Halo 4

Από όσο είδα από το video αυτό έχει όντως πολύ λεπτομέρεια σε κάποια σημεία με ωραίο σχεδιασμό και πολυ καλή γεωμετρία. Κάτι σαν το Metroid Prime δήλαδή αλλά με πιο ανοιχτά τοπία σχεδόν όπως το θέλω οπτικά. Πολύ καλό όντως.

Η μεγάλη διαφορά όμως είναι ότι στο Prime (μιας και έχουν παρόμοιο, εξωγήινο σχεδιασμό) τα σκηνικά τα εξερευνάς και ανακαλύπτεις νέα πράγματα και ανοίγματα, κατεβάζεις γέφυρες, έχουν interactivity σε πολλά σημεία κλπ. Εδώ το περισσότερο σκηνικό υπάρχει απλά για να το "περπατήσεις" μία φορά και να το προσπεράσεις, δεν έχει τίποτε άλλο εκτός από sightseeing, ούτε καν κάτι να σκανάρεις, να αγγίξεις κλπ, παίρνεις το όχημα και τρέχεις, προσπερνώντας τα σκηνικά ξέροντας ότι δεν θα χάσεις τίποτα, λες και είναι κάποιο graphics benchmark χωρις interactivity, απλά σε αφήνει να κουνάς εσύ την κάμερα.

Και μετά αφού τελειώσει το sightseeing σου ορμάνε τα ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ! Καλά, ακόμα έχει αυτους τους γελοίους εχθρούς? Πως μπορώ να πάρω στα σοβαρά ένα παιχνίδι που υποτίθεται ότι παίρνει στα σοβαρά τον εαυτό του και μου πετάει συνέχεια comedy relief χαρακτήρες?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mην του πολυκολλατε του Wally γιατι του ερχονται ενισχυσεις ..... ( ο Master Chief αυτοπροσωπως)

Σε μια μεγάλη γιορτή, στη γιορτή τουgaming δίνει δυνατά το στίγμα του το Xboxσυμμετέχοντας στοGaming Festival που θα πραγματοποιηθεί 9-11 Νοεμβρίου στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων. Τρεις ημέρες μετά την επίσημη κυκλοφορία του μεγαλύτερου και δημοφιλέστερου τίτλου της χρονιάς, του Halo 4, οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να παίξουν και να ζήσουν την ανεπανάληπτη εμπειρία του παιχνιδιού σε ένα ειδικά διαμορφωμένο χώρο στην αίθουσα «Καβάφης».
Halo_4_Master_Chief_News_Image_01.jpg


Επίσης, μεταξύ άλλων το Xbox Live θα κάνει αισθητή την παρουσία του στην εκδήλωση, όπου οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να δουν το πρόσφατο update με την προσθήκη του Internet Explorer και να πλοηγηθούν στο νέο dashboard αξιοποιώντας την εφαρμογή SmartGlass μέσα από τα Windows 8. Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ δίνεται ένα ραντεβού-«έκπληξη», το οποίο θα αφιερωθεί στο ολοκαίνουργιο Halo 4 με τη συμμετοχή ενός ξεχωριστού special guest: του θρυλικού ήρωα Master Chief. Διασκέδαση στο maximum, αλλά και πολλά συλλεκτικά δώρα Halo 4, DLCs και συνδρομές στο Xbox LIVE Gold θα έχουν τη δυνατότητα να κερδίσουν όσοι συμμετέχουν στην εκδήλωση.
http://www.enternity.gr/Article/%CE%9F-Master-Chief-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/12639.html

http://www.enternity.gr/Article/%CE%A4%CE%B1-%CE%B4%CF%8E%CF%81%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-1%CE%BF%CF%85-Gaming-Festival/12720.html
 
Χαχαχα.... αυτό μου θύμισε τον Mario στο event του WiiU. Και εντάξει, ο Mario είναι child friendly τύπος. Οι fans του Halo όμως χρειάζονται κάτι τέτοιο? Έναν τύπο ντυμένο με μία στολή να χαιρετάει σαν τον χαζό και να βγάζει φωτογραφίες ή να ποζάρει σαν να είναι σε cosplay? Οκ, ωραία η στολή αλλά ένα άγαλμα θα ήταν αρκετό πιστεύω.

