα κλείσω με μια άλλη σειρά του Αντέννα και πάλι με τίτλο "Οι Άθλιοι της Βίκτωρος Ουγκώ" με Φόνσου, Γαρδέλη, Χατζηκουτσέλη κ.α. Νομίζω προβλήθηκε ένα μόνο επεισόδιο (όπως βλέπω και στο retro db).
τελικά λένε το σύμπαν συνωμοτεί καμιά φορά. Όπως έψαχνα πληροφορίες πρίν λίγο για τον ηθοποιό και σκηνοθέτη Πάνο Κατέρη ξαφνικά έπεσα στην πανσπάνια ταινία "Τετράγωνο" του 1964
 
Σε πρόγραμμα που βρήκα στην εφημερίδα Ημερησία της Βέροιας, θυμάμαι πως αντίκρισα σε πρόγραμμα Ιανουαρίου 1993 στο Mega,μια σειρά με τίτλο "Σταμάτη Κουράγιο" που θα αντικαθιστούσε τους "Απαράδεκτους" τις Τετάρτες. Αυτή υποτίθεται θα ήταν σειρά με τον Σταμάτη Φασουλή (θυμάμαι από το tv zapping που το ανήγγειλε τότε) αλλά μάλλον δεν προβλήθηκε ποτέ και την θέση της πήρε το "Μάνα είναι μόνο μια" με την Χρονοπούλου. Για αυτή την σειρά δεν ξαναδιάβασα ποτέ τίποτα από τότε που ακυρώθηκε η προβολή της. Παραθέτω κι ένα print screen απ' το πρόγραμμα Τετάρτης 20-1-1993 που βρήκα στην εφημερίδα Ημερησία της Βέροιας:
Μάλλον πρόκειται για την σειρά "Έναν ελληνικό", που προβλήθηκε το 1995 από τον ANT1. Στην σειρά ο βασικός πρωταγωνιστής ήταν ο Σταμάτης Φασουλής, στον ρόλο του Σταμάτη
 
Μάλλον πρόκειται για την σειρά "Έναν ελληνικό", που προβλήθηκε το 1995 από τον ANT1. Στην σειρά ο βασικός πρωταγωνιστής ήταν ο Σταμάτης Φασουλής, στον ρόλο του Σταμάτη
Α μπορεί πολύ πιθανόν. Δεν το είχα σκεφτεί...
 
Αν και χρονικά δεν αντιστοιχεί στα όρια του forum (και ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων),απλά είχα την απορία από τότε που το είδα στην retro db,αν θεωρείται greek lost media :
 
Εγώ πάντως προσπαθούσα τις τελευταίες μέρες να στείλω mail στον ΑΝΤ1, να ρωτήσω για το Χάρρυ Κλυνν show και ειδικά για το Christmas special show, αλλά με πετούσε σε server error page. Κι αναρωτιέμαι, πού να βρίσκονται τα δικαιώματα των show καθώς και σε ποια αποθήκη αργοπεθαίνει αυτό το σπάνιο οπτικοακουστικό υλικό του Χάρρυ. Μπορεί να μην ξέρουμε αν ανοίκουν σ' αυτό που λέμε lost media, αλλά στην τελική, έτσι τους συμπεριφέρονται, ως lost! ☹️
 
Μια ελληνική τηλεταινία η οποία προβλήθηκε μια και μοναδική φορά απ' τον Αντέννα το 1993,ήταν το "Τατουάζ" ένα αστυνομικό θρίλερ σε σκηνοθεσία Δημήτρη Αρβανίτη. Έκτοτε αγνοείται η τύχη του,πιθανόν ούτε στα αρχεία του Αντέννα δεν θα υπάρχει. Το λέω αυτό γιατί το καλοκαίρι του 1993 το κανάλι είχε βάλει σε επανάληψη όλες τις τηλεταινίες που είχαν γυριστεί και προβληθεί για λογαριασμό του τον χειμώνα εκείνης της χρονιάς εκτός από το "Τατουάζ''.
Υποθέτω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι αποτελεί ένα ακόμη greek lost media. Πάντως ούτε απ' το τρέιλερ της συγκεκριμένης ταινίας που είχε δείξει τότε ο Αντέννα,δεν υπάρχει το παραμικρό δείγμα (ακόμη και κακογραμμένο απ' την τηλεόραση) στο διαδίκτυο.
 
Αυτό που θα πω δεν έχει να κάνει με τα ελληνικά lost media,αλλά θα το αναφέρω σαν απορία και μόνο. Τα τελευταία είκοσι χρόνια όσο να έχω ψάξει δεν μπορώ να βρω την αρχική έκδοση της Αποκάλυψης Τώρα,παρά μόνο την redux έκδοση. Σίγουρα θα υπάρχουν vhs κασέτες με την original εκδοχή,αλλά απ' το 2001 και μετά μόνο την redux βρίσκει κανείς είτε σε αυθεντικά DVD's,είτε σε προσφορές εφημερίδων ή και στις τηλεοπτικές προβολές (ΕΡΤ 3 πριν καμία εβδομάδα και ertflix αυτές τις ημέρες). Επαναλαμβάνω δεν την θεωρώ lost media απλά σαν απορία το εξέθεσα. Απλά θυμάμαι την κόπια με την παλιά εκδοχή που είχε προβάλλει ο Αντέννα το 1993 περίπου ,με κάτι παράξενους κίτρινους υπότιτλους.
 
Τώρα το εντόπισα αυτό στην Wikipedia για την σειρά Ανατομία Ενός Εγκλήματος. Γράφει στο κεφάλαιο με τα trivia αυτό εδώ:

"Trivia
Επεξεργασία
Ο πιλότος της σειράς (2 πρώτα επεισόδια) γυρίστηκαν ξεχωριστά την άνοιξη του 1992 με ελαφρώς διαφορετικό σκηνοθετικό μοτίβο."

Νομίζω πως δεν έχει παιχτεί ποτέ αυτή η εκδοχή του πιλότου στην τηλεόραση. Θεωρείται lost media; τα φώτα σας
 
Πίσω
Μπλουζα