Halo 4

Development of Halo 4 is complete with the game now in certification
Corrinne αν ερθεις ποτε στην Ελλαδα, το λιγοτερο που μπορω να πραξω (ως ενδειξη θαυμασμου για το magnum opus της 7ης) ειναι να σου κανω το τραπεζι (θα ελεγα και το κρεβατι αλλα μπορει να το διαβασει η γυναικα μου :p )

CorrinneYuHorizontal_jpg_650x10000_q85.jpg
 
Αν το διαβάσει, αρκεί να κάνεις τον...Κινέζο. :p
 
Wally είπε:
Νομιζω πως οτι κυκλοφορησει μετα τις 6 Νοεμβρη...ειναι καταδικασμενο να περασει απαρατηρητο απο την core κοινοτητα...
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχα

Μιλαμε και γω δεν θυμαμαι ποσα χρονια ειχα να γελασω ετσι με καποιο ανεκδοτο χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
οτι κυκλοφορησει μετα τις 6 Νοεμβρη...ειναι καταδικασμενο να περασει απαρατηρητο απο την core κοινοτητα...
Από την mainstream "έχει βία άρα είναι hardcore" ψευτο-core κοινότητα ίσως, όχι όμως από την πραγματική core κοινότητα ;)
 
Τι περιμενει η πραγματικη core κοινοτητα imgema?

Να μου δειξετε παρακαλω ποσα παιχνιδια της Cave εχετε ψωνισει πριν αρχισετε να παιζετε την κασετα? Αν αυτοι που αυτο-απογαλλουνται core και καταγγελουν, ψωνιζαν απο ενα τιτλο, δεν θα εψαχνε η Cave και η Treasure distributors εκτος Ιαπωνιας...

Αν τωρα μανιταρακια, πριγκιπισσουλες,δρακουληδες ειναι core, τοτε πασο. Γουστα ειναι αυτα.

Μην συγχεεις παντως τους COD fans με τους HALO fans. Το ενα εχει περγαμηνες, δεν βασιζεται στη βια και διαθετει το πιο solid universe αυτη τη στιγμη...
 
Θα γραφει ο καθενας το κοντο του και το μακρυ του για ενα παιχνιδι που δεν εχει βγει ακομα?

Εαν δεν αρεσει σε καποιους το halo, μην το αγορασουν. Απλα πραγματα.

Εγω εμεινα ικονοποιημενος με το 3, και λιγοτερο με το ODST (μου φανηκε μικρη η διαρκεια του campaign).

Το reach δεν το εχω παιξει, αλλα γενικα περιμενω περισσοτερα απο το 4.
 
Όπως τα είπαν οι Mike και Wally.

Όποιος δεν ενδιαφέρεται το κουβαδάκι του και σε άλλη παραλία. Να πάει να παίξει με το Cooking Mama και άλλες σάχλες. Αλλά ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Έτσι είναι και έτσι θα είναι για πάντα.

Κάποιους τους ενοχλεί που η (και καλά) κονσόλα "νέας" γενιάς που θα βγει με κάποιο καραγελοίο όνομα (Γιου, μι και ....) θα είναι κατώτερη από μια κονσόλα επτά ετών. Τι να κάνουμε; That's life.

Και μη μου πείτε ότι σχολιάζω κονσόλα που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα αρνητικά, το ίδιο κάνετε εσείς με παιχνίδι ακυκλοφόρητο. Και βάζω στοίχημα πως αν το HALO ήταν franchise της Ninty θα σκίζατε τα βραδυνά σας φορέματα.

Και ναι, ΔΕΝ έβαλα emoticons γιατί εννοώ κάθε λέξη όπως την είπα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι, αν ήταν σε κονσόλα της Nintendo, πάλι δεν θα μου άρεσε και πάλι θα το θεωρούσα casual και θα το έκραζα όπως θεωρώ casual και κράζω το Other M πχ, και είναι και το αγαπημένο μου franchise. Ούτε θεωρώ core games τα καινούρια απλοικά Mario, αν θες καλό Mario με βάθος στο gameplay παίξε SMB3 ή SMW1 και Yoshi's Island.