Κατα τα άλλα το Halo είναι σοβαρό παιχνίδι και όχι για τους πιτσιρικάδες της νέας γενιάς (άκου φράση τώρα, "Διασκέδαση στο maximum") :diablotin: :baby2:

(οκ σταματάω να κράζω για λίγο σε αυτό το topic) :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν χάνετε που δεν πήρατε την Limited Edition..Τρίχες έχει μέσα..και τις πληρώνεις και 30 ευρώ!

Καλύτερα να επενδύσει κάποιος στο Soundtrack, (που παρεπιπτώντος είναι εκπληκτικό), και στο απλό παιχνίδι..Σε κατάστημα που τα πουλάει φτήνα πάντα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την Limited Edition δεν την έβγαλα από τα πλαστικά της. Σήμερα πήρα και το "απλό" παιχνίδι γιατί την Limited δεν θα τη ξεσφραγίσω.

Φυσικά και δεν νοιώθω ότι έχασα. Για game πρόκειται, όχι για "μπόμπες" σε ....μάγαζο. Και φυσικά δεν έκλαψα τα 82 ευρώ, ούτε και τα 282 αν έκανε, διάολε και θεέ και 1082 αν έκανε θα τη τσίμπαγα πάλι. Ούτε παιδιά έχω για να τους λείπει το γάλα και οι πάνες, ούτε με ενδιαφέρει να αποκτήσω, ούτε πιστεύω σε τίποτε άλλο εκτός από τα games.

Ρε σεις τη παλεύετε καθόλου; Βαράτε το HALO γιατί είναι της MS και βαράτε ενώ δεν έχετε παίξει το παιχνίδι και ποστάρετε βίντεο από το ΥΤ; Δηλαδή να τρολάρω κατά της Ferrari και να ποστάρω κι εγώ βιντεάκια για να πείσω ότι έχει χάλια ποιότητα κατασκευής; Παίρνετε τίποτε ληγμένα ρε; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ελεγα δεν θα βγει ο pooky? φανταστηκα οτι θα παιζεις συνεχεια απο χθες, αλλα καποτε θα εμπαινες και το ρετρομανιαξ.

Υ.Γ. Δεν ξερω εαν επιτρεπεται, αλλα μπορεις καποιος να μου πει αυτη την στιγμη την χαμηλοτερη τιμη στην Ελλαδα?
 
mike είπε:
Και ελεγα δεν θα βγει ο pooky?
Το ίδιο σκεφτόμασταν! :D

mike είπε:
Υ.Γ. Δεν ξερω εαν επιτρεπεται, αλλα μπορεις καποιος να μου πει αυτη την στιγμη την χαμηλοτερη τιμη στην Ελλαδα?
Τιμές επιτρέπονται, ονομαστικές αναφορές σε καταστήματα δεν επιτρέπονται!

Για ονομασίες μαγαζιών, πμ παρακαλώ! ;)
 
pooky(1) είπε:
Ρε σεις τη παλεύετε καθόλου; Βαράτε το HALO γιατί είναι της MS και βαράτε ενώ δεν έχετε παίξει το παιχνίδι και ποστάρετε βίντεο από το ΥΤ; Δηλαδή να τρολάρω κατά της Ferrari και να ποστάρω κι εγώ βιντεάκια για να πείσω ότι έχει χάλια ποιότητα κατασκευής; Παίρνετε τίποτε ληγμένα ρε; :p
Νταξ΄βρε συ pooky(1) ... FPS είναι... You've played one, you've played'em all.

Οι διαφορές είναι στις λεπτομέρειες όπου κάποιες από αυτές φαίνονται και στα βιντεάκια.

Κουβέντα να γίνεται...