Για μένα αυτό που διαχωρίζει το παιχνίδι του πραγματικού gamer (που θέλει κάτι ενδιαφέρον και δύσκολο να κολλήσει, να ψάξει και να βάλει το μυαλό του να δουλέψει) με το παιχνίδι για κάποιον που δεν πολυασχολείται και θέλει κάτι εύκολο, εύπεπτο και γρήγορο (casual) είναι το gameplay. Ουτε η βία μετράει ούτε αν είναι χαριτωμένο. Όσο πιο ρηχό και επιφανειακό είναι τόσο πιο casual (άρα και χειρότερο για μένα). Και το Halo είναι από τα πιο απλοϊκά Shooters που υπάρχουν. Είναι σχεδόν όσο ρηχό είναι ένα on-rails shooter, και δεν λέω για το 4 που δεν έχει βγει ακόμα αλλά για το 1,2,3, reach που έχω παίξει. Αλλά πόσο διαφορετικό να είναι πια το 4? Δεν λέω ότι είναι κακό παιχνίδι (άσχετα αν εμένα δεν μου αρέσει προσωπικά) απλά διαφωνώ στο ότι πρέπει να το θεωρούμε hardcore. Εκτός και αν η έννοια του "hardcore" είναι διαφορετική για σας, οπότε δεκτών.

Για μένα core games (από σχετικά πρόσφατα που θυμάμαι) είναι τα Dark Souls, Portal 2 co-op, Ninja Gaiden 2, Metroid Prime 1,2 (όχι και τόσο το 3), κάποια συγκεκριμένα sandbox games, λίγο τα παιχνίδια από Bethesda και περιμένω πολλά από το νέο XCOM.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν διαφωνώ με τα λεγόμενα σου απλά τρελαίνομαι όταν ακούω διάφορα από όποια πλευρά και αν προέρχονται.

Να φανταστείς πριν από λίγο ελιωνα στο mario galaxy και στο mario kart στο wii. Όπως και στο bioshock 2 στο 360 πριν από αυτά. Δεν χρειάζεται το gaming να μπαίνει σε κατηγορίες ούτε να είμαστε απόλυτοι σε κάτι. Και ναι έχω προπαραγγείλει το U και προχτές απέκτησα το δεύτερο wii μου σε μαύρο χρώμα για να μείνει στη συλλογή με τις boxed new κονσόλες μου, σαν δώρο γενεθλίων στον εαυτό μου. Χάνουμε την ουσία με τα στρατόπεδα. Το να απαξιώνουμε παιχνίδια που κάνουν πάταγο λόγω εταιρείας κατασκευής είναι άστοχο για μένα. Πάνω από όλα και από τα πάντα το gaming.
 
Είδες, το Bioshock το ξέχασα να το συμπεριλάβω στα core σύγχρονα games. Thanks για την υπενθύμιση. Κάποια στιγμή πρέπει να κάτσω να ασχοληθώ και με τα System Shock μιας και το έφερε η κουβέντα...

Anyway, συμφωνώ με ότι λες και ουδέποτε δεν απαξίωσα κάποια εταιρία (αν και καταλαβαίνω ότι δεν πήγαινε σε μένα αυτό). Κι εγώ έχω πολλές κονσόλες, όχι μόνο Nintendo. Κρίνω τα παιχνίδια και μόνο τα παιχνίδια. Αν έχουν λάθη δεν με νοιάζει ποιος τα έφτιαξε, μάλιστα αν τα έχει φτιάξει κάποια εταιρία που αγαπώ, είμαι ακόμα πιο αυστηρός και κράζω ακόμα πιο πολύ. Τώρα αν μια εταιρία βγάζει συνεχώς games που δεν θεωρώ καλά, τότε μπορεί και να κρίνω και την εταιρία.

Εγώ απλά σχολίασα το κάπως υπερβολικό σχόλιο, ότι δηλαδή τα core games θα περάσουν απαρατήρητα λόγω του Halo 4, ενώ μιλάμε για ένα mainstream, casual franchise χωρίς απαιτήσεις (εκτός και αν σκοπεύεις να πας για πρωταθλητής στο multiplayer). Κατάλαβα ότι ίσως να υπάρχει επίτηδες η υπερβολή στο σχόλιο και να έκανε λίγη πλάκα ας πούμε, γι'αυτό και απάντησα με emoticon στο τέλος (γιατί σχολιάστηκε και αυτό).

Επίσης δεν συμφωνώ με το "Όποιος δεν ενδιαφέρεται το κουβαδάκι του και σε άλλη παραλία" γιατί με ενδιαφέρει η βιομηχανία των games σαν σύνολο. Και το Halo (μαζί με το CoD) είναι ένα παιχνίδι που επηρέασε πολύ αρνητικά (για μένα) το κάποτε αγαπημένο μου genre αφού σταμάτησε την εξέλιξή του και απλοποίησε το gameplay σε επίπεδα κατώτερα και από Wolfenstein 3D (για μένα πάλι). Οπως λοιπόν κάποιος έχει το δικαίωμα να το θεοποιεί και να το "διαφημίζει" με τον τρόπο του λόγω του universe ή της ιστορίας ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, έτσι κι εγώ έχω πιστεύω το δικαίωμα σαν gamer να το κράζω και να το δυσφημίζω λόγω dumped down gameplay σε σχέση με παλιότερα shooters, μπας και βάλουν μυαλό οι gamers (όλοι) και γίνει πάλι το genre ενδιαφέρον (φέξε μου και γλίστρησα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To τι παιχνιδια παιζει ο καθενας και σε ποιες κονσολες εμενα δεν με νοιαζη καθολου.Ολοι παιζουν αυτα που τους αρεσουν και στης κονσολες που τους αρεσουν και ετσι ειμαι και γω.Δεν ασχολουμαι μονο με NINTENDO γιατι πολυ απλα σε ολες της κονσολες θα υπαρχει καποιο παιχνιδι η παιχνιδια που θα θελω να παιξω ασχετα αν σε xbox360 και ps3 δεν φτανουν ουτε τα δαχτυλα του ενος χεριου.Μετα την NINTENDO τον μεγαλητερο σεβασμο το εχω για την sega ασχετα την καζουρα και την πλακα που κανουμε γιατι εχει γραψει την δικεια της ιστορια και στης κονσολες αλλα και στα Αrcades.Δεν προκυται ομως να κατσω να ασχοληθω με κανεναν που προσπαθει να τα βαλει ολα στο ιδιο καζανι και να συγκρινει και να βαλει διπλα διπλα με την NINTENDO καταρχην αλλα και με την sega την χθεσινη στα θεματα του gaming micro$oft και να προσπαθει να πησει και να αποδειξη οτι το xbox και η micro$oft ειναι οι σωτηρες και οι φωτινοι παντογνωστες του gaming.Και θα κραζω,θα δυσφημιζω και θα απαξιωνω οποια εταιρια και οποιο παιχνιδι γουσταρω οταν κρινω οτι εχω δικειο και δεν το εχω κανει σχεδον ποτε αυτο για καποιο παιχνιδι αλλα το κανω και θα το κανω για την σειρα Halo και για ωσους προσπαθουν να μας πεισουν οτι μετα το Halo το χαος.Εδω δεν τολμησαν εταιριες οπως η NINTENDO και sega να το πουν αυτο για παιχνιδαρες που εχουν ε δεν θα το ακουσουμε τωρα για το Halo που το μονο πραγμα που εχει να προσφερει ειναι τα γραφικα του και τα εκκατομυρια που ξοδεψε η micro$oft για να το διαφημηση την στιγμη που δεν προσφερει τιποτα παραπανω απο αυτα που προσφερουν ολα τα υπολοιπα FPS της αγορας.
 
Ingema ναι, το σχόλιο δεν πήγαινε σε σένα. Και η έκφραση "κουβαδάκι - παραλία" ήταν για όσους θέλουν και καλα να απαξιώσουν μια σειρά παιχνιδιών λόγω εταιρείας.

Αυτό με το core gaming δεν μου αρέσει καθόλου. Σαν κατηγορία και σαν ταμπέλα. Δεν θεωρώ gamers όσους παίζουν με τα iPhone αποκλειστικά και μόνο αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω casual όσους ασχολούνται με το HALO.

Καρντάση μου metalcandyman, θα σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο (χωρίς παρεξήγηση ξέρεις πόσο σε πάω και σε αγαπώ) : Κι εμένα δεν με νοιάζει καθόλου με τι κονσόλα παίζεις και τι παιχνίδια αγαπάς, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι τι παιχνίδια παίζω εγώ και μόνο η δική μου γνώμη. Στην M$ έχω άπειρο σεβασμό όπως και στη SONY μια και κατάφεραν να μπουν σε ένα χώρο με μεγαθήρια και όχι μόνο επιβίωσαν, αλλά τα πάνε και πολύ καλά. Στη SEGA δεν είχα ποτέ το παραμικρό σεβασμό, δεν με ενδιέφερε σαν εταιρεία, έκανε ένα σωρό βλακείες, πέθανε, πάμε παρακάτω.

Σαν τελευταία αφήνω την Nintendo μια εταιρεία που γουστάρω και αγαπώ από μικρό παιδάκι. Έχω ένα σωρό κονσόλες από δαύτη, τη γουστάρω με τα 1000, είναι η μόνη που θα πάρω νέα κονσόλα day 1 μια και στις άλλες θα περιμένω ένα χρόνο και βάλε, αλλά βλέπω αβέβαιο μέλλον, πολλά λάθη και προβλέπω να πάει άπατη σε μερικά χρόνια. Δεν θέλω με τίποτα να βγω σωστός, θα γούσταρα πάντα να είναι κοντά μας, αλλά όπως είπα και παλιότερα, κάποιος άλλος outsider πιάνει για καλά το mainstream κοινό, βγάζει μύρια και η Ninty θα μείνει απέξω και θα παέι κατά διαόλου.