Άκου Ferrari το HALO... :p
 
Μουα χα χα! Ρε DINO γι' αυτό έβαλα το " :p " καθένας με τη γνώμη του! ΟΚ, έπαιζα από χτες αλλά Dungeon Siege III. Όχι HALO το οποίο έχω τελειώσει στο "ανεπίσημο" και "πειραγμένο" μηχάνημα και όχι στο "official" . Μόλις τελειώσω το DSIII θα το βάλω από την αρχή όπως πρέπει.

Όσο για το "FPS είναι έχεις παίξει ένα τα έχεις παίξει όλα" διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως. Τα Halo, Skyrim, Wolfestein, COD, Singularity, Dishonoured είναι όλα FPS που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Κάθε FPS είναι κάτι το διαφορετικό, ίδια θεωρώ όλα τα COD για παράδειγμα. Και ναι, έχω τελειώσει όλα όσα αναφέρω παραπάνω και πολλά από όσα αναφέρω παραπάνω επίσης. Βιντεάκια από το ΥΤ δεν ποστάρω, προκαλώ σας να τα παίξετε αν έχετε το κουράγιο (γιατί είστε και κάποιας ηλικίας, ε; :p ) μια και θέλετε στα γεράματα να νοείστε gamers.

Δεν διανοούμαι να έχει κάποιος γνώμη για παιχνίδι που δεν έχει παίξει έστω και λίγο.
 
pooky(1) είπε:
Βιντεάκια από το ΥΤ δεν ποστάρω, προκαλώ σας να τα παίξετε αν έχετε το κουράγιο (γιατί είστε και κάποιας ηλικίας, ε; :p ) μια και θέλετε στα γεράματα να νοείστε gamers.
Έχω την αίσθηση οτι αν βρεθώ κοντά σε Χι κουτί, θα πάθω παραμαγούλες! :D

Αυτό με την ηλικία, τι το'θελες;;; AAARGHHHH!!!!
 
Η αλήθεια μας πονάει! ΓΕΡΝΑΜΕΕΕΕΕ!!!!! Αλλά όχι ρε, θα συνεχίσουμε να παίζουμε!

(Άκου παραμαγούλες!!!!! :D )
 
Προς αυτους που το επαιξαν: εχει μεσα δυνατοτητα "firefight"? δηλαδη αυτο που μπορεις να παιζεις συνεχεια εναντια σε απειρους εχθρους, μεχρι να χασεις?

Το HALO reach και το HALO ODST ειχαν μεσα firefight, αλλα οταν εψαξα το HALO 3 δεν το βρηκα. Υπαρχει στο Halo 3 το firefight ή κατι αναλογο (οχι με x-box live)?
 
Δεν εχει FireFight. Αντικατασταθηκε απο το Spartan-Ops (αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται Live, πρεπει να το δω). Το πρωτο stage του SpartanOps ειναι στο δευτερο δισκακι παντως. Τα αλλα θα τα κατεβαζεις.
 
Δηλαδη για καποιον που δεν εχει ιντερνετ, το HALO 3 ειναι μονο το campaign και ετσι και το τερματισεις δεν εχεις τιποτα αλλο να παιξεις.

Τουλαχιστον στα Reach και ODST εχει και το firefight.
 
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό mike. Δεν παίζουμε όλοι on-line.
 
Ωπα εγω σου απαντησα για το Halo 4
 
@pooky: δεν καταλαβες καλα, εγω ΔΕΝ εχω συνδεσει το 360 στο δικτυο και ΔΕΝ γουσταρω τα multiplayer.

Οταν τερματισα το ODST και το REACH, μπορουσα να συνεχιζω να παιζω για την πλακα μου, στο firefight.

Αυτο δεν το βρηκα στο HALO 3, αρα στο 3 μετα το campaign δεν εχεις κατι αλλο να παιξεις μονος σου.
 
Halo timeline για οσους τα εχουν χαμενα με το στορυ.

halotimeline21.jpg
 
Χμ. Προδιαφένεται HALO 5 εν είδη prequel με βάση όπως παρουσιάζεται η ιστορία; Ή μου φαίνεται εμένα;
 
Πίσω
Μπλουζα