Θα μιλήσω με "σεντόνι" μόλις περάσει κανά δίμηνο και δω πως θα πάει τo U, όταν δηλαδή καταλαγιάσει ο θόρυβος από τα fanboIs .
 
pooky(1) είπε:
I Στη SEGA δεν είχα ποτέ το παραμικρό σεβασμό, δεν με ενδιέφερε σαν εταιρεία, έκανε ένα σωρό βλακείες, πέθανε, πάμε παρακάτω.
Σαν δεν ντρεπεσαι,λες και τετοια πραματα! :p
 
Φιλε γιωργο οπως εχω ξαναπει χιλιες φορες δεν παρεξηγουμε απο τιποτα και γιαυτο μιλαω οπως μιλαω και οπως γουσταρω γιατι δεν μπορω να υποκρινομαι και να παιζω κατι αλλο απο αυτο που ειμαι.Οπως ειπες δεν σε νοιαζη με τι ασχολουμαι και παιζω οπως και μενα δεν με νοιαζη ο καθενας εξαλου κανει οτι τον ευχαριστη.Αγαπας την NINTENDO την γουσταρεις κτλ αλλα δεν ξερω ποσο ασχολεισαι γενικα με την NINTENDO το να ψαχνεις δηλαδη ακομα και την παραμικρη ειδηση γιαυτην γιατι αν παρακολουθεις τα παντα ολη μερα καθε στιγμη της μερας οποτε μπορεις δηλαδη δεν θα ελεγες οτι κανει πολλα λαθη και θα παει απατη.Φυσικα αυτη ειναι η γνωμη σου δεν θα στην αλαξω εγω αλλα η NINTENDO σημερα ειναι πιο ωριμη απο ποτε με την καλητερη στρατηγικη που ειχε ποτε και με την μεγαλητερη σημασια και υποστηριξη σε κονσολα και μιλαω για το Wii U που ειχε ποτε σε κονσολα.Αν κατσω και το αναλυσω αυτο θα γραφω καμια ωρα οποτε δεν το κανω.Η apple γιατι γιαυτην αναφερεσαι βγαζει εκκατομυρια απο κατι διαφορετικο και αφηνω στην ακρη τα mac που δεν με απασχολουν και λεω οτι τα iphone και ipad ποτε δεν προκειται να αντικαταστησουν τα φορητα της NINTENDO.Aν πιστευε οτι θα πετυχαινε στο gaming η apple θα κυξκλοφορουσε κονσολα ασχετα αν τα κονομαει με ολα τα προιοντα της που εγω προσωπικα δεν θεωρω gaming το να παιζω κατι σε iphone και ipad.Μεχρι να γιννει κατι τετοιο αν γιννει ποτε και να μπει ακομα ενας ασχετος σαν την apple στον χωρο του gaming με αρμα τα εκκατομυρια προβατα που αγοραζουν τα κινητα της και πουλανε μεχρι και νεφρα για να αγορασουν ενα ο απολυτος κυριαρχος στον χωρο και η μονη εταιρια που γνωριζει απο videogames ειναι η NINTENDO καμια αλλη.
 
pooky(1) είπε:
Αυτό με το core gaming δεν μου αρέσει καθόλου. Σαν κατηγορία και σαν ταμπέλα. Δεν θεωρώ gamers όσους παίζουν με τα iPhone αποκλειστικά και μόνο αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω casual όσους ασχολούνται με το HALO.
Δεν είπα ότι όποιος ασχολείται με Halo είναι casual gamer απλά το ίδιο το game είναι απλοϊκό και ρηχό στο gameplay, άρα το ίδιο είναι casual. Κι εγώ καμιά φορά που το παίζω ο super-απαιτητικός hardcore gamer παίζω τέτοια παιχνίδια, δεν έχω πάντα πρόβλημα. To Dead Space για παράδειγμα είναι ένα τέτοιο παιχνίδι και όμως το γουστάρω με τα 1000. Οπως και το Max Payne 3. Δεν θα κάτσω να πω όμως ότι αυτά είναι "core". Ούτε έχω πρόβλημα να βάζω αυτήν την ταμπέλα στα games γιατί το βλέπω απλά σαν κατηγορία. Δηλαδή πως θα ξεχωρίσω τα Goldeneye και Bioshock από τα Halo και CoD? Ολα είναι FPS... Θα πρέπει όμως να αναφέρω ότι κάποια είναι απλά linear shooting games και τα άλλα έχουν περισσότερη εξερεύνηση, είναι non-linear και γενικώς είναι αρκετά πιο περίπλοκα και απαιτητικά. Αντί να κάτσω να λέω όλα αυτά απλά χρησιμοποιώ τους όρους casual και core για να έχω έναν μπούσουλα. Οπως και να το κάνουμε είναι όροι οι οποίοι δημιουργήθηκαν τα τελευταία χρόνια από εμάς, τους core gamers, για να ξεχωρίζουμε τα λίγα core από την θάλασσα των casual παιχνιδιών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυριοι το θεμα του thread ειναι ο Βασιλιας.

Αν θελετε περαιτερω συζητηση περι core, εχει 4-5 threads να παιξετε μπαλα
 
Αν το HALO είναι ο Βασιλιάς εγώ είμαι ο Πάπας. :p
 
To HALO είναι ο Βασιλιάς, όπως και να το δεις κύριε Πάπα. Βασιλιάς για τη Microsoft, όπως και ο Mario Αυτοκράτορας για τη Ninty.

Τώρα να μου πεις αν έβγαιναν την ίδια μέρα νέο Super Mario Galaxy και το HALO 4 τι θα διάλεγα αν είχα την απόλυτη επιλογή για ένα και μόνο τίτλο; Το Mario. Sorry Μ$ αλλά οι Αυτοκράτορες προηγούνται.

(Ο Sonic είναι απλά ο παλιάτσος, δεν πιάνεται..... :p )
 
Famed Hollywood Visionaries David Fincher and Tim Miller Team Up with Microsoft to Create “Halo 4” Launch Trailer
Today Microsoft and 343 Industries announced renowned Hollywood director David Fincher (“Fight Club,” “The Social Network,” “The Girl with the Dragon Tattoo”) as executive producer and acclaimed visual effects lead Tim Miller (“Scott Pilgrim vs. the World,” “The Girl with the Dragon Tattoo”) as the director of the launch trailer for the most anticipated blockbuster game of the year, “Halo 4”. In partnership with 343 Industries and agency twofifteenmccann, Fincher and Miller will help deliver an emotionally-charged look at the backstory of “Haloʼs” iconic hero, the Master Chief.

The extended two-minute trailer will make its world premiere during the 18th October episode of “Late Night with Jimmy Fallon” (airs weeknights on NBC at 11:35pm CT) before the launch of “Halo 4” on 6th November. It will be available on Halo Waypoint and the Xbox YouTube channel immediately following the broadcast debut (around 6am BST).

Titled “Scanned,” the trailer is an action-packed cinematic production that offers a captivating look at the backstory of Master Chief, and provides a glimpse of the new threat he will encounter in “Halo 4”. Filmed in Prague, “Scanned” continues the franchiseʼs tradition of expanding the universe through award-winning live-action stories, adding to the lore and anticipation for the next chapter in the landmark franchise that has sold more than 43 million game copies worldwide and generated more than $3 billion in franchise sales.

“Iʼm excited about the opportunity to direct the ʽHalo 4ʼ launch trailer in creative partnership with 343 Industries and David Fincher,” said Miller, who also collaborated with Fincher to create the title sequence for the Academy award-winning 2011 film, “The Girl with the Dragon Tattoo.” “ʽHalo is one of the most iconic sci-fi universes, with a depth that allows for amazingly cinematic and emotionally riveting stories. The chance to tell a story that explores never-before-seen facets of Master Chiefʼs journey is an honor. Our goal is to deliver a blockbuster, Hollywood-quality trailer that raises the bar for the award-winning legacy of live-action ʽHaloʼ storytelling and gets fans stoked for the return of Master Chief.”

Reinforcing the talent behind the powerhouse team, Fincher stated, “I enjoy collaborating with Tim Miller, who is at the visual and technical forefront of hybridised live-action/CGI – not only pushing the boundary but defining it.”

“As a studio, weʼre incredibly excited to be working with one of Hollywoodʼs most acclaimed directors and one of its top visual effects leads to bring our creative vision for the launch trailer to life,” said 343 Industriesʼ franchise development director Frank OʼConnor. “Their involvement is a testament to the significance of ʽHaloʼ as a pop culture touchstone, and we think fans are going to be blown away when they see the final piece.”
Πηγη

Παλι θα μας πορωσουν!!!

Για οσους δεν θυμουνται...

 
Πίσω
Μπλουζα